Jaja tysiącletnie to specyficzny składnik kuchni chińskiej, przygotowywany głównie z jaj kaczych (ale także kurzych i przepiórczych) wkładanych na kilka tygodni do kilku miesięcy do mieszanki gliny, wapna niegaszonego, popiołu i łusek ryżowych. Podczas tego procesu żółtko jaja nabiera ciemnozielony (lub szary) kolor, kremową konsystencję i siarkowo-amoniakowy zapach, natomiast białko staje się ciemnobrązowe, przeźroczysto-galaretowate z niewyraźnym lub słonawym smakiem. Czynnikiem dokonującym przemiany w jaju jest materiał alkaliczny, który stopniowo podnosi PH jaj do 9-12 a nawet więcej podczas leżakowania. Ten proces chemiczny rozbija złożone, bezsmakowe białka i tłuszcze w prostsze bogate w smak związki.
Jaja tysiącletnie można spożywać bez dodatkowej obróbki, solo jako przystawka. W Kantonie podaje się je jako przystawkę pocięte w cząstki zawinięte w plasterki marynowanego imbiru (często sprzedawane na patyku jako street food). W Szanghaju miesza się posiekane jajo tysiącletnie z pikantnym tofu, na Tajwanie tnie się je w plasterki i podaje na tofu z płatkami bonito, sosem sojowym i olejem sezamowym. Podobnie w północnych Chinach jaja tysiącletnie tnie się w plasterki i podaje z miękkim tofu, posiekanym młodym imbirem i dymką, skropione sosem sojowym i olejem sezamowym. Przygotowuje się z nich także danie o nazwie ”Stare i nowe jaja” gdzie jaja tysiącletnie podaje się na omlecie ze świeżych jaj. Pocięte w kawałki smaży się je także stir-fry z warzywami (na Tajwanie). W niektórych chińskich domach tnie się te jaja na małe kawałki i gotuje z kleikiem ryżowym z dodatkiem chudej wieprzowiny. Specjalnym daniem serwowanym na specjalne okazje takie jak ślub czy urodziny jest taca z plasterkami grillowanej wieprzowiny, marynowanymi młodymi porami, przegrzebkami pociętymi w plasterki, marynowaną marchewką, marynowaną rzodkwią Daikon, przyprawioną meduzą, salcesonem i ćwiartkami jaj tysiącletnich – to złożone danie nosi bardzo prostą nazwę „Zimne danie”. Skład: jaja kacze. Produkcja: Holandia.
WAGA PRZEDMIOTU: 450g
UWAGA! Po zakupie koniecznie wybierz formę dostawy i płatności! Następnie dokonaj płatności (chyba, że wybrałeś "Płatność przy odbiorze"). Pozwoli nam to szybko i sprawnie przygotować i wysłać do ciebie twoje zakupy.
ANULOWANIE ZAMÓWIENIA Jeżeli w ciągu 7 dni od zamówienia nie wybierzesz formy dostawy i płatności oraz w ciągu 14 dni od zamówienia nie dokonasz płatności umożliwiającej nam zrealizowanie wysyłki, twoje zamówienie zostanie anulowane i zgłoszone do Allegro w celu zwrotu prowizji od sprzedaży.
|