Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Ziemia Częstochowska na dawnej pocztówce OPIS SPIS

19-01-2012, 22:45
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 49 zł     
Użytkownik macdn11
numer aukcji: 2043032233
Miejscowość Kościan
Wyświetleń: 8   
Koniec: 17-01-2012 13:45:11

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Okładka: twarda
Rok wydania (xxxx): 2007
Kondycja: bez śladów używania
Język: polski
Forma: album, atlas
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

WITAM NA MOJEJ AUKCJI!

TYTUŁ: Ziemia Częstochowska na dawnej pocztówce
AUTOR: Zbigniew S. Biernacki

PRZEKŁAD: -
WYDAWNICTWO: MS
WYDANIE: pierwsze?
ROK WYDANIA: 2007
NAKŁAD: ? egz.
STRON: 160
FORMAT: 290x205mm
OKŁADKA: twarda
ISBN:[zasłonięte]978-83945-70-0
ZDJĘCIA, ILUSTRACJE: bardzo dużo
MAPY: 2
TABELE, SCHEMATY, WYKRESY: -
SERIA: -
STAN: raz czytana, ogólnie bardzo dobry-.

Album w języku polskim i angielskim

Wzorem Henryka Sienkiewicza Zbigniew Biernacki, częstochowski antykwariusz, obdarował nas „Trylogią”. Trzeci album starych pocztówek częstochowskich logicznie uzupełnia i rozwija poprzednie, poświęcone miastu i Klasztorowi Jasnogórskiemu.
Tym razem tematem jest Ziemia Częstochowska (region, okolice, subregion).
Spróbujmy zdefiniować czym jest ta Ziemia Częstochowska. Jej kształt geograficzny określony jest w albumie mapami podziałów administracyjnych, od XIX do XXI wieku. Kształt, zauważmy, zmienny, ulegający przekształceniom w procesie historii.
Ziemia - ta nazwa ma średniowieczne korzenie; tak nazywano księstewka w czasie rozbicia dzielnicowego; potem powiaty wprowadzone przez Wacława II i Kazimierza Wielkiego. Dla nas decydujący był czas panowania ostatniego Piasta. To wówczas stworzył się zrąb regionalny i powiat lelowski.
Możemy także przyjąć inną definicję Ziemi. Odstąpić od dociekań administracyjno-historycznych, określić Ziemię, region, jako obszar bezpośredniego oddziaływania Częstochowy. Niewątpliwie bowiem, przynajmniej od XIX w., potencjał naszego miasta decydująco wpływał na rozwój Kłobucka, Żarek, Koniecpola i innych miast.
Są także, określiłbym to słowem, modernistyczne wizje regionu. Jedna i maksymalistyczna – określa Ziemię Częstochowską granicami administracyjnymi województwa częstochowskiego. Druga – umownymi granicami tzw. subregionu północnego w województwie śląskim (powiat częstochowski, myszkowski i kłobucki).
Pozostawmy Czytelnikom domniemanie czym ostatecznie jest owa Ziemia, „nasza mała Ojczyzna”.
Mądrość, płynąca z dojrzałości, autorowi albumu – Zbigniewowi Biernackiemu – podpowiada otwarte niedookreślenie. Prezentowane są miejsca, które jednoznacznie kojarzą się z regionem częstochowskim; choć nie definiuje się wyraźnego kształtu owego obszaru.
Pocztówka jako forma przekazu jest przy tym czymś innym od starej fotografii. Fotografia ma często charakter przypadkowy, wynikający z danej sytuacji i subiektywności autora. Pocztówka to obraz wystudiowany, kreujący to, co najlepiej promuje daną miejscowość czy region. Dobór miejsc jest więc sam w sobie informacją o przeszłości. Odzwierciedla to, co w przeszłości uznano za ważne i interesujące.
Możemy tu zadumać się nad trwałością i zmiennością otaczającego świata. Od stu lat symbolem naszej ziemi są skały i zamki: strzeliste Diabelskie Mosty, bajkowy zamek w Mirowie, majestatyczna panorama warowni olsztyńskiej… To jest element niezmienny. Ale też przed blisko stu laty elementem promocyjnym była Syropiarnia w Juliance (w dobrach złotopotockich Raczyńskiego). Dziś nie tylko tam w miejsce fabryki mamy ruiny, ale także nie ma w regionie zakładu przemysłowego, który swoją architekturą promowałby region.
W okresie międzywojennym charakterystyczne są pojawiające się na pocztówkach treści edukacji patriotycznej. Są to zarówno reprodukcje obrazów ( np. obrona Olsztyna, bitwa powstańców z 1863), ale także widoki pomników i innych miejsc pamięci. O konieczności wprowadzenia edukacji patriotycznej mówi się i teraz, zwróćmy więc uwagę na istotna różnicę. Dziś promowaniem patriotyzmu zajmują się instytucje publiczne. Przedwojenną pocztówkę patriotyczną wydawał przedsiębiorca na własne ryzyko, licząc na zainteresowanego tym zwykłego odbiorcę. Jest to istotna różnica: czy ludzie chcą być patriotami, czy też władze pragną zrobić z ludzi patriotów…
Budzi, w związku z tym, uznanie akord zamykający album. Zbigniew Biernacki wybrał i zaprezentował wybitne postacie, które wiąże z Ziemią Częstochowską. Są to: biskup Jan Długosz, hetman Stefan Czarniecki, O. Augustyn Kordecki, gen Kazimierz Pułaski i poeta Zygmunt Krasiński. W tych nazwiskach widać wielkość Rzeczpospolitej; blask tej wielkości opromienia nasz region.
„Trylogię” albumów Zbigniewa Biernackiego warto mieć na swojej półce w zasięgu ręki. Tak, by móc zaglądać na ich karty, odpowiadając sobie na pytania: kim jesteśmy i skąd przychodzimy. A są to pytania najważniejsze, decydujące o wyborze drogi w przyszłość.
Jest też album świetną promocją regionu. Budzi on w turyście i letniku nerw krajoznawcy, skłania do poszukiwań rzeczywistych skarbów tkwiących w krajobrazie Ziemi Częstochowskiej.
Polecam, jednocześnie dziękując autorowi za piękny dar dla wszystkich miłośników tej Ziemi.


Alfabetyczny spis miejscowości wymienionych w albumie

Biała k/Częstochowy
Blachownia
Bobolice
Bobry n/Wartą
Bodzanowice
Borki Wielkie
Cielętniki
Brzeźnica n/Wartą
Czarci Kamień
Częstochowa
Dobrodzień
Gidle
Herby
Herby Nowe
Janów
Julianka
Kamienica Polska
Kłobuck
Koniecpol
Konopiska
Koszęcin
Kościeliska
Koziegłówki
Kruszyna
Krzepice
Lelów
Leśniów
Lubliniec
Lubsza
Maluszyn
Miedźno
Mirów
Mrzygłód
Mstów
Myszków
Okiennik Skarżycki
Olesno
Olsztyn
Ostrowy
Panki
Podlesice
Praszka
Przedmoście
Przybynów
Przyrów
Radomsko
Rędziny k/Częstochowy
Rzędkowice (Zawiercie)
Sieraków
Siewierz
Stara Brzeźnica
Starcza
Stare Olesno
Szczekociny
Sw. Anna k/Przyrowa
Truskolasy
Widzów
Włoszczowa
Woźniki
Zajączki
Zalesiaki
Zalesice
Zawisna
Złoty Potok
Żarki
Żarki Letnisko
Postacie historyczne
Jan Długosz
o. Kordecki
Stefan Czarniecki
Kazimierz Pułaski
Zygmunt Krasiński
Mapy okolic Częstochowy i herby miast



POLECAM!

ZAPRASZAM NA POZOSTAŁE AUKCJE!