Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Z dziejów walki o wolność naszą i waszą 1[zasłonięte]832-18

19-01-2012, 14:55
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 5 zł     
Użytkownik bingor
numer aukcji: 2035905913
Miejscowość Kielce
Wyświetleń: 4   
Koniec: 13-01-2012 20:59:56
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Witam na mojej aukcji i zapraszam do licytacji. Bingor
Strona o mnie Moje aukcje Moje komentarze Dodaj do ulubionych sprzedających Zapytaj mnie
Płatność
♦ Przelew na konto
(przedpłata)

Przesyłka
♦ List polecony
ekonomiczny: 4.90 zł
♦ List polecony
priorytetowy: 5.90 zł

Opakowanie
♦ koperta ochronna ("bąbelkowa")

Kontakt
♦ tel. 603 [zasłonięte] 256
(nie odpowiadam na sms)
♦ e-mail:
[zasłonięte]@poczta.fm
k00225

Witam na mojej aukcji.

Przed przystąpieniem do licytacji proszę zapoznać się z jej zasadami na stronie O mnie

Przedmiotem aukcji jest używana książka:

Tytuł: Na barykadach wolności. Z dziejów walki o wolność naszą i waszą (1[zasłonięte]832-18)
Autorzy: Stanisław Szostakowski
Wydawnictwo: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne (Warszawa) Wydanie: II (1986)
Nakład: 10000 Ilość stron: 128 Waga: 126 g
Stan książki: dobry Format: 12,5 x 19,5 cm Okładka: miękka
Stan okładki: dobry (-), posiada nieznaczne ślady zagięć i przetarcia, głównie w okolicy grzbietu, oraz niewielkie ślady plam.
Stan kartek: czyste, lekko pożółkłe, w książce znajduje się kilkadziesiąt zdjęć, ilustracji i reprodukcji cz.b. ilustrujących poruszane tematy.
WSTĘP

"Po upadku Powstania Listopadowego wielu jego uczestników rozpierzchło się po całej Europie. Nie była to jednak tylko ucieczka przed przeważającymi siłami wroga. Emigranci polscy nieśli z sobą wraz z utkwionym na zawsze w ich pamięci obrazem utraconej ojczyzny również niezłomną chęć dalszej walki o jej wyzwolenie. Dawali temu wyraz w niezliczonych okazjach i w różnorodnych formach: organizując szkolenie wojskowe i tworząc strategię przyszłego powstania, zakładając tajne związki i wysyłając emisariuszy do kraju, prowadząc działalność polityczną i szerząc propagandę narodowowyzwoleńczą. Jednym z ważnych odcinków tych działań był udział Polaków w europejskich ruchach rewolucyjnych i konfliktach wojennych. Stawali oni masowo na barykadach wszędzie tam, gdzie toczyła się walka o wolność, gdzie były jakiekolwiek nadzieje, że bieg wydarzeń historycznych osłabi państwa zaborcze, a w rezultacie przyśpieszy chwilę odzyskania niepodległości przez Polskę. Najczęściej nadzieje te były złudne, a ofiara krwi daremna, mimo to faktem swego uczestnictwa w zmaganiach sił postępu z siłami reakcji nieustannie wstrząsali sumieniem Europy, stawiali sprawę polską przed oczami opinii publicznej, realizowali w najwyższej postaci zasady braterskiego internacjonalizmu ludów uciskanych i uciemiężonych. I na tym polega historyczna zasługa najszlachetniejszych reprezentantów pokolenia lat 1[zasłonięte]831-18.
Wśród uczestników międzynarodowych ruchów narodowowyzwoleńczych odnajdujemy członków różnych stronnictw i obozów emigracyjnych, choć przeważali przedstawiciele demokratycznej lewicy. Nazwiska Bema, Mierosławskiego, Mickiewicza i wielu innych mniej znanych uczestników walk barykadowych zapisały się na trwałe w pamięci nie tylko rodaków, ale i na kartach historii tych narodów, o których wyzwolenie walczyli. Najwyższym wzlotem bohaterskiego trudu Polaków były wydarzenia lat 1848 i 1849, o których poeta węgierski Janos Oroszlań pisał:

"Wiosno jedyna, niepowtórzona
Wiosno znojnego, krwawego trudu;
Polak cię wyniósł na swych ramionach
Pamiętna poro, o Wiosno Ludów!
"

Sprawa polska w 1848 r. była ściśle związana z losami rewolucji europejskiej, toteż przeciw Polakom wystąpiły zgodnie potęgi Świętego Przymierza. Car Mikołaj I utwierdzał Austrię i Prusy w ich antypolskiej postawie. Nie można było liczyć na pomoc rządów zachodnioeuropejskich. Natomiast sprawę polską gorąco popierały społeczeństwa tych państw. W Paryżu 15 maja 1848 r. zorganizowano m.in. olbrzymią manifestację pod hasłem przyjścia z pomocą powstaniu poznańskiemu, a w Niemczech przywódcy klasy robotniczej Marks i Engels na łamach "Nowej Gazety Reńskiej" wskazywali na postępowy charakter polskich ruchów narodowowyzwoleńczych, rozwijali pogląd, że silna i demokratyczna Polska potrzebna jest dla dobra samych Niemiec.
Nowe nadzieje na odzyskanie niepodległości otwarła wojna krymska. Niestety, i one okazały się tylko złudną nadzieją, a ochotnicy polscy, którzy sądzili, że dane im będzie odbyć długą drogę znad Bosforu do Polski, zasilili szeregi żołnierzy w obcej służbie i pod obcymi sztandarami. Musiało minąć jeszcze wiele pokoleń, zanim wizja niepodległej, demokratycznej Polski stała się rzeczywistością. Odrodzona Polska, Ludowa Rzeczpospolita, wprowadziła do swego rodowodu wszystkie postępowe tradycje XIX w.
Hasło walki "za wolność naszą i waszą" znalazło w dziejach narodu polskiego pełne odbicie, a jego realizatorzy użyźniając własną krwią obce ziemie, zasłużyli się nie tylko sprawie polskiej, ale i całej postępowej ludzkości."

SPIS TREŚCI

♦ Wstęp
♦ W szeregach węglarzy
♦ Czyn zbrojny Adama Mickiewicza
♦ Pod Messyną i Katanią
♦ Na barykadach rewolucji badenskiej
♦ Południowa Legia Rzeczypospolitej Polskiej
♦ Ojczulek Bem i inni
♦ Kozacy Sadyk-Paszy
Zdjęcia książki: