Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Trubadurzy. Zdjęcie z autografami.

08-06-2014, 13:54
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 26 zł     
Użytkownik lech-gorzkiewicz
numer aukcji: 4226117644
Miejscowość Głowno
Wyświetleń: 9   
Koniec: 08-06-2014 14:04:35
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

"Trubadurzy"

Zdjęcie z autografami z lat 1970

Zdjęcie i autografy pochodzą ze zbiorów po mojej zmarłej cioci

Na zdjęciu autografy Marian Lichtman, Krzysztof Krawczyk i Sławomir Kowalewski

Format zdjęcia ok. 19 x 15 cm

Zdjęcie zostało wykonane przez PZGraf. RSW "PRASA" Wr.

 

 

Trubadurzy - polski zespół wokalno-instrumentalny i bigbitowy.

Został założony w 1963 w Łodzi. Zadebiutował w roku 1965 występem na festiwalu w Opolu, gdzie otrzymał nagrodę za debiut.

Lata 60.

Zespół założyli w 1963 roku Krzysztof Krawczyk wraz z Marianem Lichtmanem, Sławomirem Kowalewskim, Jerzym Krzemińskim i Bogdanem Borkowskim. W 1965 roku na krótko dołączyła Sława Mikołajczyk, zaś w 1967 Ryszard Poznakowski. Po zdobyciu lokalnej popularności i nagraniu tytułowej piosenki do serialu Wojna domowa, kariera grupy rozwinęła się. Zespół wylansował wiele znanych przebojów, m.in. Kasia, Znamy się tylko z widzenia, Krajobrazy, Byłaś tu, Kim jesteś, Ej, Sobótka, Sobótka, Cóż wiemy o miłości (muzyka Bogusław Klimczuk, słowa Andrzej Kudelski) i Przyjedź, mamo, na przysięgę. W 1967, po ostatecznym odejściu Jerzego Krzemińskiego i Bogdana Borkowskiego do zespołu No To Co, także Krawczyk, Mikołajczyk i Lichtman odeszli do eksperymentalnego zespołu Izomorf 67. Jednak po kilku miesiącach zespół wznowił działalność w składzie kwartetu: Krawczyk, Lichtman, Kowalewski, Poznakowski.

Zespół występował w tych czasach m.in. w Opolu, Sopocie, Zielonej Górze i Kołobrzegu oraz za granicą, w NRD, Związku Radzieckim, Szwecji, Jugosławii, Bułgarii, Mongolii, Chinach, Wietnamie, Azerbejdżanie. Grupa zdobyła w tym czasie wiele nagród i wyróżnień, m.in. nagrodę na festiwalu w Opolu za udany debiut i piosenkę Przyjedź mamo na przysięgę oraz pięć Złotych Płyt.

Po pierwszej płycie "Krajobrazy" przyszedł drugi album "Ej, sobótka, sobótka" który przyniósł następną porcję superprzebojów i ugruntowanie pozycji grupy wśród "wielkiej czwórki polskiego rocka" przełomu lat 60. i 70. Ale gdy w końcu 1969 roku z zespołem rozstał się Ryszard Poznakowski, wydawało się, że dni grupy są policzone. Tymczasem trio wprowadziło w swoje szeregi wokalistkę i pianistkę Halinę Żytkowiak, z którą udanie wylansowało przebój Wiera, Wiera, czarne oczy miałaś.

Lata 70.

Kiedy w 1972 roku do zespołu powrócił Ryszard Poznakowski Trubadurzy w tym momencie stali się autentyczną supergrupą. Potwierdzili to zresztą szybko pierwszymi nagraniami z superhitem Będziesz Ty na czele. Niestety, po nagraniu w 1973 roku pierwszej solowej płyty przez Krzysztofa Krawczyka zespół uległ rozpadowi.

Na początku 1976 Krawczyk na krótko powrócił do Trubadurów i nagrał z nimi płytę "Znowu razem", która zyskała status Złotej Płyty. Zespół odbył trasę koncertową po Polsce, po której Krawczyk definitywnie odszedł z grupy.

Lata 80.

W latach 80. Trubadurów próbowali reanimować Kowalewski i Poznakowski, m.in. z Elżbietą Jagiełło, znaną z występów w grupie Pro Contra, w składzie. Poza wylansowaniem utworu Dżingis Chan nie udało się jednak reaktywować grupy.

Lata 90.

Powodzenie przyniósł dopiero 1993 rok, kiedy to grupa powróciła z nowymi wykonaniami przebojów z lat 60. i 70. wydanymi na płycie "Złote przeboje". Ten come-back udał się w składzie z Poznakowskim, Kowalewskim, Lichtmanem i Piotrem Kuźniakiem, który udanie zastąpił Krawczyka.

W 1994 zespół nagrał piosenkę Gorąca krew do serialu Fitness Club. W 1998 ukazała się płyta grupy "Zagrajmy rock and rolla jeszcze raz". Rok wcześniej wydana została płyta "Trubadurzy śpiewają piosenki Sławomira Kowalewskiego", natomiast w 1999 ukazał się krążek "Trubadurzy śpiewają Lichtmana".

Najpopularniejsze piosenki stworzone przez członków zespołu powstałe w latach 90. to Słoneczniki kwiaty, Najpiękniejsza z róż, Muzyka nocą, Moje rodzinne miasteczko, Dla Ciebie nie znaczy nic, Taki jazz, Mariana samba, a także Zagrajmy rock and rolla jeszcze raz.

2[zasłonięte]000-20

W 2004 roku członkowie zespołu zostali odznaczeni przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego Złotym Krzyżem Zasługi[1].

W 2005 Trubadurzy w składzie Marian Lichtman, Sławomir Kowalewski, Piotr Kuźniak i Jacek Malanowski zaangażowali się w kampanię wyborczą Samoobrony, nagrywając m.in. piosenkę "Polskę trzeba zlepperować" będącą hymnem wyborczym Samoobrony RP, co spowodowało, że z zespołu odszedł Ryszard Poznakowski[2].

W 2008 roku jeden z członków zespołu Marian Lichtman próbował nieudanie kariery solowej wydając płytę "Traces In The Sand". W grudniu 2008 roku Marian Lichtman i Sławomir Kowalewski stworzyli płytę "Imieniny" z premierowymi piosenkami. Wraz z nimi dwa utwory zaśpiewała Krystyna Giżowska.

W 2008 roku Trubadurzy nagrali premierową piosenkę Nic nie wychodzi, do której powstał również teledysk. W lipcu 2009 grupa wzięła udział w audycji Rozmowy Niedokończone w TV Trwam i wystąpiła na antenie stacji z mini recitalem. W noc sylwestrową z 2009/2010 TV Trwam wyemitowała koncert, w którym obok nich wystąpili m.in. Bogdan Trojanek, Iwan Komarenko, Eleni, Krystyna Giżowska, tenor Bogusław Morka i zespół Happy End. W tym samym czasie zespół na żywo brał udział w sylwestrowej Gwiezdnej Odysei w Łodzi, którą transmitowały TVP 2 i TVP Polonia. W styczniu 2010 zespół nagrał piosenkę W zimowy wieczór, do której powstał także teledysk[3]. W tym roku nagrali jeszcze utwór wraz z Krzysztofem Krawczykiem i Krzysztofem Jerzym Krawczykiem utwór Marynarze szos, do którego nagrano również teledysk[4]. W sierpniu 2010 grupa wystąpiła na koncercie wyemitowanym przez TV Trwam z Brodnicy. Obok znanych przebojów, można było usłyszeć nowe piosenki. Wraz z nimi wystąpiła także Krystyna Giżowska i zespół Wawele.

Do najbardziej znanych utworów zespołu tej dekady należą utwory: Nic nie wychodzi, Moja fantazja, Mój rower, Pozostało to w nas, W zimowy wieczór, Marynarze szos, Bez Ciebie tak mi źle.

2011

18 kwietnia 2011, na koncercie jubileuszowym Trubadurów, wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska wręczyła członkom zespołu Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego[5].

Członkowie

 

FOTO-REAL