Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

SZTUKA NA ŚLĄSKU XII - XVI WIEKU ZIOMECKA GULDAN

19-01-2012, 15:03
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 121 zł     
Użytkownik zima1942
numer aukcji: 1999033546
Miejscowość giżycko
Wyświetleń: 9   
Koniec: 14-01-2012 02:49:35
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha


SZTUKA NA ŚLĄSKU XII - XVI WIEKU

BOŻENA GULDAN-KLAMECKA
ANNA ZIOMECKA


STRON: 540
FORMAT: 205x270



 

Katalog rozumowanySztuka na Śląsku XII-XVI w.autorstwa Bożeny Guldan-Klameckiej i Anny Ziomeckiej jest pierwszym - w ponad pięćdziesięcioletniej historii wrocławskiego Muzeum Narodowego - całościowym opracowaniem jednej z najlepszych w Polsce kolekcji sztuki średniowiecznej, na którą składają się dzieła rzeźby romańskiej i gotyckiej oraz malarstwa gotyckiego, stworzone na Śląsku i ziemiach sąsiednich w okresie od 1. połowy XII do końca 1. tercji XVI wieku. Pracę otwieraWstęp, mający charakter syntetycznego omówienia zbiorów, ich historii, wartości artystycznej oraz specyfiki, omawiający - otwarty wciąż proces - kształtowania, uzupełniania i wzbogacania kolekcji. Istotnym dopełnieniemWstępusą fotografie archiwalne, ukazujące m.in. stan najcenniejszych w kolekcji dzieł przed ich wojennymi zniszczeniami.
Właściwa część katalogowa zrywa z tradycyjnym w tego typu opracowaniach układem haseł, opartym na kryterium przynależności poszczególnych zabytków do określonego rodzaju artystycznego, porządkuje omawiane dzieła zgodnie z ich pierwotnym przeznaczeniem oraz funkcją, jaką pełniły w swym otoczeniu, w miejscu, dla którego zostały stworzone. I tak materiał zabytkowy podzielony został na trzy grupy, omówione w trzech rozdziałach, zatytułowanych:Monumentalna plastyka architektoniczna i rzeźba związana z architekturą,Pomniki,Nastawy ołtarzowe, obrazy i rzeźby przenośne. W ramach poszczególnych rozdziałów zabytki omówione zostały w porządku chronologicznym.
Rozdział I poświęcony został elementom i detalom architektonicznym, kamiennej plastyce architektonicznej oraz rzeźbie kamiennej i drewnianej, związanej z architekturą. W rozdziale II omówiono dzieła o charakterze komemoratywnym - pomniki w formie posągu, nagrobków tumbowych i płyt nagrobnych oraz monumenty w postaci epitafiów malarskich i rzeźbiarskich. W III, najobszerniejszej części, zaprezentowane zostały dzieła tworzące dekoracyjną, zazwyczaj rzeźbiarsko-malarską oprawę ołtarzy - retabula szafiaste i baldachimowe, liczne będące ich pozostałościami fragmenty oraz obrazy i rzeźby przenośne.
W każdej z not katalogowych zawarte są informacje dotyczące gatunku artystycznego, tematyki dzieła, techniki jego wykonania, użytego materiału (w wypadku drewna po raz pierwszy w historii Muzeum w oparciu o kompleksowe badania dendrologiczne), omówiona została historia zabytku oraz stan dawnych i najnowszych badań nad nim, przytoczone są traktujące o nim źródła i poświęcona mu literatura, a w wielu wypadkach także mówiące o nim archiwalia, co niewątpliwie stanowi swoistenovumw tego typu opracowaniach.
Ważnym uzupełnieniem pracy są wykazy cytowanych archiwaliów, źródeł i literatury oraz szczegółowe indeksy: geograficzny (z niemieckimi odpowiednikami nazw) oraz ikonograficzny. Każdy z zabytków omawianych w katalogu zilustrowany został jedną lub kilkoma fotografiami. Mimo specjalistycznego, naukowego charakteru pracy, wysoka klasa artystyczna i niezaprzeczalna "uroda" dzieł prezentowanych w katalogu, a także bogactwo materiału ilustracyjnego, w większości autorstwa artysty fotografika Edmunda Witeckiego, mają szansę sprawić, że książka zainteresuje szeroki krąg odbiorców.