Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

SREBRNY ZESTAW TOALETOWY Z DWORU W NIEWIEŚCINIE

14-06-2015, 18:05
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 500 zł      Aktualna cena: 1 zł     
Użytkownik SUPERKOLLO
numer aukcji: 5409836879
Miejscowość Dąbrowa Górnicza
Wyświetleń: 117   
Koniec: 14-06-2015 17:46:20
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

WITAM NA MOJEJ AUKCJI DZIŚ MAM DO ZAOFEROWANIA PIĘKNY SREBRNY ZESTAW TOALETOWY (PRÓBA 800)  SKŁADAJĄCY SIĘ Z LUSTERKA, SZCZOTKI DO WŁOSÓW I SZCZOTKI DO UBRAŃ. 

ZESTAW BYŁ NA WYPOSAŻENIU DWORU W NIEWIEŚCINIE, NALEŻAŁ DO RODZINY ALOJZEGO HERMANA SĘDZIEGO SĄDU APELACYJNEGO W TORUNIU

SZCZOTKA - DŁUGOŚĆ 22 CM SZEROKOŚĆ 7,5 CM

LUSTERKO - DŁUGOŚĆ 27 CM SZEROKOŚĆ 14 CM

SZCZOTKA DO UBRAŃ -  17 CM SZEROKOŚĆ 5 CM 

 

STAN BARDZO DOBRY DROBNE WGNIECENIA SREBRA 

 

LUSTRO W LUSTERKU NIE JEST ORYGINALNE 

 

ZAPRASZAM DO LICYTACJI 

 

WYPRZEDAŻ KOLEKCJI ZAPRASZAM NA POZOSTAŁE MOJE AUKCJE 

HERMAN Alojzy (1897–1972), sędzia Sądu Apelacyjnego w Toruniu, działacz społeczny, kurator i reorganizator Pomorskiego Towarzystwa Muzycznego i Konserwatorium Muzycznego w Toruniu


Pochodził z rodziny włościańskiej.

Urodził się 19 listopada 1897 r. w Bojanie w powiecie wejherowskim, w rodzinie włościańskiej Augustyna i Heleny z Pohnków. Ukończył szkołę podstawową i gimnazjum w Wejherowie. 

Po wybuchu pierwszej wojny światowej złożył, z konieczności przyspieszony, egzamin dojrzałości i wcielony został do armii niemieckiej, skąd po przeszkoleniu wysłano go na front francuski. Ranny, po długim leczeniu i rekonwalescencji doczekał zakończenia wojny i demobilizacji.

Po powrocie do miejscowości rodzinnej i optowaniu na rzecz Polski rozpoczął Alojzy Herman studia teologiczne na Uniwersytecie w Getyndze, jednakże po dwuletnim pobycie na tych studiach przeniósł się na Wydział Prawa Uniwersytetu Poznańskiego. Po ukończeniu studiów prawniczych i uzyskaniu dyplomu rozpoczął pracę w ówczesnym Komisariacie Generalnym RP w Gdańsku, a następnie odbył aplikację sądową.

Po złożeniu egzaminu sędziowskiego przybył 27 lutego 1924 r. z Wejherowa do Torunia; był sędzią powiatowym, a 14 maja 1928 r. uzyskał nominację na naczelnika Sądu Powiatowego w Toruniu. Wkrótce został naczelnikiem Sądu Grodzkiego (dawny powiatowy) w Toruniu, zaś po wygraniu konkursu, w grudniu 1929 r., uzyskał nominację na stanowisko prokuratora Sądu Okręgowego w Grudziądzu. Zwycięsko przeszedłszy procedurę kolejnego konkursu, około 1932 r. został sędzią Sądu Apelacyjego w Toruni

Tego też roku uległ ciężkiemu wypadkowi samochodowemu pod Grudziądzem. Po wielomiesięcznym leczeniu szpitalnym i ponad półrocznej wycieczce do północnej Afryki, m. in. w celach rekonwalescencji, wrócił do kraju, gdzie komisja lekarska w 1935 r. uznała go za kwalifikującego się do przejścia na wcześniejszą emeryturę. Po opuszczeniu sądownictwa Alojzy Herman został doradcą prawnym i członkiem zarządu Młynów Lubickich, w których znacznymi udziałowcami byli rodzice jego żony.


Prezes  Komitetu Budowy Domu Społecznego w Toruniu.

Poza pracą zawodową był Alojzy Herman wybitnym działaczem społecznym, pełniącym funkcje prezesa i członka zarządów różnych organizacji i towarzystw w Toruniu. M. in. pełnił funkcję sekretarza i wiceprezesa w zarządzie wojewódzkm Ligi Obrony Przeciwpowietrznej i Przeciwgazowej oraz prezesa tej organizacji w Komitecie Miejskim w Grudziądzu; za działalność tę odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi.

Jako prezes Towarzystwa Ogrodów Działkowych i Małych Osiedli Podmiejskich im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Toruniu w latach 1934–1936, zaangażowany był, wraz z żoną i redemptorystą o. Stanisławem Solarzem, w budowę osiedla Wrzosy dla mniej zamożnych mieszkańców Torunia. Budowa tego osiedla została wysoko oceniona przez władze miejskie i państwowe, które w 1936 r. odznaczyły Alojzego Hermana Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W tym też czasie działał aktywnie jako prezes Komitetu Budowy Domu Społecznego w Toruniu. Dom ten noszący im. Marszałka J. Piłsudskiego został wybudowany w krótkim czasie przy ul. Adama Mickiewicza i był siedzibą różnych organizacji społecznych wojewódzkich i miejskich (obecnie Dom Studencki nr 1).

Ponadto działał aktywnie w Polskim Związku Zachodnim, organizacji zdecydowanie antyniemieckiej, co po agresji Niemiec hitlerowskich na Polskę doprowadziło do aresztowania go i osadzenia w obozie koncentracyjnym.

W 1936 r. wojewoda pomorski Stefan Kirtiklis powierzył Hermanowi funkcje kuratora upadającego wówczas Pomorskiego Towarzystwa Muzycznego (PTM) i Konserwatorium Muzycznego. Dzięki jego staraniom w stosunkowo krótkim czasie nastąpiło ożywienie działalności Towarzystwa, powołano kilka nowych jego oddziałów w większych miastach województwa, w samym zaś Toruniu Towarzystwo Muzyczne organizowało wówczas w sali koncertowej Dworu Artusa liczne koncerty symfoniczne i recitale znanych muzyków polskich.

Niepomiernie też wzrosło znaczenie roli Konserwatorium, którego dyrekcję powierzono młodemu zdolnemu kompozytorowi Piotrowi Perkowskiemu, zaangażowano wówczas także do Konserwatorium kilku młodych utalentowanych muzyków-pedagogów z Henrykiem Sztompką, Zofią Godlewską i Lucjanem Guttry na czele. Po dokonaniu reorganizacji Pomorskiego Towarzystwa Muzycznego i Konserwatorium Muzycznego Alojzemu Hermanowi powierzono godność prezesa Zarządu Głównego PTM. W tym roku też kandydował na stanowisko prezydenta Torunia, lecz po pierwszym głosowaniu zrezygnował z powodu równego rozłożenia się głosów na niego i kontrkandydata, byłego prezydenta Antoniego Bolta

Alojzy Herman zajmował się też publicystyką – zamieszczał artykuły w prasie pomorskiej, m. in. na temat przyszłości Wejherowa oraz o celach i zadaniach LOPP.

Losy wojenne i powojenne.

Po wybuchu drugiej wojny światowej Alojzy Herman został zmobilizowany i skierowany do Dowództwa Okręgu Korpusu VIII w Toruniu; brał udział w kampanii wrześniowej – wzięty do niewoli sowieckiej pod Kowlem, zbiegł z transportu. Z końcem października 1939 r. wrócił do Torunia i dwa tygodnie później za działalność społeczno-polityczną został aresztowany przez Gestqpo i osadzony w toruńskim Forcie VII. Po kilku miesiącach wywieziono go do obozu koncentracyjnego w Stutthofie, a następnie w 1943 r. do Oranienburga; tam zbliżył się do grupy komunistów z Torunia. Po wyzwoleniu obozu przez wojska angielskie został skierowany na leczenie do Szwecji w ramach akcji hrabiego Folke Bernadotte, skąd pod koniec 1945 r. wrócił do Torunia i zgłosił się do pracy w sądownictwie.

Dzięki wstawiennictwu kolegów z obozu powierzono mu funkcję sędziego Wojewódzkiej Komisji Specjalnej do zwalczania nadużyć i przestępstw gospodarczych, lecz już w 1948 r. został ze służby w sądownictwie zwolniony, jako przedwojenny sędzia apelacyjny, kapitalista i ziemianin.

Po bezskutecznych staraniach o wpisanie go na listę adwokatów, podjął pracę w prywatnej firmie chemicznej “Słońce” w Toruniu. Po nacjonalizacji tego zakładu został zwolniony z pracy i po kilku tygodniach aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa (UB). Po roku śledztwa w UB przy ul. Chodkiewicza w Bydgoszczy odbyła się rozprawa we Włocławku, w wyniku której został uniewinniony i oczyszczony ze wszystkich zarzutów. Mimo odwołania się komunistycznej Prokuratury od tego wyroku, Sąd w Bydgoszczy wyrok Sądu I instancji utrzymał w mocy.

Po zwolnieniu z więzienia Alojzy Herman poważnie zachorował i pełnego zdrowia już nie odzyskał. Przez pewien czas był jeszcze radcą prawnym w toruńskiej “Elanie”.

Alojzy Florian Herman zmarł w Toruniu 14 kwietnia 1972 r. i pochowany został na cmentarzu staromiejskim św. Jerzego.

Alojzy Herman był dwukrotnie żonaty. W małżeństwie z Małgorzatą Anną z Grosserów, córką przedsiębiorcy budowlanego Juliusza i Anny z Beżerowskich,  miał trzech synów: Jerzego Józefa Eustachego, magistra prawa, Witolda, prof. zwyczajnego Akademii Muzycznej w Krakowie i Mariana, prof. zwyczajnego Instytutu Fizyki w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Drugą jego żoną była koleżanka jego zmarłej żony – Felicja Chmurzyska.

Hermanowie w Toruniu mieszkali w domu teścia Juliusza Grossera przy ulicy Stanisława Moniuszki 25, po którym odziedziczyli ponadto domy przy ulicy Adama Mickiewicza 18 i Juliusza Słowackiego 19. Poza tym Alojzy Herman był właścicielem wykupionego w 1937 r. z rąk niemieckich 300-hektarowego majątku ziemskiego Niewieścin w powiecie świeckim.