Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

SERWIS HERBACIANY UHLSTADT CARL ALBERTI ZŁOCONY !!

25-01-2012, 13:24
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Aktualna cena: 87 zł     
Użytkownik mieszkiel
numer aukcji: 2073172103
Miejscowość Zielona Góra
Wyświetleń: 60   
Koniec: 29-01-2012 13:01:54
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

CARL ALBERTI UHLSTADT RĘCZNIE MALOWANY I BARDZO PIĘKNIE RĘCZNIE ZŁOCONY SERIWS ART DECO DO HERBATY NA 4 FILIŻANKI

Wyjątkowo piękny serwis do herbaty ze znakomitej fabryki Carla Alberti w Turyngii w mieście Uhlstadt. Zachowały się niestety tylko cztery filiżanki – piec kompletów talerzyków i trio w idealnym stanie.
Niestety datowanie tej fabryki nie jest łatwe- ponieważ sygnatury były używane te same od lat 20tych aż do 1954 roku. Bazując na moim skromnym doświadczeniu zaryzykuję tezę, że serwis powstał w latach wojennych i był jednym z serwisów jakie żołnierze Wehrmachtu jadąc na przepustkę do domu otrzymywali za zasługi na froncie. W tym czasie obowiązywał całkowity zakaz złocenia porcelany- jednak fabryki mogły wykonywać na zalecenie rządu właśnie takie nagrody – dla żołnierzy. Dla generalicji i samego Adolfa Hitlera powstawały w tym czasie prawdziwe arcydzieła sztuki zdobniczej – kapiące złotem wykonywane przez najwybitniejszych artystów…
Dlaczego tak sądzę? Miałem bardzo podobny serwis z Stadtlengsfeld- identyczny dekor identyczne złocenie- i tam mogłem dokładnie określić czas powstania 1942 rok.
Złocenia wykonane z 24 karatowego złota – nakładane techniką jubilerską- taśma złota nakładana grubą warstwą. Malatura ręczna – charakterystyczny motyw purpurowej poinsecji- z owocami jemioły - idealny prezent na święta…
W starożytności jemioła pospolita uważana była za dar bogów. Przypisywano jej właściwości magiczne. Szczególnie rośliny rosnące na dębach (ew. okazy podobnego do jemioły gązewnika) uchodziły za talizman, ponad który nie było większej świętości. Druidzi traktowali ją w sposób szczególny - ścinanie jemioły było ważnym obrzędem w ich wierzeniach. Zbierano ją w dniu zimowego przesilenia dnia z nocą, a także na przełomie wiosny i lata. Ścięte pędy świętej jemioły leczyły niemal wszystkie choroby, jednały pomyślność, włożone do wazonu lub podwieszone pod sufitem chroniły dom przed złymi mocami, zapobiegały pożarom, a już powstałe wygaszały. Pędy jemioły sprowadzały do domu szczęście i bogactwo, spełniały ludzkie życzenia i marzenia, noszona przy sobie zapewniać miała potencję seksualną. Niestety również jako pasożyty życia miały sprowadzać na aurę małżeństwa złe dni.
Porcelana bardzo ładna cienkościenna biała idealnie gładka . Wyjątkowo piękny imbryk z szerokim wygodnym uchwytem- sitkiem porcelanowym zatrzymującym fusy w dzbanku, w którym parzymy herbatę.
Handgemalt- ręcznie malowana – najdroższa porcelana.
Złocenia pokryły się piękną patyną , które łapie światło i świeci ciepłym blaskiem starego złota- wyjątkowa ozdoba kredensu. Przy odrobinie szczęścia można dokupić takie filiżanki…
Piękny prezent z ciekawą historią… Polecam
Wymiary:
Imbryk pojemność 1,2l wysokość 15 cm średnica 14 cm od dzióbka do ucha 24 cm
Cukiernica wysokość 11 cm średnica 10,7 cm od ucha do ucha 15,5 cm
Mlecznik wysokość 8,2 cm średnica 10 cm od dzióbka do ucha 14 cm
4 filiżanki wysokość 4,8 cm średnica 9,7 cm od ucha do brzegu 12 cm
5 podstawków 14,8 cm
5 talerzy deserowych z cudowną dużą dekoracją 19,6 cm
Rączki zdobione jaskółczym ogonem- cecha najdroższej porcelany
Uhlstadt Turyngia W 1837 roku książę Joseph von Sachsen- Altenburg wydał koncesję na prowadzenie fabryki porcelany. Częsta zmiana właścicieli W 1873 roku zakup przez Carla Albertiego. Porcelana do użytku domowego i artykuły upominkowe- taki wpis o rodzaju działalności ma większość niemieckich fabryk porcelany. Przedsiębiorstwo nosiło nazwę „Alberti” jeszcze po 1945 r. W 1954 powstało przedsiębiorstwo państwowe VEB Porzellanfabrik Uhlstadt. Od 1972 – zakład specjalistyczny produkcji uszek dla VEB Porzellankombinats Kahla. Fabrykę zlikwidowano w 1991 roku.
W 1913 roku zatrudniała 150 pracowników i posiadała własne kopalnie kaolinu – i to był chyba szczyt powodzenia- kolejne kryzysy i wojny sprawiły, że w 1947 roku pracowało 57 robotników…
• H.G. Meurer & I. Schreinhardt (1834 - 1873)
• - Carl Alberti Porzellanfabrik Uhlstädt (1873 - 1954)
• - VEB Porzellanfabrik Uhlstädt (1954 - 1978)
• - VEB Vereinigte Porzellanwerke Kahla, Betriebsabteilung Zentrale Henkelfertigung (1978 - 1990)
Sygnatury CA pod koroną pochodzą sprzed 1954 roku- sprzed nacjonalizacji… Jeśli porcelana jest nie złocona- pochodzi z okresu 1[zasłonięte]935-19, kiedy Hitler zakazał złocenia porcelany. Do roku 1954- produkowano na tradycyjnych formach przedwojennych- ta fabryka najczęściej produkowała w stylu secesji berlińskiej. Trochę ciężkie proporcje- filiżanki duże- zdobione bogato reliefami –duże miseczki nadające się także do picia herbaty…