Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

SŁOWNIK WSI ŚLĄSKICH W ŚREDNIOWIECZU TOM 1

13-07-2015, 15:27
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 49.90 zł     
Użytkownik stara-szuflada
numer aukcji: 5511113861
Miejscowość jarocin
Wyświetleń: 8   
Koniec: 13-07-2015 15:20:40

Dodatkowe informacje:
Tematyka: Historia miast, regionów
Stan: Nowy
Waga (z opakowaniem): 1.20 [kg]
Okładka: twarda
Rok wydania (xxxx): 2014
Kondycja: bez śladów używania
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha













Witaj na aukcji Starej Szuflady



SŁOWNIK WSI ŚLĄSKICH W ŚREDNIOWIECZU TOM 1 Powiat lubiński
Autor: Dagmara Adamska, Agnieszka Lachota, Dominik Nowakowski, Aleksander Paroń, Marcin Siehankiewicz, Robert Sikorski
Wydawnictwo: IAE PAN
Ilość stron: 307
Książka jest nowa i nieużywana, stan bardzo dobry


Słownik jest dziełem interdyscyplinarnym opracowanym pod kierunkiem archeologa Domi­nika Nowakowskiego z udziałem historyków mediewistów Dagmary Adamskiej, Aleksandra Paronia, Roberta Sikorskiego, geografa Agnieszki Latochy, kartografa Marcina Siehankiewicza. Powstał w wyniku prac, przeprowadzonych w ramach projektu Narodowego Centrum Nauki, dzięki którym zebrano informacje historyczne, archeologiczne i geograficzne o 104 wsiach z terenu dzisiejszego powiatu lubińskiego, mających potwierdzona średniowieczną metrykę.
Przedstawiony tom zapowiada szerszą inicjatywę badawczą, mającą na celu stopniowe przygo­towanie Słownika osad wiejskich całego Śląska. Potrzeba takiego opracowania jest niezwykle pilna; uprzednie podobne w zamiarach próby, zapoczątkowane najpierw w Kierownictwie Badań nad Początkami Państwa Polskiego, następnie w ramach Słownika historyczno-geograficznego ziem polskich w średniowieczu, zakończyły się fiaskiem. Śląsk pozbawiony jest no­woczesnego leksykonu, w przeciwieństwie do wielu ziem Korony, które takie wydawnictwa mają, właśnie w postaci odpowiednich tomów Słownika historyczno-geograficznego, gotowych lub znajdujących się w toku publikacji. Autorzy Słownika wsi śląskich obrali jednakże inna drogę niż tę wytyczoną przez SHG i przygotowali odrębny program edytorski.
W obszernym wstępie przedstawili cel i koncepcję Słownika, którą jest „publikacja uporząd­kowanego materiału źródłowego dla poszczególnych wsi historycznego Śląska w okresie średniowiecza oraz próba rekonstrukcji kształtu dawnej wsi”. Zdecydowano, aby prace nad Słownikiem były prowadzone nie w układzie alfabetycznym, lecz w ramach mniejszych jednostek podziału terytorialnego. Tę wybraną przez Autorów jednostką jest współczesny obszar powiatu, w tym przypadku powiatu lubińskiego.
[...] Zebrany przez Autorów materiał dokumentacyjny odznacza się obfitością, poświadcza skrupulatną pracę zespołu. Przedstawiony jest w sposób jasny i łatwy do przeszukiwania. Ilustracje graficzne (ryciny prezentujące zabytki, fragmenty map, rekonstrukcje planów poszczególnych wsi) wykonano wyjątkowo starannie i czytelnie.