Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

ROZDOLSKI STOSUNKI PODDAŃCZE DAWNA GALICJA 1962

19-01-2012, 14:52
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Najwyzsza cena licytacji: 50 zł      Aktualna cena: 50 zł     
Użytkownik inkastelacja
numer aukcji: 2036022729
Miejscowość Kraków
Licytowało: 1    Wyświetleń: 15   
Koniec: 13-01-2012 20:22:01
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha



PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI -
STOSUNKI PODDANCZE W DAWNEJ GALICJI
Tom pierwszy



PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ ZNAJDUJĄCYCH SIĘ W DOLNEJ CZĘŚCI AUKCJI (CZASAMI TRZEBA WYKAZAĆ SIĘ CIERPLIWOŚCIĄ W OCZEKIWANIU NA ICH DOGRANIE)


AUTOR -
ROMAN ROZDOLSKI

WYDAWNICTWO, WYDANIE, NAKŁAD -
WYDAWNICTWO - PAŃSTWOWE WYDAWNICTWA NAUKOWE PWN, WARSZAWA 1962
WYDANIE - 1
NAKŁAD - 800 + 150 EGZ.

STAN KSIĄŻKI -
DOBRY MINUS JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM, USUNIĘTA ZNACZNIKI WŁASNOŚCIOWE - PIECZĄTKI) (wszystkie zdjęcia na aukcji przedstawiają sprzedawany przedmiot).

RODZAJ OPRAWY -
24

ILOŚĆ STRON, WYMIARY, WAGA -
ILOŚĆ STRON - 308 + ROZKŁADANA TABLICA
WYMIARY - 24 x 17 x 2 CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - 0,652 KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)

ILUSTRACJE, MAPY ITP. -
NIE ZAWIERA


KOSZT WYSYŁKI -
8 ZŁ - KOSZT UNIWERSALNY, NIEZALEŻNY OD ILOŚCI I WAGI, DOTYCZY PRZESYŁKI PRIORYTETOWEJ NA TERENIE POLSKI.

ZGADZAM SIĘ WYSŁAĆ PRZEDMIOT ZA GRANICĘ. KOSZT WYSYŁKI W TAKIM PRZYPADKU, USTALA SIĘ INDYWIDUALNIE WEDŁUG CENNIKA POCZTY POLSKIEJ I JEST ZALEŻNY OD WAGI PRZEDMIOTU. (PREFEROWANYM JĘZYKIEM KONTAKTU POZA OCZYWIŚCIE POLSKIM JEST ANGIELSKI, MOŻNA OCZYWIŚCIE PRÓBOWAĆ KONTAKTU W SWOIM JĘZYKU NATYWNYM.)

I AGREE to SEND ITEMS ABROAD. The COST of DISPATCHING In SUCH CASE, IS ESTABLISH ACCORDING TO PRICE-LIST of POLISH POST OFFICE SEVERALLY And it IS DEPENDENT FROM WEIGHT of OBJECT. ( The PREFERRED LANGUAGE of CONTACT WITHOUT MENTIONING POLISH IS ENGLISH, BUT YOU CAN OBVIOUSLY TRY TO CONTACT ME IN YOUR NATIVE LANGUAGE.)


DODATKOWE INFORMACJE - W PRZYPADKU UŻYWANIA PRZEGLĄDARKI FIREFOX MOŻE WYSTĄPIĆ BŁĄD W POSTACI BRAKU CZĘŚCI TEKSTU LUB ZDJĘĆ, NIESTETY NARAZIE JEDYNYM ROZWIĄZANIEM JAKIE MOGĘ ZAPROPONOWAĆ TO UŻYCIE INTERNET EXPLORERA LUB WYSZUKIWARKI "OPERA", Z GÓRY PRZEPRASZAM ZA NIEDOGODNOŚCI.
PRZY OKAZJI PRZYPOMINAM O KOMBINACJI KLAWISZY CTRL+F (PRZYTRZYMAJ CTRL I JEDNOCZEŚNIE NACIŚNIJ F), PO NACIŚNIĘCIU KTÓREJ Z ŁATWOŚCIĄ ZNAJDZIESZ INTERESUJĄCE CIĘ SŁOWO O ILE TAKOWE WYSTĘPUJE W TEKŚCIE WYŚWIETLANEJ WŁAŚNIE STRONY.



SPIS TREŚCI LUB/I OPIS -


ROMAN ROZDOLSKI
STOSUNKI PODDANCZE W DAWNEJ GALICJI
Tom pierwszy
WARSZAWA 1962 PAŃSTWOWE WYDAWNICTWO NAUKOWE





PRZEDMOWA

Babent sua fata libelli. Praca, którą przedkładamy czytelnikowi, napisana została dawno, bo jeszcze w latach 1937—1939. W chwili wybuchu drugiej wojny światowej oba tomy znajdowały się w drukarni we Lwowie; drugi tom, był już w całości wydrukowany, pierwszy zaś miał być oddany do składania. Nieszczęśliwy zbieg okoliczności zrządził jednak, że druk pracy został przerwany i cały nakład drugiego tomu uległ zniszczeniu. Autor zdołał uratować tylko jeden egzemplarz, o losach zaś rękopisu pierwszego tomu przez wiele lat nie miał żadnych wiadomości. Dopiero w r. 1958 udało się pani Natalii Karpowskiej, kierownikowi Redakcji Historii Państwowego Wydawnictwa Naukowego przy pomocy prof. St. Inglota odszukać w spuściźnie literackiej prof. Franciszka Bujaka rękopis brakującego tomu (za co składam obojgu najserdeczniejsze podziękowanie) i dopiero wtedy sprawa ponownego druku pracy stała się aktualna.
Autor przez pewien czas wahał się czy ma oddać pracę do druku w jej pierwotnej postaci, czy też poddać ją ponownej przeróbce, uwzględniającej wyniki powojennych badań polskich historyków agrarnych. Jeśli w końcu zdecydował się na pierwszą ewentualność, to powodem tego była nie tylko — zasługująca w danym wypadku na pewne pobłażanie — niecierpliwość, lecz przede wszystkim to, iż w jego oczach praca stała się dzięki swym dość niezwykłym perypetiom — pewnego rodzaju dokumentem i jako taka powinna być traktowana. Z tego zaś wynika, że autor nie mógł sobie pozwolić na żadne rzeczowe zmiany pierwotnego tekstu książki *. Wierzy on jednak, że Czytelnik nie weźmie mu za złe ani przyeiężkiego stylu, ani polemicznego ferworu pracy — pomnąc, że „upiory przeszłości", przeciw którym autor walczył, były jeszcze wówczas bardzo żywotne w psychologii tzw. wykształconego społeczeństwa. (Dopiero w dzisiejszej Polsce „upiory" te zostały ostatecznie pogrzebane, toteż dopiero dzisiaj można pisać o nich sine ira, traktując je jako czystą „historię"!).
Zaznaczyć jeszcze należy, że oba zamieszczone na końcu pierwszego tomu „dodatki" miały być pierwotnie częścią składową obszerniejszego „wstępu" omawiającego stosunki poddańcze w Polsce przedrozbiorowej (w XVIII wieku). Przewidując bliski wybuch wojny prof. Bujak, bez którego inicjatywy, przyjacielskiej pomocy i długoletniej opieki praca ta nie byłaby nigdy ujrzała śzoiatła dziennego, zrezygnował jednak z owego wstępu i oba te rozdziały umieścił w „dodatkach". Dziś tego rodzaju wstęp jest tym bardziej zbyteczny, stosunki poddańcze w Polsce przedrozbiorowej stały się bowiem w latach powojennych przedmiotem bardzo żywych dociekań naukoiuych i autor nie zdołałby chyba w tej kwestii powiedzieć czegokolwiek nowego.





SPIS TREŚCI

Przedmowa................... 7
Wstąp — Rzut oka na austriackie ustawodawstwo poddańcze w XVII-XVIII
stuleciu .................. 9
I. REFORMY MARII TERESY
I. Pierwsze kroki władz austriackich w nowo nabytej prowincji. Zamierzenia reformatorskie rządu i stanowiska szlachty......25
II. Początki rządowej ochrony poddanych w Galicji. Patenty z 3 czerwca
i 5 stycznia 1775. Prawo procesowe poddanych.......69
II. REFORMY JÓZEFA II
III. Wznowienie narad nad sprawą „regulacji pańszczyźnianej" w Galicji i genezą reformy podatkowo-urbarialnej Józefa II. Konflikt między cesarzem a jego biurokracją............107
IV. Reformy dotyczące położenia osobisto-prawnego poddanych włościan.
A. Zniesienie „niewoli poddańczej"..........121
V. Reformy dotyczące położenia osobisto-prawnego poddanych włościan.
B. Postępowanie w sporach poddańczych i przepisy, ograniczające władzę karną dziedziców (patenty z 1 IX 1781).......141
VI. Reformy dotyczące położe-nia osobisto-prawnego poddanych włościan.
C. Reforma jurysdykcji patrymonialnej i urzędu dominikalnego. Przepisy o samorządzie wiejskim...........154
VII. Unormowanie świadczeń poddańczych i patent pańszczyźniany z 16 VI
1786 r................... 174
VIII. Ochrona włościańskich praw posiadania......... 203
IX. Reforma podatkowo-urbarialna Józefa II . -...... 227
X. Co pozostało z reform peddańczych Józefa II?....... 256
DODATKI
Oblicze gospodarcze wsi polskiej w czasach przedrozbiorowych .... 267 Znaczenie gospodarcze ciężarów poddańczych i kwestia „podziału dochodu
społecznego" w ustroju feudalnym...........287
Tablica....................



Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.


ZOBACZ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

ZOBACZ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT


NIE ODWOŁUJĘ OFERT, PROSZĘ POWAŻNIE PODCHODZIĆ DO LICYTACJI