Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

ROCZNIK STATYSTYCZNY 1948

09-03-2012, 21:12
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 18 zł     
Użytkownik ak-piastun
numer aukcji: 2112711065
Miejscowość Polkowice
Wyświetleń: 5   
Koniec: 11-03-2012 10:18:24

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha



Numer bibliospisu - O1





ROCZNIK STATYSTYCZNY 1948

PRZEDMOWA
Główny Urząd Statystyczny oddaje w ręce czytelników drugie z kolei po wojnie wydanie Rocznika Statystycznego.
Ogólny charakter wydawnictwa nie uległ zmianie. Zadaniem Rocznika Statystycznego jest treściwe przedstawienie najważniejszych przejawów życia gospodarczego, społecznego i kulturalnego w kraju celem udostępnienia informacji statystycznych jak najliczniejszym rzeszom czytelników.
Wydanie obecne przekroczyło rozmiary wydania zeszłorocznego. Niektóre działy Rocznika zostały znacznie rozszerzone. Zamieszczono szereg nowych informacji o tych zjawiskach, dla których można było uzyskać dostatecznie ścisłe dane liczbowe. Na wstępie zamieszczono dane obrazujące wielkość dochodu narodowego Polski za r. 1947. Rozszerzeniu uległa tablica „Rozwój gospodarczy Polski", dająca ogólny pogląd na kształtowanie się życia gospodarczego kraju. Istotnym krokiem naprzód w porównaniu z poprzednim wydaniem Rocznika jest również zamieszczenie niektórych danych o ruchu naturalnym ludności. Wprowadzono niektóre, bardzo jeszcze fragmentaryczne dane, dotyczące opieki społecznej; przedstawienie pełnego obrazu tego ważnego działu w statystyce społecznej nie będzie możliwe do chwili należytego zorganizowania sprawozdawczości w tym zakresie. Podobnie rzecz się przedstawia w odniesieniu do statystyki służby zdrowia, ubezpieczeń społecznych, zatrudnienia i wielu innych zagadnień.
Treść Rocznika Statystycznego jest dorobkiem prac zarówno Głównego Urzędu Statystycznego, jak i poszczególnych ministerstw, urzędów centralnych i innych instytucji prowadzących badania statystyczne lub sprawozdawczość statystyczną w Polsce. Dorobek prac statystycznych za okres objęty tablicami niniejszego Rocznika nie może jeszcze ani zakresem, ani dokładnością posiadanych informacji w pełni odpowiadać odczuwanym potrzebom i stawianym wymaganiom.
Zadośćuczynienie w pełni tym potrzebom i wymaganiom zależy od szeregu czynników, wśród których jako najważniejsze wymienić należy: ścisłe dostosowanie programu badań statystycznych i organizacji aparatu statystycznego do wymagań, jakie stawia gospodarka planowa Państwa, zmierzającego do socjalizmu (prace w tym kierunku są w pełnym toku); wyszkolenie dostatecznej ilości fachowego personelu na wszystkich szczeblach organizacji badań statystycznych
zdobycie należytych środków technicznych — w szczególności maszyn statystycznych, doszczętnie zniszczonych w okresie wojny; usprawnienie funkcjonowania aparatu sprawozdawczości statystycznej w terenie itd.
Z powyższych względów Rocznik niniejszy prócz wielu istotnych i cennych informacji, obrazujących zarówno osiągnięcia gospodarki narodowej, jak i wielki dynamizm procesów odbudowy i przebudowy, posiada jednak szereg braków. Z braków tych Glówny Urząd Statystyczny zdaje sobie w pelni sprawę i usuwa je w miarę możności. Niemożliwym bylo m. in. zamieszczenie niezbędnych danych dla pełnego zobrazowania struktury agrarnej, struktury przemysłowej l handlowej oraz struktury demograficznej i spolecznej Polski Należy podkreślić, że usunięcie wielu z wyżej wymienionych braków będzie możliwe dopiero w wyniku przeprowadzenia zamierzonego spisu powszechnego. Niewątpliwie każde następne wydanie będzie krokiem naprzód w porównaniu z poprzednimi, zbliżając tym samym Rocznik coraz bardziej do celu, któremu ma z przeznaczenia swego służyć.
Glówny Urząd Statystyczny, pragnąc jak najlepiej przystosować Rocznik Statystyczny do potrzeb osób korzystających z niego, prosi o nadsyłanie pod adresem Komitetu Redakcyjnego Urzędu (Warszawa, ul. Narbutia 33) wszelkich spostrzeżeń, dotyczących treści i formy wydawnictwa. Uwagi i życzenia czytelników zostaną szczegółowo rozpatrzone i w miarę możności uwzględnione.