Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

PRZYBOŚ -AKTA SEJMIKOWE WOJ.KRAKOWSKIEGO 1[zasłonięte]649-19

19-01-2012, 15:26
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 100 zł     
Użytkownik ikonotheka
numer aukcji: 2025485009
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 10   
Koniec: 14-01-2012 20:00:00
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

PRZEDMOWA


Zachęcony odszukaniem w zbiorach Komisji Historycznej Polskiej Aka¬demii Umiejętności w Krakowie licznych odpisów akt sejmikowych wojewódz¬twa krakowskiego, sporządzonych do r. 1648 głównie przez prof. Stanisława Kutrzebę, postanowiłem kontynuować jego pracę i wydać już istniejące oraz potem zebrane przeze mnie materiały jako II tom Akt sejmikowych województwa krakowskiego. W miarę postępów pracy nad porządkowaniem zachowanych odpisów okazała się potrzeba ponownego skolacjonowania większej ich części. Następnie przeprowadziłem żmudne poszukiwania nowych materiałów; oka¬zało się ich tyle, że musiałem zwęzić pierwotnie planowane ramy chronolo¬giczne wydawnictwa. II tom Akt sejmikowych miał pierwotnie objąć lata 1621—1668. Wskutek wprowadzenia do wydawnictwa obok laudów, instruk-cyj, manifestacyj, protestacyj, konfederacyj również całej korespondencji sej¬mikowej musiałem ograniczyć ramy wydawnictwa do lat 1621—1660. Trzy¬małem się przy tym zasady, że do wydawnictwa winny wejść wszystkie akta na sejmik i z sejmiku wysyłane lub w jakikolwiek sposób z sejmikiem związane, a więc i mowy, diariusze, wota, atestacje szlachectwa, kwity, uniwersały, aprobacje itp.
Po wieloletniej pracy powstał obszerny tom, w znacznej mierze oparty na odpisach mieszczących się obecnie w Zakładzie Dokumentacji Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, zebrany z dostępnych dziś' wydawcy archiwów i bibliotek, głównie z Wojewódzkiego Archiwum Pań¬stwowego w Krakowie, ale i z innych krajowych zasobów rękopiśmiennych, jak Muzeum Narodowe Zbiory Czar tor yskich, Biblioteki Jagiellońskiej, Biblio¬teki Polskiej Akademii Nauk, Biblioteki Zakładu im. Ossolińskich, Biblioteki Miejskiej im. Raczyńskich, Biblioteki Narodowej (Biblioteki Ordynacji Zamoj¬skiej), Biblioteki Ordynacji Krasińskich, Biblioteki Wilanowskiej (zbiory Po¬tockich) , Biblioteki Kórnickiej, Wojewódzkiego Archiwum Państwowego w Gdań¬sku. Ostatnia wojna poczyniła duże spustoszenia w materiale nieodzownym dla naszego wydawnictwa. Spłonęła w Warszawie Biblioteka Ordynacji Krasińskich z cennymi rękopisami zawierającymi liczne, częstojedyne odpisy akt sejmikowych województwa krakowskiego. Na szczęście zachowały się ich kopie, choć prze¬ważnie nie skolacjonowane. Drukujemy je z tym poważnym zastrzeżeniem, że nie mogliśmy ich sprawdzić. Szczególnie cenny był stracony rp. Kras. nr 391 (460). Nie wróciły dotychczas do Wojewódzkiego Archiwum Państwo-
i*

wego w Krakowie liczne wolumina relacyjnych ksiąg grodzkich oświęcimskich i zatorskich wywiezione w 1944 r. przez hitlerowskiego okupanta; tym do¬tkliwsza ich strata, że wielu akt prof. Kutrzeba nie skopiował, reszty zaś nie można było skolacjonować. Wszelkie tego rodzaju braki zaznaczono w przy¬pisach. Wiadomości o zaginionych zupełnie aktach sejmikowych starano się zaznaczyć na odpowiednim miejscu pod względem chronologicznym, by przy¬najmniej wzmianka o nich pozostała.
Ustalony przez prof. Kutrzebę chronologiczny schemat wydawnictwa pozostał w pełni utrzymany. A więc pozostawiono numerację rzymską, wszel¬kich sejmików przyjmując ich chronologiczną kolejność za podstawę wyda¬wnictwa, a dopiero w ich ramach zamykając poszczególne akta sejmikowe z numeracją arabską.
Przypisami rzeczowymi szafowano z umiarem, stosując się do wprowa¬dzonej w I tomie wydawnictwa przez prof. Kutrzebę zasady, by objaśniać głównie tylko mniej znane miejscowości i osoby podane według godności, a nie fakty; wychodzono bowiem z przekonania, że wydawnictwo naukowe służy zasadniczo znawcom historii, nie ma więc potrzeby objaśniać poszcze¬gólnych pojęć i wydarzeń. W obrębie każdego aktu tylko raz objaśniano nie dość jasno wyrażoną miejscowość lub osobę. Za podstawę określania woje¬wództw, ziem i powiatów przyjęto zasadniczo podział terytorialny Rzeczy¬pospolitej szlacheckiej z XVII w. Szereg osób podanych tylko z nazwiska lub tylko z godności oraz niektórych miejscowości nie udało się, niestety, ziden¬tyfikować; pozostawiono je więc bez objaśnień. Szeroko uwzględniono w przy¬pisach rzeczowych Yolumina legum, z którymi często zestawiano poszczególne artykuły instrukcyj i punkty akt sejmikowych, by unaocznić, o ile sejmiki stosowały się do konstytucyj lub na nie wpływały. Obszerne indeksy miejsco¬wości i osób oraz indeks rzeczowy mają ułatwić czytelnikowi odszukanie i uzu¬pełnienie podanych w wydawnictwie faktów historycznych. Przypisy tekstowe ograniczono celowo tylko do najważniejszych, istotnych zmieniających zasad¬niczo treść odmian. Wobec niejednokrotnie licznych przekazów źródłowych tego samego aktu, przekaz umieszczony na pierwszym miejscu przed tekstem (np. Rp. 1) uznano za podstawę wydawnictwa, a następne wyliczono według ich ważności, podając tylko ich odmianki tekstowe. Trzymano się przy tym następującej kolejności: oryginał, kopia urzędowa, kopia prywatna współczesna, kopia późniejsza, druki.
W całym wydawnictwie zastosowano zasady Instrukcji wydawniczej dla Źródeł historycznych od XVI do połowy XIX wieku, uchwalonej przez Komisję Hi¬storyczną Polskiej Akademii Umiejętności w dniu 5 listopada 1949 r., a wy¬danej w r. 1953 przez Zakład im. Ossolińskich, tylko w drobnych szczegółach korzystając z pozostawionej wydawcy przez Instrukcję swobody decyzji. I tak — z powodu braku widocznych zasad w rękopisach XVII w.w końcówkach przy¬miotników: -ym lub -em, -ymi lub -emi zastosowano metodę, by ściśle trzymać się tekstu podstawy wydawanego aktu. Wiernie trzymano się tekstu i we wszyst¬kich innych przypadkach, modernizując jedynie pisownię, a zachowując fo¬netyczne właściwości językowe podstaw wydawanych tekstów (np. solaria obok salańa, szlachcic obok śiachcic). W instrukcjach sejmikowych wprowadzono nową

alineację w poszczególnych artykułach, zaopatrując je dodatkowo arabską nu¬meracją; tę każdorazowo zaznaczono w przypisie tekstowym. Regestrowanie stosowano głównie w aktach luźniej związanych z sejmikami, np. w uniwer¬sałach królewskich. Ze względów oszczędnościowych starano się unikać prze¬druków w całości lub w części już drukowanych poprzednio akt lub uwzględ¬nionych wyżej w naszym tomie. Z tych samych względów zastosowano liczne skróty w tekście, opuszczając tytuły, formuły grzecznościowe na wstępie i w za¬kończeniu akt; wykaz skrótów zamieszczono osobno.
Na koniec winienem złożyć głęboki hołd pamięci prof. St. Kutrzeby, dzięki którego pracy około zebrania w znacznej mierze materiału do niniej¬szego tomu zawdzięczam możność wykończenia tego wydawnictwa. Również poczuwam się do obowiązku złożenia wyrazów szczerej podzięki dyrekcjom tych archiwów i bibliotek, które szły mi zawsze 7, pomocą, udostępniając mi niejednokrotnie na wyjątkowych prawach konieczne materiały rękopiśmienne, w szczególności drowi Włodzimierzowi Budce i drowi Adamowi Kamińskiemu z Wojewódzkiego Archiwum Państwowego w Krakowie, których życzliwości wiele zawdzięczam, oraz Dyrekcji Zbiorów Gzartoryskich. Szczerze też jestem wdzię¬czny prof. Władysławowi Kurkowi za fachową i rzetelną pomoc przy ustalaniu tekstów łacińskich, a mgrowi Romanowi Żelewskiemu za zawsze chętną współ¬pracę przy kopiowaniu i kolacjonowaniu akt.
Adam Przyboś



WYKAZ AKT


I. Sejmik przedsejmowy województwa krakowskiego w Proszowicach
27 lipca 1621 r. . . . " 1
II. Zjazd szlachty województwa krakowskiego w Proszowicach 13 września
1621 r ' ......: ł
III. Sejmik przedsejmowy województwa krakowskiego w Proszowicach
13 grudnia 1622 r ' 2
1. List ks. Jerzego Zbaraskiego, kasztelana krakowskiego, z Solca na sejmik przedsej¬
mowy województwa krakowskiego w Proszowicach (13 grudnia 1622 r.) . . . 2
2. Votum ks. Jerzego Zbaraskiego, kasztelana krakowskiego, na sejmik przedsejmowy
województwa krakowskiego w Proszowicach 13 grudnia 1622 r 3
3. Instrukcja dana posłom na sejm z sejmiku województwa krakowskiego w Proszo¬
wicach 13 grudnia 1622 r 9
IV. Sejmik województwa krakowskiego dla elekcji kandydatów na podko¬
morzego krakowskiego w Proszowicach 1623 r 17
V. Sejmik województwa krakowskiego dla elekcji kandydatów na sędziego
ziemskiego krakowskiego w Proszowicach 27 kwietnia 1623 r. . . . ]8
VI. Sejmik województwa krakowskiego dla elekcjikandydatównapodsędka
ziemskiego krakowskiego w polu pod Proszowicami 12 września 1623 r. 18
VII. Sejmik województwa krakowskiego dla elekcji kandydatów na pi¬
sarza ziemskiego krakowskiego w Proszowicach 1623 r 18
VIII. Sejmik przedsejmowy województwa krakowskiego w Proszowicach
9 stycznia 1624 r - . 18
IX. Sejmik posejmowy księstw zatorskiego i oświęcimskiego w Zatorze
14 marca 1624 r 19
X. Sejmik posejmowy województwa krakowskiego w Proszowicach 19—24
marca 1624 r 19
4. Uchwały sejmiku posejmowego województwa krakowskiego w Proszowicach
24 marca 1624 r " 20
5. Potwierdzenie przez króla Zygmunta III uchwał sejmiku województwa krakowskiego
(w Warszawie) 4 kwietnia 1624 r , ■ 21
XI. Sejmik księstw zatorskiego i oświęcimskiego w Zatorze 30 maja 1624 r. 23
6. Uchwały sejmiku księstw zatorskiego i oświęcimskiego o obronie ziemskiej w Za¬
torze 30 maja 1624 r 24
XII. Sejmik przedsejmowy województwa krakowskiego w Proszowicach
26 listopada 1624 r , 28

str.
7. Instrukcja dana posłom na sejm v. sejmiku przedsejmowego województwa krakow¬
skiego w Proszowicach 26 listopada 1624 r 28
8. Pokwitowanie sejmiku przedsejmowego województwa krakowskiego dla szafarza
Jana Zebrzydowskiego w Proszowicach 26 listopada 1624 r 38
9. Manifestacja posłów województwa krakowskiego na sejmie walnym warszaw¬
skim, podpisana w Warszawie 5 marca 1625 r 39
10. Uniwersał króla przeciw wybieraniu pewnych podatków przez Jana Zebrzydow¬
skiego, miecznika koronnego i starostę lanckorońskiego. z Warszawy 30 lipca 1625 r. 41
XIII. Sejmik deputacki księstw zatorskiego i oświęcimskiego w Zatorze
15 września 1625 r 42
11. Poświadczenie genealogii Sebastiana Nyeza przez sejmik deputacki księstw za¬
torskiego i oświęcimskiego w Zatorze 15 września 1625 r 42
XIV. Sejmik przedsejmowy województwa krakowskiego w Proszowicach
16 grudnia 1625 r 43
12. Instrukcja dana posłom na sejm z sejmiku województwa krakowskiego w Proszo¬
wicach 16 grudnia 1625 r 43
13. List Jana Zebrzydowskiego, miecznika koronnego, do ks. Jakuba Neyniana, rektora
Akademii Krakowskiej, z Proszowic 19 grudnia 1625 r 54
14. Protestacja przeciw jezuitom, wniesiona przez deputatów wybranych na sejmiku
przedsejmowym województwa krakowskiego z 16 grudniu 1625 r., w Krakowie
14 stycznia -1626 r 55
XV. Sejmik posejmowy województwa krakowskiego w Proszowicach
31 marca 1626 r 57
15. Uniwersał sejmiku posejmowego województwa krakowskiego o wyborze poborców
w Proszowicach 31 marca 1626 r 57
16. Uniwersał Hieronima Przylęckiego, marszałka sejmiku województwa krakowskiego,
ogłaszający poborców wybranych przez sejmik posejmowy z Proszowic 31 marca
1626 r 57
XVI. Sejmik województwa krakowskiego w Proszowicach 14 sierpnia
1626 r 58
17. Uchwały sejmiku województwa krakowskiego w Proszowicach 14 sierpnia 1626 r. 58
XVII. Sejmik przedsejmowy województwa krakowskiego w Proszowicach
15 września 1626 r 61
XVIII. Sejmik przedsejmowy księstw zatorskiego i oświęcimskiego w Za¬
torze 15 września 1626 r 62
18. Uchwały sejmiku przedsejmowego księstw zatorskiego i oświęcimskiego w Za¬
torze 15 września 1626 r 62
XIX. Sejmik posejmowy województwa krakowskiego w Proszowicach
19 grudnia 1626 r 64
19. List profesorów Akademii Krakowskiej do sejmiku województwa krakowskiego
z Krakowa 15 grudnia 1626 r 65
20. List jezuitów do sejmiku województwa krakowskiego z Krakowa 16 grudnia 1626 r. 66
21. Uchwały sejmiku posejmowego województwa krakowskiego w Proszowicach
19 grudnia 1626 r 67
XX. Sejmik województwa krakowskiego w Proszowicach 25 lutego 1627 r. 96
XXI. Zebranie szlachty województwa krakowskiego w Krakowie 13 kwiet¬
nia 1627 r 69
XXII. Sejmik województwa krakowskiego w Proszowicach 6 maja 1627 r. 70

str.
XXIII. Sejmik przedsejmowy księstw zatorskiego i oświęcimskiego w Za¬
torze 28 sierpnia 1627 r. 70
22. Uchwały sejmiku przedsejmowego księstw zatorskiego i oświęcimskiego w Za¬
torze 28 sierpnia 1627 r 70
23. Instrukcja dana posłowi na sejm z sejmiku przedsejmowego księstw zatorskiego
i oświęcimskiego w Zatorze 28 sierpnia 1627 r 72
XXIV. Sejmik przedsejmowy województwa krakowskiego w Proszowi-
cach 31 sierpnia — 3 września 1627 r 75
24. List Jana Tęczyńskiego, wojewody krakowskiego, na sejmik przedsejmowy wo¬
jewództwa krakowskiego z Łubnic 29 sierpnia 1627 r 75
25. Mowa Stanisława Lubomirskiego, wojewody ruskiego, na sejmiku przedsejmo¬
wym województwa krakowskiego w Proszowicach (31 sierpnia 1627 r.) . . , . 79
26. Mowa Samuela Przypkowskiego na sejmiku przedsejmowym województwa kra¬
kowskiego w Proszowicach 31 sierpnia 1627 r 82
27. Uchwały sejmiku przedsejmowego województwa krakowskiego w Prosto wicach
3 września 1627 r 85
28. Instrukcja dana posłom na sejm z sejmiku przedsejmowego województwa kra¬
kowskiego w Proszowicach 31 sierpnia 1627 r 86
29. Manifestacja deputatów województwa krakowskiego z sejmiku proszowskiego,
odbywającego się 3 września 1627 r.. w Krakowie 6 września 1627 r 96
XXV. Sejmik posejmowy województwa krakowskiego w Proszowicach
14 grudnia 1627 r .97
30. Uchwały sejmiku posejmowego województwa krakowskiego w Proszowicach
14 grudnia 1627 r . . . 97
XXVI. Sejmik województwa krakowskiego dla elekcji kandydatów na
pisarza i podsedka ziemskiego krakowskiego w Proszowicach 3 czerwca
1628 r 98
XXVII. Sejmik przedsejmowy województwa krakowskiego w Proszowi¬
cach 5 czerwca 1628 r. 98
XXVIII. Sejmik posejmowy województwa krakowskiego w Proszowicach
3 sierpnia 1628 r 99
31. Uchwala sejmiku posejmowego województwa krakowskiego w Proszowicach
3 sierpnia 1628 r . . . . 99
XXIX. Sejmik posejmowy księstw zatorskiego i oświęcimskiego w Za¬
torze 7 sierpnia 1628 r 100
32. Uchwała sejmiku posejmowego księstw zalorskiego i oświęcimskiego w Zatorze
7 sierpnia 1628 r 100
XXX. Sejmik posejmowy powtórny województwa krakowskiego w Pro¬
szowicach 29 sierpnia 1628 r '01
33. Uchwala sejmiku posejmowego województwa krakowskiego w Proszowicach
29 sierpnia 1628 r . . . J02
34. List sejmiku województwa krakowskiego do króla Zygmunta TTT z Proszowic
29 sierpnia 1628 r 103
XXXI. Sejmik przedsejmowy województwa krakowskiego w Proszowicach
12 grudnia 1628 r 104
35. Instrukcja dana posłom na. sejm z sejmiku przedsejmowego województwa kra¬
kowskiego w Proszowicach 12 grudnia 1628 r 104

str.
36. Protestacja Andrzeja Zborowskiego, kasztelana oświęcimskiego, Jsrzfeciw nie¬
którym uchwałom sejmiku województwa krakowskiego, wniesiona w grodzie
krakowskim 10 stycznia 1629 r 11]
37. Protestacja Wawrzyńca Starczewskiego, kustosza i kanonika krakowskiego, prze¬
ciw marszałkowi sejmiku województwa krakowskiego. Mikołajowi Korycińskiemu,
wniesiona w grodzie krakowskim 10 stycznia 1629 r. ........... 111
XXXII. Sejmik posejmowy księstw zatorskiego i oświęcimskiego w Za¬
torze 9 marca 1629 r. , 112
XXXIII. Sejmik przedsejmowy województwa krakowskiego w Proszowi-
cach 23 października 1629 r. . 112
38. Uchwały sejmiku przedsejmowego województwa krakowskiego w Proszowicach
23 października 1629 r ■ 112
39. Instrukcja dana posłom na sejm z sejmiku przedsejmowego województwa kra¬
kowskiego w Proszowicach 23 października 1629 r. 113
XXXIV. Sejmik przedsejmowy księstw zatorskiego i oświęcimskiego
w Zatorze 23 października 1629 r 117
XXXV. Sejmik posejmowy województwa krakowskiego w Proszowicach
11 grudnia 1629 r 117
40. Uchwały sejmiku posejmowego województwa krakowskiego w Proszowicach
11 grudnia 1629 r 117
XXXVI. Sejmik przedsejmowy województwa krakowskiego wr Proszo¬
wicach 4 września 1630 r. 118
41. Instrukcja dana posłom na sejm z sejmiku przedsejmowego województwa kra¬
kowskiego w Proszowicach 4 września 1630 r ' 118
XXXVII. Sejmik posejmowy województwa krakowskiego w Proszowicach
2 kwietnia 1631 r 128
XXXVIII. Sejmik księstw zatorskiego i oświęcimskiego dla elekcji kan¬
dydatów na sędziego ziemskiego zatorskiego w Zatorze 28 czerwca
1631 r 128
XXXIX. Sejmik przedsejmowy księstw zatorskiego i oświęcimskiego
w Zatorze 15 lutego 1632 r. 128
XL. Sejmik przedsejmowy województwa krakowskiego w Proszowicach
19 lutego 1632 r , 128
42. Instrukcja dana posłom na sejm z sejmiku przedsejmowego województwa krakow¬
skiego w Proszowicach 19 lutego 1632 r 129
XLI. Sejmik posejmowy województwa krakowskiego w Proszowicach
4 maja 1632 r 132
43. Legacja dana posłowi królewskiemu na sejmik posejmowy województwa krakow¬
skiego w Proszowicachj odbywający się 4 maja 1632 r., z Warszawy 15 kwietnia
1032 r 133
44. Uchwały sejmiku posejmowego województwa krakowskiego w Proszowicach 4__maja
1632 r .* . . 134
XLII. Sejmik posejmowy księstw zatorskiego i oświęcimskiego w Zato¬
rze 4 maja 1632 r. 137
45. Uchwały sejmiku posejmowego księstw zatorskiego i oświęcimskiego w Zatorze
4 maja 1632 r 137

str.
XLIII. Sejmik przedkonwokacyjny województwa krakowskiego w Pro-
szowicach 3 czerwca 1632 r 140
46. List królewicza Władysława na sejmik województwa krakowskiego z Warszawy
4 maja 1632 r. 140
47. Instrukcja dana posłom na konwokację z sejmiku przedkonwokacyjnego woje¬
wództwa krakowskiego w Proszowicach 3 czerwca 1632 r 142
48. Kondycje na biskupstwo krakowskie podane królewiczowi Albrechtowi na zjeź¬
dzie województwa krakowskiego w Proszowicach 3 czerwca 1632 r 144
49. Diariusz sejmiku województwa krakowskiego w Proszowicach 3 czerwca 1632 r, 145
XLIV. Sejmik kapturowy województwa krakowskiego w Warszawie
15 lipca 1632 r. 149
50. Konfederacja szlachty województwa krakowskiego w Warszawie 15 lipca 1632 r. 149
XLV. Zjazd szlachty województwa krakowskiego na okazowaniu pod Ka¬
zimierzem i w Krakowie 27—28 lipca 1632 r 153
51. Uchwały szlachty województwa krakowskiego w Krakowie 28 lipca 1632 r. . 153
XLVI. Sejmik pokonwokacyjny księstw zatorskiego i oświęcimskiego
w Zatorze 27 lipca 1632 r 156
52. Uchwały sejmiku pokonwokacyjnego księstw zatorskiego i oświęcimskiego w Za¬
torze 27 lipca 1632 r 156
XLVII. Sejmik przedkoronacyjny województwa krakowskiego w Proszo¬
wicach 16 grudnia 1632 r 158
53. Instrukcja dana posłom na sejm koronacyjny z sejmiku województwa krakow-
kowskiego w Proszowicach 16 grudnia 1632 r 158
XLVIII. Sejmik posejmowy województwa krakowskiego oraz dla elekcji
kandydatów na podsędka ziemskiego krakowskiego w Proszowicach
6 kwietnia 1633 r i63
54. Protestacja posłów na sejm województwa krakowskiego przeciw konstytucjom
sejmu koronacyjnego 1633 r. w Krakowie 5 kwietnia 1633 r 163
55. Druga protestacja posłów na sejm województwa krakowskiego przeciw konsty¬
tucjom sejmu koronacyjnego 1633 r. w Krakowie 5 kwietnia 1633 r 164
56. Protestacja sejmiku województwa krakowskiego przeciwko niektórym arrykulom
konstytucji sejmowych w Proszowicach 6 kwietnia 1633 r 164
57. Uchwały sejmiku posejmowego województwa krakowskiego w Proszowicach
6 kwietnia 1633 r 166
XLIX. Sejmik posejmowy księstw zatorskiego i oświęcimskiego w Zato¬
rze 16 kwietnia 1633 r
58. ■ Uchwały sejmiku posejmowego księstw zatorskiego i oświęcimskiego w Zatorze
16 kwietnia 1633 r. . 169
L. Zjazd szlachty powiatu czchowskiego na rokach grodzkich w Nowym
Sączu 28 kwietnia 1633 r 171
59. Protestacja szlachty powiatu czchowskiego przeciw poborcy na zjeździe na rokach
grodzkich w Nowym Sączu (28) kwietnia 1633 r ' 171
LI. Sejmik deputacki województwa krakowskiego w Proszowicach ^wrześ¬
nia 1633 r I72
60. Atestacja województwa krakowskiego dla Aleksandra Szembeka na sejmiku de-
putackim tegoż województwa w Proszowicach 12 września 1633r 172

str.
LII. Zjazd szlachty województwa krakowskiego na okazowaniu pod Ka¬
zimierzem 24—27 kwietnia 1634 r 174
61. Diariusz zjazdu szlachty województwa krakowskiego na okazowaniu pod Ka¬
zimierzem 24—27 kwietnia 1634 r [JA
62. Uchwały szlachty województwa krakowskiego na okazowaniu pod Kazimierzem
27 kwietnia 1634 r. 176
63. Protestacja duchowieństwa diecezji krakowskiej przeciw uchwałom zjazdu szlachty
województwa krakowskiego na okazowaniu w Krakowie 2 maja 1634 r, . . . 180
LIII. Sejmik przedsejmowy województwa krakowskiego w Proszowicach
26 czerwca 1634 r. .' 180
LIV. Sejmik posejmowy województwa krakowskiego w Proszowicach
2 września 1634 r 181
64. Uchwały sejmiku posejmowego województwa krakowskiego w Proszowicach
2 września 1634 r '.'.■..... 181
LV. Sejmik posejmowy księstw zatorskiego i oświęcimskiego w Zatorze
11 września 1634 r. 182
65. Uchwały sejmiku posejmowego księstw zatorskiego i oświęcimskiego w Zatorze
11 września 1634 r 183
LVI. Sejmik księstw zatorskiego i oświęcimskiego dla elekcji kandydatów
na sędziego ziemskiego zatorskiego w Zatorze 12 września 1634 r. 183
LVII. Sejmik przedsejmowy księstw zatorskiego i oświęcimskiego w Za¬
torze 12 grudnia 1634 r. . 184
LVIII. Sejmik przedsejmowy województwa krakowskiego w Proszowicach
14 grudnia 1634 r. .........; 184
66. Mowa Andrzeja Moskorzewskiego na sejmiku województwa krakowskiego w Pro¬
szowicach 16 grudnia 1634 r ..;..,.. 184
LTX. Sejmik posejmowy województwa krakowskiego w Proszowicach
14 kwietnia 1635 r 188
67. Uchwały sejmiku posejmowego województwa krakowskiego w Proszowicach
14 kwietnia 1635 r 188
LX. Sejmik posejmowy księstw zatorskiego i oświęcimskiego w Zatorze
24 kwietnia 1635 r '. '90
68. Uchwały sejmiku . księstw zatorskiego i oświęcimskiego w Zatorze 24 kwietnia.
1635 r. ....- ; 191
LXI. Sejmik księstw zatorskiego i oświęcimskiego dla elekcji kandyda¬tów na podsędka ziemskiego zatorskiego w Zatorze 25 kwietnia 1635 r. 192
LXII. Sejmik deputacki województwa krakowskiego w Proszowicach
10 września 1635 r. . . . ._ ■ ■ ■ '^
69. Potwierdzenie szlachectwa Chronowskich przez sejmik' deputacki województwa
krakowskiego w Proszowicach 10 września 1635 r 193
LXIII. Sejmik przedsejmowy księstw zatorskiego i oświęcimskiego w Za¬
torze 26 października 1635 r. : . . 194
70. Kwit wydany Stanisławowi Lubomirskiemu, wojewodzie ruskiemu, jako szafarzowi,
przez sejmik przedsejmowy księstw zatorskiego i oświęcimskiego w Zatorze
26 października 1635 r. " " . . .' • ■ 194

str. LXIV. Sejmik przedsejmowy województwa krakowskiego w Proszowicach
30 października 1635 r, 195
71. Instrukcja królewska na sejmik przedsejmowy proszowski, 30 października 1635 r.
przypadający, dana w Kwidzyniu 20 sierpnia 1635 r 195
72. Mowa Andrzeja Moskorzewskiego na sejmiku województwa krakowskiego w Pro¬
szowicach 30 października 1635 r 198
73. Kwit wydany Stanisławowi Lubomirskiemu, wojewodzie ruskiemu, szafarzowi
województwa krakowskiego przez sejmik przedsejmowy w Proszowicach 30 paź¬
dziernika 1635 r. . 202
74. Kwit wydany Stanisławowi Lubomirskiemu, wojewodzie ruskiemu, jako szafarzowi
województwa krakowskiego, przez Jakuba Ghwaliboga, pisarza ziemskiego kra¬
kowskiego, w Krakowie 16 grudnia 1635 r 203
LXV. Sejmik posejmowy województwa krakowskiego w Proszowicach
17 stycznia 1636 r. . . .* " . 204
LXVI. Sejmik posejmowy powtórny województwa krakowskiego w Pro¬
szowicach 10 czerwca 1636 r 204
LXVII. Sejmik posejmowy powtórny księstw zatorskiego i oświęcim¬
skiego w Zatorze 16 czerwca 1636 t 204
75. Uchwała sejmiku posejmowego powtórnego księstw zatorskiego i oświęcimskiego
w Zatorze 16 czerwca 1636 r 204
LXVIII. Sejmik województwa krakowskiego dla elekcji kandydatów na
podkomorzego krakowskiego w Proszowicach 25 czerwca 1636 r. 205
76. Mowa Andrzeja Moskorzewskiego na ełekcji podkomorzego krakowskiego w Pro- , ,
szowicach 25 czerwca 1636 r 205
LXIX. Sejmik deputacki województwa krakowskiego w Proszowicach
15 września 1636 r 206
77. Potwierdzenie szlachectwa Jana Zagórowskiego przez sejmik deputacki woje¬
wództwa krakowskiego w Proszowicach 15 września 1636 r 206
78. Mowa Andrzeja Moskorzewskiego na elekcji deputackiej w Proszowicach (15 wrześ¬
nia) 1636 r 208
LXX. Sejmik przedsejmowy księstw zatorskiego i oświęcimskiego w Za¬
torze 6 grudnia 1636 r 209
79. Kwit wydany Stanisławowi Lubomirskiemu, wojewodzie ruskiemu, jako szafarzowi
księstw zatorskiego i oświęcimskiego przez sejmik przedsejmowy w Zatorze
6 grudnia 1636 r 209
80. Rachunek poborcy Mikołaja Frydrychowskiego na sejmiku w Zatorze 6 grudnia
1636 r ' 210
LXXI. Sejmik przedsejmowy województwa krakowskiego w Proszowicach
9 grudnia 1636 r 210
81. Instrukcja dana posłom na sejm z sejmiku przedsejmowego województwa krakow¬
skiego w Proszowicach (9 grudnia 1636 r.) 210
LXXII. Sejmik przedsejmowy księstw zatorskiego i oświęcimskiego w Za¬
torze 4 maja 1637 r 220
82. Uchwały sejmiku przedsejmowego księstw zatorskiego i oświęcimskiego w Zatorze
4 maja 1637 r 220
83. Instrukcja dana posłowi na sejm z sejmiku księstw zatorskiego i oświęcimskiego
w Zatorze 4 maja 1637 r 221

str. XCVI. Sejmik posejmowy księstw zatorskiego i oświęcimskiego w Zatorze
27 kwietnia 1643 r ' 287
108. Uchwały sejmiku posejmowego księstw zatorskiego i oświęcimskiego w Zatorze
27 kwietnia. 1643 r 287
XCVII. Sejmik posejmowy województwa krakowskiego w Proszowicach
30 kwietnia 1643 r. ..'... 290
XCVIII. Sejmik deputacki województwa krakowskiego w Proszowicach
14 września 1643 r 290
109. Uniwersał królewski na sejmik województwa krakowskiego w Proszowicach z War¬
szawy 11 lipca 1643 r . 290
110. Uchwały sejmiku deputackiego województwa krakowskiego w Proszowicach
14 września 1643 r 290
111. Protestacja sejmiku deputackiego województwa krakowskiego przeciw komisji
warszawskiej w Proszowicach 14 września 1643 r 291
XCIX. Sejmik deputacki województwa krakowskiego w Proszowicach
12 września 1644 r 293
112. Uchwały sejmiku deputackiego województwa krakowskiego w Proszowicach
■ 12 września 1644 r 293
113. Aprobacja uchwały sejmiku deputackiego województwa krakowskiego przez
króla Władysława IV w Warszawie 24 września 1644 r 294
C. Sejmik przedsejmowy województwa krakowskiego w Proszowicach
2 stycznia 1645 r. . ' . 295
114. Instrukcja dana posłom na sejm ?, sejmiku przedsejmowego województwa kra¬
kowskiego w Proszowicach 2 stycznia 1645 r. 295
115. Uchwała szłachty powiatu bieckiego na sejmiku przedsejmowym w Proszowi¬
cach 2 stycznia 1645 r 301
CI. Sejmik województwa krakowskiego dla elekcji kandydatów na sędziego
.ziemskiego krakowskiego w Proszowicach 10 maja 1645 r. .... 303 CII. Zjazd szlachty powiatu bieckiego na roki grodzkie w Bieczu 16 maja
1645 r 303,
116. Uchwała szlachty powiatu bieckiego na rokach grodzkich w Bieczu 16 maja 1645 r. 303
CIII. Sejmik województwa krakowskiego dla elekcji kandydatów na pod-
sędka ziemskiego krakowskiego w Proszowicach 27 czerwca 1645 r. 304
CIV. Zjazd szlachty księstw zatorskiego i oświęcimskiego narokach ziem¬
skich w Zatorze 24 maja 1646 r 304
117. Uchwała szlachty księstw zatorskiego i oświęcimskiego na rokach ziemskich
w Zatorze 24 maja 1646 r 304
CV. Sejmik przedsejmowy księstw zatorskiego i oświęcimskiego w Zato¬
rze 6 września 1646 r 305
118. Instrukcja dana posłowi na sejm z sejmiku przedsejmowego księstw zatorskiego
i oświęcimskiego w Zatorze 6 Vvrześnia 1646 r 306
CVI. Sejmik przedsejmowy województwa krakowskiego w Proszowicach
13 września 1646 r 308
119. Instrukcja dana posłom na sejm z sejmiku przedsejmowego województwa, krakow¬
skiego w Proszowicach 13 września 1646 r. ; ; . , ■ 308
120. List Stanisława Lubomirskiego, wojewody krakowskiego, na sejmik proszowski
na dzień 13 września 1646 r; zwołany 314


KLIKNIJ TU ABY ZOBACZYĆ PLIK Z PEŁNYM SPISEM TREŚCI, KTÓRY NIE ZMIEŚCIŁ SIĘ W CAŁOŚCI ZE WZGLĘDU NA OGRANICZONĄ OBJĘTOŚĆ AUKCJI



WIELKOŚĆ 30,5X21CM,MIĘKKA OKŁADKA,LICZY XXIX STRON SPIS AKT+439 STRON AKT+INDEKSY /PAGINACJA STRON 377-816/.

STAN :OKŁADKA DB,STRONY SĄ POŻÓŁKŁE,POZA TYM STAN W ŚRODKU DB/DB+.

KOSZT WYSYŁKI WYNOSI 8 ZŁ - PŁATNE PRZELEWEM / KOSZT ZRYCZAŁTOWANY NA TERENIE POLSKI,BEZ WZGLĘDU NA WAGĘ,ROZMIAR I ILOŚĆ KSIĄŻEK - PRZESYŁKA POLECONA PRIORYTETOWA + KOPERTA BĄBELKOWA / / W PRZYPADKU PRZESYŁKI ZAGRANICZNEJ PROSZĘ O KONTAKT W CELU USTALENIA JEJ KOSZTÓW / .

WYDAWNICTWO OSSOLINEUM WROCŁAW-KRAKÓW 1955
NAKŁAD 1000 EGZ.!!!.

INFORMACJE DOTYCZĄCE REALIZACJI AUKCJI,NR KONTA BANKOWEGO ITP.ZNAJDUJĄ SIĘ NA STRONIE "O MNIE" ORAZ DOŁĄCZONE SĄ DO POWIADOMIENIA O WYGRANIU AUKCJI.

PRZED ZŁOŻENIEM OFERTY KUPNA PROSZĘ ZAPOZNAĆ SIĘ Z WARUNKAMI SPRZEDAŻY PRZEDSTAWIONYMI NA STRONIE "O MNIE"

NIE ODWOŁUJĘ OFERT KUPNA!!!

ZOBACZ INNE MOJE AUKCJE

ZOBACZ STRONĘ O MNIE