Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

PRZEPŁYWY MIĘDZYPOKOLENIOWE Szukulska demografia

01-05-2014, 16:16
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 17.50 zł     
Użytkownik AntykwariatSowa
numer aukcji: 4114621867
Miejscowość Gliwice
Wyświetleń: 2   
Koniec: 01-05-2014 15:06:00

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Okładka: miękka
Rok wydania (xxxx): 2002
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Kontakt

47-400 Racibórz, ul. Długa 23
NIP: 639 [zasłonięte] 57
Numer zezwolenia: UM Racibórz Z/91/1991
e-mail: [zasłonięte]@ksiegarniasowa.pl
tel. kom. 601 [zasłonięte] 409
tel. 32 [zasłonięte] 13
fax. 32 [zasłonięte] 71

Bezpłatne punkty odbioru

RACIBÓRZ
ul. Długa 23 - [zasłonięte]@ksiegarniasowa.pl

RYBNIK
ul. Sobieskiego 24 - [zasłonięte]@ksiegarniasowa.pl

ŻORY
ul. ks. Klimka 3 - [zasłonięte]@ksiegarniasowa.pl

GLIWICE
ul. Wieczorka 22 - [zasłonięte]@ksiegarniasowa.pl

PRZEPŁYWY MIĘDZYPOKOLENIOWE
Piotr Szukalski
wydawnictwo: WUŁ
stron: 234

Przepływy międzypokoleniowe są zjawiskiem powszednim i powszechnym, zaś ich występowanie bądź niewystępowanie w znacznym stopniu - poprzez określenie wolumenu i rodzaju pomocy, jakie jednostka otrzymać może od rodziny - determinuje poziom i jakość życia jednostki zwłaszcza na etapie usamodzielniania się ludzi młodych oraz na etapie późnej, niepełnosprawnej starości. Wielkość i forma przepływów uzależnione są od czynników demograficznych takich jak: rozmiar i struktura rodziny, posiadanie konkurującego o zasoby rodziców rodzeństwa, płeć, wiek i stan cywilny; ekonomicznych: wartość zasobów znajdujących się w posiadaniu danej rodziny, sytuacja na rynku pracy poszczególnych jej członków; społeczno-kulturowych: warstwa społeczna, przynależność etniczna, intensywność kontaktów z rodziną, poziom "prorodzinności".

Przemiany demograficzne, jakich jesteśmy świadkami w ostatnich dekadach (wydłużanie się trwania życia, niski poziom dzietności, upowszechnianie się nietradycyjnych form rodzinnych), przekładają się na zmiany wartości, rodzaju i "strategii" wspierania najbliższych krewnych. Wydłużanie się trwania życia implikuje wzrost częstości rodzin wielopokoleniowych, w ramach których jednocześnie koegzystują dwie generacje wymagające nasilonej pomocy - młodzi, rozpoczynający dorosłe życie oraz sędziwi, schorowani starcy. Niski poziom dzietności sprawia z kolei, iż z jednej strony przepływy ku generacjom najmłodszym są w coraz większym stopniu skupione na nielicznych potomkach, a tym samym wyższe wartościowo w przeliczeniu na osobę.
Z drugiej strony oznacza to, iż w przypadku konieczności zaopiekowania się sędziwymi starcami zmniejsza się liczba potencjalnych wspierających, a zatem zwiększa się ich obciążenie (brak jest rodzeństwa, z którym możnaby dzielić się obowiązkami). W przypadku nietradycyjnych form rodzinnych (samotne rodzicielstwo, kohabitacja, życie w samotności, związki homoseksualne) brak jest z kolei wystarczająco wyrazistego określenia wzajemnych zobowiązań, a często również i akceptacji krewnych dla takich właśnie form rodzinnych. W każdym przypadku dochodzi do zmiany tradycyjnego wzorca międzypokoleniowego wsparcia.

-->

PRZEPŁYWY MIĘDZYPOKOLENIOWE Szukulska demografia