Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

PROGNOZY ZMIAN KLIMATU WARSZAWY ATLAS meteorologia

24-01-2012, 5:04
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 19.90 zł     
Użytkownik antykwariat5
numer aukcji: 2039455458
Miejscowość koszalin
Wyświetleń: 6   
Koniec: 15-01-2012 15:46:07

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Okładka: miękka
Rok wydania (xxxx): 2000
Język: polski
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

 
WITAM NA MOJEJ AUKCJI



PRZY WYGRANIU 4 I WIĘCEJ AUKCJI POKRYWAM
KOSZTA PRZESYŁKI ( na terenie kraju ) – obowiązuje od 1 styczna 2010 !!!





pełne brzmienie tytułu




PROGNOZY ZMIAN KLIMATU WARSZAWY

______________________________________



ATLAS WSPÓLZALEZNOSCI PARAMETRÓW METEOROLOGICZNYCH i GEOGRAFICZNYCH w POLSCE

_________________________________________________________________________________________________




J M BORYCZKA i inni _______________ 2000



ILOŚĆ STRON _______________ 208


STAN KSIĄŻKI _______________ DOBRY++

FORMAT KSIĄZKI _______________ 17 x 24

FOTO zamieszczę po 20 – tej


WPROWADZENIE i SPIS TREŚCI
_____________________________


" Prezentowany tom XTV z wyodrębnionym podtytułem Prognozy zmian klimatu War¬szawy można uznać za syntezę dotychczasowych badań zmian klimatu w XVIII-XXI wieku.
Novum stanowią wyniki badań dotyczących stanu aerosanitarnego Warszawy w od¬niesieniu do innych miast Polski (Kicińska, 1999) oraz wpływu pogody i stężeń zanie¬czyszczeń atmosfery na zdrowie ludności miejskiej (Kuchcik, 2000).
Przed przystąpieniem do rozwiązania zasadniczego tematu dokonano oceny dotych¬czasowych badań w zakresie naturalnych i antropogenicznych zmian klimatu Europy ze szczególnym uwzględnieniem Polski
Dokonano też prezentacji „serii warszawskiej" obejmującej 218 lat pomiarów tempe¬ratury powietrza (1[zasłonięte]779-19). Ponad 200 letnia seria temperatury powietrza w Warszawie - Obserwatorium, skorygowana przez prof. Halinę Lorenc, jest podstawą empirycznej oceny wiekowych zmienności i tendencji klimatu. Dokonano wnikliwej analizy materia¬łów historycznych, zawierających opis lokalizacji prowadzonych obserwacji i rodzajów termometrów (dokładności odczytów), terminów pomiarów, braków pomiarów itp. Wy¬szczególniono nawet okresy, *, których zakłócona była jednorodność „serii warszaw¬skiej". Do najważniejszych zdar/cń 'ry.vajacych homogeniczność serii pomiarowej nale¬żą; obserwacje na Zamku Królewskim prowadzone przez ks. J. F. Bystrzyckiego w latach 77'j.|7')9 z przerwa w latach 1[zasłonięte]800-18. obserwacje A. Magiera w latach 1[zasłonięte]803-18 (W uinym miejscu, >mi>di terminach i na odmiennej wysokości), obserwacje wykony¬wane w Obserwatorium Astronomicznym z wyodrębnieniem lat: 1[zasłonięte]818-18, 1[zasłonięte]836-18, 1[zasłonięte]841-18, 1[zasłonięte]870-18. 1[zasłonięte]886-19 i inne (Lorenc, 2000).
Biorąc pod uwagę informacje historyczne oraz wykresy zmierzonych wartości tempe¬ratur}' powietrza w Warszawie i innych miejscowościach Polski i Europy (Berlin, Kra¬ków. Kremsmunster, Praga, Uppsala, Wiedeń i Wilno) skorygowano serie pomiarów średnich nuesi^ciiiych, sezonowych i rocznych wartości temperatury powietrza w War¬szawie w lauk u 1[zasłonięte]779-19.
Warszawską serię pomiarów temperatury powietrza ujednorodniono, stosując po¬wszechnie znaną metodę różnic i test w/glednej jednorodności H. Alexsanderssona na po/.jomie istotności 0,05. Porównanie skongowanych ciągów chronologicznych śred¬nich miesięcznych, sezonowych i rocznych wartości temperatury powietrza w Warsza->bv rwatorium i inne; w iaiacn i / />-i999 z dotychczasowymi przedstawiają za-mieszuzone wykazy (rozdz. V). W wyiuku wprowadzonych poprawek największe roz¬bieżności występują w latach 1[zasłonięte]790-18 i 1[zasłonięte]886-19.
Efektem wprowadzonych poprawek korygujących jest spadek tendencji średniej rocz¬nej temperatury powietrza w latach 1[zasłonięte]779-19 z 0,73°C/1001at do 0,55°C/1001at. Odpo¬wiednio mniejsze współczynniki regresji otrzymano również w miesiącach zimowych.
Zasadniczy trzon pracy stanowi rozdział VI poświęcony zmianom klimatu Warszawy w XVI1I-XXIwieku.
Ważne problemy klimatologii dotyczące cykliczności zmian klimatu są rozwiązy¬wane przez Zakład Klimatologii Uniwersytetu Warszawskiego za pomocą oryginalnej własnej metody J. Boryczki (1993). Na podstawie istniejących ciągów chronologicz¬nych: temperatury i opadów atmosferycznych, cyrkulacji atmosferycznej i aktywności Słońca wnioskuje się o naturalnych przyczynach ocieplania klimatu w ostatnich dwóch stuleciach - wzrostu temperatury powietrza w Warszawie o 0,6°C/1001at. To ocieplenie przypisuje się zwiększeniu aktywności Słońca w latach 1[zasłonięte]700-19 o 9,5/lOOlat. Jest to dość prawdopodobne, gdyż minimum wiekowe temperatury powietrza wystąpiło pod¬czas minimum wiekowego aktywności Słońca. Przeprowadzone prace pozwoliły także oszacować zmienność temperatury powietrza w ostatnich dwóch stuleciach, wynikającą z czynników antropogenicznych. Antropogeniczny wzrost temperatury powietrza w Warszawie wynosi 0,2°C/1001at. Jest on wynikiem głównie rozbudowy miasta -miejskiej wyspy ciepła (większej akumulacji ciepła przez powierzchnie sztuczne). Zna¬czenie praktyczne mają prognozy naturalnych i antropogenicznych zmian klimatu. Eks-trapolując trendy czasowe temperatury i opadów opracowano unikatowe (w krajowej
i zagranicznej literaturze) prognozy tendencji zmian klimatu w XXI wieku na przykła¬dzie Warszawy.
Do nowych problemów rozwiązywanych w Zakładzie Klimatologii w ramach prac na stopień należy stan aerosanitamy miast Polski ze szczególnym uwzględnieniem Warszawy.
Głównym celem pracy doktorskiej Bożeny Kicińskiej (1999) jest określenie wpływu adwekcji mas powietrza na przestrzenny rozkład dwutlenku siarki w Polsce, z uwzględ¬nieniem układów cyklonicznych i antycyklonicznych. Cel dodatkowy to wyodrębnienie sytuacji pogodowych sprzyjających dużej koncentracji dwutlenku siarki w powietrzu, zwłaszcza na obszarach o dużym zagrożeniu środowiska naturalnego związkami siarki. Są to aktualne problemy związane z ochroną atmosfery przed zbyt dużą zawartością toksycz¬nych substancji.
Stężenie dwutlenku siarki w Polsce opisują wyniki codziennych pomiarów z 54 stacji monitoringu zanieczyszczeń powietrza z lat 1[zasłonięte]993-19. Stacje zlokalizowane są przeważ¬nie w miastach, w różnych jednostkach fizycznogeograficznych Polski. Serie obserwacyj¬ne poszczególnych stacji liczą najczęściej 1[zasłonięte]400-18 dni.
Cyrkulację atmosferyczną w Polsce w tym samym okresie opisują kierunki adwekcji mas powietrza oraz układy baryczne. Określono je na podstawie własnej analizy codzien¬nych map synoptycznych (z czterech terminów) Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Okres 1[zasłonięte]993-19 charakteryzował się w Polsce małymi zmianami rocznej emisji dwutlenku siarki: 2,7 min ton w 1993 r. i 2,4 min ton w 19% r. Niezmienna była w tym czasie lokalizacja głównych źródeł emisji SC^ w Polsce, głównie elektrowni i elektrocie¬płowni. Podobnie jak w Polsce tendencja spadkowa emisji związków siarki występowała również w całej Europie.

Z przeprowadzonych badań wynika, że:

- cyrkulacja atmosferyczna w istotny sposób wpływa na zanieczyszczenie powietrza w Polsce dwutlenkiem siarki, przy czym rola kierunku adwekcji mas powietrza jest znacznie silniejsza niż rola układu barycznego;

- zależność zanieczyszczenia powietrza dwutlenkiem siarki od kierunku adwekcji mas powietrza najsilniej zaznacza się na Górnym Śląsku oraz na wybrzeżu, zależność od rodzaju układu barycznego - na Górnym Śląsku;

- w północnej części Polski oraz na Górnym Śląsku dużej koncentracji dwutlenku siarki w powietrzu sprzyja adwekcja mas powietrza z sektora południowo-wschodniego, małej - napływ mas z północo-zachodu. W południowo-zachodniej i południowo-wschodniej części kraju rośnie negatywna rola adwekcji mas powie¬trza z południo-zachodu i zachodu oraz pozytywna - adwekcji mas powietrza z północo-wschodu;

- średnie oraz maksymalne wartości stężenia dwutlenku siarki przy napływie mas po¬wietrza z kierunków sprzyjających złym warunkom aerosanitamym mogą być nawet kilkakrotnie większe niż przy adwekcji z kierunków, przy których warunki aerosa-nitarne są najlepsze.
Celem pracy doktorskiej Magdaleny Kuchcik (2000) jest określenie wpływu pogody na koncentrację zanieczyszczeń powietrza w mieście. Jest nim też wyodrębnienie warunków biometeorologicznych o dużym zagrożeniu dla mieszkańców Warszawy ze szczególnym uwzględnieniem chorób układu krążenia ..."


SPIS TREŚCI
____________________


I. WPROWADZENIE 7

II. POSTĘP BADAŃ ZMIAN KLIMATU W OSTATNICH DZIESIĘCIOLECIACH 11

III. ZMIANY AKTYWNOŚCI SŁOŃCA I STAŁEJ
SŁONECZNEJ W XVffl-XX WIEKU 17

IV. CYKLICZNE WAHANIA I TENDENCJA ZMIAN
OSCYLACJI PÓŁNOCNOATLANTYCKIEJ (NAO)
w XIX-XX w 40

V. WARSZAWSKA SERIA POMIARÓW TEMPERATURY POWIETRZA NA STACJI OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNE W LATACH 1[zasłonięte]779-19 66
1. Dokumentacja historyczna prowadzonych pomiarów temperatury powietrza w Warszawie od 1779 roku 66
2. Poprawki korygujące dotychczasową „serię warszawską"
temperatury powietrza w latach 1[zasłonięte]779-19 70
3. Zakres wahań temperatury powietrza w Warszawie (Obserwatorium) w latach 1[zasłonięte]779-19 73

VI. ZMIANY KLIMATU WARSZAWY W XVIII-XXI 97
1. Ochłodzenia i ocieplenia klimatu Warszawy i ich uwarunkowania 97
2. Okresowa zmienność opadów atmosferycznych w Warszawie 102
3. Tendencje zmian klimatu Warszawy 104
4. Prognoza zmian klimatu Warszawy w XXI wieku 106


VII. STAN AEROSANITARNY WARSZAWY
W ODNIESIENIU DO INNYCH MIAST POLSKI 176
1. Przestrzenny rozkład stężenia dwutlenku siarki w Polsce . 178
2. Wpływ cyrkulacji atmosferycznej na stężenia
zanieczyszczeń powietrza (802) 179
3. Rozkład prawdopodobieństwa stężenia zanieczyszczeń przy różnych kierunkach adwekcji powietrza 180
4. Synchroniczne wahania stężeń zanieczyszczeń powietrza w Polsce 181
5. Podobieństwo stanu zanieczyszczenia powietrza dwutlenkiem siarki w poszczególnych regionach Polski przy różnych kierunkach adwekcji mas powietrza 182
6. Zanieczyszczenie atmosfery a zdrowie i zgony mieszkańców Warszawy 193

VIII. ZAKOŃCZENIE 198
LITERATURA 202
SUMMARY 207






PRZY WYGRANIU 4 I WIĘCEJ AUKCJI POKRYWAM
KOSZTA PRZESYŁKI ( na terenie kraju ) – obowiązuje od 1 stycznia 2010 !!!







Zapraszam na inne moje aukcje.


NA ŻYCZENIE WYSTAWIAM RACHUNEK




Towar wysyłam po wpłacie na konto

Książka zostaje wysłana odpowiednio zabezpieczona

Wysyłam na adres zarejestrowany w Allegro

Nie sprzedaję przedmiotów za granicę

Komentarz kupującemu wystawiam jako drugi



Izabella Jankowska
ul. Walecznych 24
75-691 Koszalin

PKO BP w Koszalinie
21 1020 [zasłonięte] 2[zasłonięte]7910002 [zasłonięte] 012615

proszę doliczyć koszty transportu



ZAPRASZAM DO LICYTACJI
antykwariat5






PROGNOZY ZMIAN KLIMATU WARSZAWY ATLAS meteorologia