Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

PRASA GALICJA RZECZPOSPOLITA KRAKOWSKA 1[zasłonięte]772-18

12-07-2012, 17:02
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 39.99 zł     
Użytkownik inkastelacja
numer aukcji: 2442798166
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 9   
Koniec: 03-07-2012 19:52:07
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha



PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI -
PRASA GALICJI
I RZECZYPOSPOLITEJ
KRAKOWSKIEJ
1[zasłonięte]772-18
Studia porównawcze



PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ ZNAJDUJĄCYCH SIĘ W DOLNEJ CZĘŚCI AUKCJI (CZASAMI TRZEBA WYKAZAĆ SIĘ CIERPLIWOŚCIĄ W OCZEKIWANIU NA ICH DOGRANIE)


AUTOR -
MARIAN TYROWICZ

WYDAWNICTWO, WYDANIE, NAKŁAD -
WYDAWNICTWO - LITERACKIE, KRAKÓW 1979
WYDANIE - 1
NAKŁAD - 1000 + 283 EGZ.

STAN KSIĄŻKI -
DOBRY JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM, WYMAZANE ZNACZNIKI WŁASNOŚCIOWE) (wszystkie zdjęcia na aukcji przedstawiają sprzedawany przedmiot).

RODZAJ OPRAWY -
ORYGINALNA, MIĘKKA + OBWOLUTA

ILOŚĆ STRON, WYMIARY, WAGA -
ILOŚĆ STRON - 230
WYMIARY - 24 x 17 x 1 CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - 0,405 KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)

ILUSTRACJE, MAPY ITP. -
ZAWIERA


KOSZT WYSYŁKI -
8 ZŁ - KOSZT UNIWERSALNY, NIEZALEŻNY OD ILOŚCI I WAGI, DOTYCZY PRZESYŁKI PRIORYTETOWEJ NA TERENIE POLSKI.

ZGADZAM SIĘ WYSŁAĆ PRZEDMIOT ZA GRANICĘ. KOSZT WYSYŁKI W TAKIM PRZYPADKU, USTALA SIĘ INDYWIDUALNIE WEDŁUG CENNIKA POCZTY POLSKIEJ I JEST ZALEŻNY OD WAGI PRZEDMIOTU. (PREFEROWANYM JĘZYKIEM KONTAKTU POZA OCZYWIŚCIE POLSKIM JEST ANGIELSKI, MOŻNA OCZYWIŚCIE PRÓBOWAĆ KONTAKTU W SWOIM JĘZYKU NATYWNYM.)

I AGREE to SEND ITEMS ABROAD. The COST of DISPATCHING In SUCH CASE, IS ESTABLISH ACCORDING TO PRICE-LIST of POLISH POST OFFICE SEVERALLY And it IS DEPENDENT FROM WEIGHT of OBJECT. ( The PREFERRED LANGUAGE of CONTACT WITHOUT MENTIONING POLISH IS ENGLISH, BUT YOU CAN OBVIOUSLY TRY TO CONTACT ME IN YOUR NATIVE LANGUAGE.)


DODATKOWE INFORMACJE - W PRZYPADKU UŻYWANIA PRZEGLĄDARKI FIREFOX MOŻE WYSTĄPIĆ BŁĄD W POSTACI BRAKU CZĘŚCI TEKSTU LUB ZDJĘĆ, NIESTETY NARAZIE JEDYNYM ROZWIĄZANIEM JAKIE MOGĘ ZAPROPONOWAĆ TO UŻYCIE INTERNET EXPLORERA LUB WYSZUKIWARKI "OPERA", Z GÓRY PRZEPRASZAM ZA NIEDOGODNOŚCI.
PRZY OKAZJI PRZYPOMINAM O KOMBINACJI KLAWISZY CTRL+F (PRZYTRZYMAJ CTRL I JEDNOCZEŚNIE NACIŚNIJ F), PO NACIŚNIĘCIU KTÓREJ Z ŁATWOŚCIĄ ZNAJDZIESZ INTERESUJĄCE CIĘ SŁOWO O ILE TAKOWE WYSTĘPUJE W TEKŚCIE WYŚWIETLANEJ WŁAŚNIE STRONY.



SPIS TREŚCI LUB/I OPIS -


KLIKAJĄC TUTAJ MOŻESZ ŚCIĄGNĄĆ LUB OTWORZYĆ PLIK ZE SPISEM KOMPLETNYM



Autor książki jest profesorem historii najnowszej powszechnej i polskiej i autorem szeregu monografii z dziejów poroz-biorowych Polski w XIX w. oraz wydawcą źródeł z tej dziedziny. Zyskał sobie nazwisko także jako badacz prasy i publicystyki polskiej oraz teoretyk podstaw metodologicznych i źródło-znawczych tej nowej gałęzi współczesnego prasoznawstwa. Dał wiele studiów z zagadnień rozwojowych i sylwet biograficznych dziennikarstwa narodowego. Należy do współtwórców krakowskiego Ośrodka Badań Prasoznawczych, przewodniczy Komisji Prasoznawczej Polskiej Akademii Nauk, jest członkiem Association Internationale des Etudes et Recherches sur 1'Information w Paryżu, zrzeszonej w UNESCO.
Książka nie jest w swej konstrukcji tradycyjnie ujętym obrazem prasy jednej z dzielnic porozbiorowej Polski. Nie jest zarysem, w którym przedstawienie historycznego następstwa faktów górowałoby nad kluczowymi zagadnieniami praso-twórczymi. Autor zastosował tu inną metodę konstrukcyjną. Ustaliwszy priorytet niektórych najważniejszych zagadnień dotyczących rozwoju prasy, pokusił się o wyśledzenie etapów ich rozwoju, oczywiście w chronologicznym następstwie, ale zawsze w wyborze, nie całokształcie faktograficznych elementów. Książka ta jest zatem próbą analityczno--porównawczego studium prasy na terenie Galicji. Ponieważ analizie zawartości treściowej niektórych organów prasowych poświęcili historycy prasy i literatury osobne, nieraz znakomite, monografie, nacisk w tej książce położono na warunki polityczne i ustrojowo- prawne, narzucone przez zaborcę, oraz na ogólnokulturalne tendencje narodowe, na ewolucję organi-zacyj no-techniczną i jej ekonomiczne i kadrowe przesłanki, wreszcie na przenikanie w różnym stopniu wzorców zewnętrznych [...].
Głównym zatem zadaniem, jakie postawił sobie autor książki, jest wykrycie i sprecyzowanie specyfiki czasopiśmiennictwa galicyjskiego i pewnych prawidłowości w jego rozwoju.

Ze Wstępu





Projekt obwoluty Władysław Targosz
Marian Tyrowicz
PRASA GALICJI
I RZECZYPOSPOLITEJ
KRAKOWSKIEJ
1[zasłonięte]772-18
Studia porównawcze
WYDAWNICTWO LITERACKIE, KRAKÓW





WSTĘP

Rozwijające się coraz ambitniej prasoznawstwo polskie — prawie wyłącznie zainteresowane dzisiejszymi środkami masowego przekazu informacji - nie szuka zbyt skwapliwie związków z przeszłością prasy polskiej. A jednak trudno nie dostrzegać tych związków i traktować współczesną nam prasę polską jak legendarnego feniksa odradzającego się z popiołów. Trudno zaprzeczyć, że współczesne dziennikarstwo polskie tkwi swymi korzeniami w bliższej i dalszej przeszłości. Staropolskie zaś początki aktualnościowych druków informacyjnych i ich następne etapy rozwojowe nie kształtowały się li tylko na rodzimym gruncie; czerpały soki i formy z bujnie rozkwitającej służby informacyjnej Europy.
Rzecz jasna, odkrywanie i ocenianie tych związków należy do historyków prasy, nie prasoznawców sensu stricto. Historycy prasy, choć tkwią po uszy w przeszłości, winni mieć przed oczyma i dzisiejszy kształt masowego przekazu informacji. Przede wszystkim jednak zbyt mały nacisk kładą na organizacyjno-materialny i techniczny rozwój dawnej służby informacyjnej w Polsce. Na odwrót, prasoznawcy, koncentrując całą uwagę na współczesnej prasie, jej technice, socjologii, ekonomice, nie mogą lekceważyć jej form ewolucyjnych w przeszłości.
Ze zrozumienia tego szczególnego przeciwstawienia prasoznawstwa i historii prasy narodziła się koncepcja niniejszej książki. Nie jest ona w swej konstrukcji tradycyjnie ujętym obrazem prasy jednej z dzielnic porozbiorowej Polski. Nie jest zarysem, w którym przedstawienie historycznego następstwa faktów górowałoby nad kluczowymi zagadnieniami prasotwórczymi. Autor zastosował tu inną metodę konstrukcyjną. Ustaliwszy priorytet niektórych najważniejszych zagadnień dotyczących rozwoju prasy, pokusił się o wyśledzenie etapów ich rozwoju, oczywiście w chronologicznym następstwie, ale zawsze w wyborze, nie całokształcie faktograficznych elementów. Książka ta jest zatem próbą a n a 1 i t y-czno-porównawczego studium prasy na terenie Galicji. Ponieważ analizie zawartości treściowej niektórych organów prasowych poświęcili historycy prasy i literatury osobne, nieraz znakomite, monografie, nacisk w tej książce położono na warunki polityczne i ustrojowo-pra-wne, narzucone przez zaborcę, oraz na ogólnokulturalne tendencje narodowe, na ewolucję organizacyjno-techniczną i jej ekonomiczne i kadrowe przesłanki, wreszcie na przenikanie w różnym stopniu wzorców zewnętrznych. Dlatego analiza wartościująca czasopiśmiennictwo tego obszaru od strony treści literackiej w ścisłym tego słowa znaczeniu, a więc prądy i nurty, szkoły i grupy poetów i prozaików na łamach prasy, została tu pominięta. Dokonali jej poprzednicy autora — aby wymienić ze starszych badaczy: R. Piłata, P. Chmielowskiego, W. Bruchnalskiego i A. Briickne-ra; ze współczesnych zaś: K. Wykę, B. Nadolskiego, I. Homolę, K. Po-
klewską, J. Rosnowską i in. Głównym zatem zadaniem, jakie postawił sobie autor książki, jest wykrycie i sprecyzowanie specyfiki czasopiśmien-nictwa galicyjskiego i pewnych prawidłowości w jego rozwoju.
Niewątpliwie pewną pomoc w wykryciu tych prawidłowości stanowiłyby badania statystyczno-porównawcze dotyczące wybranych zjawisk, jak ilość różnych gatunków periodyków, ich objętość, cena itp. Autor ograniczył się li tylko do ogólnych stwierdzeń tego rodzaju; usprawiedliwiają go braki dawnej prasy polskiej w naszych bibliotekach, jak i rozbieżności w opublikowanych dotąd zestawieniach cyfrowych i bibliograficznych. .
Kilka słów o wyborze terenu i okresu historycznego, wyznaczającego granice treściowe tej książki. Galicja w chwili jej okupowania przez zaborcę i długo potem określana była jako „kraj niedźwiedzi" (Barenland), a w sto lat później traktowana także przez ziomków jako „głodomeria". Pozornie mało prężna w myśli i czynie narodowym mimo systematycznego i długotrwałego ucisku wytworzyła przecież własne czasopiśmien-nictwo, w tym „Gazetę Lwowską" (przetrwała ponad sto lat) i „Czas" (ukazywał się przez prawie sto lat), określany często mianem polskiego „Timesa". Były to jedne z najbardziej długowiecznych dzienników polskich. Prasa galicyjska hermetycznie zamknięta przed bezpośrednią inspiracją publicystyki Wielkiej Emigracji przejęła przecież wiele z jej ducha, mniej z jej treści informacyjnej. W przeważającej ilości swych tytułów służyła wiernie, choć z różną śmiałością, hasłom narodowym i postępowym. Należy się jej więc rehabilitacja i naukowe rozważenie jej kulturotwórczej roli, tym bardziej że od ukazania się obszernej i rzetelnej monografii „Gazety Lwowskiej" minęło dwie trzecie wieku, a metody badawcze historii prasy poczyniły tymczasem widoczne postępy. Uogólnienie znakomitego historyka A. Briicknera, że drukarnie lwowskie przez blisko pół wieku od zaboru Galicji nie drukowały prawie nic prócz opakowań tytoniowych, dziś zupełnie mija się z prawdą.
Włączenie prasy Rzeczypospolitej Krakowskiej (1815—1846) do historii prasy galicyjskiej tłumaczy się prawie analogicznymi jak w całym zaborze jej warunkami rozwojowymi. Wszak ciążenie rezydentów trzech „mocarstw opiekuńczych" nad życiem politycznym i kulturalnym Rzeczypospolitej Krakowskiej różniło się od kontroli nad prasą lwowskiego rządu gubernialnego tylko tym, że w niektórych sprawach i momentach kontrola ta mogła ulegać tu pewnym wahaniom, powodowanym rywalizacją interesów trzech dworów zaborczych.
Uznanie połowy XIX w. za cezurę rozwoju prasy polskiej uzasadnione jest nowymi poglądami historyków prasy, co prawda nielicznych jeszcze, ale głoszących tezy przekonujące. Historycy ci przeciwstawiają się perio-dyzacji prasy polskiej według lat-najważniejszych wydarzeń politycznych w historii narodowej, a więc: powstania listopadowego (1830), Wiosny Ludów (1848), powstania styczniowego (1863). Przeciwstawiają tym cezurom — niewątpliwie ważnym dla ideowej zawartości prasy — przełom w jej całym organizacyjno-materialnym i technicznym rozwoju, jak również początki tworzenia się profesjonalnego dziennikarstwa. Przełom ten określony „reformą prasy polskiej" nastąpił właśnie w połowie ubiegłego wieku; jego niezaprzeczone symptomy widzi się w założeniu „Czasu" (koniec 1848 r.), „Przeglądu Poznańskiego" (1845) i „Dziennika Warszaw-
skiego" (1851). W okresie powstania tych pism istniała już nowoczesna organizacja aparatu redakcyjnego, postępował z każdym rokiem rozwój techniczny, serwis wiadomości był coraz szerszy i bogatszy, wreszcie rozbudowywano i doskonalono strukturę wewnętrzną dzienników (rubryki, działy, dodatki, odcinki, powieści, felietony, z czasem eseje literackie). Podniósł się poziom reportażu wraz z rozwijającym się coraz bardziej dziennikarstwem jako zawodem wyspecjalizowanym i płatnym, m.in. korespondentów krajowych i zagranicznych. Istnienie pism oparto na podstawach komercjalnych. Cenę pojedynczego numeru uzależniono od wysokości nakładu i kosztów kolportażu. Duże znaczenie w wykształceniu się tego typu pism miały wzory zagraniczne. Dlatego traktowanie np. powstania styczniowego jako cezury w rozwoju prasy w świetle tych przemian okazuje się dzisiaj zawodne i z punktu widzenia specyfiki historii prasy — niewłaściwe. Toteż wstępny, choć długi, okres prasy galicyjskiej zamykamy na r. 1850 i nie obejmujemy już tą książką dalszych periodyków, mimo ich niejednokrotnie jeszcze dużego podobieństwa do wcześniejszych wydawnictw; daty początków autonomii Galicji, tj. 1866 r, autor nie uważa za cezurę właściwą dla dalszego rozwoju prasy w tej dzielnicy.
Chwalebną i wyróżniającą cechę czasopiśmiennictwa polskiego doby porozbiorowej stanowiła publicystyka o treści patriotycznej. Zajmowała ona w najpoważniejszych czasopismach bez porównania więcej miejsca niż część informacyjna. Teza ta dotyczy przede wszystkim naszej prasy 1. połowy XIX w., zarówno krajowej, jak i emigracyjnej. Funkcje jej sprowadzały się głównie do oddziaływania opiniotwórczego i propagandowego w obronie żywotnych interesów narodu w niewoli, a nie do wyłącznego zaspokajania płytkiej ciekawości (choć nie brakło periodyków i tej funkcji służących). Myliliby się zatem historycy prasy pragnący porównywać co do poziomu informacyjnego nasze dzienniki i czasopisma tej doby z ówczesną prasą społeczeństw europejskich żyjących we własnych państwach, choć w różnych warunkach politycznego rozwoju. Możemy natomiast z całą pewnością stwierdzić opóźnienie rozwojowe naszej służby dziennikarskiej w porównaniu z Zachodem; opóźnienie to dotyczy przede wszystkim strony materialno-technicznej, częstotliwości i typologii organów, wypływało zaś i z psychologicznych różnic między społeczeń-. stwem szlacheckim a mieszczańskim.
Uwagi powyższe dotyczą również prasy i czasopiśmiennictwa galicyjskiego, w których obok opóźnienia w stosunku do Zachodu występowało również mniej drastyczne, ale niewątpliwe, opóźnienie w stosunku do innych ośrodków wydawniczych Polski (Warszawy, Wilna, w pewnym okresie Poznania). W związku z. tym periodyzacja dziejów prasy galicyjskiej ma swe własne cezury, oparte na jej własnym rozwoju, a nie chronologii faktów politycznych. O trzech fazach rozwoju tej prasy: 1772—1829, 1830—1847/48, 1848—1850 - znajdzie Czytelnik wyjaśnienie i uzasadnienie w I rozdziale niniejszej książki.
Co rozumiano przez termin prasa w niniejszej książce? Według najnowszej polskiej definicji, zawartej w Encyklopedii wiedzy o prasie (1976) — prasę jako „ogół wydawnictw drukowanych [...] odzwierciedlających wszechstronnie rzeczywistość, zwłaszcza aktualne procesy i zdarzenia [...]", cechują: periodyczność, aktualność treści, jej wszechstronność, publiczne rozpowszechnienie, poligraficzna bądź inna mechaniczna forma powielenia. Pod względem typologicznym definicja ta obejmuje: dzienniki i periodyki kilkakrotnie wychodzące w tygodniu (obie grupy zwane też gazetami), tygodniki, dekady, dwutygodniki, miesięczniki, dwumiesięczniki, kwartalniki, pólroczniki i roczniki. Gazety lub tygodniki zlikwidowane po pierwszym, najwyżej dwu, wydaniach (numerach) nazywa się efemerydami, podobnie jak druki ulotne różnej treści (druki ulotne i efemerydy — z kilkoma wyjątkami — nie stanowią przedmiotu tej książki). Mimo że nie wszystkie periodyki galicyjskie do 1850 r. posiadały wyżej wymienione cechy, a szczególnie periodyczność i wszechstronność treści, nie uważał autor za stosowne ich pominąć. Natomiast zmianę tytułu periodyków potraktowano — zgodnie z praktyką historyków prasy i bibliografów - jako powstanie nowego periodyku.
Źródłami do niniejszego studium były przede wszystkim same periodyki galicyjskie, pamiętniki oraz korespondencje ich redaktorów i współpracowników, zresztą bardzo nieliczne jeśli chodzi o Galicję. Archiwalia redakcyjne prawie nie istnieją; materiały rękopiśmienne rozrzucone są po całej Polsce i poza jej granicami. Autor wykorzystał je w ograniczonej mierze. Starał się natomiast w zakresie opracowań historii prasy galicyjskiej uwzględnić całość dotychczasowego dorobku, a więc: monografie poszczególnych czasopism (..Dziennik Patriotycznych Polityków", „Gazeta Lwowska", „Rozmaitości", „Pszczółka Krakowska", krakowskie „Rozmaitości Naukowe"), biografie twórców prasy (Jan May, Bruno Kiciński, Jan Dobrzański, Józef Dzierzkowski) i nieliczne studia zagad-nieniowe. W sumie jednak wiedzy o czasopiśmiennictwe Galicji i Rzeczypospolitej Krakowskiej daleko jest do pełności.
Daty wychodzenia czasopism podajemy według reedycji Bibliografii polskiej K. Estreichera.
Oddając książkę w ręce czytelników i osób zainteresowanych historią prasy w Polsce autor żywi nadzieję, że jego wysiłek badawczy rozszerzy wiedzę o mało znanym przedmiocie i zachęci badaczy innych odcinków dziejów prasy narodowej do zastosowania metody analityczno-porów-nawczej.

Kraków, listopad 1976





SPIS TREŚCI

WSTĘP ................... 5
ROZDZIAŁ I. GALICJA JAKO TEREN ROZWOJU PRASY.......9
Nomenklatura stosowana przez zaborców a tytuły periodyków — Terytorium zaboru i główne ośrodki prasowe — Ludność pod wzglądem etnicznym, klasowym — Warunki ekonomiczne rozwoju prasy — Rynek czytelniczy — Zewnętrzne wpływy kulturalne: francuskie i wiedeńskie - Rola kościoła katolickiego - Masoneria a prasa galicyjska - Periodyzacja prasy galicyjskiej: 1772—1829, 1830—1847, 1848—1850 — Tło polityczne i kulturalne — Główni twórcy prasy i publicystyki.
ROZDZIAŁ II. PROBLEMATYKA POLITYCZNA W PRASIE WIEDEŃSKIEJ I GALICYJSKIEJ A ROLA CENZURY..........-.....22
Źródła prawa prasowego w Austrii przed 1848 r. — Narodziny cenzury za Marii Teresy i Józefa II - Polityka cenzuralna i jej instytucje centralne — Cenzorzy w Galicji — Cenzura tu Krakowie — Praktyka cenzuralna 1830—1848 — Stan prasy austriackiej — Jej stosunek do wydarzeń politycznych w Europie do wojen napoleońskich (włącznie) — System „prasy patriotycznej" — Prasa za Świętego Przymierza — Rok 1848 w prasie — Problematyka polityczna w czasopiś-miennictwie galicyjskim do 1815 — Wiosna Ludów a dziennikarstwo galicyjskie — Organy prasy liberalnej — Prasa demokratyczna i jej problematyka — Prasa konserwatywna — Rola „Czasu".
ROZDZIAŁ III. U ŹRÓDEŁ ROZWOJU PRASY GALICYJSKIEJ......41
Pobudki materialne" i trzy czynniki kalkulacji — Czołowi przedsiębiorcy prasowi Lwowa i Krakowa — Bodźce polityczne ze strony rządu krajowego — Fluktuacja gatunkowa prasy z inspiracji rządu centralnego — „Gazeta Lwowska" — Bodźce polityczne ze strony polskiej — Znaczenie roku 1848 dla zróżnicowania prasy — Zapotrzebowanie rynku czytelniczego na tle kultury towarzyskiej (salony literackie Lwowa i Krakowa, kawiarnie) i kształtowanie się inteligencji zawodowej — Poczytność gazet a czasopism — Grupy intelektualne i ideologiczne jako twórcy prasy — Analiza tych grup — Rola młodzieży we Lwowie i Krakowie na tym polu.
ROZDZIAŁ IV. INSPIRACJE PRASY GALICYJSKIEJ SPOZA ZABORU .... 63
Ogólnie o zewnętrznych bodźcach genetycznych — Kulturalna chłonność Galicji na tle jej gospodarczego i oświatowego zacofania — Przebłyski postępu pod wpływem rewolucji francuskiej — Recepcja wydarzeń zachodnioeuropejskich w dziennikarstwie i publicystyce zaboru austriackiego — Znaczenie Wiosny Ludów — Czasopisma moralne i import ich do Polski — Rozwój prasy austriackiej do 1849 r. i jej znaczenie dla Galicji — Przenikanie do niej z prasy niemieckiej: romantyzmu, heglizmu i liberalizmu — Inspiracja Warszawy i Wilna — Publicystyka i dziennikarstwo Wielkiej Emigracji jako bodźce ideowe.
ROZDZIAŁ V. ORGANIZACJA PRACY REDAKCYJNEJ........74
Słowo o terminie „redaktor" — Galeria redaktorów galicyjskich — Czynności redaktora naczelnego poza redakcją — Redagowanie numeru — Załatwianie cenzury — Kolegia redakcyjne — Rekrutacja współpracowników — Aktyw poza-redakcyjny i korespondenci — Zagadnienie anonimatu prasowego — Anonimat w Galicji — Aktyw pomocniczy redakcji — Archiwa redakcyjne — Obsługa administracyjna pism.
ROZDZIAŁ VI. SERWIS INFORMACYJNY I GRAFIKA PRASY....." . 80
Zrótlła informacji — Środki przekazu informacji — Prasa zagraniczna jako źródło informacji — Geograficzne pochodzenie wiadomości — Tempo przekazu informacji— Ilustratorstwo w czasopismach — Trudności obiektywne szaty ilustracyjnej w prasie galicyjskiej — Pisma ilustrowane.
ROZDZIAŁ VII. NAKŁADY I KOLPORTAŻ...........104
Kordony zaborcze barierą dla rozpowszechnienia prasy — Umiejętności redaktorskie pierwszym czynnikiem nakładu - Rola administracji zaborczej (koncesje wydawnicze, restrykcje fi&kalno-pocztowe, konfiskaty) — Ewolucja nakładów w Polsce - Nakłady a opłacalność wydawnictw — Nakłady prasy galicyjskiej w 1848 r. — Kolportaż i rozpowszechnienie, rodzaje utrudnień w Galicji -— Kolportaż pocztowy na tle urządzeń polskich — Odbiór prasy w kantorach i sklepach — Rola księgarń galicyjskich (czołowi księgarze) — Kolportaż objazdowy -Dostawa pism do domu — Sprzedaż uliczna.
ROZDZIAŁ VIII. ZAGADNIENIA EKONOMICZNE (KOSZTA I RENTOWNOŚĆ) . . 119
Brak źródeł do rejestru kosztów — Rentowność prasy w Galicji a w Warszawie — Spółki prasowo-wydawnicze — Mecenat w prasie a inwestorzy indywidualni — Ceny prenumerat, porównanie ich z prasą innych ośrodków wydawniczych — Dochody z druku obwieszczeń rządowych i inseratów prywatnych -Koszta produkcyjne (opłaty państwowe) — Wynagrodzenia redaktorów — Honoraria autorskie w prasie i innych pracowników — Koszta produkcyjne: papier, farba, czcionki - Konkluzje co do nierentowności.
ROZDZIAŁ IX. TYPOLOGIA PERIODYKÓW. CHARAKTERYSTYKA ZAWARTOŚCI 138
Podstawy klasyfikacji grup periodyków — Prasa ogólnoinformacyjna — Jej rozwój i tendencje — Czasopisma literackie i zbliżone charakterem — Almanachy i publikacje zbiorowe — Pisma typu „pamiętników" — Periodyki popularyzatorskie (magazyny) — Magazyny niemieckie — Czasopisma naukowe, ich geneza -Czasopisma historyczne — Czasopisma gospodarcze i ekonomiczne — Organy medyczne - Pisma „dla wsi" — Pisma satyryczno-humorystyczne — Prasa dla kobiet i młodzieży — Czasopisma urzędowe — Konkluzje.
ROZDZIAŁ X. GATUNKI DZIENNIKARSKIE..........168
Pojęcie gatunków dziennikarskich w prasie polskiej do 1843 — Wpływy wiedeńskie, warszawskie i ponownie wiedeńskie — Prospekt wydawniczo-prasowy i zeszyty próbne — Artykuły wstępne — Artykuły publicystyczne — Kronika aktualna — Komunikaty meteorologiczne — Rozprawy naukowe (historia i inne nauki społeczne) — Rozprawy popularyzatorskie — Problematyka przyrodnicza i ekonomiczna - Recenzje i krytyka naukowa - Rywalizacja recenzji literackiej z teatralną — Polemika prasowa, jej odmiany — Teksty poezji i prozy literackiej w prasie — Felieton i esej — Reportaże — Życiorysy i nekrologia -Inseraty, ogłoszenia, obwieszczenia władz — Spisy treści.
ZAKOŃCZENIE I KONKLUZJE .............197
WYKAZ ZRODEŁ, WYDAWNICTW POMOCNICZYCH I OPRACOWAŃ WYZYSKANYCH
W KSIĄŻCE ..................200
INDEKS NAZWISK ................210
INDEKS TYTUŁÓW CZASOPISM.............219
SPIS ILUSTRACJI ................2M





INDEKS NAZWISK

Abell autorka reportażu Aczkiewicz Addison Joseph Aleksander car rosyjski Anczyc Władysław Ludwik Ankwiczowie Ankwiczówna „Ewunia" Antoniewicz Karol Armiński Franciszek Arndt Ernst Moritz Askenazy Szymon Auer Karol Auersperg Henryk Augus elektor saski i król polskiBabeuf Francois Noel Bach Alexander v Balzac Honore Banach Andrzej Bandtkie Jerzy Samuel Bar Adam Batowscy Batowski Aleksander Konstanty Baum Antoni Baumgarten P Bayle Peter Bąkowski Klemens BehrensFawłowski Jan Bełdowski Franciszek Ksawery Bennet James Gordon Bensa (Benza) Antoni Bentkowski Feliks Beranger Charles Bielowski August Bieńkowski Antoni Blanc Louis Blum Robert Błotnicki Franciszek Błotnicki Hipolit Błotnicki Józef Błeszyński pomocnik redakcyjny Bochenek Jan Bochenkowie Bochini nadkontroler poczty we Lwowie Bodek Mendel : Bodek Samuel Bogusławski Wojciech Bohomolec Fraciszek Borkowski Józef Borkowski Leszek (Aleksander) j„Bosange H ": : /Boznański Felicjan Branicki Ksawery Bredetzky Samuel Brigido Józef Brockhaus Friedrich Arnold Brocki Eugeniusz Brodziński Kazimierz SBronikowski Ksawery Bruchnalski Wilhelm Briickner Aleksander Brykczyński Józef Bulla Krzysztof H Burckhard historyk Bulharyn Tadeusz Byk Józef Bystrzycki Jan S Calderon de la Barca Carnot Lazare Nicolas Cavaignac Louis Eugene Celtis Konrad Cetner gnacy Chappe Claude Chappe lgnące Chaptal lean A Chłedowski Adam Chłędowski Kazimierz Chłedowski Walenty Chłędowscy : Chłopicki Józef Grzegorz Chmielowski Piotr Chodakowski Zorian Dolega Chodkiewicz Aleksander Chotomski Ferdynand Chrząstowski Eugeniusz Cieliński Cieszkowski August Clarke Henr i Corneille Pierre Cybulski W Cyprysiński Wincenty Czapliński zastępca redaktora Czarnowski Stanisław J Czartoryscy Czartoryski Adam Kazimierz —— Czech Józef Ćelakowski (Ćelzkovsk^) Frantiśek Ladislay Dal Trozzo księgarz Darasz Wojciech Decker Wilhelm Dembińska Maria Dembińska Urszula Dembowski Edward —Dembowski Jan Sebastian Deszkiewicz Jan" Nepomucen Długosz Jan Dmochowski Fraciszek Salezy Dmuszewski Ludwik A Dobrzański Jan Dobrzański W Doms Franciszek Drelinkiewicz Fabian Sebastian Drobiszewski Jerzy Drzewiecki Józef Duchet (du Chet) Maria Franciszek Dufour Piotr Dumas Alexandre ojciec Dumas Alexandre syn Dunckers M Dzieduszycki Maurycy Dzieduszycki Tytus Dzieduszycki Walerian Dzierzkowski Dobek Józef Dzierzkowski Józef Eisenmann publicysta Ehrenberg Gustaw Eklelski Aleksander Estreicher Karol Feliński Alojzy Ferdynand Habsburg cesarz — Feyrabent K B Fischcr von Weissenberg Jan Fourier Charles Franciszek cesarz Austrii Franklin Benjamin Fredro Aleksander Fredro Jacenty Fredro Maksymilian Frey Jan Zachariasz Friedlein Daniel Edward Friedlein Jan J Fryderyk Augus ks elektor saskikról saski ks warszawski Gadowski Władysław Gajecki Aleksander Gajewski Hilary Gallenberg Zygmunt Gąsiorowski Franciszek Gehlenowie Gentz Fryderyk Gervinus Georg Gottfried Giełżyński Wojciech Gierzkowski Stanisław Girardin Emil Girtler Sebastian Gleisner Jan Glucksberg Jan Gliicksberg Krystian Teofil ( Glucksberg Natan Goczalkowska Julia Goess Piotr Goethe Johann Wolfgang v Gorczyński Adam Gorczyński Józef Goslar Julian Goszczyński Seweryn Górnicki Leopold Grabowski Ambroży Grebel gnacy Grillparzer Franz Grochowalski Zygmunt Grodzicki Feliks Groll Michał Groth Otto Grzegorz z Sanoka Grzegorz XV papież Grzybowski Witalis Gubig wydawca Gunther Ernest Gurski Jan Gurski Walenty Guth Franciszek Habsburg Karl Habsburgowie Hadik Andrzej Hager v Altensteig Franciszek Hąllerowie Hammerstein Wilhelm Hanisch de Geifenthal J Hanka Vaclav Harasiewicz Michał Havas Charles Haym Rudolf Hechel Fryderyk Bogumił Hecht właściciel kasyna Heer F Helcel Antoni Zygmunt Helclowie Helfert Joseph Alexander Heltman Wiktor Hemschig księgarz Herder Johann Gottfried Hiller Gotfryd Hoffman Leopold Alois Hołowacki Jakub Homola rena Hope bankier Horodyscy Horoszkiewiczowa Walentyna Hubę Romuald Hugo Wiktor Huszałewicz wan Hiittner Karol J ffland August Wilhelm gel Hersz gel Leib gel Samuel życki Władysław Jabłoński Bartłomiej Jabłoński Kajetan Jabłoński Ludwik Jabłoński M Jachowicz Stanisław Jagiellonowie Jagiełło Władysław król Polski Jakubowski Franciszek Jan Sobieski król Polski Janowski Jan Nepomucen Januszkiewicz Sebastian Jarochowski Konstanty Jaskowski Stanisław Jaszowski Stanisław Jeckel Franciszek Józef Jeleń Jan Jerzabek N Józef cesarz Austrii Juszyński Hieronim Kaczanowski Julian Kaczkowski Zygmunt Kalinka Kazimierz Kamieński Henryk Kamieński Napoleon Kamiński Jan Nepomucen Kamiński Julian Aleksander Kankhoffer gnacy Kant Johann mmanuel Kapuściński Józef Karadźić Vuk Stefanović Karpiński Franciszek Kasperowski Adam Kaufmann Franz Kiciński Bruno Kieniewicz Stefan Kierski Józef Kirchmajer Wincenty Marcin Kirehmajerowie Kirchner Franciszek Kirchner Joachim Kirschbaum Emanuel Kleist Henryk Klonowicz Sebastian Kłobukowski Adam Kłodziński Adam Kłosowski J Kniażnin Franciszek Knight Charles Koch Rudolf Kochanowski Jan Kochanowski Piotr Kochański Tomasz Wilhelm V Kohen Szymon Kolberg Juliusz Kollar Jan Kóller Karol Kołłątaj Hugo Komorowski Adam gnacy Komorowski Piotr Konarska Maria Konarski Stanisław Konstanty Pawłowicz w ks Kopernik Mikołaj Kopystyński Wincenty Korn Bogumił Korzeniowski Józef Kossakowska Katarzyna Kościuszko Tadeusz Kowalski Franciszek Kozik Jan Kozłowska Ewa Krasicki gnacy Krasiński Józef Kraszewski Józef gnacy Kratter Franciszek Krauss Filip Krechowiecka Antonina Kretowicz August Krynicki Jan Księżarski Henryk SKudlicz Bonawentura Kuhn gnacy Kuhnig rytownik Kulczycki Tomasz Kunzek Anton Kuropatnicki Ewaryst Andrzej Lamartine Alphonse de Landsteiner Leopold Lange Antoni Langer Sebastian dOO Langie Karol Lassalle Ferdinand Laub Antoni Lebzeltern poseł austr Lelewel Joachim Leopold cesarz rzymski Lessing Gotthold Ephraim Leszczyński Jan Lesznowski Antoni Lewestam Fryderyk Henryk Libelt Karol Liebig Justus v Linde Bogumił List Friedrich Litwiński Walenty Litwiński Walerian Lourse właściciel kawiarni LubeckiDrucki Franciszek Ksawery Lubomirscy Ludwik Filip Egalite ks orleański Ludwik Filip król Francuzów Ludwik XV król Francji Łapsiński Józef Łęski A T Łętowski Ludwik Łobeski Felicjan Łojek Jerzy Łopacki J Łopuszański Karol Łubieński Leon Łukaszewicz Lesław Łuskina Stefan Maciejowski Wacław Aleksander Magier Antoni Magnuszewski Dominik Majeranowski Konstanty il Malcz Jan Fryderyk Wilhelm Malinowski M Karol Malisch Karol Mann Maurycy Marcinkiewicz kolporter Maria Antonina królowa francuska Maria Teresa cesarzowa rzymska Marks "Karol Martini Karol Antoni " Maryna Mniszech Matecki Józef Matkowski Józef :Mauss Józef May Jan Antoni Mazzini Giuseppe Mączyński Józef Meciszewski Hilary Mehoffer Józef v Melzer J Mencel Tadeusz Merzbach Henryk Merzbach Zygmunt Metternich Klemens v Mędrski Teodor ;Mękalski właściciel czytelni ;Michalewicz Mikołaj Mickiewicz Adam Mier Wojciech Mierosławski Ludwik Mieroszewscy Mieroszewski Jacek Mieroszewski Sobiesław Milikowski Jan Mirabeau Gabriel Honore de Miszewski Juliusz Mitzler de Kolof Wawrzyniec Mniszchowie Mniszek Adam Józef "Mochnacki Maurycy Mohr Abraham Mendel Morawski Teodor Morse Samuel Finley Breese Morska Urszula Morski gnacy Morski Tadeusz Moszyński A Mrozowski Józef Muczkowski Józef Mulłer Johannes Feter Musset Paul J "Nabielak Ludwik Nadolski Bronisław Napoleon cesarz Francuzów Naruszewicz Adam Niedowiarek Tomasz pseud HO Niemcewicz Julian Ursyn Nigroni Adolf Nowakowski Henryk Nowakowski publicysta Nowosilcow Nikołaj N Oelberg Feliks Olizar Narcyz "" łOnyszkiewicz kolporter Orzechowski Stanisław Osiński Ludwik Osjan Ossoliński JózefMaksymilian Ossoudi Chevalier Ostrowski Teodor jPachoński Jan Padura Tomasz Pajgiert Adam Pajgiert Józef Kalasanty Palmerston Henry John Tempie Parteret J G Pasek Jan Chryzostom Pauli Żegota Fawencki Antoni Pawlikowscy Pawlikowski Józef Benedykt Pawlikowski Józef Gwalbert Pergen Antoni Perl J Perlaschi drukarz Persa Alojzy Pestalocci Józef Pfaff Karol Bogusław : Piątkiewicz Ludwik Piątkowski P Piekarski Franciszek B Pietrusiński Ludwik Piłat Roman Piller Antoni Piller Franciszek Piller Józef Piller Piotr Piller Tomasz Pillerowa Józefa Pillerowie Pillersdorf Franz Xaver v S Piotrowski Gracjań Piramowicz Grzegorz Pitt William Podolecki Jan Kanty Pogodin Michaił Pogonowski Stanisław Poklewska Krystyna — Poi Wincenty Poll Pollenburg Franciszek v Pomezańska Maria Poniatowski Józef : Ponińska Helena Popiel Paweł Popielowie " Potoccy Potocki Adam "Potocki Antoni Potocki Henryk Potocki Stanisław ;Prek Franciszek Ksawery łOlPrek Tadeusz : Priami Jerzy Aleksander ProkeschOsten Anton v r: : Proudhon Pierre Joseph Prusinowski Aleksy Przybylski Jacek Przyłącki Stanisław : Purkyne Jan Eyangelista "Racine Jean Raczyński Edward :Radkiewicz Arseniusz Radwański Feliks Rakowiecki gnacy B Reczyński gnacy Rej Mikołaj Rejnak M Renaudot Teofrast Richter Karol Richter O T:Robespierre Maximilian de Romanowowie Rosbierski Antoni Rosnowska Janina Rościszewski Adatn Rothschild bankier : Rousseau JeanJaCques : Rozier F Ruebenbauer Albin Rymarkiewicz Jan Rzesiński Jan Kanty Rzewuski Kazimierz Rzewuski Leon Rzewuski Wacław Salmonowicz Stanisław Sand George Sapieżyna J Sarbiewski Maciej Sartyni Mateusz Saunders J Sawicżewski Florian Schiessler R Schiller Fryderyk Schletter księgarz Schnayder (Schneider) Antoni Schnayder Józef Schmitt Henryk Schuselka Franciszek Schutz Jan Fryderyk Schweitzer redaktor Scribe Eugene Sedlnitzky Józef Sękowski Józef Siarczyński Franciszek Siemieński Lucjan Sienkiewicz Karol Sieyes Emmanuel Joseph Singer Florian ? Skarbek Fryderyk Skarbek Stanisław Skimborawicz Hipolit Skarszewski Wojciech Skrodzki E Skrodzki Józef Skwarczyński Karol Słomkowska Alina Słotwiński Feliks Słotwiński Konstanty : : :Słowacki Euzebiusz Służewski Stanisław : Smarzewski Seweryn Smolik Przecław Smolka Franciszek Sobieska Maria Klementyna Sobieszczański Franciszek Maksymilian Sobolewski Konstanty Sobolewski Maciej Solfert redaktor Sołtyk Kajetan Sołtykowie Sontag (Sonntag) Józef Spieser Anzelm Stachowkz Michał Stachowicz Stanisław Stadion Franz Seraphin Stadnicki Antoni Stadnicki Fortunat Stalmach Paweł Stanisław August Poniatowski król Polski Staszic Stanisław Steele Richard Stefański Walenty Maciej Steiner Krystian Bogumił Stolz Edward Stroppel redaktor Stróżecki Feliks Stryjeńska Marianna Suchecki Henryk Suchorowski M Surowiecki Wacław Surowiecki Wawrzyniec Swietenow Gerhard van Swoboda Józef Szafnagel księgarz Szajnocha Karol Szaniawski Józef Kalasanty Szaniawski Ksawery Szaster Jan Szaster Wincenty Szaszkewicz Markian Szczepański Jan Julian Szekspir William Szela Jakub Szeptyccy Szeptycka Anna Szlachtowski Jan Szukiewicz Aleksander Szymański Stanisław Szymonowicz Szymon Ściegienny Piotr Śniadecki Jan Sniadecki Jędrzej Switkowski Piotr Tańska Klementyna Tarnowscy Tarnowski Jan E Tarnowski Stanisław Terlecka z Schugtów Anna Terlecki Cyprian Tessarczyk Antoni Thaer Albrecht Tomaszewski S Torosiewicz Teodor Trassler Józef Jerzy Traunpaur Trawiński Antoni Trembecki Stanisław Treter T Treutlerowie Trzciński Antoni Tyrowicz Marian Tyssowski Jan Ujejski Kornel Ustyanowicz Mikołaj Van Roy meteorolog Vico Giambattista Virchow Robert Vivier Teodor Voigt W Voltaire (Francois M Arouet) Wahyłewicz wan Walewski Antoni Walter John Wannowski August Warrens Edward Washington George Wasilewski Edmund Wasilewski Piotr Wasilewski Tadeusz Weidel Antoni Weiner księgarz Weiss Jakub Węcki Józef Węglewski Franciszek Wężyk Aleksander Wężyk Franciszek Widalińska Joanna Widman Karol Wieland ChristophMartin Wielogłowska Józefa Wielogłowski Kasper Wiesiołowski Franciszek Wiesiołowski Ksawery Wild Karol Windischgratz Alfred Winiwarter Józef Wiśniowski Teofil Witkowski Gerard M Witold w książę Witowski Hipolit Włodek Tadeusz Wodziccy Wodzicki Henryk Wodzicki Stanisław ł Wolf Andrzej Wolff Józef Wolffowie Woronicz Jan Paweł Woykowski Napoleon Wronowski Stanisław Wurmser Dagobert Zygmunt v Wurzbach Konstanty Wybranowski Aleksander Wyka Kazimierz Wyleżyński Jan Wyrwicz Karol Wysocki August Wyszkowski P Young Edward Zabłocki Fraciszek Zaborowski Tymon Zachariasiewicz Jaji Zakrzewski M Zaleski Michał Wacław Zaliwski Józef Załuski Andrzej Stanisław Zamoyski Zdzisław Zang August Zarzecki A Zawadzki Aleksander Zawadzki Józef Zawadzki Władysław Zawieruchowski pseud Ząbkowski Franciszek Zdanowiez Aleksander Zenker Jan Dawid Zieliński Ludwik Ziemięeka Eleonora Zienkowicz Leon Żochowski F Żóikowski Alojzy Żukowski Ludwik Żurawlewicz Eustachy Żurowski Marcin Żygliński Franciszek





INDEKS
TYTUŁÓW
CZASOPISM
(Indeks podaje daty ramowe tylko dla czasopism galicyjskich)

„Aglaia" 163
„Akademia der Grazien" 163
„Album na Korzyść Pogorzelców"
(Lwów, Wiedeń 1884) 144 „Allgemeine Deutsche Zeitung" 33 „Allgemeine Literatur-Zeitung" 69, 179 „Allgemeine Modę Zeitung" 163 „Allgemeine Theaterzeitung" 30, 32 „Allgemeine Zeitung" 19, 33, 49, 69,
75, 93, 94—95, 115 „Annalen der Rechtsgelehrsamkeit und
politische Gesetzkunde" 153, 180 „Annales Iurisprudentiae" (Lwów
1810—1811) 153, 180 „Athenaeum" 96, 122, 132, 137, 151 „Avertissements" (Lwów 1772—1774)
16, 140, 194
„Berliner Staats Zeitung" 94
„Berliner Zeitung" 95
„Biblioteka Naukowego Zakładu im.
Ossolińskich" (Lwów 1842—1844,
1847—1848) 32, 61, 153, 154, 180 „Biblioteka Ossolińskich" (Lwów 1862-
-1869) 154 „Biblioteka Warszawska" 72, 96, 124,
151, 169, 188 „Biblioteka Warszawska Literatury
Zagranicznej i Narodowej" 179 „Bibliotheąue Universelle" 96 „Bikure Ha Ittim" („Krytyka Czasu")
- (Brody 1820—1831) 60 „Blatter fur Literarische Unterhal-
tung" ,180
„Bławatek" (Lwów 1852—1853) 165 „Breslauer Zeitung" 96
„Cajtung" (Lwów 1848—1849) 142 „Ćasopis Ćeskeho Museum" 180
„Cir Neeman" („Wierny Wysłannik") (1814) 59
„Codzienna Gazeta Krakowska" (Kraków 1832) 141
„Co kto lubi" (Lwów 1848) 162
„Constitutionel" 93
„Continuatio Edictorum et Mandato-rum in Regnis Galiciae et Lodome-riae" (Lwów 1801—1818) 165
„Cosmopolitische Wanderungen" 181
„Courrier du Bas Rhin" 93
„Courrier du Beau Monde" 50
„Ćwiczenia Naukowe" 56
„Czas" (Kraków 1848—1939)
„Czasopism Naukowy Księgozbioru Publicznego im. Ossolińskich" (Lwów 1828—1831) 18, 51, 54, 101, 108, 136, 139, ,180, 184, 154, 177, ,181—182, 184, 191, 192, 193
„Czasopismo Naukowe od Zakładu Naukowego im. Ossolińskich Wydawane" (Lwów 1831—1834) 61, 154, 180
„Das Wiener Blattchen" 23
„Demokrat" 33
„Der Adler" 95
„Der Osterreichische Beobachter" 30,
32
„Der Wanderer" 30, 32, 33 „Deutsche Debatenzeitung" 33 „Die Elegante" 68, 163 „Dienstfreund" 33 „Die Post von Wien" 23 „Die Presse" 20, 28 „Die Wiener Elegante" 163 „Dniestrzanka" (Lwów 1841) 59, 133,
144 „Dnewnyk Huskij" (Lwów 1848) 21
„Dodatek do Świstka" (Kraków 1848)
,162, 188 „Dziennik Departamentowy Krakowski"
(Kraków 1812—1820) 125—126 „Dziennik Domowy" 96, 101, 122, 164 „Dziennik Gospodarski Krakowski" (Kraków 1806—1807) 52—53, 158, 178
„Dziennik Handlowy" 108, 111 „Dziennik Krakowski" (Kraków 1834)
141
„Dziennik Mód Paryskich" (Lwów 1840—1848) 19, 32, 37, 38, 48, 59, 61, 75, 78, 80, 82, 83, 85, 87, 88, 100, 101, 102, 106, 110, 117, 122, 123, 126, 127, 131, 133, 135—136, 149, 164, 176, 182, 188, 190, 191, 195 „Dziennik Narodowy" (Kraków 1848)
39, 82, 142, 171, 176 „Dziennik Ogrodniczy" (Kraków 1829—
-1835) 18, 158
„Dziennik Patriotycznych Polityków" (Lwów 1792—1798) 8, 15, 26, 34, 35, 50, 52, 53, 55, 65, 77, 80, 81, 88, 93, 108, 113, 121, 123, 125, 132, 134, 141, 146—147, 170, 172—173, 174, 189, 194 „Dziennik Polityczny" (Kraków 1848)
38, 75, 84, 126, 127, 142, 171 . „Dziennik Polski" 167 „Dziennik Polski 118 „Dziennik Powszechny Krajowy" 127,
131 „Dziennik Rolniczo-Przemyslowy" 18,
160
„Dziennik Rządowy Rzeczypospolitej Polskiej" (Kraków 1846) 19, 127, 141, 173
„Dziennik Stanisławowski" (Stanisła-wów 1848) 38, 82, 122, 126, 128, 142, 173 „Dziennik Urzędowy Województwa
Mazowieckiego" 109 „Dziennik Warszawski" 6—7 „Dziennik Wileński" 71, 81, 95 „Duch Wszystkich Gazet Europejskich"
115 „Dwutygodnik Literacki" (Kraków
1844—1845) 187
„Dzwonek. Pismo młodemu wiekowi poświęcone" (Lwów 1850—1851) 165
„Edicta et Mandata Universalia Regnis Galiciae et Lodomeriae [.„] Promul-gata" (Lwów 1773—1818) 165
„Edinburgh Magazine" 180
„Eipeldauerbriefen" 68
„Elegante" zofa. „Die Elegante"
„Fachzeitschrift der Romantik" 70
„Feuilleton" 189
„Flora Polska" (Kraków 1826^1827) 164
„Fremdenblatt" 32
„Galanthomme" 68
„Galizia. Zeitschrift zur Unterhaltung, zur Kunde des Vaterlandes, des Kunst, der Industrie und des Lebens" (Lwów 1840—4841) 152, 177, 183
„Gazeta Codzienna" 110
„Gazeta Codzienna Narodowa i Obca" 68, 109
„Gazeta Korespondenta Warszawskiego i Zagranicznego" 95, 96, 108, 127, 181, 184
„Gazeta Krakowska" (Kraków 1794) 43, 114,
„Gazeta Krakowska" (Kraków 1796— -1849) 18, 19, 20, 28, 34, 35, 43, 50, 65, 83, 87, 95, 97, 108, 113, 125, 126, 127, 128, 141, 150, 156, 170, 172, 173,
174, 176, 182, 184, 187, 189, 192, 194 „Gazeta Lwowska" (Lwów 1811—1939)
6, 8, 18, 19, 20, 28, 30, 32, 34, 35, 37, 39, 41, 43, 56, 75, 76, 77, 78, 82, 83, 86, 87, 95, 97, 98, 105, 106, 108, 109, 110, 115, 117, 121, 122, 123, 125, 126, 128, ,129, 131, 132, 134, 136, 139, 140, 156, 167, 169, 170, 171, 173, 174, 175, 176, 178—179, 181, 182—183, 184, ,187, 192, 193, 194, 196
„Gazeta Narodowa" (Lwów 1848) 38, 48, 77, 79, 82, 110, 115, 122, 142, 157,
175, 176, 193
„Gazeta Narodowa i Obca" 70 „Gazeta Ogrodnicza" (Lwów 1830) 158 „Gazeta Polska" (Poznań) 118 „Gazeta Polska" (Warszawa) 86, 97,
127
„Gazeta Poranna" 95 „Gazeta Powszechna" (Lwów 1848) 88,
126, 137, 171
„Gazeta Poznańska" 95, 199
„Gazeta Realna" (Lwów 1788) 34
„Gazeta Rządowa" 112, 194
„Gazeta Tarnowska. Godło Zgoda"
(Tarnów 1848) 38, 142 „Gazeta Warszawska" 65, 95, 96, 107,
108, 121, 127, 128, 130—131, 133, 134,
181, 184, 194, 199 „Gazeta Wiejska" 123 „Gazeta W. Księstwa Poznańskiego"
95—96, 127, 128
„Gazetka" (Kraków 1848) ,110 „Gazette de France" 93, 193 „Gazette de Leopol" (Lwów 1776—
-1787?) 34, 42, 44, 50, 76, 77, 83, 140,
168, 174, 181, 189, 194 „Gazette de Leyde" 93 „Gazette de Pays Bas" 93 „Gazette de Varsovie" 108 „Gazette de Vienne" 42 „Gazetteer" 93
„Geistez und Natur-Wissenschaften" 68 „Geographische Ephemeriden" 96 „Głos Polaka do Współziomków" 114 „Gołąb Pożaru" (Lwów 1843) 139, 144 „Goniec Krakowski" (Kraków 1828—
-1831) 18, 34, 36, 109, 122, 126, 127,
136, 141, 173, 175, 183, il87, 189, 195 „Gospodarz Krakowski" (Kraków 1811)
158, 178
„Grosz Wdowi" 144 „Gwiazdka Cieszyńska" (Cieszyn 1851—
-1939) 137
„Hacefira" („Świt") 60
„Haliczanin" (Lwów 1830) 18, 54, 59,
80, 115, 133, 143, 145—146, 177, 178,
182, 188 „Hałyćko-Ruskij Wistnyk" (Lwów,
Wiedeń 1849—1850) 21, 142 „Hamburger Neue Zeitung" 49, 114 „Hamburger Unparteiysche Korrespon-
dent" 107
„Hamburger Zeitung" 95, 199 „Historisches Journal" 65
„Illustrated London News" 98 „Illustrierte Zeitung" 98 „Irys" 163 „Izys Polska" 128
„Jahrbiicher fiir Literatur" 129 „Jenaische Allgemeine Literaturzei-
tung" 85, 179 „Journal de Franfort" 95 „Journal de Paris" 93, 95 „Journal des Debats" 28, 93, 95, 96,
114, 115, 189
„Journal des Savants" 176 „Journal des Tailleurs" 165 „Journal fiir Deutsche Frauen" 163 „Journal fiir Freimaurerei" 15 „Journal Litteraire de Varsovie" 84 „Journal Polonais" 194 „Jutrzenka" (Kraków 1848—1849) 38,
72, 77, 82, 110, 122, 127, 141, 142, 176,
193
„KÓlnische Zeitung" 33 „Korespondencja Bankowa Pomagająca Kredytorom" 166 „Korespondent Warszawski" 107—108 „Krakauer Zeitung" (Kraków 1799— -1808) 30, 32, 36, 65, 78, 108, 121, 125, 140 „Krakus" (Kraków 1822—1823) 43, 105,
141
„Krakus" (Kraków 1848) 110, 161 „Kronika Codzienna Krajowa i Zagraniczna" (Kraków 1823) 34 „Kurier Krakowski" (Kraków 1834—
-1836) 86, 141, 182
„Kurier Krakowski Płci Pięknej i Literaturze Poświęcony" (Kraków 1827) 164, 175
„Kurier Litewski" 95, 97 „Kurier Lwowski" (Lwów 1848) 162,
163
„Kurier Polski" 82, 126, 131, 184, 194 „Kurier Warszawski" 51, 83, 87, 109, 113, 118, 121, 122, 126, 128, 174, 175, 194
„Kwartalnik Naukowy" (Kraków 1835—1836) 18, 60, 155, 177
„La Fraternite" 66 „La Modę" 165 „La Presse" 88, 127, 188 „La Quotidienne" 93 „La Reformę" 28 „L^rtisan" 66
„La Ruche Populaire" 66
„La- Tribune des Peuples" 88, 124, 191
„Le Bon Ton" 165
„L"Echo de la Pologne" 131
„Le Constitutional" 19
„Leipziger Modezeitung" 163
„Leipziger Zeitung" 92, 95
„Le Journal des Ouvriers" 66
„Lemberger k. k. Privilegirtes Intel -ligenz-Blatt" (Lwów 1799--1805) 30, 43, 65, 76—77, 106, 140
„Lemberger Miscellen zur Belehrung und Unterhaltung" (Lwów 1822--1824) 83, 88, 121, 151—152, 177
„Lemberger Wochentliche Anzeigen" — „Lwowskie Tygodniowe Wiadomości" (Lwów 1792—1798) 65, 76, 106, 112, 128, 140
„Lemberger Zeitung" (Lwów 1787, 1811—1864) 32, 36, 43, 65, 77, 78, 95, 97, 106, 121, 131, 140, 170, 174, 175
„Lemberger Theater Tasehebuch" (Lwów 1805) 181
„Le Peuple" 66
„Les Arts et Metiers Francais" 96
„Leseblatter" 152
„Le Siecle" 188
„Les Temps" 19, 49
„Le Voleur" 165
„L^llustration" 98
„Literarisches Wochenblatt" 43
„L^nion" 66
„Lwowianin" (Lwów 1835—1842) 59, 68, 85, 98, 101, 102, 103, 135, ,136, 151, 152, 177, 187, 191
„Lwowskie Pismo Uwiadamiające" (Lwów 1784) 83
„Magazin fur. die Literatur des Aus-landes" 49, 180
„Magasin Universal" 50
„Magazyn dla Dzieci" 101, 164
„Magazyn Mód" 164
„Magazyn Powszechny" 101, 127, 164
„Matica Czeska" 146
-Matka Galicyjska" 146
„Merkuriusz Polski" (Kraków, Warszawa 1661) 139
„Militarische Zeitschrift" (Lwów 1803--1804) 153, 180
„Minerve Francaise" 151
„Miscellanea Cracoviensia" (Kraków 1814—1815) 154, 177, 180, 195
„Miscellanea Cracoviensia Nova" (Kraków 1829) 154, 177
„Mnemosyne Galizisches Abendblatt fur Gebildete Leser" (Lwów 1824— -1840) 71, 78, 83, 87, 88, 109, 121, 133, 149, 151, 171, 177 183
„Momus" 115
„Monitor" 67, 189
„Monitor Różnych Ciekawości" (Kraków 1795) 50, 125, 147, 153
„Monitor Warszawski" 128
„Muza Nadwiślańska" (Kraków 1823) 43, 126, 150, 187
„Muzeum Domowe, czyli Czytelnia Wieczorna" 100, 164
„Narrenthurum" 33
„Neue Breslauer Zeitung" 93—94
„Neue Deutsche Monatshefte" 65
„Neue Hungarische Magazin" 153
„Neue Rheinische Zeitung" 33, 79
„Nowa Polska" 82
„Nowe Wiadomości Ekonomiczne i Uczone" 158
„Nowiny Polityczne dla Ludu" (Lwów 1848) 110
„Nowiny Polskie" 41
„Nowyny" 21
„Oder Zeitung" 96
„Olaht Szabath" („Dzień Sobotni") -
(Brody 1817 i nast.) 60 „Omnibus" 33 „Opryszek Literacki" (Kraków 1848)
86, 162, 188
„Ordo Illuminatorum" 15 „Orędownik Naukowy" 96 „Orzeł Biały" (Kraków 1848) 110 „Orzeł Biały" (Warszawa 1819—1820)
131, 175 „Osterreichischer Beobachter" 94, 96,
115 „Osterreichische Blatter fur Literatur,
Kunst etc" 32
„Osterreichischer Courrier" 33 „Osterreichischer Morgenblatt" 32
„Pamiętnik Farmaceutyczno-Chirur-
giczny" 81 „Pamiętnik Farmaceutyczny" (Kraków
1834—1836) 60, 160
„Pamiętnik Galicyjski" (Lwów 1821) 53, 57, 59, 108, 115, 121, 131, 139, 145, 146, 177, 181, 187
„Pamiętnik Krakowski Nauk i Sztuk Pięknych" (Kraków 1830) 18, 101, 102, 126, 127, 133, 155 „Pamiętnik Lekarski" ,124 „Pamiętnik Literacki" (Lwów 1850)
147
„Pamiętnik Lwowski" (Lwów 1816--^1819) 17, 36, 51, 53, 57, 58, 69, 71, 81, 82, 83, 85, 87, 108, 115, 121, 124, 125, 131, 139, 144, 145, 164, 167, 176, 178, 181, 183, 184, 187, 195 „Pamiętnik Naukowy" (Kraków 1837--1838) 60, 101, 126, 127, 155, 158, 175, 195 „Pamiętnik Polityczny i Historyczny"
67, 108, 184 „Pamiętnik Warszawski" 95, 109, 131,
.137, 178, 189
„Pariser Modę Journal" 68 „Pątnik Narodowy" (Lwów 1827) 59,
185
„Pedagogisches Wochenblatt" 100 „Penelope" 163 „Penny Magazine" 68, 98 „Pesti Hirlap" 32
„Petit Courier des Dames" 163, 165 „Pfennig Magazin" 69, 98 „Philosophical Transactions" 176 „Piast" 109 „Pielgrzym" 72, 124 „Pilger aus Lemberg" -— „Pielgrzym
Lwowski" (Lwów 1822—1823) 143 „Pismo Uwiadamiające Galicji" (Lwów
1783) 34, 42, 140, ,194 „Poczta Królewiecka" 41 „Poczta Żydowska" (Lwów 1849) 162 „Podróż Malownicza Naokoło Świata"
101, 127
„Poezje i Romanse Tudzież Pisma
Rozmaite Poświęcone Miłośnikom
Historii i Literatury Narodowej"
(Kraków 1823) 143
„Polihymnia, czyli Piękności Poezji
Autorów Tegoczesnych" (Lwów 1827 -1828) 143, 145, 185, 187 „Polnische Bibliothek" 179 „Polska" (Lwów 1848—1849) 39, 82, 122,
124, 132, 142, 173 „Postęp" (Lwów 1848) 39, 82, 122, 124,
127, 142, 173
„Powszechny Dziennik Krajowy" 97 „Powszechny Pamiętnik Nauk i Umiejętności" (Kraków 1835) 55, 60, 155, 184, 187
„Prace Literackie" 143, 146 „Prawda" (Kraków 1848). 110, 161 „Prazske Noviny" 32 „Pressburger Zeitung" 95 „Presse" zob. „Die Presse" „Proletarier" 33 „Prometheus" 70 .
„Provinzial Gesetesammlung der Konig-reichs Galizien und Lodomerien" (Lwów 1819—1867) 165 „Przegląd" (Kraków 1848) 38, 82, 142,
161, 173 „Przegląd Naukowy" 72, 96, 124, 169,
180
„Przegląd Poznański" 6, 131 „Przewodnik Wiejski. Tygodnik Rolniczo-Przemysłowy" (Kraków 1835) 159 „Przyjaciel Chrześcijańskiej Prawdy"
(Przemyśl 1833—1839) 161 „Przyjaciel Dzieci" (Lwów 1848—1852)
165 „Przyjaciel Ludu" (Leszno 1834—1849)
96, 101, 110 „Przyjaciel Ludu" (Lwów 1848) 51, 124,
161, 191 „Pszczoła" 21
„Pszczoła Polska" (Lwów 1820) 9, 25, 51, 57, 105, 115, 121, 139, 144, 164, 170, 181, 183, 187
„Pszczółka Krakowska" (Kraków 1819-
-1822) 8, 35, 36, 43, 98, 100, 105, 109,
122, 126, 127, 150, 171, 173, 187, 189
„Pszczółka Lwowska" (Lwów 1848) 57
„Pszczółka Polska" (Kraków 1823) 150
„Rada Narodowa" (Lwów 1848) 82, 126,
142, 171 „Revue Britannique" 50, 114
„Rocznik obejmujący zdanie sprawy z czynności Kliniki Chirurgicznej i Położniczej" (Kraków 1832—1834) 60, 160
„Rocznik Teatru Polskiego" (Lwów 1822) 175
„Rocznik Towarzystwa Naukowego z Uniwersytetem Krakowskim Połączonego" (Kraków 1817—1872) 57,
60, 153
„Rocznik Wydziału Lekarskiego" (Kraków 1838—1845) 160
„Roczniki Krytyki Literackiej" 72
„Rok" 96, 180
„Rozmaitości" (Kraków) 60
„Rozmaitości" (Lwów 1817--1848, 1854--1859) 8, 19, 35, 37, 51, 57, 58, 59,
61, 71, 78, 83, 85, 86, 95, 96, 97, 108, 115, 122, 129, 131, 132, 133, 136, 139, 147, 150, 162, 164, 175, 176, 177, 178, 179, 181, 182, 183, 184, 185, 186—187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 195
„Rozmaitości dla Ludu Wiejskiego"
(Lwów 1843—1845) 161 „Rozmaitości Krakowskie" (Kraków
1834) 150 „Rozmaitości Naukowe" (Kraków 1828—
-1829, 1831) 8, 18, 154, 177 „Rozprawy Galicyjskiego Towarzystwa
Gospodarskiego" (Lwów 1846—1867)
,160
„Rozrywki dla Dzieci" 164 „Rozrywki Przyjemne i Pożyteczne"
(Kraków 1826) 150, 164, 191, 195 „Rozrywki Umysłowe" (Kraków 1841—
-1843) 144, 150, 177, 187 „Rusałka Dniestrowa" (Lwów 1837)
21
„Russkij Archiv" 96 „Ruskij Dnewnyk" (Lwów 1848) 142
„SiebenbUrgische Provinzialblatter" 153 „Sikora" (Kraków 1848) 162 „Slawianin" (Lwów 1837, 1839) 59, 144 „Sonntagsblatter" 32 „Spectator" zob. „The Spectator" „Staats-und Gelehrte Zeitung der Ham-
burgischen Unparteiyschen Corres-
pondenten" 93
„Starożytności Galicyjskie" (Lwów
1838—1840) 158, 177 „Sylwan" 100 „Szkoła Ludu" (Kraków 1848—1849)
161 „Szkółka Parafialna" (Sanok 1857-
^1860) 161 „Szubrawiec" (Kraków 1848) 162
„Śmieszek" (Lwów 1834) ,162 „Swiętnik Lwowski" (Lwów 1829?—
-1834) 143
„Swiętojanka" (Kraków 1843) 144 „Świstek" (Kraków 1848) 86, 162, 188
„Taschenbuch der Liebe und Freund-
schaft" 163
„Telegraf (Kraków 1821) 36, 133 „Telegraf" (Lwów 1848) 110, 142, 161 „The Englishman" 67 „The Guardian" 67 „The Lover" 67 „The Morning Chronicie" 93 „The Spectator" 67, 189 „The Tatler" 67 „The Tailors Journal" 165 „The Times" 6, 89, 91, 93, 95, 107 „Themis" (Kraków 1834—1836) 60, 155 „Theresia und Eleonorę" 163 „Transilvania" 153 „Trybuna Ludu" 167 „Tygodnik Krakowski" (Kraków 1834)
141, 187 „Tygodnik Literacki" 37, 96, 127, 151,
180
„Tygodnik Lwowski" (Lwów 1850) 147 „Tygodnik Nauk, Sztuki, Literatury i
Krytyki" 147
„Tygodnik Petersburski" 96, 127 „Tygodnik Polski" (Lwów 1848—1849)
38, 45, 110, 126, 127, 176 „Tygodnik Polski i Zagraniczny" 109,
131, 132 „Tygodnik Rolniczo-Przemysłowy"
(Lwów 1840—1849) 110, 195, 160 „Tygodnik Rolniczy i Przemysłowy"
(Lwów 1837—1840) 32, 78, 80, 82, 85,
139, 159, 160, 179 „Tygodnik Rolniczo-Technologiczny"
179
„Tygodnik Wiejski" (Wadowice 1848)
161 „Tygodnik Wileński" 86
„Unparteiysche" 33
„Urzędnik Prywatny" (Lwów 1848) 48,
166
„Vaterlandische Blatter" 68, 96 „Vaterlandisches Museum" 75, 96 „Vossische Zeitung" 94, 95
„Wanda" 109, 115
„Wanda" (Kraków 1829—1830) 164 „Wanderer" zob. „Der Wanderer" „Warschauer Zeitung" 131 „Warszawskie Extraordynaryjne Tygodniowe Wiadomości" 166 „Wesz" (Kraków 1835) 60 „Wiadomości Brukowe" 71, 81 „Wiadomości Handlowe" 127, 128, 166 „Wiadomości Historyczno-Krytyczne"
(1819—1822, 1852) 153
„Wianki" (Lwów 1849—1850) 100, 165 „Wianki" (Lwów 1852—1853?) 165 „Wiarus" 118 „Wieczory Familijne" (Lwów 1837—
-1839) 164
„Wiener Allgemeine Damenzeitung" 32 „Wiener Blattchen" 29
„Wiener Hofzeitung" 94
„Wiener Zeitschrift" 30, 65
„Wiener Zeitung" 28, 29, 32, 33, 76, &4, 95
„Wienerisches Diarium" 29
„Wieśniak" (Kraków 1848) 110, 161
,.Wypisy z Gazety Wolnej Warszawskiej" 114
.iWypisy z Pism Warszawskich" 114
„Zabawy Literatów w Kompanii Pożytecznie Bawiących Się" (1790) 55,
144
„Zbieracz Literacki i Polityczny" (Kraków 1836—1838) 144, 150, 187
„Zbieracz Umysłowych Rozrywek" (Kraków 1839) 144, 150, 177
„Zbiór Pism Ciekawych" (Lwów 1795) 50, 55, 147, 153, 176
„Zbiór Tygodniowy Wiadomości Uczonych" (Kraków 1784—1785) 176
„Zgoda" zob. „Gazeta Tarnowska"
„Ziemianin Galicyjski" (Lwów 1835— 1837) 159
„Ziewonia" (Lwów, Praga, Strasburg 1834—1839) 59, 139, 146, 151, 182, 187
„Zjednoczenie" 118
„Zoria Hałyćka" (Lwów 1848—1853) 21,
142 „Zorza Wawelu" (Kraków) 60





SPIS ILUSTRACJI

Dyliżans pocztowy z początku XIX w., współczesny sztych niemiecki,
ze zbiorów autora................12
Bruno Kiciński, założyciel „Pamiętnika Lwowskiego", redaktor wielu pism warszawskich, współczesna litografia nieznanego autora, ze zbiorów Ossolineum ...................17
Jan Nepomucen Kamiński, redaktor „Gazety Lwowskiej" i „Rozmaitości",
akwarela J. Kossaka, ze zbiorów autora.......... 19
Wawrzyniec Surowiecki, sekretarz „Dziennika Patriotycznych Polityków",
rysunek węglem I. Polkowskiego, ze zbiorów autora......26
Kawiarnia wiedeńska z połowy XIX w., akwarela A. Guerarda, ze zbiorów
autora............,......31
Alegoria wolności prasy i klęski prasy reakcyjnej, współczesny obraz olejny
nieznanego malarza, ze zbiorów autora . ......36
Józef Maksymilian Ossoliński, inicjator czasopiśmiennictwa literackiego i naukowego w Galicji, litografia J. Śliwickiego z I polowy XIX w., ze
zbiorów Ossolineum...............46
Jan Dobrzański, redaktor „Dziennika Mód Paryskich" i „Gazety Narodo-
1 wej", współczesna litografia nieznanego autora, ze zbiorów Ossolineum 48
Owacja na cześć Jana Dobrzańskiego we Lwowie w 1848 r., współczesna
litografia nieznanego artysty, ze zbiorów Ossolineum......53
Rynek krakowski z I poł. XIX w.............59
Satyryczny obraz redakcji warszawskiej przed 1830 r., rys. nieznanego
autora, ze zbiorów autora..............61
Salon literacki z końca XVIII w., litografia współczesna, ze zbiorów autora 67 Reakcja dziennikarzy w kawiarni wiedeńskiej na zniesienie cenzury, współczesny sztych wiedeński nieznanego autora, ze zbiorów autora ... 7,1 Wacław Michał Zaleski, publicysta i krytyk literacki, litografia K. Auera,
ze zbiorów Ossolineum..............76
Leszek Borkowski, publicysta, współpracownik prasy lwowskiej, współczesna litografia nieznanego autora, ze zbiorów -Biblioteki Ukraińskiej Akademii Nauk we Lwowie..............81
Pierwsza siedziba redakcji „Czasu" w Krakowie, rysunek węglem H. Uziem-
bły, ze zbiorów autora...............85
Pracownia litograficzna na przełomie XVIII i XIX w., współczesny drzeworyt angielski, ze zbiorów autora............94
Telegraf optyczny i jego twórca Claude Chappe, współczesny drzeworyt francuski, ze zbiorów autora..............99
Publiczna czytelnia prasy w Anglii, współczesny drzeworyt angielski w „Illustrated London News".......
Kolportaż gazet wprost z drukarni w czasie rewolucji francuskiej, współczesny sztych francuski w Encyclopedie par Image Revolution Francaise 107 Sprzedaż uliczna czasopism i książek na Rynku krakowskim, miedzioryt
K. W. Kielisińskiego, w Archiwum Państwowym w Krakowie ... 112 Uliczny kolportaż gazet paryskich, współczesny drzeworyt francuski
w Encyclopedie par Image Revolution Francaise.......116
Tomasz Kulczycki, wydawca „Dziennika Mód Paryskich", sztych K. W. Kielisińskiego, ze zbiorów Ossolineum...........123
Sprzedawca rycin i gazet, miedzioryt K. W. Kielisińskiego, w Archiwum
Państwowym w Krakowie..............129
Kamienica Pod Opatrznością, siedziba księgarń krakowskich, akwarela
J. Louisa (ojca), ze zbiorów Muzeum Historycznego m. Krakowa . . . 135 Aleksander Szukiewicz, redaktor „Jutrzenki" i członek redakcji „Czasu",
fot. z późniejszego okresu życia, ze zbiorów autora......141
Winiety pism literackich i naukowych, ze zbiorów BJ.....148—149
Winiety gazet ogólnoinformacyjnych, ze zbiorów BJ.....156—157
Adam Kasperowski, redaktor galicyjskich czasopism gospodarczych, współczesny rysunek ołówkiem nieznanego artysty, ze zbiorów autora . . . 159 Jacek Przybylski, współpracownik „Gazety Krakowskiej", sztych S. Lan-gera według portretu M. Stachowicza, w Archiwum Państwowym
w Krakowie..................172
Paweł Popiel, założyciel „Czasu", litografia według portretu K, Pochwal-
skiego...................182
Czytelnictwo prasy wśród rękodzielników, drzeworyt z II połowy XIX w.
F. Ortlieba, ze zbiorów autora............186
Wpływ prasy zachodnioeuropejskiej na życie rodzinne, satyryczny sztych E. Rollera, ze zbiorów autora.............192



Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.


ZOBACZ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

ZOBACZ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT


NIE ODWOŁUJĘ OFERT, PROSZĘ POWAŻNIE PODCHODZIĆ DO LICYTACJI