Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

PORCELANOWA FIGURKA -ROYAL COPENHAGEN - PINGWINY

16-01-2012, 20:41
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 700 zł     
Użytkownik RSpieszynski
numer aukcji: 2026821330
Miejscowość Kołobrzeg
Wyświetleń: 56   
Koniec: 12-01-2012 18:42:40

Dodatkowe informacje:
Opis niedostępny...
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Zapraszamy serdecznie do naszej licytacji chcielibyśmy państwu zaoferować

 

"PORCELANOWA FIGURKA"

PINGWINY

 

 

 

Wykonana przez duńską manufakturę Royal Copenhagen.


W 1731 roku, 21 lat po rozpoczęciu produkcji porcelany w manufakturze miśnieńskiej, pierwsze nieudane próby wyprodukowania porcelany w Kopenhadze podjął Elias Vater, wytwórca luster i hutnik z Drezna. Także próby prowadzone w 1754 roku przez miśnieńskiego malarza błękitów Johanna Gottlieba Mehlhorna i Johanna Ludwiga Lücka nie przyniosły pozytywnych rezulatatów.


Dopiero Frantz Heinrich Müller - chemik specjalizujący się w mineralogii, w wyniku wielu eksperymentów zdołał w 1773 roku opanować produkcję prawdziwej porcelany.
W 1775 roku założył spółkę, do której zaprosił wielu inwestorów, jednak zainteresowanie było znikome. Firma F.H. Müllera funkcjonowała do 1779 roku jako spółka akcyjna, a sam Müller walczył wciąż z wieloma trudnościami.


Sytuacja uległa całkowitej zmianie kiedy w 1779 roku królowa wdowa Juliane Marie objęła fabrykę swoją opieką, a rodzina królewska stała się partnerem w spółce. Fabryka otrzymała wówczas nazwę Den Kongelige Porcelainsfabrik A.S.


Okres rozkwitu manufaktury nastąpił po roku 1780, jednak produkacja artystyczna pozostawała cały czas pod wpływem wiodących manufaktur europejskich. Wyjątek stanowił wprowadzony w 1790 roku serwis Flora Danica, którego dekoracje inspirowane były znanym duńskim atlasem botanicznym. Dekorację malarską serwisu powierzono niemieckiemu artyście Johannowi Christophowi Bayerowi, który przeniósł na porcelanę ponad 700 wizerunków roślinnych z atlasu na 1802 naczynia.

F.H. Müller został przeniesiony przez króla na emeryturę w 1801 roku, po bitwie morskiej pod Kopenhagą. Jego następcą mianowany został I.G.L Manthey, za czasów którego produkcja została ograniczona do standardowych wyrobów użytkowych. W 1824 roku dyrektorem został Hetsch. Pod jego kierownictwem produkowano bogato złocone wazy i kandelabry, a także figury i płaskorzeźby w biskwicie.


W 1867 roku manufaktura przeszła w prywatne ręce, Jej właścicielem został A. Falck, który zachował prawo do nazwy i używania sygnatury.


W roku 1882 fabryka została sprzedana założonej w 1863 roku przez Augusta Schiøtta fabryce fajansu "Aluminia", a w dwa lata później fabrykę przeniesiono z centrum Kopenhagi do nowych budynków we Fredriksbergu. Dyrektorem obu przedsiębiorstw był Phillip Schou, a dyrektorem artystycznym Arnold Krog, który zajął się głównie dekoracją podszkliwną odchodząc od tradycji.
Krog tchnał nowe życie w wyroby fabryki. Stworzony przez niego serwis "Blue Fluted" z dekoracją podszkliwną osiągnął wielki sukces na Światowej Wystawie w Paryżu w 1889 roku i zapewnił fabryce sławę na całym świecie.


W 1902 roku kierownictwo fabryki przejął zięć Phillipa Schou - Fr. Dalgas. Od 1923 roku rozpoczęto produkcję tzw. "porcelany żelaznej". Była to porcelana miekka, podoba do angielskiej porcelany kostnej ze szkliwem ołowiowym. Jest to porcelana o tak twardej skorupie, że nazwano ją potocznie "porcelaną żelazną".


W 1987 roku doszło do połączenia z głównym konkurentem: firmą Bing & Grøndahl A.S., założoną w 1853 roku przez Frederika Vilhelma Grøndahla oraz braci Meyera Ludwiga Binga i Jacoba Haralda Binga, tworząc Royal Copenhagen A/S.

 

Stan idealny.


 

Doskonała na każdym stole, w gustownym gabinecie

czy jako nietuzinkowy prezent.


Gorąco polecamy


Zapraszamy również do obejrzenia
innych naszych aukcji.



Informacje dotyczące przedmiotu:

Wymiary maksymalne: podstawa: 14,5x5cm wysokość: 18cm