Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Pomorscy sprzymierzeńcy Jagiellończyków, Myślnicki

28-01-2012, 0:17
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 12 zł     
Użytkownik eLGie
numer aukcji: 2058317048
Miejscowość Warszawa
Wyświetleń: 6   
Koniec: 25-01-2012 14:28:57
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Tytuł: Pomorscy sprzymierzeńcy Jagiellończyków.
Autor: Wojciech Myślnicki.
Wydawca: Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 1979, wydanie I. 241 stron, zdjęcia w tekście, oprawa miękka z obwolutą, format 12,5x19,5 cm. Stan dobry - ogólne podniszczenie i zabrudzenia obwoluty – poza tym stan OK.

Opis: Kim był Eryk? Sprzymierzeńcem polskiego króla, czy – jak twierdzą niektórzy – awanturnikiem politycznym, intrygantem, wichrzycielem i zdrajcą? Kronikarze ówczesnych zdarzeń wystawili mu niedobrą opinię. W najnowszej historiografii też się to powtarza: nie dotrzymywał dawnych królowi obietnic, deklarując obłudnie sojusz z Polską ułatwiał podstępnie Krzyżakom walkę z Polakami, podczas działań wojennych zachowywał się w stosunku do Polski co najmniej dwuznacznie.
W dwuznacznej roli przedstawia się także jego syna, Bogusława. Jedni nazywają go polskim patriotą na pomorskim tronie, inni – szantażystą politycznym, który wprowadzał w błąd Polaków. Często się przypomina: to przecież książę Rzeszy Niemieckiej…
Działalność Eryka i Bogusława przypadła na okres siedemdziesięciu lat dziejów polsko-pomorskich za Kazimierza Jagiellończyka za Kazimierza Jagiellończyka i jego synów – Jana Olbrachta, Aleksandra i Zygmunta Starego. Nie jest więc rzeczą obojętną, co w relacjach o tych dziejach jest prawdą, a co błędem lub kłamstwem. Wydaje się to o tyle jeszcze istotne, że w ocenach postępowania obydwu książąt w stosunkach z Królestwem wiele gorzkich słów dostaje się także Jagiellończykom za ich politykę pomorską.
To co piszę w tych szkicach – na podstawie znanych z historiografii faktów i raczej mniej znanych dokumentów – w znacznej części będzie polemiką z błędnymi – jak sądzę – poglądami, dyskredytującymi polskich i pomorskich uczestników ówczesnych zdarzeń. Słowo „rehabilitacja” znaczy: przywrócenie komuś dobrej opinii, oczyszczenie z niesłusznych zarzutów. Będzie to wiec próba rehabilitacji obydwu książąt i ich polskich partnerów (ze wstępu). - Polecam!