Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

PLANOWANIE OSIEDLI WIEJSKICH TERENY GÓRSKIE GÓRY

12-07-2012, 17:03
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 39.99 zł     
Użytkownik inkastelacja
numer aukcji: 2442798118
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 13   
Koniec: 03-07-2012 19:51:11

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Rok wydania (xxxx): 1954
Język: polski
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha



PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI -
PLANOWANIE OSIEDLI WIEJSKICH
W TERENACH GÓRSKICH

PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ ZNAJDUJĄCYCH SIĘ W DOLNEJ CZĘŚCI AUKCJI (CZASAMI TRZEBA WYKAZAĆ SIĘ CIERPLIWOŚCIĄ W OCZEKIWANIU NA ICH DOGRANIE)





AUTOR -
ANDRZEJ RZYMKOWSKI

WYDAWNICTWO, WYDANIE, NAKŁAD -
WYDAWNICTWO - BUDOWNICTWO I ARCHITEKTURA, WARSZAWA 1954
WYDANIE - 1
NAKŁAD - 1678 EGZ.

STAN KSIĄŻKI -
BARDZO DOBRY MINUS JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM) (wszystkie zdjęcia na aukcji przedstawiają sprzedawany przedmiot).

RODZAJ OPRAWY -
ORYGINALNA, MIĘKKA

ILOŚĆ STRON, WYMIARY -
ILOŚĆ STRON - 71
WYMIARY - 24 x 17 x 0,5 CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)

ILUSTRACJE, MAPY ITP. -
ZAWIERA 73 RYCINY


KOSZT WYSYŁKI -
8 ZŁ - KOSZT UNIWERSALNY, NIEZALEŻNY OD ILOŚCI I WAGI, DOTYCZY PRZESYŁKI PRIORYTETOWEJ NA TERENIE POLSKI.

ZGADZAM SIĘ WYSŁAĆ PRZEDMIOT ZA GRANICĘ. KOSZT WYSYŁKI W TAKIM PRZYPADKU, USTALA SIĘ INDYWIDUALNIE WEDŁUG CENNIKA POCZTY POLSKIEJ I JEST ZALEŻNY OD WAGI PRZEDMIOTU. (PREFEROWANYM JĘZYKIEM KONTAKTU POZA OCZYWIŚCIE POLSKIM JEST ANGIELSKI, MOŻNA OCZYWIŚCIE PRÓBOWAĆ KONTAKTU W SWOIM JĘZYKU NATYWNYM.)

I AGREE to SEND ITEMS ABROAD. The COST of DISPATCHING In SUCH CASE, IS ESTABLISH ACCORDING TO PRICE-LIST of POLISH POST OFFICE SEVERALLY And it IS DEPENDENT FROM WEIGHT of OBJECT. ( The PREFERRED LANGUAGE of CONTACT WITHOUT MENTIONING POLISH IS ENGLISH, BUT YOU CAN OBVIOUSLY TRY TO CONTACT ME IN YOUR NATIVE LANGUAGE.)


DODATKOWE INFORMACJE - W PRZYPADKU UŻYWANIA PRZEGLĄDARKI FIREFOX MOŻE WYSTĄPIĆ BŁĄD W POSTACI BRAKU CZĘŚCI TEKSTU LUB ZDJĘĆ, NIESTETY NARAZIE JEDYNYM ROZWIĄZANIEM JAKIE MOGĘ ZAPROPONOWAĆ TO UŻYCIE INTERNET EXPLORERA LUB WYSZUKIWARKI "OPERA", Z GÓRY PRZEPRASZAM ZA NIEDOGODNOŚCI.
PRZY OKAZJI PRZYPOMINAM O KOMBINACJI KLAWISZY CTRL+F (PRZYTRZYMAJ CTRL I JEDNOCZEŚNIE NACIŚNIJ F), PO NACIŚNIĘCIU KTÓREJ Z ŁATWOŚCIĄ ZNAJDZIESZ INTERESUJĄCE CIĘ SŁOWO O ILE TAKOWE WYSTĘPUJE W TEKŚCIE WYŚWIETLANEJ WŁAŚNIE STRONY.



SPIS TREŚCI LUB/I OPIS

ANDRZEJ RZYMKOWSKI
PLANOWANIE OSIEDLI WIEJSKICH
W TERENACH GÓRSKICH
WARSZAWA 1954 "BUDOWNICTWO i ARCHITEKTURA-
Opiniodawcy: proi. Mieczysław Czają, prof. Franciszek Piaścik
Redaktor naukowy BA inż. arch. T. Filipczak
Piaca zawiera charakterystyką dotychczasowego osadnictwa w terenach górskich oraz podaje wskazówki mające na celu podniesienie stanu zagospodarowania tych terenów przez właściwą lokalizację osiedli i ulepszenie metod produkcyjnych.
Książka przeznaczona jest dla biorących udział w sporządzaniu planów zagospodarowania przestrzennego terenów górskich.
Okładkę projektował K. Kardaszewicz Rysunek wykonał A. Rzymkowski
Opracowanie typograficzne T. Galewski
Korektor techniczny B. Maciejewska





SPIS TREŚCI

Wstęp.................... 5
I. WARUNKI FIZJOGRAFICZNE............. 7
1. Klimat................... 7
2. Stosunki hydrograficzne.............. 10
3. Podział na jednostki fizjograficzne ... ........
II. OBECNY STAN ZAGOSPODAROWANIA ZIEM GÓRSKICH .... 12
1. Spostrzeżenia ogólne............... 12
2. Las ................... 13
3. Role uprawne ................ 13
4. Łąki................... 16
5. Pastwiska.................. 16
6. Sady................... 16
7. Pszczelarstwo................. 16
8. Stosunki demograficzne.............. 16
9. Hodowla zwierząt .... -........... 17
10. Zdolność produkcyjna terenu w obecnym stanie zagospodarowania . . 19
III. OSADNICTWO ...-.".............20
1. Podział osadnictwa............... 20
2. Rozmieszczenie, typy i sytuacja zagród......... 21
3. Regionalny charakter zagród............ 31
IV. OGÓLNY PROGRAM PLANU ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO
TERENÓW GÓRSKICH (PROJEKT)........... 36
1. Założenia ogólne i zdolność produkcyjna obszaru....... 36
2. Sadownictwo................. 38
3. Pszczelarstwo................. 41
V. PODZIAŁ NA JEDNOSTKI FIZJOGRAFICZNO-GOSPODARCZE ... 42
1. Jednostka fizjograficzno-gospodarcza I..........42
2. Jednostka fizjograficzno-gospodarcza II..........43
3. Jednostka fizjograficzno-gospodarcza III..........4.3
VI. OSIEDLA EKUMENICZNE..............45
1. Sytuowanie przysiółków w zależności od nachylenia i wystawy stoków 45
2. Problem zaopatrzenia przysiółków w wodę.......
3. Siedlisko i zagroda...............^
4. Nowoczesna forma dachu górskiego..........
5. Koncepcje architektoniczne.............55
VII. PASTERSTWO................. 58
1. Gospodarka obecna i projektowana........... 58
2. Nowoczesne budownictwo pasterskie (subekumeniczne)..... 60
3. Działanie wiatru na połacie dachowe.......... 64
VIII. GÓRSKI KRAJOBRAZ KULTUROWY........... 67
BIBLIOGRAFIA .................. 70





WSTĘP

Przy badaniach prowadzonych nad osadnictwem rolniczym, hodowlanym i pasterskim w terenach górskich zwracają uwagą dotychczasowe formy bytowania ludzi i układ oraz lokalizacja osiedli na tych obszarach. Formy te są wynikiem wielowiekowego przystosowywania się człowieka do warunków fizjograficznych, przy nikłych stosunkowo możliwościach walki z dzikim jeszcze wówczas górskim krajobrazem. W warunkach, jakie istniały tu przed kilku stuleciami, człowiek zmuszony był podporządkować się niemal całkowicie przyrodzie zarówno w zakresie wyboru miejsca pod osiedle, jak i pod względem form ustrojowych gospodarki rolnej i hodowlanej. Gleba, rzeźba terenu, klimat narzucały bezwzględnie swe warunki człowiekowi słabo wyposażonemu pod względem technicznym i słabo przygotowanemu organizacyjnie.
Charakterystyczną cechą dotychczasowego osadnictwa górskiego jest położenie osiedli na dnie dolin, wzdłuż rzek i potoków, często w zasięgu corocznych wylewów. Doliny były jedynym łatwo dostępnym i ciągłym terenem komunikacyjnym, a bezpośredni dostęp do wody ułatwiał jej użytkowanie do potrzeb codziennej egzystencji.
Obecnie - w okresie wielkiego rozwoju techniki oraz mechanizacji produkcji rolnej, a ponadto w okresie wprowadzania nowych form ustrojowych w dziedzinie gospodarki rolnej — należy zastanowić się, czy dotychczasowe formy osadnictwa górskiego można będzie przekształcić w takim stopniu, ażeby podkreślić jeszcze bardziej ich łączność z obszarem, na którym występują, a równocześnie dać im nową treść pod względem gospodarczym i kulturalnym.
Obserwując gigantyczny plan zmiany klimatu w stepowych okolicach ZSRR można twierdzić, że wspomniane wyżej przekształcenie dotychczasowych form osadnictwa górskiego jest całkowicie wykonalne. Na podstawie dorobku nauk przyrodniczych i ekonomicznych będzie można dokonać zmian bytowania i klimatu w naszych terenach górskich zdewastowanych przez gospodarkę kapitalistyczną.
Założeniem zasadniczym tej pracy jest pogląd, że nie dno doliny, iak dotychczas, lecz zbocza górskie są najwłaściwszym miejscem dla zakładania osiedli ludzkich i dla organizowania gospodarki typu górskiego w postaci: hodowli, sadownictwa lub pszczelarstwa. Rozwój techniki oraz nowe formy organizacyjne w dziedzinie zakładania osiedli
i w zakresie ich urządzania pozwolą na pokonanie trudności, którym ulegał dawny osadnik.
Poruszony w toku tej pracy główny problem, to jest osadnictwo, wymagał sformułowania poglądów cząstkowych. Spośród nich wysuwają się na czoło:
a) Sytuowanie osiedli w stosunku do doliny.
b) Przystosowanie zabudowań do spadku terenu — w większym stopniu, niż to czyniono dotychczas.
c) Zagadnienie łączenia zabudowań w zagrodzie w jeden zespół pod wspólnym dachem, przystosowany do charakteru gospodarki górskiej.
Następna sprawa to budownictwo, będące przedmiotem obserwacji i badań autora w ciągu kilku lat. Zostało ono przedstawione w toku niniejszej pracy w postaci koncepcji architektonicznych.
W ramach tych starano się omówić wszystkie obiekty uzbrojenia terenu, przydatne do racjonalnej gospodarki w górach. Projekty szkicowe, poza sformułowaniami wynikającymi z tezy ogólnej, mają charakter raczej przykładowy i ilustrują ewentualne metody projektowania; nie starano się bynajmniej przy ich pomocy narzucać jednostronnych rozwiązań.
Usiłowania niniejsze idące w kierunku wytworzenia nowej rodzimej formy budownictwa górskiego — formy zawierającej nowoczesną treść gospodarczą — dadzą w toku dalszych opracowań, jak sądzę, pozytywne rezultaty.
W części odnoszącej się do dziedziny nauk specjalnych, jak fizjografia, rolnictwo i hodowla, opierano się na materiałach, które zostały przytoczone w przypisach. Trudności w osiągnięciu najnowszego materiału statystycznego zmusiły do ilustrowania stanu istniejącego zagospodarowania danymi stosunkowo dawnymi (sprzed roku 1939). Jednak zaobserwowane w terenie stałe utrzymywanie się tych samych warunków gospodarczych na ziemiach górskich usprawiedliwia wyciąganie wniosków ze statystyk „nie pierwszej świeżości". W dziedzinie budownictwa wykorzystano wyniki własnych badań w terenie.
Terytorialny zakres badań obejmuje Beskid Wyspowy, Gorce i Podhale. Wybór tego terenu podyktowany został przede wszystkim istnieniem charakterystycznych przykładów, pozwalających na wyprowadzenie wniosków, a następnie — istnieniem najbardziej wyczerpujących opracowań monograficznych.
Należy przy tym zaznaczyć, że przeprowadzone badania obejmują zagadnienia ściśle gospodarcze, dotyczące terenów przeznaczonych tylko do eksploatacji rolnej i hodowlanej.





BIBLIOGRAFIA

t. Busch R.: Frost and the Fruitgrower. Cassel and Corap. Ltd. 1945.
2. Chmielewsti J.: Szkicowy^ projekt zagospodarowania pasa W-E. Biuro Planu Regionalnego Podhala i Beskidu.
3. Jawniel A.: Budownictwo sanitarne we wsiach kołchoźniczych. Moskwa 1947.
4. Kniaziew M.: Płanirowka i błagoustrojstwo kolchoznych sieł. Moskwa 1946.
5. Leszczycki S.: Region Podhala — podstawy geograficzno-gospodarcze planu regionalnego. Kraków 1938.
6. Leszczycki S.: Badanie geograficzne nad osadnictwem w Beskidzie Wyspowym.
7. Łukaszewski A.: Region myślenicki R.D.P.P. Kraków 1948. G, Margoński ks.: Pszczelarstwo nowoczesne. Poznań 1946. 9. Matlakowski W.: Budownictwo ludowe na Podhalu.
10. Moszyński K.: Kultura ludowa Słowian. Część 1 — Kultura materialna. Kraków 1929,
11. Nowak M.: Gospodarstwo górskie w Szwajcarii. Kraków 1935. 1?. Nowak M.: Jak trzeba gospodarować w górach. Kraków 1937.
13. Pace wieżowa Z.: Osadnictwo pasterskie i wędrówki w Tatrach i na Podtatrzu.
1-5. P a c e w i c z o w a Z.; Z badań nad pasterstwem karpackim i alpejskim. ,,Wierchy", 1930.
15. Shramm W.: Wpływ mrozów na szatę leśną przedgórza środkowo-karpackiego. Rocznik N. R. L, tom XXIII. Poznań 1930.
16. Striiby A.: Alpgebaulichkeiten. Bern 1939.
17. Szulc K.: Ogólny zarys stref klimatycznych Galicji. Lwów 1898.
18. Wiepking-Jurgensmann. Die Landschaftsfibel. Berlin 1942.
19. Zaborski B.: O kształtach wsi w Polsce i ich rozmieszczeniu.
20. Ziobrowski S.: Wpływ ciężkiej zimy 1928/29 na roślinność drzewiastą w dolinie rzeki Rabv. Warszawa 1933.



Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.


ZOBACZ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

ZOBACZ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT


NIE ODWOŁUJĘ OFERT, PROSZĘ POWAŻNIE PODCHODZIĆ DO LICYTACJI