Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Pieczywo DAKOS prosto z KRETY - tylko u nas!

23-05-2012, 14:25
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 25 zł     
Użytkownik malgosia75
numer aukcji: 2328344994
Miejscowość IZABELIN
Wyświetleń: 35   
Koniec: 20-05-2012 18:35:34
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Nasze stanowisko na targach w Zakopanem w sierpniu 2011Pieczywo do Dakos Manna (grube pajdy) - jeśli jest jakakolwiek potrawa, która łączy współczesnych Greków z ich starożytnymi przodkami to wierzę, że to jest Dakos. Danie proste, lekki i zdrowe, zawierające wszystkie najważniejsze składniki śródziemnomorskiej diety - czerstwe pieczywo, owczo-kozi ser, pomidory, oliwę z oliwek i zioła. Pieczywo wykorzystywane do Dakos to jęczmienne suchary (paximadi - παξιμαδι). Przekąska Dakos jest serwowana w każdym zakątku Krety - od małego kafenionu po stylowe restauracje i zawsze ma te same składniki.

 

Waga: 780-800g

Termin przydatności do spożycia: 30/06/2012

Skład: mąka jęczmienna, mąka pszenna, drożdże, sól

Wypróbuj nasz przepis!

 

Składniki:

  • Jedna lub dwie pajdy pieczywa Dakos

  • 1-2 dojrzałe przetarte pomidory (bez skórki)

  • ser mizithra (miękki ser o konsystencji twarożku, można zastąpić rozdrobnioną fetą lub serem ricotta)

  • oliwa z oliwek

  • oregano

     

  1. Sparzyć pomidory i obrać ze skórki, zetrzeć na grubych oczkach.

  2. Delikatnie zmoczyć sucharek pod wodą – bardzo krótko z obu stron.

  3. Polać równomiernie oliwą – ok. jednej łyżki stołowej na jedną połówkę.

  4. Najwygodniej jest włożyć sucharek do miseczki o zbliżonej średnicy, gdyż będzie można go jeść widelcem, gdy rozpadnie się na mniejsze kawałki.

  5. Wyłożyć na niego rozdrobnione pomidory.

  6. Przybrać serem, posypać oregano i skropić ponownie oliwą.

 

Firma Manna powstała w 1948r., gdy Haritos Tsatsaronakis otworzył małą piekarnię w Platanos (Kreta, okolice Falassarny). Początkowo zapatrywała najbliższą okolicę, aż do momentu, gdy syn Haritosa - Nikos wszedł do interesu i zaproponował produkcję sucharów (wówczas większość Kreteńczyków samodzielnie je przygotowywała w domowych piecach). Ich sprzedaż rozpoczęto w 1963r. - w okolicach Chanii, a następnie w dwóch sklepach w Atenach. Dziś jęczmienne suchary są obecne na każdym greckim stole, a pieczywo firmy Manna dostępne jest na 4 kontynentach, od teraz również w Polsce.

Najpopularniejsze pieczywo tego typu pochodzi z rejonu Chanii na Krecie i takie właśnie Państwu oferujemy. Ten rodzaj pieczywa jęczmiennego powstaje według tradycyjnej metody w piecu opalanym drewnem oliwnym.

 

Pieczywo to wykorzystywane jest również w sałatce kreteńskiej, gdy układa się je na spodzie talerza/salaterki, pozostałe składniki są takie jak w sałatce greckiej. Dzięki sokom z warzyw i oliwie, pieczywo rozmięka i jest doskonałe w smaku.

Wypróbuj nasz przepis!

Tradycyjna sałatka kreteńska to połączenie sałatki greckiej z przekąską na bazie pieczywa dakos. Jest świeża i soczysta, a zarazem chrupiąca, ale przede wszystkim stanowi kwintesencję najlepszych smaków z Krety - świeżych warzyw dojrzałych w południowym słońcu, owczo-koziego sera (najczęściej mizithry), czerstwego pieczywa jęczmiennego, suszonych oliwek i doskonałej oliwy.
 

 

 

 

 

 

Składniki:

  • 4 dojrzałe pomidory

  • 1 ogórek

  • 1 czerwona cebula

  • 1 papryka

  • garść oliwek (najlepiej ciemnych i niewydrylowanych)

  • pieczywo dakos (kilka pajd)

  • ser mizithra (można zastąpić rozdrobnioną fetą)

  • oregano

  • oliwa

  • cytryna lub ocet winny

  1. Sałatka kreteńska, jak i grecka, najlepiej prezentuje się w dużej salaterce lub głębokim talerzu.

  2. 3-4 pajdy pieczywa dakos szybko zmoczyć wodą - każdą z nich podstawić na sekundę pod bieżącą wodę z obu stron. Następnie ułożyć to pieczywo na dnie salaterki i polać oliwą.

  3. Pomidory pokroić w czwórki bądź ósemki, ogórek w grube plastry, cebulę w piórka, a paprykę w paski. Warzywa wymieszać i ułożyć na pieczywie dakos.

  4. Dodać oliwki - w tej wersji suszone i solone oliwki z Chanii. Na samej górze ułożyć rozdrobnioną mizithrę lub pokruszoną fetę. Posypać oregano i polać oliwą. Na talerzu doprawić cytryną lub octem winnym.

Wypiekane w piecach opalanych drewnem, jęczmienne pajdy z minimalną zawartością tłuszczu i bogate w błonnik - samo zdrowie!

 

W poszukiwaniu najlepszych smaków przemierzamy najciekawsze zakątki GrecjiNasza wielka, grecka przygoda na ekranie Dzień Dobry TVNZgłębiamy tajniki powstawania najlepszej oliwyOd lat mieszkamy i podróżujemy po Grecji starając się wybierać towary najbardziej wartościowe, a jednocześnie niedostępne lub trudno osiągalne na polskim rynku. Poszukujemy również produktów regionalnych charakterystycznych dla konkretnej części Grecji jak np. pomidory czereśniowe z Santorini czy jęczmienne czerstwe pieczywo do dakos tak popularne na Krecie. Osobom nie znającym tak dobrze kuchni greckiej, umożliwiamy jej poznanie dzięki naszym przepisom, które wraz ze zdjęciami "krok po kroku" publikujemy w dziale Przepisy Greckie. Wszystkie towary oferowane w naszym sklepie są produkowane i pakowane w Grecji.

Osobom nieznającym tak dobrze kuchni greckiej, umożliwiamy jej poznanie dzięki naszym przepisom, które wraz ze zdjęciami "krok po kroku" publikujemy w dziale Przepisy Greckie .  

Wszystkie towary oferowane w naszym sklepie są produkowane i pakowane w Grecji. Na bieżąco sprowadzamy kolejne partie produktów, by zawsze móc zaoferować Państwu świeży towar.

 
 
Odbiór osobisty jest możliwy w Nieporęcie (100m od trasy W-wa - Zalew Zegrzyński)
KOSZT WYSYŁKI KURIERSKIEJ WYNOSI 20zł NIEZALEŻNIE OD ILOŚCI TOWARÓW ZAKUPIONYCH NA NASZYCH AUKCJACH.
PRZY ZAKUPIE POWYŻEJ 350zł PRZESYŁKA KURIERSKA GRATIS, A W WARSZAWIE (kody pocztowe 00-04) MOŻLIWOŚĆ BEZPŁATNEJ DOSTAWY PRZY ZAMÓWIENIU ŁĄCZNYM Z CO NAJMNIEJ 200 zł. BEZPŁATNE DOSTAWY ODBYWAJĄ SIĘ W ŚRODY W GODZINACH 11-15 ORAZ W CZWARTKI W GODZINACH 19-21.30.
 
 

Pozdrawiamy ze słonecznej Krety i życzymy smacznego,

Greckie-delikatesy.pl i Przepisygreckie.pl