Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Pasy wschodnie 1. Tom IV. Pasy kontuszowe, Taszyck

19-01-2012, 15:35
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 20 zł     
Użytkownik eLGie
numer aukcji: 2038346805
Miejscowość Warszawa
Wyświetleń: 7   
Koniec: 14-01-2012 23:11:30
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Tytuł: Pasy wschodnie 1. Tom IV. Pasy kontuszowe, seria wydawnicza „Muzeum Narodowe w Krakowie”.
Autor: Maria Taszycka, fotografie Jerzy Zawadzki.
Wydawca: Muzeum Narodowe w Krakowie”, Kraków 1990, wydanie I. 190 strony, całostronicowe, czarno-białe fotografie w tekście, barwne fotografie we wklejkach, oprawa miękka z obwolutą, format 16,5x23,5 cm. Stan dobry - ogólne podniszczenie i zabrudzenia obwoluty – poza tym stan OK.

Opis: Największą ozdobą stroju narodowego był pas kontuszowy. Początkowo w XVII wieku sprowadzany ze Wschodu pas wiązano na żupanie, od XVIII wieku przewiązywano kontusz miękkim pasem żupanowym (wtedy żupan pod spodem zostawał nieopisany). Pasy kontuszowe wywodzą się z Persji i stamtąd zapewne importowano je do Polski. Pasy z Bliskiego Wschodu znane były w kraju pod nazwą „stambulskich”. Były one tak delikatne i cienkie, że dało się je przewlec przez pierścień. Na terenie Polski pojawiały się różne pasy. Najczęściej pasy kontuszowe perskie, które dochodziły do 4-5 metrów i miały szerokość ok. 60 cm. Indyjskie pasy kontuszowe -bawole tkane były z cienkiej wełny importowanej z Turcji, Persji i Chin. Ormiańskie pasy, tkane w XVIII wieku w Konstantynopolu, były krótsze i węższe od perskich oraz miały prostszy ornament. Tureckie, tanie pasy kontuszowe mędelkowe, wyrabiane były w perskiej miejscowości Mandil. Jednak najbliższe pasom polskim są te, jakie wyobrażano na miniaturach indyjskich władców dynastii Wielkich Mongołów dygnitarzy ich dworu w XVII wieku. Pasy kontuszowe wschodnie były wzorem dla produkowanych od lat 40 XVIII wieku pasów kontuszowych polskich.

Spis treści:

Kolekcja pasów wschodnich w Muzeum Narodowym w Krakowie;
Stan badań;
Geneza pasów jedwabnych;
Pasy wschodnie w Polsce;
Pasy perskie i indyjskie;
Pasy tureckie i ormiańskie;
Pasy rosyjskie;

Przypisy;
Literatura;

Katalog:
Pasy perskie, kat. Nr 1-11.;
Pasy indyjskie, kat. Nr 12-15.;
Pasy tureckie i ormiańskie, kat. Nr 16-33.;
Pasy rosyjskie, kat. Nr 34-51.

- Polecam!