Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Półmisek Miśnia! Kwiat lotosu - rarytas!!!

25-01-2012, 13:32
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Najwyzsza cena licytacji: 10 zł     
Użytkownik 15001900
numer aukcji: 2059120912
Miejscowość Internet
Licytowało: 1    Wyświetleń: 74   
Koniec: 29-01-2012 15:35:20
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Jak na " indiańskich naczyniach"- tak właśnie w XVII i XVII I wieku określano malunki na azjatyckiej porcelanie. Europejczycy głęboko fascynowali się dalekimi krajami co doprowadziło do długo trwającej mody na wszystko co kojarzyło się z egzotycznym orientem. Prześwitujący jedwab, błyszcząca laka, nietypowe drewniane pieczęcie, wachlarze z pachnącego drewna sandałowego i oczywiście delikatna i kolorowa porcelana ; to wszystko znajdowało się na liście niezbędnych przedmiotów dworów oraz bogatych domów, które mogły sobie na taki luksus pozwolić. Fakt, że moda ta wywarła wpływ także na europejską porcelanę, nie jest przypadkiem. Odkąd zaczęto produkować porcelanę w Miśni - pierwszej fabryce porcelany w Europie- tak zwane "indiańskie" malarstwo nie straciło nic ze swojego uroku. Motywy roślinne jak kwiaty śliwki czy brzoskwini oraz kwiaty lotosu i chryzantemy zostały poddane indywidualnej interpretacji miśnieńskich artystów; malarzy porcelany. Kwiaty śliwki i brzoskwini symbolizują dziewczęcą piękność oraz młodość. Kwiat lotosu reprezentuje płodność, odnowienie, reinkarnację, natomiast chryzantema- która pojawia się w Japońskim herbie cesarskim to symbol skromności i powściągliwości, jest to również symbol jesieni.

Wzór ten stosowany był w Miśni już w połowie XVIII wieku. Początkowo w redakcji purpurowej, otrzymywanej za pomocą manganu, później pojawiła się wersja zielona oraz o koralowym odcieniu taka jaką mamy na naszym półmisku. Delikatne złote zdobienia, dodają elegancji i ładnie podkreślają kolor malatury.

jeśli chodzi o markę, to tak jak pisałam; porcelana 3 gatunku wskazują na to te trzy wyżłobione kreski. Nie oznacza to ze jest to gorsza odmiana porcelany w sensie masy ; tylko ze np. krzywo się gdzieś wypaliła, za bardzo skurczyła, ma pęcherze albo przybrudzenia.
jeśli chodzi o tworzywo to jest ono pierwszej klasy jak zwykle w Miśni.
WYMIARY:
29cm x 22cm
Połmisek jest ubity w 3 miejscach – widać na zdjęciach.
Zapraszam do licytacji! Taki rarytas rzadko można spotkać.