Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

OWSIŃSKA - SPRAWA CHŁOPSKA W WIELKOPOLSCE 1923-48

20-01-2014, 19:40
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Użytkownik ikonotheka
numer aukcji: 3866211866
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 4   
Koniec: 18-01-2014 20:00:00

Dodatkowe informacje:
Tematyka: Historia miast, regionów
Stan: Używany
Waga (z opakowaniem): 0.40 [kg]
Okładka: miękka
Rok wydania (xxxx): 1955
Język: polski
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Wstęp



Zadaniem niniejszej pracy jest krytyczne zestawienie opinii na temat regulacji chłopskiej 1823 r. wyrażonych na lamach publicystyki wielkopolskiej w latach 1823—1848 i na tej podstawie rozszyfrowanie jej klasowej ideologii. Wobec narastania problemu chłopskiego w życiu społecznym Polski porozbiorowej klasa panująca nie mogła milczeć i zmuszona była zająć stanowisko w tej sprawie. Stąd powszechne zainteresowanie problemem chłopskim wśród wszystkich klas społecznych i kierunków politycznych, czego wyrazem jest ówczesna prasa.
Publicystyka okresu, w którym na terenie Wielkiego Księstwa Poznańskiego kształtował się kapitalizm, budzi szczególne zainteresowanie badacza zajmującego się początkami kapitalizmu na ziemiach polskich. Jest to bowiem bezpośrednie źródło, które z całą wyrazistością odzwierciedla wzajemny związek i współzależność między przemianami w bazie i zagadnieniami ideologicznymi ówczesnej doby. Pokazanie tej współzależności i analiza klasowych podstaw piśmiennictwa poznańskiego stanowi niewątpliwie poważny problem naukowy, któremu warto poświęcić odrębne studium.'
Sprawa chłopska stanowiła centralne zagadnienie ówczesnych polemik prowadzonych na łamach czasopism poznańskich i innych publikacji. Każdy z ówczesnych kierunków społeczno-politycznych występował na arenie publicystycznej z własnymi koncepcjami w stosunku do chłopów. Każdy pragnął narzucić takie rozwiązanie problemu chłopskiego, które pozostawałoby w zgodzie z interesami reprezentowanej przez niego klasy. Był to zasadniczy moment, w którym przełamywała się ideologia wielkopolskich klas i grup społecznych, w konsekwencji zaś decydujące kryterium postępowości lub reakcyjności poszczególnych ugrupowań i stronnictw.
W związku z tym, że praca niniejsza omawia problem agrarny od strony odbicia, jakie znajdował on w ówczesnej twórczości publicystycznej, jej podstawę źródłową stanowią pokaźne co do ilości i objętości roczniki wielu wychodzących wtedy w Księstwie Poznańskim czasopism, jak również wydane w latach 1823—1848 broszury i książki o charakterze publicystycznym.
Z punktu widzenia podjętego przeze mnie zadania ważne jest przede wszystkim to, co pisano i publikowano na temat chłopski, co czytało ówczesne społeczeństwo wielkopolskie, co wreszcie urabiało opinię w sprawie
chłopskiej i oddziaływało na rozmaite stronnictwa i ugrupowania; dlatego też materiał publicystyczny jest tu głównym źródłem.
W pracy korzystałam z publicystyki nie tylko poznańskiej, ale i emigracyjnej omawianego okresu ze względu na to, że kierunki ideologiczno-spo-łeczne wielkiej emigracji bardzo silnie oddziaływały na Wielkopolskę. Wielkopolska stanowiła bazę wypadową emigracji na resztę ziem polskich, toteż koncepcje społeczne i polityczne wyrastające za granicą zapładniały publicystów poznańskich. Warto podkreślić, że wszystkie stronnictwa i ugrupowania na emigracji miały swoje odpowiedniki w Wielkim Księstwie Poznańskim. W wyniku tych silnych więzów ideologicznych łączących Wielkopolskę z emigracją, poznańska problematyka agrarna znajdowała żywy oddźwięk w czasopismach polskich wychodzących w krajach zachodnio-europejskich.
Rozdziały wstępne przedstawiające stosunki społeczno-gospodarcze na wsi poznańskiej w okresie regulacji zostały opracowane głównie na podstawie literatury fachowej oraz dzieł klasyków marksizmu.
Poza ramy pracy wykraczał olbrzymi materiał archiwalny odnoszący się do przebiegu akcji regulacyjnej w rejencji poznańskiej i bydgoskiej. Czeka on jeszcze na badacza, który podejmie trud napisania gruntownej, opartej na pełnym materiale źródłowym monografii o uwłaszczeniu w Wielkopolsce.



Spis treści



Wstęp................................... 5
Rozdział I
Regulacja chłopska —jej następstwa.................... 7
Rozdział II
Poznańskie ugrupowania społeczno-polityczne wobec przemian gospodarczych
i społecznych.............................. 16
Rozdział III
Publicystyka wielkopolska w latach 1823—1848............... 25
Rozdział IV
Regulacja w opinii publicystów szlacheckich................ 39
Rozdział V
Regulacja i jej następstwa w świetle publicystyki burżuazyjno-liberalnej i burżua-
zyjno-demokratycznej........................... 59
Rozdział VI
Regulacja i jej następstwa w świetle publicystyki rewolucyjnej......... 69
Rozdział VII
Służba dworska, najemnicy i komornicy w sądach publicystyki wielkopolskiej. 73 Rozdział VIII
Obszamicze koncepcje «ulepszenia» stosunków wiejskich........... 92
Rozdział IX
Obóz pracy organicznej a sprawa chłopska.................104
Rozdział X
Poglądy na oświatę ludową kierunku liberalnego i rewolucyjnego.......122
Rozdział XI
Poglądy publicystów poznańskich na rolę chłopów w dawnej Polsce.....135
Rozdział XII
Stosunek publicystyki emigracyjnej do poznańskich zagadnień agrarnych. ... 143
Zakończenie................................. *47
Bibliografia........*.......................... 152



WIELKOŚĆ 24X17CM,MIĘKKA OKŁADKA,LICZY 155 STRON.

STAN:OKŁADKA DB-,STRONY SĄ POŻÓŁKŁE,POZA TYM STAN W ŚRODKU DB.

WYSYŁKA GRATIS NA TERENIE POLSKI / PRZESYŁKA POLECONA PRIORYTETOWA + KOPERTA BĄBELKOWA ,W PRZYPADKU PRZESYŁKI ZAGRANICZNEJ PROSZĘ O KONTAKT W CELU USTALENIA JEJ KOSZTÓW / .

WYDAWNICTWO PWN WARSZAWA 1955,NAKŁAD 1060 EGZ.!!!

INFORMACJE DOTYCZĄCE REALIZACJI AUKCJI,NR KONTA BANKOWEGO ITP.ZNAJDUJĄ SIĘ NA STRONIE "O MNIE" ORAZ DOŁĄCZONE SĄ DO POWIADOMIENIA O WYGRANIU AUKCJI.

PRZED ZŁOŻENIEM OFERTY KUPNA PROSZĘ ZAPOZNAĆ SIĘ Z WARUNKAMI SPRZEDAŻY PRZEDSTAWIONYMI NA STRONIE "O MNIE"

NIE ODWOŁUJĘ OFERT KUPNA!!!

ZOBACZ INNE MOJE AUKCJE

ZOBACZ STRONĘ O MNIE