Aby podzielić łącze na kilka stanowisk, niezbędny jest Router z opcją WISP (Wireless Internet Service Provider). Możliwy jest również podział, gdy jeden z komputerów posiada kartę radiową PCI (montowaną zewnętrznie) lecz jest on uciążliwy: komputer musi być ciągle włączony, by pozostałe mogły korzystać z połączenia, występuje gorsza jakość połączenia. Kartę PCI można wymienić na Router z Opcją WISP.

Router WISP ma bardzo mały pobór mocy, jednocześnie zabezpiecza twoją sieć domową, jest bardzo prosty w obsłudze.


Podział z wykorzystaniem przewodów:


Do gniazda Routera z opcją WISP doprowadzamy kabel koncentryczny od anteny. (Kabel koncentryczny powinien być jak najkrótszy, gdyż występuje na nim tłumienie, co powoduje spadek jakości połączenia z nadajnikiem). Gniazda LAN rutera łączymy z poszczególnymi komputerami przy użyciu kabla UTP.

Podział bezprzewodowy:

Do gniazda urządzenia Router z opcją WISP doprowadzamy kabel koncentryczny od anteny. Kablem UTP łączymy Router z gniazdem Acces Pointa. Za pomocą antenek dołączanych do Acces Pointa odbieramy sygnał radiowy na poszczególnych komputerach- wymagane jest wyposażenie ich w karty radiowe i małe antenki odbiorcze.

Podział mieszany:

Możliwe jest również mieszanie w/w metod.

Decydując się nad zakupem routera z WISP, warto zastanowić się nad firmą Ovislink WL-5460AP V2 do którego można wgrać Alternatywny firmware tomato lub dysponując większą kasą kupić Linksysa

Krótki opis Ovislink WL-5460AP V2

Popularny Access Point na chipsecie Realteka RTL 8186 z układem radiowym firmy Phillips. Może pracować w standardach 802.11b oraz 802.11g. Posiada 2 porty LAN (można skonfigurować je jako dwa niezależne interfejsy - tylko w wersji z oprogramowaniem TornadoAP Xtreme). Największymi zaletami tego access pointa są jego małe wymiary, duża czułość odbiornika oraz stabilność. Dodano także możliwość ustawienia parametru ACK Timeout, WAN PPPoE, DHCP Relay. Poza tym poprawiono znalezione dotychczas błędy.

Nowa wersja (v2) modelu 5640AP wspiera siedem trybów pracy: