Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Od Ramajany do dydaktyki czyli zagadki poematu Bha

06-02-2014, 10:38
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 38 zł     
Użytkownik poczytaj_pl
numer aukcji: 3922663066
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 3   
Koniec: 06-02-2014 10:05:24

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Waga (z opakowaniem): 0.74 [kg]
Okładka: miękka
Rok wydania (xxxx): 2006
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Od Ramajany do dydaktyki czyli zagadki poematu Bhattiego

Moje zainteresowanie poematem epickim Bhattikavya zaczęło się w sposób, który z pewnością ucieszyłby autora tego dzieła. Uznałam, że jest to utwór, który będę mogła wykorzystać do celów dydaktycznych. Takie właśnie było przeznaczenie tego dzieła, stworzonego kilkanaście wieków temu.
W 1996 roku, w czasie półrocznego stypendium naukowego w Pune University, Indie, poznałam dr Mari Hattori z Nagoya University. Tematem naszych rozmów stał się między innymi "Poemat Bhattiego". M. Hattori napisała artykuł w języku japońskim, poświęcony figurom poetyckim jamctkom X pieśni Bhattikavya. Dzięki moim namowom zdecydowała się opublikować jego angielską wersję w Armals of the Bhandarkar Oriental Research Institute. Okazało się szybko, że w Pune University w tym samym czasie przebywał jeszcze jeden miłośnik poezji Bhattiego - student buddyjski ze Sri Lanki. Wkrótce młody człowiek w szafranowej szacie, spotykając nas na terenie uniwersyteckiego karmpusu, zamiast powitania, rzucał słowa: "Bhiatti, Bhatti". I tak oto Bhatti niepostrzeżenie i w różnoraki sposób absorbował moją uwagę w coraz większym stopniu, w cień usuwając inne zainteresowania. Wreszcie postanowiłam rozwikłać niektóre z zagadek dzieła sanskryckiego poety. W tym przedsięwzięciu pomogło mi wiele osób, którym zawsze pozostanę wdzięczna: prof. S. Lienhardowi (Sztokholm), który przysłał mi kopie kilku wydań Bhattikavya i niejednokrotnie służył radą, prof. G. Oberhammerowi (Wiedeń), zawsze chętnie słuchającemu o postępach w pracy nad dziełem Bhattiego w czasie corocznych pobytów w Krakowie, dr H. Tiekenowi (Lejda), dzięki którego objaśnieniom, dotyczącym prakrytów, mógł powstać rozdział poświęcony XIII pieśni Bhattikavya, a inne sugestie zainspirowały mnie do poszerzenia pewnych partii monografii. Stypendium Gondy umożliwiło mi skorzystanie z gościnności International Institute for Asian Studies, Amsterdam/Leiden i zasobów biblioteki Kern Instituut, Universiteit Leiden. Pragnę wyrazić słowa podziękowania recenzentce tomu, Pani prof. Joannie Sachse, za cenne uwagi. Dziękuję również za komentarze moim Kolegom - pierwszym czytelnikom mojego tekstu.

 

Format 165x240

Ilość stron 309