Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

NITINOL silnik cieplny, jedyny na Allegro UNIKAT !

18-01-2012, 22:09
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 222 zł     
Użytkownik Mmabatho
numer aukcji: 2043599931
Miejscowość ŁÓDŹ
Wyświetleń: 257   
Koniec: 18-01-2012 00:32:12

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie.

Przedmiotem aukcji jest Oryginalna płytka CD

 

Przedmiotem aukcji jest silnik cieplny z drutem NITINOL. Tak, jak inne silniki cieplne, zamienia energie cieplną na mechaniczną (podobnie jak: silnik Stirlinga, maszyna parowa, silnik bimetalowy, silnik z punktem curie i inne). Jak widać konstrukcja jest idealnie prosta: dwa kółka połączone drutem i ... działanie silnika możesz obejrzeć tutaj: http://www.youtube.com/watch?v=mlxrOHD49ZQ&feature=youtu.be .  Najważniejszy jest właśnie ten niepozornie wyglądający drucik wykonany ze stopu o nazwie nitinol - skrót od Nickel-Titanium-Naval-Ordnance-Laboratory. Jest to tzw. stop z pamięcią kształtu po raz pierwszy opracowany przez Naval Ordinance Laboratory(USA) w 1962r.  Obecnie nitinol znajduje coraz większe zastosowanie w technice.

 Drut w wysokiej temperaturze, około 600 stopni Celcjusza został uformowany w pewien specjalny kształt, przetrzymywany był w niej przez kilka minut, a następnie został powoli ochłodzony. Taki drut można swobodnie zginać, skręcać - zachowuje się, jak drut miedziany czy aluminiowy, żadnej sprężystości. Ten sam drut podgrzany do około 60-80 stopni Celcjusza, wraca do swojego pierwotnego, zapamiętanego kształtu. Tak w ogólności przedstawia się zasada działania silnika cieplnego nitinolowego. Szczegóły, jakie tu działają momenty obrotowe i dlaczego, silnik może ruszyć w dowolną stronę, pozostawiam dociekliwym, nauczycielom, zdolnym uczniom.

POLECAM wszystkim interesującym się ciekawymi i niekonwencjonalnym silnikami cieplnymi. Idealny silnik dla aktywnego nauczyciela fizyki (szkoła tego nie kupi), ciekawego świata ucznia, wystrój lokalu - np herbaciarni; ruszy od gorącej herbaty, wspaniały i niebanalny prezent. Nie jest za darmo, ale to i tak dużo mniej niż żądają sobie inne portale internetowe. Po namyśle, jeżeli Cię stać, to WARTO!!!

UWAGA; odpowiadając na liczne e-maile; wiem, że mając odpowiednio termicznie ukształtowany nitinol (a można go w czasie tego procesu szybko zepsuć) bardzo łatwo jest zrobić silnik samemu, jednak samego drutu nitinol nie sprzedaję !!!. Wyjątkowo, na innej mojej aukcji możesz kupić niedrogo do zabawy/doświadczeń kawałek nitinolu, który nauczyłem być trójkatem.