Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Najjaśniejsza Rzeczpospolita Wenecka, Olkiewicz

19-01-2012, 15:16
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 7 zł     
Użytkownik eLGie
numer aukcji: 2037413809
Miejscowość Warszawa
Wyświetleń: 6   
Koniec: 14-01-2012 14:43:20

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Rok wydania (xxxx): 1972
Język: polski
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Tytuł: Najjaśniejsza Rzeczpospolita Wenecka, seria wydawnicza - „Światowid – Biblioteczka Popularnonaukowa”.
Autor: Joanna Olkiewicz.
Wydawca: Wydawnictwo Książka i Wiedza, Warszawa 1972, wydanie I. 409 stron, zdjęcia, rysunki, mapki w tekście, oprawa miękka, format 11,5x14,5 cm. Stan dobry - ogólne podniszczenie i zabrudzenia okładki – poza tym stan OK.

Opis: dzieje miasta-państwa Najjaśniejszej republiki Weneckiej - miasto na wyspie zostało założone w 452 roku przez uciekinierów przed barbarzyńskim plemieniem Hunów. Choć później znalazło się w strefie wpływów Bizancjum, zdołało uzyskać niezależność. Wenecja była państwem-miastem, na wzór greckich polis, jej ustrojem była republika. Głową państwa był doża Wenecji (doge – książę), teoretycznie nieusuwalny, wybierany w wyborach przez miejską arystokrację, sprawujący funkcję dożywotnio, jednak w praktyce często zmuszany do ustąpienia.
Zainteresowania polityczne Republiki Weneckiej koncentrowały się wokół wschodniej części Morza Śródziemnego. Wenecja kontrolowała wybrzeża Adriatyku, Wyspy Egejskie, Kretę, Cypr, Korfu i inne wyspy.
Państwo było wielonarodowościowe: Włosi, Grecy, Słowianie, wielokulturowe jak i wieloreligijne. Bliskość Rzymu wymuszała posłuszeństwo wobec papieży, ale w Wenecji panowała wolność religijna (choć np. właśnie w Wenecji został aresztowany Giordano Bruno). Szczyt konfliktu z papiestwem przypadł za pontyfikatu Juliusza II: 27 kwietnia 1509 r. Juliusz II zorganizował przeciwko Wenecji Ligę w Cambrai.
Wenecja walczyła głównie przeciw muzułmańskim Turkom, prowadząc handel ze Wschodem. W XIII wieku Marco Polo dotarł do Chin. Wenecja zazdrośnie strzegła swojego monopolu na handel jedwabiem i przyprawami. Jednak w XV wieku Vasco da Gama dotarł do Indii, otwierając nową, dłuższą, ale i bezpieczniejszą drogę do tego półwyspu. W 1508 roku Portugalczycy rozpoczęli walkę z arabskimi kupcami, chcąc wyprzeć ich z Indii. Wenecja wsparła kalifa Aleksandrii w budowie floty; ta jednak została pokonana w bitwie morskiej niedaleko Diu (wojskami portugalskimi dowodził Alfonso de Albuquerque). Znaczenie Wenecji zaczęło słabnąć, choć do końca pozostała miastem łączącym Wschód z Zachodem, miastem sztuki i architektury.
W 1797 r. Wenecja została zdobyta przez Napoleona. Po pokoju w Campo Formio Wenecja została włączona do Austrii. Była najdłużej ([zasłonięte]697-17) istniejącą republiką w dziejach.

Spis treści:

1. Oblubienica Adriatyku;
2. W Bizancjum i jeszcze dalej;
3. Tryby zaczynają działać;
4. Hellada na licytacji;
5. Najdłuższe podróże;
6. Korona świta;
7. Czego nie wolno doży?
8. Złote domy;
9. Najjaśniejsza Rzeczpospolita;
10. W Lizbonie jest najtaniej;
11. Tycjanowskie barwy;
12. Gniewni arystokraci;
13. Lew odwraca kartę;

Posłowie;
Co warto przeczytać?
Kalendarzyk najważniejszych wydażeń;
Postacie z tej książki.

- Polecam!