Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Modyfikacja podatności hipnotycznej Analiza...

28-02-2012, 14:01
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 9.99 zł     
Użytkownik arik_ksiegarnia
numer aukcji: 2029712817
Miejscowość SANOK
Wyświetleń: 7   
Koniec: 30-01-2012 09:42:26

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Rok wydania (xxxx): 1998
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Email: [zasłonięte]@arik.pl
kom: 0510 [zasłonięte] 753










Stron: 184
Format: 14.0x20.0cm
Rok wydania: 1998
Oprawa: Miękka


Modyfikacja podatności hipnotycznej Analiza teoretyczna i empiryczna

Agnieszka Niedźwieńska

AGNIESZKA NIEDŹWIEŃSKA jest doktorem psychologii, pracuje w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podstawowym obszarem jej zainteresowań jest problematyka hipnozy i pamięci. Prowadzi badania eksperymentalne dotyczące podatności hipnotycznej, jej korelatów oraz możliwości modyfikacji; interesuje się także zastosowaniem hipnozy w psychoterapii. Aktywnie uczestniczy w międzynarodowych kongresach hipnozy. Swoje prace publikuje w polskich i zagranicznych czasopismach psychologicznych. W ramach problematyki pamięci najwięcej uwagi poświęca zniekształceniom w pamięci epizodycznej i ich praktycznym konsekwencjom dla wiarygodności naocznych świadków. Jest tłumaczem literatury psychologicznej z języka angielskiego.

Praca mieści się w nurcie kontrowersji, polemik i dyskusji dotyczących zjawiska hipnozy. Autorka rozprawy włącza się do tych dyskusji i polemik zarówno własną teoretyczną refleksją, jak i własnymi badaniami eksperymentalnymi, których przedmiotem jest tak zwana podatność hipnotyczna, „operacyjnie definiowana jako stopień reaktywności na sugestie podawane po przeprowadzeniu indukcji hipnotycznej". Prezentuje przy tym znakomitą znajomość literatury przedmiotu i z niezwykłą, a zarazem - co trzeba podkreślić - rzetelną swobodą porusza się po obszarze zagadnień bardzo trudnych i teoretycznie, i metodologicznie. Myśli formułuje jasno i precyzyjnie, jej oceny są wyważone i formułowane z dystansem. Nie sposób nie dostrzec w niej pewnego rysu intelektu, niezwykle cennego u młodego badacza: zaangażowanie poznawcze przy równoczesnym chłodnym jakby „oglądzie z zewnątrz" tego, o czym się mówi.
Prof. dr hub. Anna Gałdowa

Praca napisano jest w stylu nawiązującym do dobrej tradycji polskiej psychologii eksperymentalnej - co powinno stanowić standard metodologiczny dla prac empirycznych z zakresu psychologii ogólnej. Jest ona wartościowa i to wartościowa pod przynajmniej dwoma względami. Po pierwsze, podjęty w niej problem został bardzo dobrze wywiedziony z określonej teorii psychologicznej i był na tyle niebanalny, że zasługiwał na próbę jego empirycznej weryfikacji. Po drugie, autorko opracowała program badań empirycznych odpowiadający współczesnym światowym standardom metodologicznym odnoszącym się do badań eksperymentalnych. Uzyskane przez nią rezultaty badawcze mają duże znaczenie dla zrozumienia istoty fenomenu „podatności hipnotycznej" i mogą stanowić podstawę postępowań o charakterze praktycznym. Niemniej jednak, główny nacisk w tej pracy położony został na zrozumienie mechanizmów psychologicznych leżących u podłoża hipnozy.
Prof. dr hab. Jerzy Brzeziński