Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

LWOWSKIE POCZĄTKI SOCJOLOGII POLSKIEJ FRYSZKOWSKA

19-01-2012, 15:16
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 25 zł     
Użytkownik zima1942
numer aukcji: 1999913775
Miejscowość giżycko
Wyświetleń: 6   
Koniec: 14-01-2012 14:58:02
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha



LUDZIE I ICH ZWIERZĘTA
INTERAKCJONISTYCZNO-SYMBOLICZNA ANALIZA SPOŁECZNEGO ŚWIATA WŁAŚCICIELI ZWIERZĄT DOMOWYCH
KRZYSZTOF TOMASZ KONIECKI

Format: A5 
Ilość stron: 240
Oprawa: miękka
Stan: nowa


W pierwszej połowie XIX wieku we Francji narodziła się nauka o społeczeństwie, nazwana – za sprawą  Augusta Comte’a (1798–1857) – socjologią. Z nową dyscypliną zetknął się przebywający wówczas w Paryżu Józef Supiński (1[zasłonięte]804-18), który w 1860 roku, mieszkając już we Lwowie, opublikował Myśl ogólną fizjologii powszechnej. Praca ta została uznana za pierwszą polską rozprawę socjologiczną, a jej wydanie za symboliczne narodziny socjologii polskiej.

Lwowski ośrodek socjologiczny z przełomu XIX i XX wieku nie był jeszcze przedmiotem wnikliwych badań. Być może lukę tę w pewnym stopniu wypełni nasza publikacja, ukazująca dokonania polskich badaczy, myślicieli i działaczy społeczno-politycznych w tworzeniu podstaw socjologii polskiej we lwowskim ośrodku uniwersyteckim. 

Ze Wstępu


Wiktorija  Fryszkowska, doktor socjologii, po ukończeniu socjologii w Uniwersytecie Lwowskim była asystentem  Politechniki Lwowskiej, a następnie słuchaczką Europejskiego Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów oraz doktorantką Instytutu Socjologii UMCS. Obecnie wykłada w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie.

Stanisław Kosiński, profesor socjologii, ukończywszy w Krakowie studia historyczne, pracował jako nauczyciel i równolegle uzupełniał wykształcenie socjologiczne w warszawskiej WSNS. Tam pod kierunkiem prof. Stanisława Widerszpila obronił doktorat z socjologii. Ponad 40 lat pracował na Uniwersytecie im. Marii Curie-Skłodowskiej, obecnie zaś wykłada przedmioty socjologiczne w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Jest autorem około 150 prac, w tym dwukrotnie wydanej Socjologii ogólnej (Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1987  i 1989).