Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Kwiaty śliwy w złotym wazonie. Powieść chińska

30-04-2014, 18:12
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 25 zł     
Użytkownik eLGie
numer aukcji: 4170675974
Miejscowość Warszawa
Wyświetleń: 3   
Koniec: 30-04-2014 17:37:21

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Waga (z opakowaniem): 2.00 [kg]
Okładka: miękka
Rok wydania (xxxx): 2001
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Tytuł: Kwiaty śliwy w złotym wazonie. Powieść chińska, seria wydawnicza - „GALERIA”.
Autor: bd., przełożyli z chińskiego i opracowali Irena Sławińska-Hu Peifang, Jerzy Chociłowski, Ryszard Chmielewski, ilustracje wg edycji chińskiej z 1617 roku.
Wydawca: Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA SA, Warszawa 2001. 789 stron, rysunki w tekście, oprawa miękka lakierowana, format 13x20 cm. Stan dobry - ogólne podniszczenie i zabrudzenia okładki – poza tym stan OK.

Opis: „Kwiaty śliwy w złotym wazonie” – chińska powieść z XVI wieku, określana jako pierwsza chińska realistyczna powieść obyczajowa i uważana za klasykę literatury chińskiej. Dzieło nieznanego autora powstało u schyłku dynastii Ming w odmianie języka chińskiego nazywanej baihua. Akcja utworu rozgrywa się w czasach dynastii Song, a jego treścią jest opis hulaszczego i rozpustnego życia Ximen Qinga, kupca, a potem urzędnika z prowincji Szantung. Kluczowymi dla utworu postaciami są kobiety – żony i kochanki Ximena; od imion trzech z nich pochodzi tytuł powieści.
Utwór zawiera liczne, czasem dość naturalistycznie przedstawione sceny erotyczne. Z tego powodu często podlegał cenzurze; z drugiej strony, w niektórych wydaniach uwypuklano wątki erotyczne, pomijając warstwę obyczajową oraz elementy krytyki społecznej.
Najgłośniejsza w świecie powieść chińska z klasycznego kanonu literatury pięknej. Dziełu temu, które porównać można z „Dekameronem” Boccaccia, towarzyszyła od początku atmosfera skandalu ze względu na jego wybujały erotyzm łamiący bariery zwyczajowej pruderii, naturalistyczne opisy romansowych perypetii głównego bohatera i jego sześciu żon oraz tłumu kochanek. W intencji autora jednak miała to być zjadliwa karykatura czasów mu współczesnych, tj. zepsutej do cna, zmierzającej do zguby epoki Mingów. Dziś treści polityczne zwietrzały, a pozostał wspaniały korowód zdarzeń i postaci uwikłanych w niezmienne ludzkie pragnienia i namiętności. - Polecam!