Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

KSIĄŻKA PRASA WARSZAWSKA PRZED STU LATY EILE 1929

16-01-2012, 18:13
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 40 zł     
Użytkownik serdecznie
numer aukcji: 2039709742
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 13   
Koniec: 15-01-2012 20:04:25

Dodatkowe informacje:
Opis niedostępny...
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha



PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ ZNAJDUJĄCYCH SIĘ W DOLNEJ CZĘŚCI AUKCJI (CZASAMI TRZEBA WYKAZAĆ SIĘ CIERPLIWOŚCIĄ W OCZEKIWANIU NA ICH DOGRANIE)



PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI -
AUTOR -
WYDAWNICTWO - , WYDANIE - , NAKŁAD - EGZ.
STAN KSIĄŻKI - JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM)
RODZAJ OPRAWY -
ILOŚĆ STRON -
WYMIARY - x x CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)
ILUSTRACJE -
KOSZT WYSYŁKI - 8 ZŁ - KOSZT UNIWERSALNY, NIEZALEŻNY OD ILOŚCI I WAGI (NP. JEŚLI KUPISZ 7 KSIĄŻEK ŁĄCZNY KOSZT ICH WYSYŁKI WCIĄŻ BĘDZIE WYNOSIŁ 8 ZŁ), DOTYCZY PRZESYŁKI PRIORYTETOWEJ NA TERENIE POLSKI. ZGADZAM SIĘ WYSŁAĆ PRZEDMIOT ZA GRANICĘ. KOSZT WYSYŁKI W TAKIM PRZYPADKU, USTALA SIĘ INDYWIDUALNIE WEDŁUG CENNIKA POCZTY POLSKIEJ I JEST ZALEŻNY OD WAGI PRZEDMIOTU.




SPIS TREŚCI LUB/I OPIS - PRZYPOMINAM O KOMBINACJI KLAWISZY CTRL+F (PRZYTRZYMAJ CTRL I JEDNOCZEŚNIE NACIŚNIJ F), PO NACIŚNIĘCIU KTÓREJ Z ŁATWOŚCIĄ ZNAJDZIESZ INTERESUJĄCE CIĘ SŁOWO O ILE TAKOWE WYSTĘPUJE W TEKŚCIE WYŚWIETLANEJ WŁAŚNIE STRONY.

HENRYK EILE
PRASA WARSZAWSKA
PRZED STU LATY I WSPÓŁCZESNA
JEJ OCENA
z 8-ma tablicami
WARSZAWA - 1929
NAKŁADEM T-WA WYDAWN. „POLSKA ZJEDNOCZONA"
INNE PRACE AUTORA: (od czasom mojnij)





Opieka nad Legjonistami polskimi i ich rodzinami Kwestja inwalidów Społeczeństwo a ofiary wojny Państwo a inwalidzi Wojsko polskie a przemysł Wojsko jako czynnik gospodarczy Zaopatrzenie żołnierza i jego rodziny Administracja w wojsku Księstwa Warszawskiego Oblężenie Zamościa w 1813 roku Książę Józef jako administrator Sto lat temu
Dzieje administracji w wojsku Księstwa Warszawskiego: Zaopatrzenie wojska Czasy i ludzie (Sto lat minęło...).
„Ten iesl, że tak rzekę, iedyny pokarm dowcipu ludzkiego, umieć y wiedzieć iak nay-nńącey: tym się karmi, tym się cieszy, tym się kontentuie. Miedzy wiadomościami zaś rzeczy różnych, zaraz po Bogu, naypiermsze mieysce ma, y naypotrzebnieysza człowiekowi cognitio rerum et actionum humanarum, którą naylac-niey podawa Historya, iako mater prudentiae et magistra vitae. Ta przykładami i doświadczeniem uczy, przestrzega, napomina, strofuie, i umieiętność spraw ludzkich y postępków czyni. Lecz Historya starych nazbyt y niepamiętnych wiekom nie iesl do tego tak skuteczna, iako tych, które nam są bliskie. Insze bowiem czasy, coraz insze niosą obyczaie et experientia non aquiritur, tylko ex similitu-dine temporum et morum".
(„Od redakcji" w 1 numerze gazety „Mer-kuryusz Polski ordynaryiny..." z 3 stycznia 1661 r.).
W 1729 r., dwieście lat temu, ukazał się w Warszawie pierwszy naprawdę dziennik. Dziennikarstwo polskie posiada tedy dwuwiekową przeszłość i historję. Stosunek prasy z przed dwustu lat do dzisiejszej, równa się mniej więcej stosunkowi zainteresowania społeczeństwa dla spraw publicznych za Sasów a obecnie. Zainteresowanie te podówczas — ograniczone do drobnej części społeczeństwa, dziś — obejmujące je w całości. Droga prasy do obecnego stanu i poziomu nie była prosta, ani łatwa. Dzieliła bowiem losy państwowości polskiej. Prasa jednakowoż znajdowała się od niej ro o tyle szczęśłiwszem położeniu, że byt jej nie uległ
ani razu przerwie. Gnębiono ją wprawdzie wewnątrz i z zewnątrz różnemi środkami, z rożnem nasileniem, lecz godzono tylko w treść prasy, nie nastając na jej zagładę. Niepodobna bowiem traktować poważnie inicjatywy zamknięcia wszystkich dzienników warszawskich — jak dowiadujemy się m. in. ze współczesnego jej (niewykończonego i nie-wydane go) utworu scenicznego J. U. Niemcewicza p. t. „Monseigneur Staś" — za to, że jedne przyznały uchwale dwu izb prawodawczych wyższość ponad wolę królewską, zaś inne pretendenta do tronu portugalskiego Don Miguela, który tysiące przeciwników politycznych więził, wzgl. topił, bądź żywcem, bądź po uprzedniem poćwiartowaniu i spaleniu, nazwały tyranem. W okresie wzmożonego gnębienia, prasa warszawska kurczyła się i przycichala, ale żyła. Taki właśnie okres omawia niniejsza praca, przedstawiająca historję prasy warszawskiej z przed stu łat, oraz sposób, w jaki na nią zapatrywali się współcześni.
Dzieje prasy polskiej nie zostały do tej pory w całokształcie opracowane. Interesujący się niemi, zdani są na monograficzne opracowania a przeważnie na samodzielne badania. Oby do czasu, kiedy ukaże się pełna historja prasy polskiej, dane było niniejszej pracy odpowiedzieć temu skromnemu zadaniu, jakie jej zakreślił
autor.
Warszawa, w czerwcu 1929 r.




Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.


ZOBACZ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

ZOBACZ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT


NIE ODWOŁUJĘ OFERT, PROSZĘ POWAŻNIE PODCHODZIĆ DO LICYTACJI