Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

KRAKÓW WIT STWOSZ ROLA KRAKOWA W DZIEJACH NARODU

09-05-2014, 19:46
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 59.99 zł     
Użytkownik inkastelacja
numer aukcji: 4197434418
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 1   
Koniec: 09-05-2014 19:45:00

Dodatkowe informacje:
Tematyka: Historia miast, regionów
Stan: Używany
Okładka: miękka
Rok wydania (xxxx): 1986
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO SPISU TREŚCI

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO OPISU KSIĄŻKI

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY ZNAJDUJĄCE SIĘ W TEJ SAMEJ KATEGORII

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT

PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ SPRZEDAWANEGO PRZEDMIOTU, WYSTARCZY KLIKNĄĆ NA JEDNĄ Z NICH A ZOSTANIESZ PRZENIESIONY DO ODPOWIEDNIEGO ZDJĘCIA W WIĘKSZYM FORMACIE ZNAJDUJĄCEGO SIĘ NA DOLE STRONY (CZASAMI TRZEBA CHWILĘ POCZEKAĆ NA DOGRANIE ZDJĘCIA).


PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI -
AUTOR -
WYDAWNICTWO -
WYDANIE -
NAKŁAD - EGZ.
STAN KSIĄŻKI - JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM) (wszystkie zdjęcia na aukcji przedstawiają sprzedawany przedmiot).
RODZAJ OPRAWY -
ILOŚĆ STRON -
WYMIARY - x x CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)
ILUSTRACJE, MAPY ITP. -

DARMOWA WYSYŁKA na terenie Polski niezależnie od ilości i wagi (przesyłka listem poleconym priorytetowym, ew. paczką priorytetową, jeśli łączna waga przekroczy 2kg), w przypadku wysyłki zagranicznej cena według cennika poczty polskiej.

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ

SPIS TREŚCI LUB/I OPIS (Przypominam o kombinacji klawiszy Ctrl+F – przytrzymaj Ctrl i jednocześnie naciśnij klawisz F, w okienku które się pojawi wpisz dowolne szukane przez ciebie słowo, być może znajduje się ono w opisie mojej aukcji)

ROLA KRAKOWA
W DZIEJACH NARODU
Redaktor naukowy serii prof, dr Jan Małecki
Kraków
w czasach Wita Stwosza
MATERIAŁY 8??? NAUKOWEJ
Z OKAZJI DNI KRAKOWA W 1983 roku
KRAKÓW 1986





SPIS TREŚCI

WSTĘP - prof, dr hab. Jer?:y .Vyrozumski /Uniwersytet Jagielloński/..................................... Ç
Malarstwo i rzeźba w Krakowie przed Stwoszem - doo. dr hab. Tadeusz Chrzanowski /Katolicki uniwersytet Lubelski/, mgr Marian Kornecki / Pracownia Konserwacji Zabytkdw
W Krakowie/ ................................... JQ
fforb czy Horben /Ponowne spojrzenie na pochodzenie ,vita Stwosza/ - prof, dr hab. ks. Bolesław Przybyszewski /Papiesk? Akademie Teologiczna/ ............................. 2*7
Ołtarz ..iariacki Wita-Stwosza i jego wzory - dr hab. Jerz»
Gadomski /Uniwersytet Jagielloński/ ................ .35
Misterium ,Vita Stwosza - doc. dr Kazimierz Nowacki /Uniwersvtet
Jagielloński/ ...............................i Ç]
Losy rysunku Wita Stwosza i innych "stwoszianów" z Kuzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego - prof, dr hab. Stenisłsw Waltoś
/Uniwersytet Jagielloński/ ............................j57
Domy Stwoszów w ^r^.cowie - -ngr Anna Stabrawa /Muzeum farmacji
Akademii Medycznej w Krakowie/ ..................... §J_
Pdźnogotycks sztuka złotnicza w Krpkowi* - doc. dr hab. Jan S*-
niek: /Instytut Sz.tuki PAN/ ...................... |12
Pdinogotycka sztuka złotnicza w Krakowie - Addenda - doc. dr
hab. Jan Samek /Instytut Sztuki PAÎJ/ .............. 126
Handlowe kontakty Krakowa z Norymberg-; w xiv i XV vieku
mgr Małgorzata Lisz>iewicz ...................... 231
Rabunek oitarze ..ariscjciego - prof, dr hnb. (Cnrol Sstreicher , uniwersytet Jagielloński/ ...................... 13$
TABLICE GENEALOGICZNE
Tablica I - Genealogia rodzin Wita i Macieja Stwoszów ......
Tablice II - Genealogia rodziny Czlpserów..................
Teblics III — Genealogia rodzin spowinowaconych ze Stwoszami.......................................................





Sesję obecną poéeiçcamy jirais.ou/owi w czasach Wita btwosza. jicłoniła oaa do tego okrągła rocznica 45o-lecia śmierci- przybysza a Biernie?, który przet 2o lat żyi w Krakowie i to, co najcenniejsze w jego twórczości, pozostawił Krakowowi. Bogactwo problematyki sprawiło, iż na sesji eksponujemy szczególnie zagadnienia sztuki. Intencją naszą było nie tylko odświeżyć i pokazać to, co w tym zakreaie jest już zbadane i «snane, ale także wzbogacić naszą wiedzę spostrzeżeniami nowymi, zwrócić uwagę na sprawy otwarte czy wx-cz na białe plamy w obrazie epoki i jej dokonań.
Niemal w przeddzień wizyty w Polsce Jana Pawła II godzi się przypomnieć jego syntetyczną ocenę dziejów Krakowa. Jeszcze jako Karol Sojtyła powiedział on o swojej arcybiskupiej siedzibie: "Kraków jest laiastem historii, która w sposób szczególny wyraża tożsamość naszego narodu". Rozwijając tę myśl, tpzeba dodać, że miasto to jest bogate tradycją, do ? torej przyznaje się każdy Polak. Ono tą tradycją tętni, ? ?? jak w zwierciadle szukamy w niej naszego odbicia. (??????? tę tradycję porównali do rzeki niosącej swoje wody z odległej przeszłości, to trzeba pamiętać, że nurt główny tej rzeki zbierał wody spływające z licznych nurtów bocznych i dzięki nim stawał się i zasobniejazy, i mocniejszy. W tradycji miasta zespolonego ściśle z historią narodu nawarstwiały się w ciągu wieków czynniki i wartości różne, w tym także przynoszone z zewnątrz, z obcych krajów, a liczą się w tej tradycji o tyle, o ile zostały przez nią wchłonięte, o ile spoiły się w jedność z jej głównym rodzimym nurtem. Są działa i twory, które tradycja narodu odrzuca, iiie pr^yj^tp
pvZeiizczvyy ^ozootuć mutszą ciałem obcym, skazane na uwiąd w nie-paaięci. Są wszakże takie, które - choć z obcego zrodzone ducha - nie tylko tradycję tę wzbogacają, ale ją w sposób twórczy za-pładuiają. Nie odbierając jej tożsaoości, stają się jej ożywczą siłą.
Dzieło Wita Stwosza zespoliło się ściśle z historią naaze-gc/wiasta. ofcało się istotnym składnikiem jego kulturalnej spuścizny. Geniusz twórcy trafił na grunt podatny, na którym aiógł obficie owocować. Geniuszowi temu będziemy się mogli dzia przyjrzeć z bliska. Pokażą go referenci. Nie należy jednak tracić z pola widzenia także tej globy, na której dzieło jego się zrodziło.
Jaki był Kraków czasów Wita Stwosza? - Trzy miasta: Kraków, Kazimierz i Florencja, już wówcza3 z#ana Xleparzem, choc pod względom U3trojowym tworzyły trzy odrębne organizmy, stanowiły w rzeczywistości, wraz z przylegającymi do nich przedmieściami i W3iami, jedną dużą aglomerację osadniczą» 1 XIV w. Okół, a w XV w. Ufcradom dobijały się odrębnego statusu miejskiego. Gaj?ba-ry, Blich spełniały odrębne funkcje rzemieślnicze lub usiugowe. Trzy miasta krakowskie nie tyle ze sobą konkurowały, ile się wzajemnie uzupełniały. Ten trój- czy wieloczłonowy orgaaiza gospodarczy nie był wolny od konfliktów na tle klasowym, prestiżowym, narodowym, a nawet ideowym, ale tworzył Jedność, jajca mogła powstać tylko w dłuższym procesie rozwojowym. 34 kościoły wyznaczały ważniejsza skupiska osadnicze i regulowały rytm ich poza-produkcyjnego życia. V/ obrębie państwa polskiego był to obok Gdańska największy ośrodek miejskie Stolica monarchii Jagiellonów swoją polityczną rolą wykraczała poza granice Korony. Była zarazem, przynajmniej w czasach Kazimierza Jagiellończyka, ośrod-
kieu; dyspozycyjnym dla Litwy, ?!? b«a znaczenia Łakża dla Caoch i Węgier pozostających ppd panowaniem tej samej, jagiellońskiej, dynastii.
Kraków był jednym z najważniejszych ośrodków łiandlowych w Polsce średniowiecznej. K>zyi.o.vały się w nim szlaki komunikacyjne północ-południe i wschód- zachód. Pierwszy z nich był wyjątkowo dobrze przez miasto wykorzystywany już przynajmniej od o-chyłku XIII w. Przejęło ono pośrednictwo i uzyskało na nie gwarancję prawną w postaci tzw. prawa składu w handlu tranzytowym, łączącym poprzez Bałtyk ośrodki aachodnioeuropsjskiu z Węgrami. Miedź węgierska była w tranzycie prz&Ł Kraków artykułem na u>le ważnym, że na rynkach f-lanryjjicicłi uchodziła za ?????????, a w opinii Hansy, pośredniczącej w handlu bułb,,ckiin, Kraków uchodził za miasto aiiudŁii - Kupfestudt. iVyivoz tego surowca za ????? x-ovv-ioważony był przywozem ax-tykułów zamorskich, zwłaszcza drogich ;ukien i śledzi, towaru wielce pokupncsgo na kVegraech. Nie buz racji już w di'.H_.icj polo./ie ..iV iv. nuleżał Kraków do zwiąa-ku hanse ?ty ckie go.
."Jzlak wscliód—zuchu!, łącŁ^cy poprzez Kijków g(inuei'i:;icie kolonie nad lorzem Ci-arnyi.i z- Kieiucami i Czechami, nabrai dla Ia-a-ko.va anacLi;uia ni> co później, bo dopiero około połowy /.IV w., ile aiiał ;.ie-in,:zorz^^iii; wn^ . Tu mi iato x'ównież uturalo si^ doj^c qo roli głównego pośrednika, jednaü w prar.t.yce cayniło wiele ustępstw. Dążyło nie tyle do utrzymania monopolu w >v/ui;mie, ile riie aopuszczało na swoim obszarze do transakcji haMlowych o chai-aj>'Lerz« hurto.'.yia między Kupcami obeyuii. 'l akt,yv/xio.)Ci h.^n-ulo/iej z Zachodeuj nie dotrzymywał Kraków wprawdzie kroku Nory:.i-berizc czy Wrocławiowi, ale tym silniuj iaznaci-ył i.woją obecnoeć un T'.vnkadh wschodnich. Chłonność tych rynków animowała pioduke.j!
raeiaieślbiczą Krakowa. krakowskie wyroby saicisnnicze, znacznie iej jajcoiisi niż pukną importowane, krakowskie noże, czapki -itp. znajaowały zbyt na Rusi i w uołdawii. Sól z krakowskich żup z.B. pośrednictwem /.rakowa zasilała Śląsk i Czechy, uałopolski oiów drogą przez Kraków docierał do czeskich i słowackich ośrodków hutniczych, gdzie służył jako katalizator w procesie wytopu srebra.
w obtatniej ćwierci XV w. ten trend rozwojowy uległ sała-maniu. i odbój kolonii czarnomorskich: Kaffy, Kilii, Białogrodu i innych, przez Turcję zakłócił handel ze- Wacfaodem. Je^o os przesunęła się na północ. Rolę strefy caamomorakiej przejęło wielkie Księstwo Litewskie. Handel ten animował odtąd C/arszawę, Ci.iebao, Poznań. Obrót sas miedzią przejęły wielkie spółki kupieckie i nadały mu innfc formy organiaacyjae. Kruków wycofał się z Hanzy. Pozostał jednak ważnym emporium w handlu wevvrit trznym iolBki. Drewno i jego przetwory, sukna, sól, ołów, wyroby Czö-regu rzemiosł pozwalały miastu utrzymać wysoką lokatę w wymia--at. Było wbsaic v»ieikiu skupiskiem rzemieślników. Około 3o cechów rzemieślniczych i znacznie więcej wyspecjalizowanych orani produkcyjnych, wysoki pozioia wytworów złotniczych, garbarstwa i przetwarzania skór, wyrobów me talowi'ch i innych stanowiły o sile atrakcyjnej miasta w dziedzinie ekonomiki.
ütolioa jagiellońska atała się też ważnym centrum życia inceleietualnego. Dwór królewski, Axademia, rosnące aspiracje aieazczaa, ścieranie się rosnącej w siłę polskości a nieaczyz-ną wycisnęły na tym życiu szczególne piętno. uiblXu rangę zyskało wychowanie synów królewskich, Süoro powierzono je Janowi Długoszowi i Filipowi Buonacorsi zwanemu Kallimachem. Akademia ,-iKOwska, rszsijająca sie pomyślnie prsez cal; *iet: XV,,wfcasła
w jego ostatniej ćwierci w okres świetności. Zabłysła uczonoś-cią Jana Głogowczyka i Wojciecha z Brudzewa. Stała się sławna i przyciągała licznych adeptów wiedzy, także spoza granic Poi- ' ski. W jej szczególnym klimacie rodził się genius?, Mikołaja Kopernika. Ożywczy wiew humanizmu, którego nosicielem był wspomniany już Filip Kallimach, a także przybysz z Niemiec poeta Konrad Celtis, wyszedł poza krąg dworski i uniwersytecki. Zaledwie trzyletni pobyt Celtisa w Krakowie zasługuje na szczególną uwagę. Założona przez niego Sodalitas Vistulana, pozauniwersytec-kie towarzystwo literackie, odzwierciedla rozbudzone w szerszych kręgach społecznych potrzeby intelektualne. Miało siłą rzeczy charakter elitarny, ale zdołało przyciągnąć zarówno przedstawicieli szlachty, jak też mieszczaństwa. Podobną rolę odgrywało już wcześniej koło Kallimachowe, spontanicznie wytwo-rzwjkrąg intelektualistów o żywych zainteresowaniach humanistycznych.
Z wysublimowanych potrzeb intelektualnych środowiska krakowskiego rodziła się w interesującym, nas okresie książka drukowana. Przybysze z Hiemiec: Kasper Sträube, a później Szwajpolt Fioł, tworzyli w Krakowie zręby tej sztuki, którą rzadko wówczas doceniano, a która - jak sądzić należy - trafiła na grunt podatny i stała się ważkim składnikiem życia miasta. Weszła do jego tradycji i wzbogaciła tradycję narodu.
I na tym można poprzestać, aby dać miejsce tej sferze życia miejskiego, która jest głównym przedmiotem obecnej sesji.

Jerzy Wyrozumski



WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.