Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Konferencja borówkowa uprawa borówki borówka

16-01-2015, 23:50
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 29.90 zł     
Użytkownik agroswiat_pl
numer aukcji: 4969431244
Miejscowość Warszawa
Wyświetleń: 2   
Koniec: 16-01-2015 23:29:01

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Nasze aukcje | Napisz do nas | O nas | Koszt wysyłki | Kontakt

Kontakt

E-mail: [zasłonięte]@agroswiat.pl

Telefony:

22[zasłonięte]226-67

512-[zasłonięte]-991

[zasłonięte]500-4567

Fax.: 22[zasłonięte]434-60
Formy płatności

Tradycyjny przelew na konto

Płacę z Allegro

Płatność przy odbiorze

Książki wysyłamy:

Pocztą Polską

Kurierem Opek

Nasze konta:

721[zasłonięte]200400[zasłonięte]20239[zasłonięte]364


501[zasłonięte]555811[zasłonięte]51500[zasłonięte]071

Koszt wysyłki

Bez względu na ilość zamówionych tytułów koszt wysyłki doliczany jest jednokrotnie i zależy od wagi książek.
Tytuł Konferencja borówkowa „Perspektywy”
Wydawca Hortus Media
Rok wydania 2014
Liczba stron 100
Wymiary 165 x 235 mm
Okładka miękka
ISBN 978-83-[zasłonięte]865-8-1

 

W ubiegłym roku, gdy po raz pierwszy organizowaliśmy Konferencję Borówkową, mieliśmy wiele obaw, czy jest to słuszne i czy przyjadą słuchacze. Udało się, a duże zainteresowanie tematami związanymi z uprawą borówki wysokiej, skłoniło nas do zorganizowania kolejnej edycji. Hasło przewodnie tegorocznego spotkania to PERSPEKTYWY. Jakie one są dla borówkowej branży? W tym miejscu trzeba za­znaczyć, że z borówką związani są nie tylko producenci tych owoców, ale także wiele innych podmiotów. To przede wszystkim dostawcy materiałów wyjściowych - szkółkarze - oraz firmy dostarczające środki produkcji. To również naukowcy, hodowcy i doradcy, którzy pracują nad rozwiązywaniem problemów, z jakimi bo­rykają się producenci. To wreszcie odbiorcy owoców, ci pośredni i bezpośredni oraz konsumenci. To przy ich udziale (sponsorzy, wystawcy) udaje się nam organizować takie spotkania, jak ta Konferencja Borówkowa.

W Polsce ciągle zwiększa się produkcja borówki wysokiej (nieoficjalnie mówi się o około 200-300 ha plantacji, jakie co roku powstają w Polsce), podobnie zresztą jak w innych krajach na świecie, w których uprawia się ten gatunek. Rosnąca produkcja niebieskich jagód zmusza do podejmowania działań, które pozwolą zagospodarować wyprodukowane owoce, a producentom sprzedać je po cenie zapewniającej opłacalność produkcji. Tak więc, przy wzroście podaży owoców borówki, konieczne jest nie tylko poszukiwanie nowych rynków zbytu, ale również podejmowanie działań, które będą stymulować wzrost spożycia borówek w kraju. Temu ma służyć kampania „Niezwykłe właściwości zwykłych owoców", której inicjatorami są branżowe organizacje, a koordynatorem Związek Sadowników RP. Czy przyniesie ona oczekiwane efekty?

Borówka wysoka jest specyficznym gatunkiem. Ma odmienne od innych roślin wymagania glebowe i klimatyczne, dlatego - by odnosić sukcesy w jej uprawie - potrzebna jest wiedza. Obejmuje ona przede wszystkim prawidłowe nawożenie roślin, realizowane w sposób, który pozwoli zaspokoić ich potrzeby i sprawi, że krzewy dobrze wykorzystają podawane im składniki pokarmowe. Bardzo ważnym zabiegiem w uprawie borówki jest regularne dęcie roślin, za pomo­cą tego zabiegu można zbudować odpowiednią powierzchnię owoconośną i uzyskiwać coroczne plony owoców dobrej jakości. Coraz powszechniejszym trendem jest też uprawa borówki w pojemnikach. Choć wymaga poniesienia znacznych nakładów na założenie plantacji, to daje także wiele korzyści - wcześniejsze owocowanie, wyższe plony z jednostki uprawy, lepsza jakość owoców. Czy taki system produkcji rozpowszechni się również w Polsce?

Duża część polskich borówek jest eksportowana. Realizują to przede wszystkim duże gospodarstwa, firmy han­dlowe i grupy producenckie, a więc podmioty, które są w stanie właściwie (wg wymagań odbiorców) przygotować owoce, zapakować i zapewnić stałe dostawy w ciągu sezonu. Jeszcze kilka lat temu wszyscy zachęcali do jednoczenia się i tworzenia grup i organizacji producentów. Gdy one powstały (również wśród producentów borówek), natrafiają na „kłody rzucane pod nogi" w postaci nowej interpretacji przepisów czy rozporządzeń zmieniających wcześniej usta­lone reguły. Czy grupom, które do tej pory utworzono, uda się przetrwać? Czy może splajtują, a wtedy z pewnością chętnie zostaną przejęte przez obcy kapitał?

Pytań o PERSPEKTYWY borówkowej branży jest wiele. Może, przynajmniej po części, uda się na nie odpowiedzieć podczas tegorocznej konferencji. Pamiętajmy, że przyszłość w dużej mierze zależy od nas samych - od decyzji podej­mowanych teraz i w przyszłości. Oby więc były słuszne i sprzyjały dalszemu rozwojowi borówkowego biznesu.

Spis treści

Wstęp 4

W zgodzie z Integrowaną Ochroną Roślin  9

Szkodniki na plantacjach borówki wysokiej i możliwości ich zwalczania 15

Antraknoza - nie musi być groźna 23

Czy jest przyszłość dla uprawy borówki w pojemnikach? 31

Cięcie krzewów borówki ukierunkowane na jakość 39

Nawożenie i kontrola składników pokarmowych w glebie i podłożu - doświadczenia z Wielkiej Brytanii 47

O nawożeniu borówki wysokiej 55

Organizacja pracy i zatrudnianie pracowników sezonowych 63

Możliwości obniżenia kosztów produkcji i dystrybucji owoców borówki 71

Wymagania dotyczące eksportu owoców do Federacji Rosyjskiej 77

Perspektywiczne zmiany w doborze odmian borówki 83

Przygotowanie stanowiska pod plantację borówki 91

tematyka_ogr_rosl

Dziękujemy za odwiedzenie naszych aukcji!