Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

KOMINOWE, SŁOWIANIN. KOŃSKIE. 1899/1914. BCM

25-01-2012, 11:10
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Najwyzsza cena licytacji: 11.50 zł     
Użytkownik ZaczarowanaAla
numer aukcji: 2075416696
Miejscowość Białystok
Licytowało: 3    Wyświetleń: 39   
Koniec: 25-01-2012 11:10:56
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Szanowni Państwo.
Przedmiotem aukcji jest zabytkowe, na pewno powstałe przed pierwszą wojną światową żelazko węglowe, kominowe. Przedmiot, jak widać po zdjęciu nr 3, jest wyrobem oznaczonym, firmowym. Napisy w cyrylicy: Końskie i Słowianin są nadal czytelne, ale trudne do uwiecznienia. Całość jest naturalnie pociemniała, nie była czyszczona. Na blaszce oprócz napisów widnieje też najstarszy symbol konińskich zakładów: kotwica, na tle której skrzyżowane są dwa młotki. Po obu stronach znaku firmowego dopatrzyć się można medali, które nadane były za czasów Królestwa, za doskonałą jakość odlewów. Na pokrywie żelazka widnieje też numer, doczytałam się „3” (może być to cyfra „8”)
U schyłku XIX wieku, około 1885 roku w Końskich w bliskiej od siebie odległości powstały trzy odlewnie: Odlewów Żelaznych i Emaliernia SŁOWIANIN, której właścicielami byli M. Hochberg i Ajzenberg, Fabryka Odlewów Żelaznych i Zakłady Mechaniczne NEPTUN własność J.Mintza oraz Fabryka Odlewów Żelaznych, Maszyn Rolniczych i Wentylatorów, której właścicielem był S. Kronenblum. Otwarcie każdej datuje się jednak na różne lata i tak „Słowianin” na 1899 rok, Kronenbluma 1903 r, a fabryka J. Minta na 1913. W zakładach produkowano taki sam lub zbliżony asortyment wyrobów. Były to odlewy kuchenne i piecowe. Wyroby tych odlewni cieszyły się dużym uznaniem odbiorców.
W chwili wybuchu I wojny światowej, aż do jej zakończenia zamknięto odlewnię „Słowianin”.
W 1948 roku wszystkie trzy zakłady połączono w jedno przedsiębiorstwo pod nazwą Koneckie Zakłady Odlewnicze.
Żelazko, które dziś proponuję jak już pisałam pochodzi z fabryki Abrahama Ajzenberga i Mojżesza Hochberga, i nosi oznaczenia, które jednoznacznie wskazują na wiek przedmiotu, czyli okres pomiędzy 1899, a 1914 rokiem. Stan zachowania widoczny jest na zdjęciach. Teraz wystarczy podjąć się kosmetyki by uzyskać piękny stan. Wżery brudu i patyny na szczęście nie są głębokie, dlatego jestem przekonana, że nawet domowymi sposobami będzie można łatwo odrestaurować ten muzealny okaz.
Bardzo ciężkie, duże, żeliwne, klasyczne żelazko jest pięknym przykładem czasów, które już nie powrócą. Proszę zwrócić uwagę na piękną linię przedmiotu, doskonale wyprofilowaną rączkę, której to profil właśnie ułatwiał operowanie takim ciężarem. Oferowane dziś przeze mnie żelazko jest nie tylko unikatem kolekcjonerskim, to także przedmiot niezwykle ozdobny. Każde stylowo urządzone pomieszczenie, zwłaszcza kuchenne wiele zyska dzięki takiej ozdobie. Zapewniam, że każdej przestrzeni nada wyjątkowy, wyszukany klimat.
Polecam serdecznie i zapraszam do licytacji.
Wymiary: wysokość 23,5 cm, długość ok. 23 cm, szerokość ok. 12 cm, waga 3,61 kg.