Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Katyń - Relacje, wspomnienia, publicystyka (1989)

19-01-2012, 14:17
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Najwyzsza cena licytacji: 10 zł      Aktualna cena: 10 zł     
Użytkownik bingor
numer aukcji: 2034370701
Miejscowość Kielce
Licytowało: 1    Wyświetleń: 17   
Koniec: 12-01-2012 21:51:01
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Witam na mojej aukcji i zapraszam do licytacji. Bingor
Strona o mnie Moje aukcje Moje komentarze Dodaj do ulubionych sprzedających Zapytaj mnie
Płatność
♦ Przelew na konto
(przedpłata)

Przesyłka
♦ List polecony
ekonomiczny: 5.90 zł
♦ List polecony
priorytetowy: 7.00 zł

Opakowanie
♦ koperta ochronna ("bąbelkowa")

Kontakt
♦ tel. 603 [zasłonięte] 256
(nie odpowiadam na sms)
♦ e-mail:
[zasłonięte]@poczta.fm
k00537

Witam na mojej aukcji.

Przed przystąpieniem do licytacji proszę zapoznać się z jej zasadami na stronie O mnie

Przedmiotem aukcji jest używana książka:

Tytuł: Katyń - Relacje, wspomnienia, publicystyka
Autorzy: Andrzej Leszek Szcześniak (wstęp i opracowanie)
Wydawnictwo: Wydawnictwa "Alfa" (Warszawa) Wydanie: I (1989)
Nakład: b.d. Ilość stron: 368 Waga: 440 g
Stan książki: bardzo dobry (-) Format: 14,5 x 20,5 cm Okładka: miękka
Stan okładki: dobry, okładka posiada ślady przetarć na krawędziach grzbietu oraz niewielkie ślady zagięć i przybrudzeń, grzbiet lekko pożółkły.
Stan kartek: czyste, białe. W książce znajduje się 5 kartek ze zdjęciami i reprodukcjami cz.b. (zdjęcia są jednak w słabej jakości druku).
Wstęp

"Historia Polski idzie dziwnemi, pod ostrym kątem, drogami... ale jest jedna droga prosta, z której nas nikt sprowadzić nie zdoła: ani chorobliwy twór cywilizacji zachodnioeuropejskiej - Gestapo, ani więzienie na Chłodnej Górze charkowskiej, ani Syberia, mroźna i głodna. Idziemy tą drogą uparcie i niestrudzenie. Tą drogą jest wolna Rzeczpospolita Polska."

Witold Ogniewicz, 1943

"Problematyka katyńska obejmuje zespół różnorodnych zagadnień, na który składają się z jednej strony losy bezpośrednich uczestników dramatu (jeńców polskich wziętych do niewoli przez Armię Czerwoną w czasie działań wojennych w 1939 roku, oficerów i żołnierzy aresztowanych w okresie późniejszym, deportowanych, zsyłanych i przemieszczanych w głąb ZSRR, ofiar tragedii w lesie katyńskim oraz zaginionych z Ostaszkowa i Starobielska), z drugiej zaś - różnorodne działania prowadzone przez ludzi znajdujących się na zewnątrz pierścienia śmierci (poszukiwania zaginionych przez rodziny, Dowództwo Polskich Sił Zbrojnych i Rząd Rzeczypospolitej Polskiej na Obczyźnie, reakcje międzynarodowe na ujawnienie zbrodni, bezpośrednie i dalekosiężne skutki Katynia itp.)
W syntetycznym opracowaniu można przedstawić problematykę katyńską tylko w ogólnym zarysie, gdyż nadmiar szczegółów utrudniałby wyodrębnienie tego, co najważniejsze. Szczegóły posiadają jednak znaczenie i wyjaśniają wiele spraw. Zmniejszają one do minimum subiektywne podejście jednego autora, które zawsze może odcisnąć swoje piętno na pracy, mimo cytowania wielu dokumentów. Umożliwiają także poznanie nastrojów bezpośrednich uczestników i świadków wydarzeń, ich subiektywnej - a zatem i różnorodnej oceny rozgrywającego się dramatu.
Stąd też narodziła się potrzeba, aby dwa pierwsze tomy: 1) "Katyń - lista ofiar i zaginionych", 2) "Katyń - tło historyczne, fakty, dokumenty" - uzupełnić tomem dodatkowym: 3) "Katyń - relacje, wspomnienia, publicystyka".
Zamieszczone w tym tomie materiały zostały wybrane spośród wielu, w sposób możliwie najbardziej reprezentatywny. Świadomie nie wykorzystano stosunkowo nielicznych oficjalnych publikacji polskich ukazujących się w kraju w latach 1[zasłonięte]944-19. Wszystkie one opierały się wyłącznie na raporcie radzieckiej Komisji Specjalnej N. Burdenki i nie wnosiły do sprawy nic nowego.
Wśród materiałów zamieszczonych, na pierwszym miejscu należy postawić publicystykę pamiętnikarską. Występuje tu kilka jej rodzajów. Są to przede wszystkim zapisywane na gorąco wrażenia i przeżycia jeńców z Kozielska, Ostaszkowa i Starobielska. Dzięki bezpośredniemu zapisowi ich autorzy oddają wiernie swoje nastroje, obawy i nadzieje. Część z nich przewieźli ocaleni, część wydobyto z mogił katyńskich. Te ostatnie towarzyszyły swym twórcom aż po grób i stanowią wstrząsające świadectwo rozgrywającej się tragedii.
Część wspomnień pisana była w okresie późniejszym, często wiele lat po rozgrywających się wydarzeniach. Te wspomnienia korygowane są na ogół przez późniejszą wiedzę i doświadczenia autorów. Wzbogaca to znacznie informacje o danym okresie i osadza sprawę w szerszym kontekście, ale czasami zaciera kontury szczegółów. W sumie jednak, ogromny materiał pamiętnikarski umożliwia dokładne poznanie poszczególnych elementów sprawy katyńskiej.
Przedłużenie literatury pamiętnikarskiej stanowią relacje składane władzom cywilnym i wojskowym przez uczestników i świadków wydarzeń. Zawierają one fakty i spostrzeżenia z niewielką tylko domieszką subiektywnych odczuć. Relacje składali prawie wszyscy uratowani oficerowie i żołnierze. Duża ilość relacji pozwala na dokładne poznanie sytuacji i losów polskich jeńców.
Spośród tysięcy relacji w niniejszym tomie zamieszczono przede wszystkim te, które posiadają walory literackie lub zawierają informacje nie występujące w innych źródłach.
Dla możliwie pełnego poznania sprawy katyńskiej istotne znaczenie mają reportaże pisane na gorąco przez świadków wydarzeń, bądź przez obserwatorów sprowadzonych na miejsce ekshumacji zwłok. Znajdujemy w nich nie tylko bogaty materiał rzeczowy i dokumentacyjny, ale także opis osobistych przeżyć.
Materiałami o charakterze dokumentów są raporty. Zamieszczono ich tu trzy rodzaje. Jedne dotyczą bezpośrednio przebiegu ekshumacji i obdukcji zwłok i zawierają ustalenia komisji lekarzy i kryminologów. W oparciu o nie oraz o bezpośrednie obserwacje opracowali też raporty świadkowie sprowadzeni przez Niemców do Katynia. Byli to najczęściej oficerowie polscy i alianccy - jeńcy z niemieckich oflagów. Ich raporty potajemnie (lub po zakończeniu wojny) dotarły do dowództwa Sprzymierzonych. Niektóre z nich przez wiele lat czekały potem na ujawnienie.
Raporty o specjalnym charakterze opracowali oficerowie wywiadu i dyplomaci. Opierały się one na wielu tajnych dokumentach i zawierały nieraz sensacyjne treści. I w tym przypadku trzeba było czekać długie lata na ich opublikowanie.
Ostatnią grupę zamieszczonych w tym tomie materiałów stanowią artykuły publicystyczne, których autorzy starają się w różnej formie zapoznać czytelników z problematyką katyńską. Artykuły te są bardzo zróżnicowane: od opisów niektórych fragmentów sprawy aż po opracowania syntetyczne. Pozwoli to na prześledzenie publicystyki katyńskiej w okresie rozwoju pierestrojki i głasności."

Spis treści

♦ Wstęp - Andrzej Leszek Szcześniak
♦ Sprawa katyńska po II wojnie światowej - Andrzej Leszek Szcześniak

Część I: RELACJE I WSPOMNIENIA Z POBYTU W OBOZACH
♦ Kozielsk - Witold Ogniewicz
♦ W Kozielsku - Stanisław Lubodziecki
♦ Druga strona Kozielska - Tadeusz Felsztyn
♦ Na katyńskiej drodze - Z Henrykiem Gorzechowskim, ocalałym więźniem Kozielska, rozmawia Marek Hołubicki
♦ Rozmowa o Starobielsku - Józef Czapski
♦ Jeden z wielu tysięcy. Korespondencja mjr. Henryka Dyducha ze Starobielska (XI 1939 - III 1940) - Marek Hołubicki
♦ Notatnik wojenny - Zygmunt Bohusz-Szyszko
♦ Z Wierzbnika do Ostaszkowa. Relacja Tadeusza Bilskiego, ocalałego jeńca Ostaszkowa

Część II: Z MIEJSCA ZBRODNI
♦ Widziałem na własne oczy - Józef Mackiewicz
♦ Castrum doloris - Zygmunt Nowakowski
♦ Katyńskie notatniki. Odpisy z notatników znalezionych przy ciałach polskich oficerów - Maciej Kozłowski
♦ Raport z Katynia. Sprawozdanie poufne Polskiego Czerwonego Krzyża - Kazimierz Skarżyński
♦ Klucz do "Parku Kultury i Odpoczynku" - Józef Mackiewicz
♦ Na wiosnę 1940 roku... Wywiad z duńskim doktorem Helge Transenem przeprowadzony przez Wojciecha Trojanowskiego
♦ Znak Pogoni na mogile katyńskiej - Jerzy Lebiedziewski
♦ W Katyniu zginął kwiat inteligencji - Stanisław Zadrożny
♦ Byłem w Katyniu - Z Hieronimem Bartoszewskim rozmawia Helena Wojtas

Część III: ECHA KATYNIA
♦ Masakra katyńska (raporty z lat 1943 i 1944) - Owen O`Malley
♦ Musimy ujawnić przed światem... Przedmowa do: Zbrodnia katyńska w świetle dokumentów - Władysław Anders
♦ W lesie katyńskim. Nad mogiłą ofiar zbrodni niemieckiej - Gustaw Butlow
♦ Zachód i Katyń - Ferdynand Goetel
♦ Tajemnica śmierci Iwana Kriwoziercowa, głównego świadka zbrodni katyńskiej - Józef Mackiewicz
♦ Łagrowe echa Katynia - Światosław Karawanski

Część IV: SPRAWA KATYŃSKA STALE AKTUALNA
♦ Katyń i odwilż - Józef Czapski
♦ Zanim padło słowo "Katyń" - Krystyna Kersten
♦ Katyń - fakty i znaki zapytania - Jerzy Marek Nowakowski
♦ W lesie katyńskim - Tadeusz Pióro
♦ Sprawa katyńska - Z Józefem Buszką rozmawia Marian Szulc
♦ Katyń - Marek Hołubicki
♦ Katyń - Janusz K. Zawodny
♦ Stygmat katyński - Jacek Trznadel
♦ Prawda o Katyniu w świetle dokumentu - Leszek Martini
♦ Katyń - Jeszcze jeden dokument - Janusz Kurtyka
♦ Katyń: potwierdzić czy zaprzeczyć? - Aleksander Akuliczew, Aleksiej Pamiatnych
♦ Katyń, zbrodnia nieprzedawniona - Stanisław Podemski