Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Kategorie w języku Język w kategoriach Cichońska

13-05-2015, 16:46
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 39.90 zł     
Użytkownik phkowalska
numer aukcji: 5085666628
Miejscowość Siemiatycze
Wyświetleń: 5   

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Okładka: miękka
Rok wydania (xxxx): 2009
Kondycja: bez śladów używania
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Kategorie w języku Język w kategoriach

 

 Cichońska Maria red.


 Wydawnictwo: Uniwersytet Śląski

ISBN: 978-83-[zasłonięte]-1764-9
Format: 17,0x24,0 cm
Liczba stron: 256
Oprawa: Miękka
Wydanie: 2009 r.

Opis:

Sieć różnorodnych kategorii porządkuje język, umożliwia korzystanie z jego nieprzebranych zasobów, tak że trudno wyobrazić sobie fenomen języka zorganizowany na innych zasadach. Systematyczne badania w zakresie kategorii językowych, prowadzone od czasów strukturalizmu w ramach różnych teorii i orientacji metodologicznych, na materiale poszczególnych języków, w tym także w ujęciu konfrontatywnym, wyjaśniły dotąd wiele kwestii dotyczących kategorialności, jednak nadal stanowią niewyczerpane obszary badawcze lingwistyki.
Stopniowa rezygnacja z budowania modeli dedukcyjnych kategorii na rzecz badań prowadzonych na naturalnym materiale językowym, czyli przejście do procedur indukcyjnych, oraz uwzględnienie różnorodnych uwarunkowań, w których funkcjonują kategorie, umożliwiły rewizję poglądów dotyczących natury kategorii określonych przez Arystotelesa na rzecz koncepcji stanowiącej rezultat współczesnego rozwoju nie tylko lingwistyki, lecz szerzej — humanistyki, ukazującej ich niejednokrotnie złożoną naturę i niestałość granic. Samo pojęcie „kategoria językowa" jest poddawane permanentnej refleksji naukowej, wynikającej ze stosowania nowych metodologii badawczych.
Część pytań o naturę kategorii zdołano wyjaśnić za pomocą teorii semantycznych, począwszy od teorii pól semantycznych, które pozwoliły uświadomić ich złożoność. Niejednokrotnie policentryczny charakter cech kategorialnych sprawia trudności w ich interpretacji, między innymi w kwestii wydzielania podkategorii. Wiedzę na temat językowej kategorialności rozwija też w ostatnich czasach teoria kognitywna, proponując nowe, oryginalne interpretacje.