Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

KATALOG KRAJOWE PIASKI GLINY FORMIERSKIE ODLEWY

08-02-2014, 20:11
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 49.99 zł     
Użytkownik inkastelacja
numer aukcji: 3930298982
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 3   
Koniec: 08-02-2014 19:34:59

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Okładka: twarda
Rok wydania (xxxx): 1957
Język: polski
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO SPISU TREŚCI

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO OPISU KSIĄŻKI

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY ZNAJDUJĄCE SIĘ W TEJ SAMEJ KATEGORII

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT

PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ SPRZEDAWANEGO PRZEDMIOTU, WYSTARCZY KLIKNĄĆ NA JEDNĄ Z NICH A ZOSTANIESZ PRZENIESIONY DO ODPOWIEDNIEGO ZDJĘCIA W WIĘKSZYM FORMACIE ZNAJDUJĄCEGO SIĘ NA DOLE STRONY (CZASAMI TRZEBA CHWILĘ POCZEKAĆ NA DOGRANIE ZDJĘCIA).


PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI -
AUTOR -
WYDAWNICTWO -
WYDANIE -
NAKŁAD - EGZ.
STAN KSIĄŻKI - JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM) (wszystkie zdjęcia na aukcji przedstawiają sprzedawany przedmiot).
RODZAJ OPRAWY -
ILOŚĆ STRON -
WYMIARY - x x CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)
ILUSTRACJE, MAPY ITP. -

DARMOWA WYSYŁKA na terenie Polski niezależnie od ilości i wagi (przesyłka listem poleconym priorytetowym, ew. paczką priorytetową, jeśli łączna waga przekroczy 2kg), w przypadku wysyłki zagranicznej cena według cennika poczty polskiej.

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ

SPIS TREŚCI LUB/I OPIS (Przypominam o kombinacji klawiszy Ctrl+F – przytrzymaj Ctrl i jednocześnie naciśnij klawisz F, w okienku które się pojawi wpisz dowolne szukane przez ciebie słowo, być może znajduje się ono w opisie mojej aukcji)

MINISTERSTWO PRZEMYŚLU CIĘŻKIEGO Centralny Zarząd Odlewnictwa BIURO DOSTAW ODLEWNICTWA
KATALOG
KRAJOWYCH PIASKÓW i
GLIN FORMIERSKICH
WARSZAWA 1957 PAŃSTWOWE WYDAWNICTWA TECHNICZNE
Opracowali:
mgr inż. Hygin Ploszek
mgr Tadeusz Rzepa doc. mgr inż. Zdzisław Wertz
Opiniodawca
mgr inż. Jur Piszak
RedaktorB.D.O. inż. Jerzy Faszfałow

Katalog zawiera zestawienia własności piasków i glin krajowych, zbadanych pod względem przydatności dla
odlewnictwa.
W katalogu są podane najważniejsze wytyczne dla odlewników dotyczące właściwego doboru materiałów formierskich; katalog jest również niezbędny pracownikom zaopatrzenia zakładów odlewniczych.
Redaktor techniczny A. Maryewski Korektor techniczny M. Krumholz
CZĘŚĆ OPISOWA





WSTĘP

Szybki rozwój odlewnictwa w naszym kraju sprawił, że zaopatrzenie w materiały formierskie stało się jednym z najważniejszych zagadnień. Przemysłowi odlewniczemu trzeba zapewnić jakościowo oraz ilościowo dostawę materiałów formierskich od których w dużej mierze zależy możliwość wykonania zadań stojących przed odlewnictwem, a zwłaszcza pod względem wysokiej jakości odlewów.
Niniejszy katalog ma na celu zapoznanie naszych odlewników z większością krajowych piasków i glin formierskich. Ma on również na celu zapoznanie zarówno odlewników, jak też zaopatrzeniowców z warunkami technicznymi jakim piaski i gliny powinny odpowiadać, a które są również podstawą do technicznego odbioru tychże materiałów.
Ponadto w katalogu umieszczono szereg uwag o postępowaniu przy wprowadzaniu piasków i glin do produkcji oraz niektóre wytyczne dobierania właściwych składników do sporządzania mas formierskich.
Piaski i gliny formierskie, wymienione w niniejszym katalogu, stanowią cały wybór tych materiałów eksploatowanych i dostarczanych obecnie odlewniom, po odrzuceniu tych, które w dużym stopniu odbiegają od stawianych wymogów jakości. Nie ujęto również w katalogu złóż znajdujących się na terenach poszczególnych odlewni, które niekiedy wydobywają piaski we własnym zakresie. Złoża te z reguły nie są ogólnie znane i dostępne.
Dopiero po drugiej wojnie światowej zaistniały sprzyjające warunki do systematycznego zbadania krajowych złóż piasków i glin formierskich. Tym problemem zajął się przede wszystkim Instytut Odlewnictwa w Krakowie nawiązując następnie współpracę w tym zakresie z Biurem Dostaw Odlewnictwa w Katowicach, wyłącznym dystrybutorem tych materiałów, oraz Instytutem Geologicznym w Warszawie. Zasługi w tej dziedzinie mają również niektóre wyższe uczelnie techniczne w kraju.
Jak już wspomniano, katalog zawiera zasadniczo dane o piaskach formierskich odpowiadających stawianym przez odlewnictwo wymaganiom. Podano w katalogu wyniki analiz złóż piasków pochodzące z ostatnich czasów. Należy jednak przygotować użytkownika katalogu do tego, że
wyniki przyszłych analiz poszczególnych złóż mogą ulegać zmianom, niekiedy w znacznych granicach. Przyczyną tego jest to, że zaleganie złóż nie jest do tej pory dostatecznie zbadane ani pod względem zasobowości, ani gatunkowego składu. Może się również zdarzyć, że podane złoże ulegnie szybkiemu wyczerpaniu wskutek eksploatacji.
Wiele kopalń piasków posiada bardzo zmienne pokłady. Zwłaszcza w rejonie Olsztyna k/Częstochowy, gdzie piaski formierskie występują w soczewkowatych, stosunkowo płytkich odkrywkach o małej zasobowości, zachodzi konieczność prowadzenia ciągłych poszukiwań i przerzucania się z wydobywaniem z miejsca na miejsce. Piaski w tych złożach posiadają bardzo zmienne własności, warstwy piasku tłustego są przegradzane lub przechodzą stopniowo w piaski chude, a nawet kwarcowe. W takich okolicznościach tylko ostrożne i ściśle kontrolowane wydobycie zapewnia materiał o jednorodnych własnościach dla odlewnictwa.
Ilość glin formierskich podanych w katalogu jest mała. Jedne z nich służą wyłącznie jako materiał do formowania wzornikowego, inne jako lepiszcze do mas formierskich. Gliny ujęte w katalogu, mające służyć jako lepiszcze, mają dobre własności, występują w wielkich pokładach, toteż nie zachodzi konieczność podawania dużego wyboru glin. Ograniczenie ilości asortymentów glin ma również znaczenie oszczędnościowe, gdyż gliny przed dostawą muszą podlegać przeróbce na kosztownych urządzeniach suszących i przemiałowych.
Główne zaopatrzenie odlewnictwa w gliny formierskie opiera się na glinach wydobywanych równocześnie dla przemysłu materiałów ogniotrwałych. Są jednak również gliny, które są eksploatowane wyłącznie dla potrzeb odlewnictwa. Wykazują one zdolności nadawania masom formierskim wysokich własności wytrzymałościowych, niekoniecznie w połączeniu z ogniotrwałością.
Pominięto w katalogu gliny bentonitowe, których znane krajowe złoża nie zapewniają wskutek małych zasobów złóż stałej i jednolitej dostawy, a koszt ich wydobycia jest zbyt wysoki.
Mimo szerokiej akcji popularyzującej znaczenie właściwego doboru mas formierskich i wskazującej na ich wpływ na jakość produkcji, niektóre zakłady odlewnicze jeszcze obecnie zaopatrują się w piaski i gliny formierskie o nieodpowiednich własnościach. Jedne czynią to przez lekceważenie tego ważnego czynnika jakości odlewów, inne motywują swe postępowanie niskimi kosztami stosowanego materiału lub bliskim położeniem złoża.
Przykre doświadczenia uczą, że niektóre założenia oszczędnościowe w tej dziedzinie są fałszywie pojętą oszczędnością. Dobrze prowadzony zakład odlewniczy wymaga właściwych materiałów i jakościowo pewnej dostawy. Dostawy zaś mogą być jakościowo pewne jedynie przy zachowaniu koniecznych wytycznych eksploatacji.
Wydobywany materiał bada się i gromadzi przed wysyłką na odrębnych hałdach według gatunków pochodzących zawsze z tej samej odkrywki. Różne odkrywki, przy identycznej ziarnistości i ilości lepiszcza, mają często niezgodne własności technologiczne. W kopalniach prowadzonych na szerszą skalę ustala się długofalowy plan eksploatacji na podstawie próbnych wierceń i badań własności wydobytych w ten sposób próbek materiałów.
Jakość materiałów załadowanych do przesyłki jest atestowana. Do każdej przesyłki załącza się arkusz atestu charakteryzujący w wyczerpujący sposób własności materiału. Przy pierwszej przesyłce piasku formierskiego atest zawiera wyniki następujących badań:
a) analizy sitowej ziarn piasku,
b) ilości lepiszcza,
c) temperatury spiekania ziarn,
d) zmienności wytrzymałości i przepuszczalności w zależności od nawilżenia (w postaci wykresu).
Przy następnych przesyłkach piasku tego samego gatunku podaje się w ateście wyniki badania kontrolnego próbki pobranej z wagonu na przepuszczalność i wytrzymałość na ściskanie przy określonej ilości wilgoci, jeżeli otrzymane wartości pokrywają się z wartościami przeciętnymi, uzyskanymi przy pełnym badaniu piasku z danego złoża, na które powołuje się atest.
W wypadku stwierdzenia przy badaniu kontrolnym rozbieżności w wynikach przeprowadza się pełne badanie piasku wysyłanego wagonu i wystawia pełny atest jak przy pierwszej wysyłce.
Podobne postępowanie obowiązuje przy dostawach glinek. Badanie glinek przeprowadza się według normy, a badania kontrolne każdego wagonu według próby technologicznej z tejże normy.
Atesty są podstawą reklamacji odbiorcy, jeżeli jego badania laboratoryjne wykazują omówione w rozdziale „kontrola techniczna jakości piasków i glin" rozbieżności wyników.





SPIS TREŚCI

Uwagi dla korzystających z katalogu . . . 3
Część opisowa...... 5
Wstęp..........
Wiadomości ogólne.....[ 7
Klasyfikacja piasków formierskich . : . . . a
Klasyfikacja glin formierskich ... !..... ' 19
Własności technologiczne piasków formierskich ."."""" 20
Kontrola techniczna jakości piasków i glin ...... 27
Uwagi o stosowaniu piasków i glin formierskich 00 -
Dodatki do mas formierskich ... ""
Przerób mas formierskich ....... o?
Ustalanie składników masy formierskiej ...' î ' Własności mas formierskich dla staliwa, żeliwa oraz" stopów metali
nieżelaznych......... „„
Przykłady składów mas formierskich ......[ 35
Część szczegółowa........ 37
Piaski formierskie...... 37
Gliny formierskie -...,..." 185
Załączniki......





PRZEDSIĘBIORSTWO DOSTAW MATERIAŁÓW ODLEWNICZYCH
KATOWICE
UZUPEŁNIENIE
DO KATALOGU MATERIAŁÓW
FORMIERSKICH I ODLEWNICZYCH
WYDANEGO W 1967 R.
WYDAWNICTWO KATALOGÓW I CENNIKÓW WARSZAWA 1969





SPIS TREŚCI

Informacja handlowa
Wykaz materiałów nie objętych dystrybucją Przedsiębiorstwa Dostaw Materiałów Odlewniczych
Wykaz cen zbytu materiałów formierskich i odlewniczych Dział 01. Aparatura laboratoryjna do badania materiałów formierskich
,, 02. Narzędzia pneumatyczne 03 Filtry ceramiczne
1. Gliny formierskie, spoiwa stałe i kleje rdzeniowe 2 Spoiwo ciekłe
3. Materiały zabezpieczające przed przypaleniem masy do odlewu i przylepianiem masy do modelu ., 4. Powłoki i smary dla odlewnictwa ciśnieniowego ,, 5. Materiały do sporządzania form skorupowych
6. Materiały do wytwarzania modeli i płyt modelowych
7. Materiały rafinujące i topniki do stopów miedzi
8. Materiały rafinujące i topniki do stopów aluminium
9. Materiały egzotermiczne
10. Materiały do naprawy odlewów
11. Skrzynki formierskie ze stali profilowej giętej
12. Galanteria odlewnicza
,, 13. Narzędzia formierskie, pędzle zmiotki, sita
,, 14. Śrut metalowy do oczyszczania odlewów
,, 15. Materiały ogniotrwałe
16. Piaski formierskie kwarcowe i naturalne



WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.