Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Karczmy i zajazdy polskie CHRZANOWSKI

19-01-2012, 14:45
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 60 zł     
Użytkownik beaaa
numer aukcji: 1997489039
Miejscowość Internet
Wyświetleń: 44   
Koniec: 13-01-2012 16:08:06

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha





Arkady 1958
82 str
stan dobry

TREŚĆ
Karczmy w dawnej Polsce str. 3
Karczma jako element krajobrazu
i urbanistyki
str. 18
Architektura karczem str. 24
Uwagi końcowe str. 34
Katalog ważniejszych karczem
i zajazdów zabytkowych
str. 73
Literatura str. 81
KATALOG WAŻNIEJSZYCH KARCZEM I ZAJAZDÓW ZABYTKOWYCH
Katalog ten nie obejmuje oczywiście wszystkich karczem i zajazdów rozsia­nych na terenie naszego kraju, gdyż nie są one jeszcze zewidencjonowane. Autor zamieścił więc w katalogu obiekty istniejące, które zna z autopsji i które zostały wzmiankowane w tekście lub przedstawione w części ilustra-
cyjnej.
Aniołka, pow. Miechów. D. zajazd. I poi. w. XIX. Murowany, parterowy z nieznacznym, piętrowym ryzalitem od frontu, rozczłonowanym pilastrami i zwieńczonym przyczółkiem. Dach pierwotnie naczółkowy. Wnętrze, prze­kształcone.
Baligród, pow. Ustrzyki. D. zajazd. Murowany z kamienia i cegły, wznie­siony na rzucie wydłużonego prostokąta, z sienią przejazdową i stanem wzdłuż całego budynku.
Borowe, pow. Grójec — D. karczma. W. XVIII. Murowana, parterowa na rzucie wydłużonego prostokąta, z wgłębionym podcieniem — portykiem ko­lumnowym na osi. Obecnie w ruinie.
Czacz, pow. Kościan. D. zajazd. Ok. r. 1800 r. Wzniesiony na rzucie litery T ze stanem od tyłu. Na osi frontu piętrowy ryzalit, w którym półkoliście zamknięta arkada. Ryzalit zwieńczony trójkątnie. Dachy naczółkowe (ii. 40).
Czeszewo, pow. Września. D. karczma. W. XVIII. Konstrukcji szachulcowej, otynkowana. Dach łamany z lukaroą aa osi. Wnętrze przekształcone (ii. 44).
Duszniki, pow. Szamotuły. D. poczta. Pocz. w. XIX. Murowana. Od frontu ganek — obecnie weranda, wsparty na czterech obmurowanych kolumnach. Powyżej facjata zwieńczona trójkątnie. Dach naczółkowy. Dawniej istniała Przy poczcie obszerna stajnia i wozownia.
73
■ A klasztorny tzw. N.dolnik. II pot. w. XVIII. Osobno sto-Gostyn. D. «|«J "•« y dachem manBardowym. Obok dawna staj-
r^rZieTytloLgo prostokąta oraz drugi budynek mieszkałny. Wnętrza przekształcone (ił. 42, 43).
Gróiec D poczta. W. XVIII. Murowana. Budynek poc^thalterii parterowy, „sytuowany k.łenicowo, przy nim oddzielone bramami wjazdowymi dwa budynki usytuowane doń prostopadle - pierwotnie stajn.e (.1. 58).
Hoczew pow. Ustrzyki Dolne. D. zajazd. Murowany z kamienia i cegły, wzniesiony na rzucie wydłużonego prostokąta ze stanem i sienią przejazdową wzdłuż całego budynku.
Izdebnik pow. Wadowice. D. poczta. W. XVIII/XIX. Od frontu jedno-, od tylu dwukondygnacjowa. W tylnej elewacji galerie arkadowo-filarowe (ił. 62).
Jaroslawiec pow. Hrubieszów. D. karczma — położona w dobrach Stanisława Staszica. Parterowa z piętrowym portykiem kolumnowym na osi. W przy- ( czólku portyku monogram S. Staszica. Wnętrze przekształcone (ii. 46, 47).
Jeleśnia pow. Żywiec. D. karczma. R. 1774. Drewniana, zrębowa, na rzucie litery T, z diiżą izbą karczemną i obszernym stanem. Obecnie odnawiana i przywracana do pierwotnego stanu — m. in. będzie zrekonstruowany gane wsparty na 2 słupach od frontu (ii. 22, 23, 64;.
Jurgów pow. Nowy Targ. D. karczma. I poi. w. XIX. Murowana. Od frontu wystawka z facjatką wsparta na słupach. Dach czterospadowy (ii. 35).
Kęty pow. Oświęcim. D. poczta Koniec w. XVIII. Murowana, piętrowa z ryzalitem na osi i sienią na przestrzał. Dach mansardowy z naczolkami.
Konopnica pow. Lublin. D. zajazd. Pora. w. XIX. Murowany, parterowy, z ryzalitem piętrowym na osi, wejście we wnęce.
Korezew pow. Sokołów. D. karczma. W. XVm/XlX. Drewniana, otynko-»«. Od f,„n,„ podci)■
•»'■
Kory pow. Bielsko- D. zajazd. R. 1828 (kartusz nad wejściem). Murowany parterowy z piętrowym ryzalitem na osi, w którym sklepiony przedsionek Zachowana stara stolarka klasycyslyczna z okuciami (ii, 51).
Kraśniczyn pow. Krasnystaw. Karczma. W. XVIII/XIX. Drewniana, częściowo obmurowana, bielona. Wzniesiona na rzucie zbliżonym do litery L ze Bta-nem pomieszczonym w skrzydle od tylu. Od frontu podcień wsparty na grubych drewnianych elupach imitujących kolumny. Dach czterospadowy kryty strzechą (ii. 27).
Kroczewo pow. Płońsk. Tzw. Królewska Poczta. W. XVIII. Murowana, par­terowa na rzucie wydłużonego prostokąta z dwoma ryzalitami w elewacji tylnej oraz piętrowym ryzalitem na osi elewacji frontowej. W przyziemiu ryzalit otwarty arkadami. Stan zabytku b. zly, grożący zawaleniem się budynku (ii. 61).
Krzywaczka pow. Myślenice. D. karczma zbudowana w 1817 r. przez cieślę Stanisława Miętkę (napis na belce stropowej). Murowana z facjatkami na osiach obu elewacji dłuższych. Od tylu równoległy stan połączony z karczmą murem z bramami przejazdowymi (ii. 49).
Krzywosądz pow. Aleksandrów Kujawski. D. zajazd dworski. Ok. poi. w. XIX. Murowany, neogotycki. Po bokach elewacji frontowej dwa ryzality z de­koracją utworzoną z płytkich wnęk ostrołukowych. Z tyłu za budynkiem równoległy stan (ii. 59).
Lublin. D. karczma przy ul. Łęczyńekiej. Wzniesiona zapewne w pocz. w. XIX, Murowana. Rzut wg schematu typu I z sienią przejazdową na osi i obszernym stanem przybudowanym od tylu (obecnie stan spalony). Część środkowa piętrowa o charakterze ryzalitowym. Dekoracja rustyką (ii. 39).
Łowicz. D. poczta. R. 1829. Spalona w czasie działań wojennycn i odbudo­wana w r. 1950. Poczthalteria piętrowa z pozornym portykiem jońskim od frontu. Po bokach dwa symetryczne, prostopadłe doń, oddzielone bramami, budynki dawnych stajen.
Łuków. D. poczta. I poi. w. XIX. Murowana, parterowa z trzema ryzalitami uwieńczonymi prostymi attykami
75
M|m„ p0w. Szczytno. D. karczma. Zbudowana w r. 1813 przez braci K kowkU Drewniana, zrębowa, w nowszych czasach odeskowana na pod-owaniu z granitowych głazów. Dwa połączone ze sobą równolegle bu-"1"|i'|°Wap" stanu dwie bramy przejazdowe z zastrzałami. W szczycie stanu ozdobny pazdur. W części mieszkalnej komin butelkowy mieszczący tzw. czarna kuchnię. Dobrze zachowana izba karczemna (ii. 33, 34, 70).
Mełgiew pow. Lublin. Karczma. I pot. w. XIX. Drewniana z dachem krytym strzechą, wspartym na dwóch słupach podcieniowych. Pierwotnie znajdował się przy niej zapewne stan w przedłużeniu podcienia, obecnie budynek jest skrócony (ii. 30).
Mielęcin pow. Kępno. D. karczma dworska. Zbudowana ok. r. 1800. Muro­wana na rzucie wydłużonego prostokąta z piętrowym, kolumnowym por­tykiem na osi. Wnętrze przekształcone (ii. 48).
Mińsk Mazowiecki. D. poczta. Pocz. w. XIX. Murowana. Dwa budynki usy­tuowane do siebie prostopadle. Poczthalteria o skromnych późnoklasycy-stycznych podziałach. Zaakcentowana część środkowa, pierwotnie zwień­czona zapewne przyczółkiem.
Myślenice. Dom zw. Greckim — niewątpliwie dawniej dom zajezdny. Zbu­dowany pod koniec w. XVII, przebudowany w r. 1818. Na osi facjata i sień sklepiona. Duży komin butelkowy mieszczący pierwotnie kuchnię. Dach ła­many z lukamatni.
W okolicy Myślenic, przy drodze do Dobczyc, iBtnialy dwa zajazdy, z któ­rych jeden został rozebrany w ostatnich latach, drugi, w Drogini — znacz­nie przekształcony. Murowane, parterowe o skromnych podziałach ramo­wych. Stan osobno.
Niedrzewica pow. Bychawa. D. zajazd. Zbudowany ok. poi. w. XIX. Muro-
■ny, na rzucie wydłużonego pro9,okąU Ie gtanem ; przejazdem wzdłuż
i 'B°. bud'rnk°- Wzdłuż stanu trakt pomieszczeń mieszkalnych z sieni,
«tro T W26'C ronach wejścia podcień wsparty „a boniowanych filarach (ii. 37).
1 "*' T"*- D- zajazd przy ul. Waksmundzkiej. Pocz. w. XIX. Murowany, 76
z gankirm wspartym .ia dwóch kolumna, li. Budynek jednolr.ktowy Obok drewniane zabudowania go-podarczc (,la„), (ii. 57). *' ^
Ostrów pow. Przemyśl. D. zajazd. Poi. w. XIX. Murowany, wzniesion rzucie wydłużonego prostokąta z sienią przejazdową i stallem wzdłuż""^™ budynku. Darń naczółkowy.
Paprotniu pow. Sochaczew. Kuźnia przy zajeździe z I pot. w XIX M wana, usytuowana szczytowo z podcienieni wspartym na 3 parach kolumn Dach naczółkowy.
Pieskowa Skala pow. Olkusz. D. karczma pod zamkiem. Zbudowana w II poł w. XIX. Murowana z podcieniem wspartym na 3 kolumnach zajmującym część elewacji środkowej. Położona malowniczo na stoku wzgórza przy dro­dze do Olkusza (ii. 71).
Podwilk pow. Nowy Targ. D. karczma, przeniesiona obecnie do Zubrzycy Górnej. Zbudowana w XVIII w. Drewniana, zrębowa, nakryta dachem ła­manym z ozdobnie opracowanymi tukarnami (ii. 32).
Pasieka — vide Wola Justowska.
Promna pow. Białobrzegi, dawniej Grójec. D. karczma. Zbudowana w koucu w. XVIII. Murowana, wzniesiona na rzucie wydłużonego prostokąta. Pod­cień czterokolumnowy zajmuje część elewacji frontowej. Niegdyś istniał analogiczny, symetrycznie umieszczony podcień z drugiej strony skróconego w nowszych czasach budynku, jak widać na fot. nr 411 we „Wsi i Mia­steczku" (ii. 36).
Raknlupy pow. Chełm. D. karczma. W. XVIII/XIX. Murowana. Spalona w czasie działań wojennych. W ruinie. Ukształtowanie bryły analogiczne jak karczmy w Lublinie. Od lylu wielki stan nakryty „hangarowym" dachem siodłowym o wypukłych połaciach (ii. 65).
Sarnowa pow. Rawicz. D. karczma miejska. Zbudowana w I poi. w. XIX. Usytuowana szczytowo z podcieniem na 3 słupach. Obok w murze brama wjazdowa na podwórze (ii. 45).
77
Siennica Róiana pow. Krasnystaw. D. zajazd. I poi w. XIX. Murowany — „ typie podwarszawskich zajazdów - vide Stara Miłosna, (ii. 54).
Slaboszów pow. Miechów. D. karczma. Pot. w. XIX. Przy dłuższej elewacji oraz przy jednym z krótszych boków podcień wsparty na boniowanych fila­rach i arkadach filarowych (ii. 38)
Sławków pow. Olkusz. Karczma. W. XVIII. Drewniana, zrębowa — klasyczne rozwiązanie typu I (ii. 20, 21, 63, 69).
Spytkowice pow. Myślenice, Karczma. II poi. w. XIX. Murowana, parterowa z facjatką. Sień na przestrzał sklepiona kolebkowo z lunetami. W niektórych izbach sklepienia zwierciadlane z lunetami. Ganek i facjata od frontu do-budowane przez arch. R. Mączyńskiego w pocz. w. XX. Stajnia równoległa do karczmy, położona za nią i połączona murem, w którym bramy prze­jazdowe (ii. 56).
Siara MUofina pow. Warszawa. D. zajazd. Typowy przykład podwarszaw­skiego zajazdu z ok. r. 1800 złożonego z dwóch budynków (tutaj połączo­nych narożnikami) usytuowanych równolegle, z tym, że stan położony bliżej drogi (ii. 52).
Stary Sącz. Tzw. Dom na Dołkach. Zbudowany w. XVIII. Murowany, pier­wotnie na rzucie litery T z sienią przejazdową i stanem od tylu (obecnie rozebranym). Dach łamany, (ii. 7).
Strzyiewice pow. Bychawa. D. karczma. W. XVIH/XIX. Układ wg schematu Jypu II: od frontu wzdłuż części mieszkalnej podcień wiodący do stanu, "ach naczółkowy. Obecnie w ruinie.
Sucha. Karczma miejska. W. XVIII/XIX. Drewniana, otynkowana. Na osi Po cień zamknięty dwoma skrajnymi występami. Opracowanie .łupów i kon­strukcji podcieni, b. „zdobne. Wysoki dach czterospadowy (ii. 24, 25, 63).
Tarczyn pow. Grójec. D. zajazd lub poeta. Pocz. w. XIX. Murowani. Siei
P"e'"'i0V" ">" •»■ Nad wjazdem f.ej.tka. Dach naczółkowy (ii. 60).
78
Tarnów. D. ..jazd. W. XVIII/XIX. Murowany, na raucie wydłużonego prosto­kąta, nakryty dachem łamanym. Wnętrze przekształcone. Obok drewnian zabytkowy lamue.
Węgrów. D. zajazd w rynku. Ok. poi. w. XIX. Od frontu na osi Facjata, pod którą pierwotny, zamurowany wjazd do sieni.
Wielka Wola pow. Opoczno. D. karczma. W. XVUI/XIX. Drewniana, esc-ściowo obmurowana. Układ zbliżony do wzoru II z podcieniem wspartym na murowanych kolumnach zajmującym część dłuższej elewacji. Wnętrze prz;-ksztalcone (ii. 31).
Wieprz pow. Żywiec. D. zajazd. Po-cz. w. XIX. Murowany, parterowy z faciai-kami na osi obu dłuższych elewacji. Pośrodku sień sklepiona na przestrzał Dach mansardowy. Obok przekształcony stan wzniesiony równolegle do za­jazdu, bliżej drogi (ii. 50).
Włóściejewki pow. Śrem. D. zajazd. I poi. w. XIX. Murowany ze szczytami konstrukcji szachulcowej. Budynek mieszkalny i połączony z nim, położony bliżej drogi, stan. Dachy naczółkowe (ii. 55).
Wola Justowska pod Krakowem. D. karczma przeniesiona z Pasieki (pow. Wadowice) do skansenu. Ok. 1800 r. Drewniana, z podcieniem zajmującym całą dłuższą elewację. Słupy podcieniowe profilowane z zastrzałami (ii. 29).
Wygoda. „Dom Zajezdny Wygoda" — typowy przykład podwarszawskiego zajazdu z I poi. w. XIX. Dwa równoległe, niemal stykające się, narożnikami budynki. Zajazdy takie zachowały się w: Szczęsnej, Szczerbówce, Grzędach* Raszynie, Załuskach (ił. 53).
Zachoczewie pow. Ustrzyki Dolne. D. Zajad. I poł. w. XIX. Murowany z ka­mienia i cegły, wzniesiony na rzucie wydłużonego prostokąta z sienią prze­jazdową i stanem wzdłuż budynku.
Zawichogt. D. karczma. Zniszczona i gruntownie przekształcona. 0 pierwo­tnym wyglądzie informuje ił. nr 236 we „W$i i Miasteczku'1. Murowana, poza tym analogiczna jak karczma w Sławkowie. Obecnie zachowany jedynie
79
budynek mieszkalny z sienią przejazdową. Brak dawnego stanu, podcienia i dachu mansardowego, (ii. 17).
Zawoja pow. Sucha. D. karczma. Zbudowana w r. 1836. Data i nazwisko fundatorki Anny Surmak na sosręhie. Od frontu podcień o profilowanych słupach z zastrzałami, W tyłe przy dziedzińcu gospodarczym łmdynek stajni. Obok karczmy brama przejazdowa na dziedziniec (ii 28, 66, 67).
Zubrzyca Górna — vide Podwilk.
Żdżannc pow. Krasn>staw. D. karczma W. XVIII/XIX. Murowana. Na osi nieznaczuy ryzalit ujęty pilastrami i zwieńczony trójkątnym szczytem. Na­rożniki zaakcentowane boniowaniem (U. 41).


Darmowy Hosting na Zdjęcia Fotki i Obrazki Darmowy Hosting na Zdjęcia Fotki i Obrazki Darmowy Hosting na Zdjęcia Fotki i Obrazki Darmowy Hosting na Zdjęcia Fotki i Obrazki Darmowy Hosting na Zdjęcia Fotki i Obrazki Darmowy Hosting na Zdjęcia Fotki i Obrazki Darmowy Hosting na Zdjęcia Fotki i Obrazki Darmowy Hosting na Zdjęcia Fotki i Obrazki Darmowy Hosting na Zdjęcia Fotki i Obrazki Darmowy Hosting na Zdjęcia Fotki i Obrazki Darmowy Hosting na Zdjęcia Fotki i Obrazki Darmowy Hosting na Zdjęcia Fotki i Obrazki