Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Juliusz Woźny, 1241

03-07-2015, 23:20
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 9 zł     
Użytkownik OPiP_Wroclaw
numer aukcji: 5420118478
Miejscowość Wrocław
Wyświetleń: 8   
Koniec: 03-07-2015 23:23:35

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Waga (z opakowaniem): 0.10 [kg]
Rok wydania (xxxx): 2014
Kondycja: bez śladów używania
Cechy: kredowy papier
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Komiks „1241” odwołuje się jednej z najpopularniejszych wrocławskich legend – opowieści o bohaterskim zakonniku, który ocalił miasto oblężone wiosną roku 1241 przez wojska Mongołów.

 

Autor znakomicie oddał brutalność najeźdźców, grozę sytuacji i beznadziejność położenia obrońców wrocławskiego grodu. Ocalił ich wymodlony przez błogosławionego Czesława cud. Jak zanotował Jan Długosz w swych „Rocznikach Królestwa Polskiego”: „brat Czesław z zakonu kaznodziejskiego, z pochodzenia Polak/.../, modlitwą ze łzami wzniesioną do Boga odparł oblężenie. Kiedy bowiem trwał w modlitwie, ognisty słup zstąpił z nieba nad jego głowę i oświetlił niewypowiedzianie oślepiającym blaskiem całą okolice i teren miasta Wrocławia. Pod wpływem tego niezwykłego zjawiska serca Tatarów ogarnął strach i osłupienie do tego stopnia, że zaniechawszy oblężenia uciekli raczej niż odeszli.” Zaletą wydawnictwa s jest nie tylko znakomity poziom edytorski, ale też oryginalne rysunki bardziej zmierzające w stronę malarstwa niż standardowego komiksowego rysunku. Dodatkowego smaku dodaje fakt, iż bohaterowie fabuły mają rysy konkretnych dzisiejszych znanych mieszkańców miasta. Komiks rozpoczynają rysunki nawiązujące do średniowiecznych manuskryptów, gdy pojawiają się mongolscy wojownicy, kadry staja się realistyczne, by pod koniec znów wrócić do uporządkowanego świata średniowiecznego rękopisu.


„1241” to już drugi wydany przez Ośrodek „Pamięć i Przyszłość komiks autorstwa Juliusza Woźnego. Pierwszy poświęcony był kardynałowi Bolesławowi Kominkowi i okolicznościom powstania słynnego listu biskupów polskich do biskupów niemieckich.