Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

JOACHIM LELEWEL MATERIAŁY AUTOBIOGRAFIA PWN 1957

12-07-2012, 16:47
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 39.99 zł     
Użytkownik inkastelacja
numer aukcji: 2442798220
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 11   
Koniec: 03-07-2012 19:53:42
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha



PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI -
JOACHIM LELEWEL
DZIEŁA

TOM I
7
MATERIAŁY AUTOBIOGRAFICZNE



PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ ZNAJDUJĄCYCH SIĘ W DOLNEJ CZĘŚCI AUKCJI (CZASAMI TRZEBA WYKAZAĆ SIĘ CIERPLIWOŚCIĄ W OCZEKIWANIU NA ICH DOGRANIE)


AUTOR -
JOACHIM LELEWEL

OPRACOWAŁA - HELENA WIĘCKOWSKA


WYDAWNICTWO, WYDANIE, NAKŁAD -
WYDAWNICTWO - PAŃSTWOWE WYDAWNICTWA NAUKOWE PWN, WARSZAWA 1957
WYDANIE - 1
NAKŁAD - 2500 + 200 EGZ.

STAN KSIĄŻKI -
DOSTATECZNY + JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM, USZKODZENIA OBWOLUTY, PĘKNIĘCIE TYLNEJ WYKLEJKI) (wszystkie zdjęcia na aukcji przedstawiają sprzedawany przedmiot).

RODZAJ OPRAWY -
ORYGINALNA, TWARDA, PŁÓCIENNA + OBWOLUTA

ILOŚĆ STRON, WYMIARY, WAGA -
ILOŚĆ STRON - 449 + TABLICE Z ILUSTRACJAMI
WYMIARY - 21 x 15 x 2,7 CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - 0,737 KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)

ILUSTRACJE, MAPY ITP. -
ZAWIERA


KOSZT WYSYŁKI -
8 ZŁ - KOSZT UNIWERSALNY, NIEZALEŻNY OD ILOŚCI I WAGI, DOTYCZY PRZESYŁKI PRIORYTETOWEJ NA TERENIE POLSKI.

ZGADZAM SIĘ WYSŁAĆ PRZEDMIOT ZA GRANICĘ. KOSZT WYSYŁKI W TAKIM PRZYPADKU, USTALA SIĘ INDYWIDUALNIE WEDŁUG CENNIKA POCZTY POLSKIEJ I JEST ZALEŻNY OD WAGI PRZEDMIOTU. (PREFEROWANYM JĘZYKIEM KONTAKTU POZA OCZYWIŚCIE POLSKIM JEST ANGIELSKI, MOŻNA OCZYWIŚCIE PRÓBOWAĆ KONTAKTU W SWOIM JĘZYKU NATYWNYM.)

I AGREE to SEND ITEMS ABROAD. The COST of DISPATCHING In SUCH CASE, IS ESTABLISH ACCORDING TO PRICE-LIST of POLISH POST OFFICE SEVERALLY And it IS DEPENDENT FROM WEIGHT of OBJECT. ( The PREFERRED LANGUAGE of CONTACT WITHOUT MENTIONING POLISH IS ENGLISH, BUT YOU CAN OBVIOUSLY TRY TO CONTACT ME IN YOUR NATIVE LANGUAGE.)


DODATKOWE INFORMACJE - W PRZYPADKU UŻYWANIA PRZEGLĄDARKI FIREFOX MOŻE WYSTĄPIĆ BŁĄD W POSTACI BRAKU CZĘŚCI TEKSTU LUB ZDJĘĆ, NIESTETY NARAZIE JEDYNYM ROZWIĄZANIEM JAKIE MOGĘ ZAPROPONOWAĆ TO UŻYCIE INTERNET EXPLORERA LUB WYSZUKIWARKI "OPERA", Z GÓRY PRZEPRASZAM ZA NIEDOGODNOŚCI.
PRZY OKAZJI PRZYPOMINAM O KOMBINACJI KLAWISZY CTRL+F (PRZYTRZYMAJ CTRL I JEDNOCZEŚNIE NACIŚNIJ F), PO NACIŚNIĘCIU KTÓREJ Z ŁATWOŚCIĄ ZNAJDZIESZ INTERESUJĄCE CIĘ SŁOWO O ILE TAKOWE WYSTĘPUJE W TEKŚCIE WYŚWIETLANEJ WŁAŚNIE STRONY.



SPIS TREŚCI LUB/I OPIS -


INSTYTUT HISTORII POLSKIEJ AKADEMII NAUK
JOACHIM LELEWEL
DZIEŁA
Komitei redakcyjny:
J. Adamus, N. Assorodobraj, H. Barycz,
H. Hkb-Koszańska, T. Manteuffel, B. Ohzewicz,
M. H. Serejski-redaktor naczelny, A. Stebelski,
K. Tymieniecki, H. Więckowska
TOM I
WARSZAWA 1957
MATERIAŁY AUTOBIOGRAFICZNE
Przygody w poszukiwaniach;
Spis dzieł; Portrety; Pamiętnik z roku 1830—1831, Nota autobiograficzna (o roku 1831); Przygoda w Assche 1833 r.; Testament
Opracowała HELENA WIĘCKOWSKA
PAŃSTWOWE WYDAWNICTWO NAUKOWE
Obwolutę i okładkę projekiował Wiesław Kosiński





PRZEDMOWA

Joachim Lelewel należy do tych uczonych, którzy w dziejach nauki polskiej odegrali rolę przełomową i do dziś jeszcze wywierają na nią wpływ.
W ciągu stulecia, dzielącego nas od śmierci Lelewela historycy nawiązywali do jego dziedzictwa, przejmowali je i pogłębiali, przetwarzali je albo wręcz odrzucali. Mało kto jednak mógł przejść obok niego obojętnie.
Spuścizna naukowa Lelewela nie mogła być jednak w pełni i gruntownie poznana ani przez specjalistów, ani tym bardziej przez szerszą opinię, wiele z niej bowiem pozostało w rękopisach rozproszonych po archiwach i bibliotekach, a także w prywatnych rękach zarówno w kraju, jak i za granicą. Wojna przerwała rozpoczęte gromadzenie zbiorów Lelewelowskich w ośrodku dokumentacyjnym przy Bibliotece Uniwersytetu Wileńskiego.
Po wojnie jesteśmy świadkami dokonującego się prawdziwego renesansu Lelewela. Niezwykłe zainteresowanie badaczy naukowych, myślicieli społecznych, działaczy politycznych jest najlepszym świadectwem żywotności jego tradycji.
Pojawiły się już, poza popularnymi wydawnictwami, wybory pism, przyczynki i rozprawy analizujące jego twórczość, publikacje jego bogatej korespondencji, bibliografia utworów. Badacze Lelewela zmuszeni byli jednak posługiwać się przestarzałymi i często mało poprawnymi wydaniami jego dzieł, nieraz trudno dostępnych i nie zawsze zrozumiałych bez należytej krytyki tekstu i odpowiedniego aparatu komentatorskiego.
Brakło dotąd zbiorowego wydania, obejmującego wielostronną twórczość wielkiego uczonego. Wydawnictwo J. K. Żu-
pańskiego pt. Polska, dzieje i rzeczy jej ograniczało się niemal wyłącznie do dzieł z zakresu historii Polski. Podjęte jeszcze za życia Lelewela, a kontynuowane po jego śmierci, nie może już w pełni odpowiadać współczesnym wymogom. Niektóre z prac wydanych bez autoryzacji uległy znacznym przeróbkom redakcyjnym, jak np. Historia Polski do końca panowania Stefana Batorego (t. XIII wyd. Żupańskiego), w innych tekst został zniekształcony wskutek wadliwego odczytania rękopisów i braku fachowej korekty, jak np. w Rozbiorach dziel (t. XVIII). Niezależnie od tego wydawnictwo już jest wyczerpane.
Z tych wszystkich względów oraz wobec zbliżającej się setnej rocznicy śmierci Joachima Lelewela, na jesieni 1954 r. w IH PAN zrodziła się inicjatywa podjęcia nowej, krytycznej edycji jego dzieł. Dla realizacji zamierzenia Dyrekcja Instytutu Historii powołała Komitet Redakcyjny, w skład którego oprócz dyrektora IH prof. dr T. Manteuffla weszli: prof. dr J. Adamus, prof. dr N. Assorodobraj, prof. dr H. Barycz, doc. dr Hleb-Ko-szańska, prof. dr B. Olszewicz, prof. dr M. H. Serejski, prof. dr A. Stebelski, prof. dr K. Tymieniecki, prof. dr H. Więckowska. Redakcję naczelną powierzono prof. dr M. H. Serejskiemu, kierownikowi Zakładu Historii Historiografii IH PAN.
Prace przygotowawcze związane zostały z szerszym zespołem, złożonym ze specjalistów różnych gałęzi wiedzy, na jakie składa się twórczość naukowa Lelewela: historii Polski i powszechnej, historii prawa, teorii historii, numizmatyki, historii geografii, źródłoznawstwa, bibliologii itd.
Zespół złożony z około 15 badaczy spuścizny naukowej Lelewela po wspólnych wielokrotnych dyskusjach nad koncepcją i zasadami wydawnictwa ustalił, że redakcja w pierwszej kolejności obejmie podstawowe dzieła Lelewela ze wszystkich dziedzin nauk przez niego uprawianych (około 30 tomów), przy czym wyłączono z niej epistolografię.
Tekst — z częściowym w razie potrzeby uwzględnieniem wariantów — oparty został na ostatnim autoryzowanym wydaniu lub na zachowanym rękopisie.
Oprócz pisowni i interpunkcji zmodernizowano również nazewnictwo, natomiast język i styl Lelewela, nieraz bardzo swoisty, zachowano w brzmieniu oryginalnym, w miarę potrzeby uprzystępniając go w notkach objaśniających.
Każdy z tomów zaopatrzony będzie we wszechstronny apa-
rat naukowy: wstępy, komentarze, przypisy, indeksy; materiał związany z tekstem podstawowego dzieła, jak np. polemiki, recenzje, notaty, uzupełnienia itd. przerzucone będą do aneksów.
Aparat komentatorski obok uprzystępnienia tekstów i wyjaśnienia ich proweniencji, podstawy edytorskiej itd., ma na celu ukazanie miejsca i roli danego dzieła na tle ówczesnego stanu nauki, jak również wydobycie tych wartości, które i dziś nie utraciły na aktualności.
Duże trudności nastręczało zagadnienie klasyfikowania materiału. Ze względu na przyjętą zasadę podziału rzeczowego, wvdawnictwa dotychczasowe nie mogły służyć za wzór. Trzeba było całkowicie oderwać się od nich. Jednakże układ rzeczowy, z uwagi na zazębienie się różnych gałęzi nauk uprawianych przez Lelewela, tu i ówdzie budzić może zastrzeżenia; wymaga to w każdym wypadku osobnych rozważań i rozstrzygnięć, przy czym nie da się niekiedy uniknąć pewnych powtarzań w tekstach. Zdając sobie sprawę z tych braków, sądzimy, że przyjęta zasada umożliwi gruntowniejsze wydobycie i zrozumienie wszechstronnego charakteru działalności naukowej Lelewela i zbliży go do współczesnych różnorodnych specjalistów. Następstwem jej jest fakt, iż kolejność i tytuły tomów nie będą się pokrywały z wydaniami dawnymi, a w szczególności z edycją Żupańskiego. Dlatego też w nowym wydawnictwie obok tytułów tomów, pochodzących od Redakcji, wymienione będą na karcie tytułowej tytuły dawne. Według przyjętej klasyfikacji w nowej edycji materiał ugrupowany w kolejne tomy obejmuje:
Tom I — Materiały autobiograficzne (w opracowaniu prof. H. Więckowskiej).
Tom II — Zagadnienia teoretyczne historii (w opracowaniu prof. N. Assorodobraj).
Tom III — Wykłady kursowe historii powszechnej (w opracowaniu prof. M. H. Serejskiego).
Tom IV — Historię starożytną (w opracowaniu doc. T. Zawadzkiego i dr J. Pobożniaka).
Tom V —Historię starożytną Polski (w opracowaniu prof. K. Tymienieckiego).
Następne tomy obejmą ogólne opracowania historii Polski, studia nad średniowieczem polskim, nad dziejami prawa polskiego, dziejami nowożytnymi Polski, dziejami Litwy i Rusi.
Dalsze tomy — dzieła z zakresu numizmatyki, historii geografii, źródłoznawstwa, bibliografii itd.
Dużą i częściowo tylko możliwą do pokonania trudność nastręcza sprawa podstawy rękopiśmiennej wydawnictwa. Wiadomo, że stan rękopisów dzieł Lelewela już bezpośrednio po jego śmierci budził niepokój, a od tego czasu, zwłaszcza po ostatnich zniszczeniach wojennych, znacznie się uszczuplił. Poszukiwania i zabiegi dotychczasowe doprowadziły częściowo tylko do pozytywnych wyników. Przede wszystkim udało się dotrzeć do głównego zbioru zachowanych autografów dzieł Lelewela, znajdujących się w Bibliotece Uniwersytetu Wileńskiego.
W kraju poza nielicznymi rękopisami przede wszystkim młodzieńczych prac Lelewela cenny materiał pomocniczy do naszego wydawnictwa w postaci notat, skryptów Lelewela i jego uczniów przedstawiają zbiory rękopiśmienne znajdujące się w Bibliotece Narodowej i Jagiellońskiej, a także — Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Poznaniu. Nie bezowocne okazały się dotychczasowe poszukiwania w archiwach i bibliotekach wileńskich, leningradzkich, paryskich i brukselskich. Dalsze puszuki-wania zarówno w kraju, jak i za granicą pozwolą być może dotrzeć w toku publikowania dalszych tomów do innych jeszcze niedostępnych dotąd rękopisów.
Podejmując dziś nowe wydanie dzieł Lelewela czynimy zadość nie tylko aktualnym potrzebom nauki, ale również od dawna wyrażanym pragnieniom i nadziejom polskich historyków.
Wierzymy, że inicjatywa nasza spotka się ze zrozumieniem i poparciem zarówno specjalistów, jak i tych wszystkich, którym bliskie są sprawy kultury narodowej i droga pamięć jej największych twórców.
Sądzimy jednocześnie, że wzbudzi ona zainteresowanie także i za granicą, zwłaszcza w tych krajach, z którymi wiązała się działalność naukowa Lelewela na emigracji i zadzierzgnęły się serdeczne nici przyjaźni.

Komitet Redakcyjny





WYKAZ OSÓB I INSTYTUCJI

Abicht Jan Henryk prof. Uniw.
Wil. 41
Adamus Jan 30 Albert ks. pruski 295 Albertrandy Jan Chrzciciel 52, 159 Aleksander Jagiellończyk król poi.
74
Aleksander I ces. ros. 197, 199, 210 Altmeyer Jean Jacąues 164, 169 Ambros Michał 30 Antomarchi Franciszek dr 362, 366 Anton K. G. 159
Assorodobraj Nina 13, 31, 32, 424 Astruc Aristide rabin 416 Avenarius księg. w Lipsku 94
Bacciarelli Marceli 120 Bach J. G. 177 Bachulska Halina 27 Baliński Michał 52, 138 Balzukiewicz Bolesław 185 Bandtkie Jan Wincenty 45, 47, 53, 57, 63, 64, 74, 76, 131, 159, 364 Bandtkie Jerzy Samuel 57, 62, 159 Barsukow Nikolaj 143 Bartoszewicz Julian 382 Barycz Henryk 31, 140 Barzykowski Stanisław 17, 18, 235,
236, 280, 281, 293, 326, 330—333, 337, 340, 343, 348, 350, 357, 384, 386
Belliard gen. belg. 180
Bem Józef gen. 3^1
Bendochowski 85
Benjamin de Tudele 158
Bentkowski Feliks 49, 52, 53, 58, 139, 146
Bergonzoni Michał 49, 50
Bernatowicz Antoni 265
Bestużew Michał dekabrysta 299
Bętkowski Ludwik 265
Bianchini 185
Biblioteka Batignolska w Paryżu 414! 415, 418
Biblioteka Czartoryskich w Puławach 63, 74
Biblioteka Kórnicka 141, 142, 415
Biblioteka Królewska w Brukseli 148, 178, 182—184
Biblioteka Porycka 45, 46, 64, 74
Biblioteka Publiczna Uniwersytetu Warszawskiego 56, 59, 63, 72
Biblioteka Puławska zob. Biblioteka Czartoryskich w Puławach
Biblioteka Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Warszawie 140, 146, 147
Biblioteka Uniwersytetu Wileńskiego 180, 414, 415
Biegeleisen Henryk 417
Bieliński Józef 56
Bielowski August 114, 115
Bielski Jan kronikarz 116
Biernacki Alojzy 301, 334—336,
ł 347, 348, 350, 357
Bire Ludwik 339, 340
Blair John 39
Blumer Ignacy gen. 189
Bniński Aleksander 313, 335
Bobrowicz Jan 14, 106, 107
Bobrowski Michał 67
Boduszyński cenzor krakowski 79
Bohusz Ksawery 44, 50, 136, 159
Boist drukarz 39
Bojanus Ludwik Henryk prof. Uniw. WiL 66
Bontemps Piotr gen. 246
Bońkowski Hieronim Napoleon 162
Borowski Leon 54
Bortnowśki Władysław 368
Boucher de Perthes Jacąues 86, 150
Bouton Victor (Crayon Rouge) 150
Bracia Zjednoczeni zob. Towarzystwo Braci Zjednoczonych 1831 roku
Bratkowski Stanisław 163, 369
Breitkopf księgarz w Lipsku .107
Brockhaus księgarz w Lipsku 94
Bronikowski Aleksander 72, 159
Bronikowski Ksawery 147, 246, 253, 254, 322, 324
Bulewski Dominik 303
Bułharyn Tadeusz 65, 143
Bystrzonowski cenzor krakowsl 79
Cans księgarz w Brukseli Ul, 112 Capelli Ludwik Alojzy prof. Uniw
Wil. 41
Carmoly Eliacin rabin 158
Cartier Etienne d^mboise 90
Ćermak Kliment 81
Chabaud robotnik paryski 416
Chałasiński Józef 31, 420
Chantreau Pierre Nicolas 39
Chelmicki Wincenty 84, 163
Chłapowski Dezydery gen. 310
Chłopicki Józef gen. dyktator 1831
r. 18, 191—193, 200—203, 205,
211, 213-^-236, 238, 239, 241—264
268, 285, 286, 292, 293, 295, 298,
303, 339, 377
Chodorowski 285, 320
Chodynicki Kazimierz 30
Chodźko Leonard 9, 10, 12, 15, 28,
44, 55, 83, 86, 92, 126, 134, 151,
161, 163, 167, 177, 243, 296, 320,
362—373, 383, 384, 386, 417
Chopin Fryderyk 184
Chreptowicz Joachim 46
Chrościechowski (Chrościkowski)
Bazyli 307
Chrzanowski Ignacy 31, 420 Chyliński Jan 162 Ciampi Sebastian 164 Cichocki Rafał 312—315 Cichowicz Augustyn 30 Cichowski Adolf 148, 317 Cieciszowska Anna z Jezierskich
135
Cieciszowska Teresa 38, 135, 145 Cieciszowski Adam 135 Cieciszowski Ignacy 134
Cieciszowski Jan 38, 135
Cieszkowski August 142
Content dJOrville 159
Crayon Rouge zob. Bouton Victor
Czacki Tadeusz 43—45, 64, 65, 83, 92, 93, 130, 159, 385
Czartoryska Izabela z Flemingów 57, 159
Czartoryski Adam Jerzy 18, 45, 55, 63, 83, 138, 147, 190f 192, 193, 196, 201, 202, 206, 217, 225, 228, 229, 236, 243, 258, 262, 279, 293, 294, 309, 314, 315, 319, 328—333, 335, 336, 339—342, 348, 355, 356, 383, 384, 386, 387
Czartoryski Adam Kazimierz 44, 46
Czerwiński Ignacy 57, 159
Czyński Jan 159, 362, 385, 386
Danielewicz Jerzy 368 Daniłowicz Ignacy 54, 64, 65, 67,
75, 76, 131, 140, 159, 169 DarewsM Antoni gen. 191 Daszkiewicz Kazimierz 184, 419 Daszkiewiczowa żona Kazimierza
184, 419 David dJAngers Piotr Jan 174, 178,
179, 185
Dąbrowski Henryk gen. 218 Delhasse Feliks 182 Dembiński Henryk gen. 310, 311,
362, 363, 385—387 Dembowski Ignacy 257, 351 Dembowski Leon 17, 191, 201, 206,
224, 228, 229, 232, 233, 236, 348-
350, 357
Denisko Mikołaj Mikosy 265 Deschamps Mikołaj ksiądz 28, 419,
420
Deszert Józef 318 Dębicki Ludwik 44 Długosz Jan 107, 160 Dobrzański Łukasz 246, 253—255 Dobrzeniecki Tadeusz 31, 182 Drakę August 83, 84, 163 Druart Florent-Dominiąue 413 Druart-Doyen Rozalia 178, 413 Dubois dr 119, 415 Duby Tobiesen Piotr 87 Dufour August Hipolit 365 Dufour Piotr 36, 37 Dutkiewicz Józef 384 Dwernicki Józef gen. 285, 286, 307,
308, 321, 350, 381 Dybicz Iwan Zabałkański 271, 302—
308, 311 Działyński Tytus Adam 26, 75, 76,
131, 141, 142, 159, 254, 255, 355,
356, 415
Dzieduszycki Włodzimierz 179 Dzikowski Mikołaj 27, 30, 168
Edrisi Abu Abdallah 158, 160
Ehrenkreutz Stefan 30
Ewers J. F. G. 144
Exner zob. Oeschner
Eycken F. zob. Van der Eycken F.
Faleński Józef 57, 159
Faliński Franciszek 184, 185
Fijałkowski Józef 141
Forster Karol 363
Fougeroux de Campigneulles 162
Frahn Krystian 71
Franciszek I ces. austr. 290, 356
Francois dyr. policji bruks. 148
Frejer adiutant dyktatora 1831 r.
253 Friemanowa Irena 185
Fryderyk Wilhelm III król pruski 100
Gallus Marcin kronikarz 47, 63, 64 GaJęzowski Antoni druk. w Warszawie 80
Gałęzowski Seweryn dr 2, 96, 119, 177, 409, 414, 415, 417, 418, 420 Garbiński Kajetan 302, 385 Geefs Wilhelm rzeźbiarz belg. 174,
175, 180
Gejsmar gen. ros. 1831 r. 285, 306 Gendebien Aleksander 394, 400 Gendre gen. ros. 189 Giedroyć Adolf 265 Giełgud Antoni gen. 310, 311 Gliszczyński Antoni 348 Głucksberg Natan 59, 82, 138, 140 Goldsmith Oliver 164 Golicyn Emanuel 143 Gołębiowski Łukasz 58, 65, 73, 74,
76, 78, 138, 139, 159 Gołuchowski Józef 67 Gosselin Konrad 129 Goszczyński Seweryn 315 Grabowski Stanisław 77, 78, 191 " Groddeck Gotfryd Ernest (Grodek)
41—43, 45, 53, 175 Grodzicki cenzor krakowski 79 Groll Michał 36, 37 Grotę Herman 90 Grudzińska Joanna żona w. ks. Konstantego 193—196, 198—200, 269
Grzymala Franciszek 246, 274 Grzymała Wojciech 339 Guizot Francois 83 Gumiński Polikarp 149, 150, 179,
181, 182 Gumowski Marian 30
Gurowski Adam 253, 266, 276, 279; 363, 365
Halicz E. 20
Handelsman Marceli 31, 42
Handschuch H. F. 81, 108, 162, 163
Hardy Jan Le zob. Le Hardy Jan
Hauke Józef 224
Hauke Maurycy gen. 189
Hauman wydawca w Brukseli 87,
88
Helcel Antoni Zygmunt 115 Heltman Wiktor 28, 117, 416 Herodotus 137, 156 Hleb-Koszańska Helena 16, 25—27, 31, 32, 60, 76, 93, 111, 133, 156, 161, 163—165, 168, 181, 185, 369, 405, 415
Hoffmann S. F. dr 91, 156 Hoffmanowa Klementyna z Tan-
skich 80
Hołowczyc Szczepan 56 Homerus 42 Horatius Quintus Flaccus (motto)
47, 105
Horodyski Andrzej 352, 353 Huard Kamil 177 Hubę Romuald 350 Huot Jean J. 82, 83 Hussarzewski Tomasz 40—42
Iwanowskij Jaków 81 Iwariski August 179 Iwaszkiewicz Janusz 9, 309, 320, 339, 367, 368, 369, 373
Jabłońska-Erdmanowa Z. 135 Janowski Jan Nepomucen 159, 417 Janowski Ludwik 27 Jansen Stanisław 104
Januszkiewicz Eustachy 14, 28, 94,
119, 409, 413, 415, 417, 418, 420 Jaroczyński Marian J. 185 Jastrzębski Feliłss 409, 413 Jezierski Jan 215, 220, 241, 245,
257, 268, 270, 271, 279 Jędrzejewicz Henryk 184 Jomard Edme-Francois geograf
franc. 112
Jordan Johann Peter 108, 372 Józefowicz 181 Jullien de Paris Marc Antoine 82,
83, 366 Jundzilł Stanisław Bonifacy prof.
Uniw. Wil. 41
Kachowskij Piotr dekabrysta 299
Kaczkowski Karol 265
Kaczkowski Stanisław 117
Kadłubek Wincenty 44, 45, 82, 107
Kajsarow gen. ros. 307
Kałajdowicz K. 102
Kałussowski Henryk 14, 81, 93, 94, 157, 162
Kamieński Napoleon 108, 114
Kamiński Kajetan 39
Kandel Dawid 29, 416
Karamzin Mikołaj 64, 65, 83, 143
Karol arcyks. austr. 289
Katarzyna ces. ros. 134
Ken A. fotograf w Paryżu 185
Kętrzyński Stanisław 31
Kiciński Bruno 316—320, 349
Kielisiński Kajetan W. 3, 141, 142
Kiliński Jan 119, 285
Kłicki Stanisław gen. 230, 262
Klub Patriotyczny 1830/31 r, 198, 206, 208, 215, 218, 244, 249, 250, 266, 309. Zob. także Towarzystwo Patriotyczne 1831 r.
Kiuk Krzysztof 38
Kochanowski Michał 190, 201, 258
Koczorowski Stanisław Piotr 30
Koehne Bernard 28
Kołaczkowski Klemens 230
Kolłątaj Hugo 46
Komisja Edukacji Narodowej 38, 40, 67
Komisja Śledcza 1825/26 r. 145, 363
Komitet Belgiisko-Polski w Brukseli 391, 394, 397, 401
Komitet Emigracj i Polskiej (J. Dwernicki) 381
Komitet Franko-Polski w Paryżu 85, 362
Komitet Narodowy Polski w Paryżu 85, 90, 381
Komitet Narodowy Zjednoczonej Emigracji Polskiej w Brukseli 103, 109, 382
Kon Pinchas 30, 416
Konig 142
Konkowski Karol 37
Konstanty Pawłowicz w. ks. 18, 73, 190—201, 210, 212, 220, 222, 241, 269, 301, 321, 346, 369, 370, 377
Kontrym Kazimierz 52, 53
Konwikt Pij arów w Warszawie 38—40, 61, 135
Kopczyński Onufry 49, 50, 138
Korbut Gabriel 27
Kordaszewski Józef 416
Kormanowa Zanna 31, 185, 416, 420
Kom Wilhelm Bogumił 140
Korotyński Wincenty 29
Korzeniowska Regina Maria 80,
117, 161, 169, 364 Korzon Tadeusz 29
Koss Franciszek 230 Kossakowski hetman (Targowicza-
nin) 66
Kossecki gen. 191 Kościuszko Tadeusz 119, 165, 257 Kotowski Paweł 164 Kotwiczówna Maria 16, 25—27, 32, 60, 76, 93, 111, 133, 156, 161, 163-165, 168, 369, 405 Kozakowski płk. 305 Kozłowski Józef 321 Kozłowski Mateusz 49 Koźmian Stanisław 17 Krasicki Ignacy 37 Krasiński Izydor gen. 302 Krasiński Walerian 95, 289 Krasiński Wincenty gen. 73, 200,
201
Krasiński Zygmunt 83, 161 Kraus Krystian Jakub 53, 62 Kraushar Aleksander 73, 137, 138,
140, 141, 147, 246, 274, 314,
322
Krempowiecki Tadeusz 324 Kreutz gen. ros. 286 Kropiński Ludwik 165 Królikowski Józef 181, 183 Krukowiecki Jan gen. 18, 245, 247,
279, 291, 294, 295, 297, 301, 302,
311—315, 320, 321, 325—330, 351,
363, 365
Kruszewski Wincenty 350 Krysiński A. sekretarz dyktatora
219, 225, 252, 253 Krysiński Dominik 268, 301, 347,
349, 355, 360, 361 Krzemiński Stanisław 29, 176 Krzyżanowski Adrian 81, 82 Księżarski Henryk ksiądz 28
Kucharski Jędrzej Franciszek 102 Kunat Stanisław 384 Kurnatowski Zygmunt gen. 201 Kurtz 302 Kuruta gen. ros. 241 Kwiatkowski Kajetan 48, 49 Kwiatkowski Kazimierz 185
Lafayette Marie Roch gen. 85, 86,
242—243, 320, 362, 366, 370, 372,
381, 400
Langsdorf Karol Krystian prof.
Uniw. WiL 41
Las Cases Emanuel zob. Lesage La Saussaye Jean Fr. de 164 Leclercąz 97, 98, 100, 155 Ledóchowski Jan 258, 268, 271, 272f 277, 280—282, 302, 351, 357—359 Leibnitz (Leibnic) Gottfried Wilhelm 159
Le Hardy Jan 416, 417 Lelewel Jan Paweł brat 25, 101,
103, 109, 178, 403, 413 Lelewel Joachim — cytowane prace:
Album rytownika polskiego 5, 8, 72, 77, 133, 135, 165, 168 Atlas do historii i geografii starożytnej 4, 77, 156 Autobiografia 133 Badania starożytności 47, 48, 55,
56, 90, 122, 156, 167, 168 Baudulfus. Monetaire a Autun
124, 157
Betise et bonhomie (Przygoda w Assche 1833 r.) 8, 10, 11, 389—397
— przekład polski: Głupota i dobroduszność 21, 397—406
Betrachtungen uber den politi-schen Zustand... zob. Consi-derations
Bibliograficznych ksiąg dwoje 5, 25, 35, 46, 65, 67—69, 72, 74, 123, 128, 155, 158, 168
Całoroczne trudy Komitetu Narodowego Polskiego 25, 86, 90, 165
Co o mnie mówią arystokraci, demokraci i doktrynerzy 5, 25
Considerations sur 1'etat politi-que de 1'ancienne Pologne 93, 105, 108, 115, 162
— przekład niemiecki: Betrachtungen... 108, 162
— przekład polski: Uwagi nad dziejami Polski... 115, 116, 162
Couronne de Pologne et sa royaute 163
— przekład polski: Korona Polski... 147, 163
Delegowani w Wierzbnie 192, 369
Dodatek do rozprawy Daniło-wicza o Dyplomatyce ruskiej 65, 123, 128, 155
Dzieje bibliotek 72, 155, 168
Dzieje Litwy i Rusi 4, 94, 95, 106, 116, 119, 126, 168
Dzieje Polski potocznym sposobem opowiedziane 81, 82, 84, 85, 91, 93, 94, 105, 110, 116, 123, 126, 128, 129, 161, 162, 168, 169
Dzieje starożytne 55, 56, 122, 128, 156, 167, 168
Dzieje starożytne Indii 62, 122, 128, 156, 168
Dziesięć upłynionych wieków dawnej Polski 78, 79, 123, 161, 168 Edda 42, 72, 129, 135, 136, 157,
158, 168
Die Entdeckungen der Cartha-ger u. Griechen auf dem Atlantischen Ocean zob. Odkrycia Kartagów i Greków Essai historiąue sur la legisla-tion polonaise zob. Historyczny rozbiór prawodawstwa polskiego
Etudes numismatiąues et ar-
cheologiąues 99, 100, 125, 156
Geographie du moyen age 4, 6,
25, 96, 111—114, 126, 158, 160,
167, 382, 414
Geschichte Polens von A. v. Bronikowski zob. Bronikow-ski Aleksander Guillebert de Lannoy et ses
voyages 106, 126, 159 Handschriftliche Mitteilungen iiber einige Anmerkungen in dem Ossolinskischen Werke 82
Histoire de Pologne 14, 81, 91, 93, 95, 103, 105, 108, 149, 162, 382, 414
— przekład niemiecki: Geschichte Polens 108, 162 Historia polska do końca panowania Stefana Batorego 48, 51 Historia książąt i królów pol-ł
skich zob. Waga Teodor Historyczna paralela Hiszpanii z Polską 59, 60, 84, 116, 162, 168, 169
Historyczne pomniki języka i uchwał polskich i mazowieckich 131, 158
Historyczny rozbiór prawodawstwa polskiego... do czasów
. Jagiellońskich 145, 161
— przekład francuski: Essai hi-storiąue... 83
Historyka 42, 46, 52, 53, 61, 155, 168
Korona Polski i jej królewskość zob. Couronne de Pologne
Krótkie zbiory historii polskiej Lengnicha, Szmita i Alber-trandego zob. Albertrandy Jan, Lengnich Gotfryd B-, Schmidt Fryderyk A.
Krótkie zbiory historii polskiej Nougareta, Czerwińskiego, Faleńskiego zob. Czerwiński Ignacy, Faleński Józef, Nou-garet Piotr Jan
Krytyczny rozbiór statutów wiślickich 168, 169
Legitimite de la nation polo-naise 163
— przekład polski: Prawność narodu polskiego 95
List do J. K. Żupańskiego o własnych pracach rytowniczych 12 X. 1853 8, 10, 15, 119—127
Listy do rodzeństwa 4, 25, 40, 57, 93—95, 98, 101, 110, 113, 134, 135, 138, 142, 150, 178, 180, 403, 406, 412—416," 419 " Listy emigracyjne 4, 12, 22, 26. 44, 72, 86, 93—98, 101, 103, 107, 113, 133, 134, 140, 147-149, 162, 167, 168, 177—179,
182, 317, 366, 368, 372, 383-387, 397, 398, 406, 413, 414, 419
Lotniki piśmiennictwa tułaczki polskiej 119, 168, 418
Monnaie des eveques 125
Monnaie des fous 94, 125, 157
— przekład polski: O monetach błaznów i niewiniątek 94, 125, 157
Narody na ziemiach sławiań-skich przed powstaniem Polski 115, 168, 159, 160
Nauki dające poznawać żrzódła historyczne 64, 123, 155
Nota pisana w Brukseli w końcu sierpnia 1859 r. 10, 11, 16, 20, 375—383
Nowosilcow w Wilnie w roku szkolnym 1823/24 5, 25, 63, 67, 68, 84, 163, 168, 169
Numismatique du moyen age 22, 25, 89, 90, 99, 124, 128, 157, 168
O monetach błaznów i niewiniątek zob. Monnaie des fous
O pisowni polskiej z powodu rozpraw Deputacji Tow. Przyj. Nauk 165
O piśmiennych pracach 8, 15, 127—132, 151, 152
[O pracach rytowniczych] zob. List do Żupańskiego 12 X 1853
O straconym obywatelstwie
stanu kmiecego w Polsce 108
Objaśnienie trzech pieniędzy
kufickich Sammanidów 123,
157
Ocalenie Polski za króla Łokietka 64
Odkrycia Kartagów i Greków na Oceanie Atlanckim 56, 84, 123, 156, 167, 168 — przekład niemiecki: Die Ent-deckungen der Carthager und Griechen... 84, 156
Opisu starożytnej Polski T. Świeckiego rozbiór zob. Świecki Tomasz
Ostatnie lata panowania Zygmunta Starego i początek Zygmunta Augusta 48, 60, 165
Pamiętnik z roku 1830/31 9—11, 16, 19, 20, 84, 187—367, 378
Pamiętniki o rewolucji polskiej z roku 1794 G. K. Pistora zob. Pistor G. K.
Panowanie Stanisława Augusta 5, 25, 46, 57, 77, 83, 84, 94, 116, 128, 163, 168, 169
— przekład niemiecki: Ge-schichte Polens unter Stani-slaus August 84, 163
Pielgrzyma w Dobromilu czyli Nauk wiejskich rozbiór zob. Czartoryska Izabela
Pisma pomniejsze geograficzno-historyczne 50, 84, 122, 137, 138, 156, 167, 168
Początkowe prawodawstwo polskie zob. Historyczny rozbiór prawodawstwa polskiego
Polska, dzieje i rzeczy jej 8, 9, 12, 15, 35, 48, 76, 115, 116, 119, 133, 161, 162, 163, 167, 168, 333, 369, 372, 382, 412, 418, 426
Polska odradzająca się 5, 9, 25,
84, 91, 94, 116, 126, 132, 163, 168, 189, 233, 333, 363, 369, 384, 385
Polska wieków średnich 106— 109, 111, 114, 115, 119, 124, 126, 132, 160, 161, 168, 382 Porównanie dwu powstań narodu polskiego 1794 i 1830/31 95
Portrety 9—11, 22, 171—185 Prawność narodu polskiego zob. Legitimite de la nation po-lonaise Przygoda w Assche 1833 roku
zob. Betise et bonhomie Przygody w poszukiwaniach i badaniu rzeczy narodowych polskich 3, 8, 10—16, 35—119, 133, 134, 139, 151 Pytheas de Marseille et la geo-graphie de son temps 90, 126, 156, 167
— przekład niemiecki: Pytheas und die Geographie seiner Zeit 91, 156
Rassmotrenie Istorii Gosudar-stwa Rossijskago g. Karam-zina zob. Karamzin Nikolaj Revue du cabinet de medailles de feu Leclercqz 97, 98, 155 Rozbiór prac historycznych Na-ruszewicza i Czackiego 72, 83, 159 Rozbiory dzieł różnymi czasy
ogłaszane 106, 159, 168, 169 Rzut oka na dawność litewskich narodów i związki ich z Herulami 120, 136 Sarmatowie i Sarmacja. Alanie, Slawianie 58
Specimen Leibnica 159
Spis dzieł różnymi czasy drukiem ogłoszonych 9—11, 15, 16, 153—169
Sprawa żydowska w roku 1859 w liście do L. Merzbacha 119, 419
Stare pieniądze w roku 1824 blisko Płocka w Trzebuniu wykopane 71, 87—89, 123, 156, 157, 168
Styczności geograficzne Kroniki Prokosza... 72
Trzy konstytucje polskie 19, 84, 163, 168, 169, 380
Uwagi nad dziejami Polski i ludu jej zob. Considera-tions sur 1'etat politiąue de 1'ancienne Pologne
Uwagi nad Mateuszem h. Cholewa 47, 107, 108, 121, 160, 169
Wieca Królowej Polski w So-kalu 165, 418
Wykład dziejów powszechnych 110, 111, 132, 155, 167
Zbiór praw litewskich 75, 141,
158, 159, 168, 169 Lelewel Joachim —- współuczestnictwo w czasopismach:
Biblioteka Warszawska 10, 58, 160
Dziennik Gwardii Narodowej, W-wa 1831 242, 244
Dziennik Literacki, Lwów 1859— 1861 9, 133, 173—176
Dziennik Warszawski, 1825— 1829 64, 71, 72, 75, 155, 161
Dziennik Wileński, 1815—1822 52, 53, 164
Gazeta Polska, W-wa 1828, 1831 164, 318, 320, 322
Jeune Suisse, Bienne 1836 163
Kurier Polski, W-wa 1831 243, 244, 246, 316—318
Merkury, W-wa 1831 244
Nowa Polska, W-wa 1831 244, 265, 276—278, 281, 282, 304, 318, 325
Orzeł Biały, Bruksela 1846 47
Pamiętnik Warszawski czyli Dziennik Nauk i Umiejętności, W-wa 1818—1821 52, 53, 57, 71, 77
Pamiętnik Warszawski Umiejętności Czystych, W-wa 1829 74
Piegrzym Polski, Paryż 1833 86
Pologne Illustree... (wydawn. L. Chodźki) 126, 163
Revue de deux Mondes, Paris 1831 243, 369
Revue de la Numismatiąue Bel-ge, Tirlemont-Bruxelles 100, 157, 164, 182
Revue de la Numismatiąue Francaise, Blois 1836 157
Revue du Nord, Lilie 1834 157
Revue Encyclopediąue, Paris 1820—1821 165
Roczniki Towarzystwa Przyjaciół Nauk, W-jra 1821, 1[zasłonięte]827-28, 72, 75, 83, 161, 164
Rozmaitości Warszawskie, W-wa 1826 72
Severnyj Archiv, Petersburg 1822—1824 64, 143
Temps, Paris 1831 243
Themis Polska, W-wa 1828 72
Tygodnik Wileński, 1816—1818, 1820 52, 53, 122, 155, 160, 161, 164, 165, 169 La Voix du Peuple, Bruxelles
1833 8, 403, 405
Wywód Słowny Rozpraw i Akta Publiczne Emigracji Polskiej, Paryż-Bruksela 1843—1846 109, 166
Lelewel Józef brat 36 Lelewel Karol ojciec 36, 37, 40, 41, 46, 50, 119, 134, 138, 146, 198, 207 Lelewel Prot brat 25, 134, 135, 141, 145, 150, 164, 179, 240, 251, 412-416
Lelewelowa Ewa z Szeluttów matka 36, 84, 134 Lelewelówna Julianna siostra 36,
134
Lelewelówna Maria siostra zob. Majewska Maria z Lelewelów Lengnich Gotfryd Bogumir 52, 53,
116, 159
Leopold I król belgijski 180 Lesage (hr. Emanuel de Las Cases)
80 Lesbroussart Filip 394, 395, 401,
402 Leski adiutant dyktatora 1831 r.
251, 252
Lesser Aleksander 182 Lewak Adam 27 Liceum Krzemienieckie 43, 46 Lies Joseph Henri 174, 177," 178 Ligber Jan 121, 122 Linde Samuel Bogumił 56, 59, 82,
136, 139, 141, 160, 169 Lobkowitz August Longin, gubernator Galicji 290 Lubecki Franciszek Ksawery 18,
190, 192—196, 198—202, 205—207,
211, 215, 220, 221, 240, 263, 268-
272, 316 Lubliner Ludwik Ozj asz 28, 409,
413, 416
Lubowidzka (żona Mateusza) 240 Lubowidzki Mateusz 189, 240, 241,
262 Lutostański Ludwik 301
Ładowski Remigiusz 37 Łagowski Piotr płk. 239, 295 Łepkowski Tadeusz 20, 363 Łobojko Jan 65
Łowicka księżna zob. Grudzińska Joanna żona w. ks. Konstantego Łubieński Henryk 240, 241, 263, 279 Łubieński Piotr 190, 241, 283 Łubieński Tomasz gen. 191, 241,
295, 297, 310, 328
Łubkowski Roman cenzor warszawski 79, 81, 82
Maciej owski Aleksander Wacław
83, 93, 102, 115, 364 Mackiewicz J. litograf 180 Majewska Maria z Lelewelów siostra 177, 412, 413 Majewski Jan szwagier 318 Majewski Wincenty red. Kuriera
Polskiego 244, 273, 275, 317 Majkowski Edmund ks. 30, 176, 179 Malewski Szymon 41, 55, 66, 67 Maliński Józef 177 Maliszewski Edward 5, 27 Maltę Brun Charles 82, 83, 129,
161, 364, 370
Małachowski Gustaw 191, 192, 247, 248, 252, 254, 290, 314, 315, 322, 343—347, 350, 358, 359, 377, 383
Marcinkowski 164
Marks Karl 21
Matthys G. 183
Maurin Nicolas 173, 176, 177, 185
Meciszewski gen. 189
Melinę księgarz w Brukseli 96, 111, 414
Merzbach Henryk 29, 182
Merzbach Ludwik 119
Merzbach de Beaulieu 185
Metternich Klemens L. 356
Michelet Juliusz 96
Mieczkowski fotograf 179
Międzynarodowe Towarzystwo Demokratyczne w Brukseli 1847 r. 21, 22
Michalski Jan 13
Mickiewicz Adam 175
Mickiewicz Aleksander 64, 72, 159, 169
Mickiewicz Józef 41
Miklaszewski Józef 60, 77, 80, 82, 169
Mikołaj I cesarz ros. 145, 195, 199, 200, 204, 205, 216, 219, 221, 225, 243, 245, 257, 269—272, 276, 283, 290, 291, 303, 343, 354—355, 366, 378
Mikosy Mikołaj zob. Denisko Mikołaj Mikosy
Miłkowski Zygmunt 406
Mionnet Theodore-Edme 123
Mocarski Zygmunt 30
Mochnacki Kamil 317
Mochnacki Maurycy 16, 25, 84, 163, 202, 241, 242, 254, 266, 274, 276, 279, 317, 369, 387
Modelski Teofil Emil 30
Moens Jean 183
Monnier D. Iitograf w Lilie 177
Montbron Joseph Cherade 165 Moraczewski Karol 108 Morawski Franciszek gen. 302 Morawski Teodor 326, 385, 386 Morawski Teofil 18, 233, 235, 280,
330—333, 336, 337, 340, 343, 348,
349, 357 Morgan William, dom bankowy
w Londynie 339 Moroz Mikołaj 47 Morozowicz Kalikst 351 Morze Franciszek 64, 72, 159, 169 Mostowski Tadeusz 138, 202 Motty Marceli 28, 412 Mucauart księgarz w Brukseli 414 Murawiew Apostoł Sergiusz deka-
brysta 299 Muzeum Narodowe Polskie w Rap-
perswilu 10, 176, 180, 185, 403,
405
Muzeum Sztuki Starożytnej w Brukseli 179 Mycielski Michał 291, 305, 306
Nabielak Ludwik 253
Napoleon I 46, 362
Naruszewicz Adam 13, 38, 39, 43,
58, 59, 64, 65, 83, 130, 136, 138--
140, 159, 160 Narwojsz Milikont Franciszek prof.
Uniw. Wil. 40, 41 Neidhardt gen. ros. 306 Nestor kronikarz ruski 43, 44, 144,
145
Neu Karl 84, 156 Niemcewicz Julian Ursyn 73, 136,
146, 159, 202, 206, 272, 276, 315 Niemojowski Bonawentura 252,
273, 285, 334—337, 342—347, 350,
381
Niemojowski Gabriel 335
Niemojowski Wincenty 18, 280, 281, 291, 313, 316, 317, 329—337, 339, 340, 343, 348, 349, 386
Niesiecki Kacper 106, 107, 116, 162
Nieszokoć Henryk 246, 254
Norblin Jan Piotr 120
Norwid Cyprian 183
Nosek Stefan 30
Nougar-et Piotr Jan 57, 159
Nowosilcow Mikołaj 67, 73, 77, 191, 222
Nowicki gen. 189
Nowicki Emilian dr 364
Oeschner (Exner) konsul austr.
w Warszawie 1831 r. 289, 346 Olcha Antoni 182 Olenin Aleksandr 143 Oleszczyński Antoni 366 Oleszczyński Seweryn 76, 156, 173 Olszewski Michał ksiądz 164 Onacewicz Ignacy 6, 7, 61—63 Orchowski Alojzy 159 Ordyniec Jan Kazimierz 72, 362 Orgelbrand Samuel 111 Orłowski Aleksander 173 Ossoliński Józef Maksymilian 82 Ostrowski Antoni 148, 150, 180,
215, 271, 272, 405, 419 Ostrowski Józefat Bolesław 244,
246, 253, 254, 276, 317, 322 Ostrowski Władysław 191—197,
201, 206, 211, 216, 217, 227—236,
238, 248, 252, 263, 269, 271, 272,
303, 313, 320, 351, 357 Ovidius Publius Naso (motto) 62
Pac Ludwik 190, 191, 201, 281 Palmerston H. T. lord 380
Paskiewicz Iwan ks. Erywański
366, 368, 382 Pawłowski 312 Perchellet H. 86
Pestel Paweł dekabrysta 299
Picque Camille 29
Picąue Charles 182
Pietkiewicz Adam 184
Pierquin de Gembloux C. Ch. 164
Pilliet J. drukarnia w Brukseli 96, 113, 410
Pinard drukarnia w Paryżu 86
Pinkerton John 165
Pistor G. K. gen. ros. 4, 119
Plater Filip 65
Plater Ludwik 380
Plichta Andrzej 384
Poczobut Marcin 41
Podczaszyński Michał 71, 83, 84, 243, 320, 363, 369, 370
Pogodin Michał 142—145
Polignac Jules-Armand 83
Poniatowski Józef książę 257
Ponińscy Bolesławostwo 419
Potocka Klaudia z Działyńskich 141
Potocki Bernard 255
Potocki Ignacy 318
Potocki Stanisław minister oświecenia (Świstek krytyczny) 165
Potocki Stanisław gen. 189
Prażmowski Adam biskup 73
Prądzyński Ignacy gen. 230, 306, 307, 309, 310
Preussler malarz 120
Prusinowski Aleksander ksiądz 28, 420
Przegaliński Bolesław 179, 182
Ptaszycki Stanisław 144, 369
Ptolomeus C. 126
Pułaski Aleksander Kazimierz 250, 321, 322, 385, 386
Raezyńskl Edward 159
Rada Administracyjna 1830/31 roku 191—195, 199—202, 205, 206, 211, 269, 377
Rada Najwyższa 1831 roku 236-239, 242, 245—248, 253, 254, 256, 260, 262—265, 274, 339
Radziwiłł Michał 190, 192, 201, 236, 264—266, 272, 282, 283, 286, 293-298
Rakowiecki J. E. 102
Rastawiecki Edward 173
Rautenstrauch Józef gen. 191
Rembowski Antoni 361
Renouard bibliograf francuski 86
Rigollot Marcel J. 157
Rogalski Leon 110
Rollin Charles 38
Rosen gen. ros. 225, 307
Rostocki Władysław 20, 370
Rostworowski Jan 351
Roth gen. ros. 307
Rousseau Jean Jacques 147
Rożniecki Aleksander gen. 241
Riidiger gen. ros. 307
Ruryk książę ruski 143, 145
Rustem Jan 120, 135, 173
Rykaczewski Erazm 48, 91, 119, 162, 316
Rylejew Konrad dekabrysta 299
Rząd Narodowy 1831 r. 18, 60, 148, 264—281, 288, 291, 296, 297, 300—306, 312, 326, 330—339, 347, 349, 352, 356, 357, 361, 362, 379, 380, 384, 386
Rząd Tymczasowy 1830 r. 201-203, 205, 206, 209, 211, 215, 216,
218, 220, 224, 226, 228, 229, 231.
248, 269, 339, 377 Rzewuscy 252, 254 Rzewuski Leon 255 Rzewuski Stanisław 246, 254, 255
Sacken gen. ros. 307
Saint Albin Marie 164
Samotyha Erazm 29, 176—179, 180,
182, 183
Saniewski Feliks 284, 317, 319 Santarem Manuel 112 Saunders Józef 122 Sawaszkiewicz Lew (Leon Leopold)
4, 29, 80, 265, 416—418 Scheffer Ara 179 Schlózer August Ludwig (Szlecer)
43, 44, 160
Schmidt Fryderyk August 52 Schmidt Julian konsul pruski
w Warszawie 222, 286 Schmitt Henryk 28, 133 Schróck Johan Matthias 54 Serejski Marian Henryk 31, 424 Siemiątkowski Tomasz gen. 189 Sienkiewicz Karol 3, 4, 25, 44, 45,
363, 385, 386
Sierakowski Józef 58, 139, 140 Sierawski Julian gen. 302 Skarbek Fryderyk 146 Skarszewski Wojciech prymas 73 Skrzetuski Kajetan 38 Skrzynecki Jan gen. 148, 295—298,
302—311, 314, 325—330, 341,
349—353, 355—357, 361, 378 Smith Roach 164 Smolarski Mieczysław 173 Sobieski płk. 191, 203 Sobieski Wacław 29
Sobieszczański Franciszek 9, 10,
367, 368, 371, 373 Sobolewski Walenty 202 Sokolnicki Michał 29 Sokołowski August 179 Sołtyk Franciszek 191, 277 Sołtyk Roman gen. 257, 265, 271-
273, 276, 354, 355 Spazier Richard Otto 25 Speranskij Michail Michaiłowicz
66, 143
Sporschill Johann 108, 162 Staszic Stanisław 51, 52, 72, 73 Stefan Batory król polski 38 Stefański Walenty 14T 106—108 Sternhuss Adolf 183 Storożenko Andrej J. 368 Strass Friedrich 78 Straszewicz Józef 14, 28, 88—91,
93, 95, 99, 104
Straszyński Leonard 174, 179 Strojnowski Hieronim 41 Strzecki ksiądz 180 Suchodolski Bohdan 13 Sułkowski Józef 164 Sumarokow 83 Sumarokow Pankracy 83 Sumarokow Paweł Iwanowicz 83 Szachowskij gen. ros. 291, 295 Szaniawski Józef Kalasanty 76—79,
82
Szaniecki Jan Olbrycht 285, 358, 360 Szelutta Konstanty 36, 41 Szembek Piotr gen. 201, 244, 247-
252, 295, 302
Szkoła Polska na Batignolles 414 Szlecer zob. Schlózer August Ludwig Szletter (Schletter) Zygmunt 14,
81, 105, HO, 151
Szley (Schley) 222
Szmidt Julian zob. Schmidt
Szmidt Fryderyk August zob.
Schmidt
Szuszkowski 350 Szymanowski gen. 303 Szymański 309 Szyrma Lach Krystyn 74, 244, 256
Slaski Teodor 351
Sliwiński Artur 7, 29, 32, 40, 43,
65, 67, 70, 134, 135, 137, 146, 147,
177, 219, 246, 264, 271, 289, 370,
383, 385
Ślubowscy Józefostwo 419 Sniadecki Jan 43, 50, 137, 138 Świdziński Konstanty 233, 243, 291,
318, 330, 342, 343, 345, 350, 351,
358—360, 378 Świrski Józef 358, 360 Świecki Tomasz 57, 159
Tańska Klementyna zob. Hoffma-nowa Klementyna z Tańskich
Tarenghi Paweł prof. Uniw. Wil. 41
Tarnowski Jan 73, 139
Tarlier Jules 178
Tępa Franciszek 174, 179, 180
Thieman gen. ros. 307
Thore Theophile 182
Tirscher drukarz w Brukseli 98, 99
Toeplitz 179
Tokarz Wacław 289, 295, 303
Toplicki Jan 265
Towarzystwo Braci Zjednoczonych w 1831 r. 264—267, 272
Towarzystwo Demokratyczne Międzynarodowe zob. Międzynarodowe Towarzystwo Demokratyczne 1847 r.
Towarzystwo Demokratyczne Polskie 103, 382
Towarzystwo Doskonalącej się Młodzi 42, 135
Towarzystwo Filomatyczne 42, 135
Towarzystwo Historyczne i Starożytności Słowiańskich w Moskwie 66, 143
Towarzystwo Historyczno-Literac-kie w Paryżu 147
Towarzystwo Nauk w Charkowie 66
Towarzystwo Numizmatyczne w Brukseli 182
Towarzystwo Patriotyczne w Warszawie (przed 1830 r.) 17, 145, 226, 240
Towarzystwo Patriotyczne 1831 r. 18, 210, 244, 265—268, 273—278, 283—285, 299, 304, 306, 312, 320-325, 330, 357, 359—362, 379, 380, 386. Zob. także Klub Patriotyczny 1830 r.
Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Warszawie 13, 44, 47—52, 58, 61, 64, 72—77, 136—141, 146, 147
Treichel Irena 32, 72
Trembecki gen. 189
Tymiński Antoni ksiądz 140
Tymieniecki Kazimierz 31
Tymowski Kantorbery 165, 244, 273
Tyszkiewicz Wincenty 142
Ujterhosen dr 418
Uldyński Józef 65, 164
Umiński Jan Nepomucen gen. 294,
295, 297, 326, 328 Uniwersytet Charkowski 66, 75 Uniwersytet Jagielloński 62 Uniwersytet Moskiewski 143
Uniwersytet Paryski 38
Uniwersytet w Królewcu 40, 53
Uniwersytet Warszawski 55, 56, 1 59—61, 77, 198
Uniwersytet Wileński 17, 36, 40-45, 50, 52, 54—56, 63—66, 120, 122, 135, 137—139, 158, 414
Uniwersytet Wolny w Brukseli 148
Vaivoda prof. 185 Van Bemmel Eugene 29 Van der Eycken F. 184 Van der Maelen 91, 93, 103, 104 Van Rasbourg 413 Vandale księgarz w Brukseli 111 Ver Beist antykwariusz w Brukseli 97
Vergilius Maro Publius (motto) 35 Villain litograf francuski 177 Voglet księgarz w Brukseli 96, 98 Voss J. H. 129
Waga Teodor 53, 57, 63, 65, 77, 80, 116, 129, 159, 168, 169
Walchnowski (Walichnowski) Andrzej 216, 227
Wamka Stanisław 29
Warnkónig Leopold August 97
Wauters Alphonse 29, 103, 104, 178
Wąsowicz adiutant dyktatora 1831 r. 248, 251, 252
Wąsowiczowa Anna z Tyszkiewi-czów 213
Welker Karl 12
Węcki Józef drukarnia w Warszawie 81
Węgierska Zofia 416
Węgrzecki Stanisław 190
Wieczorkiewicz Antoni ksiądz 134
Wielhorska ze Slubowskich 419
Wielhorski Michał 419 Wielopolski Aleksander 341, 343-
345, 350, 380 Wierogórski 246, 254 Wiesiołowski Krzysztof 136 Wiechowska Helena 26, 27, 30—32,
49, 133, 332, 415, 424 Wirtemberski Adam książę gen.
ros. 286
Witt gen. ros. 291, 294 Witwicki Mikołaj 162 Wiśniewski Józef 258 Władysław IV król polski 49 Wodziński Maciej 281 Wolff dr 259
Wolski Włodzimierz 29, 416 Wołowski Franciszek 272, 343. 344,
355, 358
Wołowski Ludwik 415 Worcell Stanisław 103, 382, 406 Woronicz Jan Paweł 49, 50, 136 Woronicz Janusz 147 Woźnicki Kazimierz 10, 383, 403,
405
Wrotnowski Feliks 308, 310 Wrzosek 385 Wyhowski Michał 181 Wyleżyński Tadeusz płk. 244, 245 Wysocki Piotr 147 Wysocki Wawrzyniec 78 Wywiałkowski 185
Zaborowski Cyprian 350
Zajączek Józef 252 Zakrzewski Jan 176 Zakrzewski Stanisław 30 Zaliwski Józef 147 Zamoyski Władysław 200, 252, 254 Zass gen. ros. 189 Zatwardnicki Bazyli 314, 315 Zawadzki Józef 47, 55, 65 Zawadzki Tadeusz 31, 424 Zawidzki płk. 302, 303 Zdzitowiecka-Jasieńska Halina 30 Żeni Antonio 158 Ziemowit książę polski 119 Zjednoczenie Emigracji Polskiej
183 Związek Plebejuszów w Poznaniu
108 Zwierkowski Walenty 147, 149, 163,
226, 235, 358
Zwoliński Józef ppłk. 302 Zygmunt I Stary król polski 48,
60, 165 Zygmunt II August król polski 60,
165
Żółkowski Aleksander 52, 53 Zukowski Jan Ludwik 244, 265,
276, 317 Źupański Jan Konstanty 8, 9, 14,
25, 35, 72, 77, 81, 106, 114, 119,
133, 149—151, 153, 163, 382, 412,
418, 423 Żymirski Franciszek gen. 285, 295





SPIS ILUSTRACJI

Po str.
Portret Lelewela wg rys. S. Oieszczyńskiego...... 40
Portret Lelewela. Litogr. S. Oieszczyńskiego z r. 1829 .... 40
Portret Lelewela wg rys. N. Maurina........ 56
Portret Lelewela wg rys. Maurina, litogr. Villain z r. 1832 ... 56 Portret Lelewela wg rys. N. Maurina, malował J. Maliński, sztych
C. Huarda z r. 1840............. 72
Portret Lelewela wg litogr. D. Monniera z r. 1844 ...... 72
Szkic ołówkowy głowy Lelewela — rys. Davida cTAngers z r. 1844 88
Portret Lelewela - płaskorzeźba Davida (TAngers..... 88
Medal Harta wg rys. Davida dJAngers........ 104
Rysunek piórkiem T. Therego z ok. 1855 r........ 104
Popiersie Lelewela — rzeźba W. Geefsa z r. 1858..... 120
Portret Lelewela pędzla L. Straszyńskiego z r. 1859 .... 120 Plan mieszkania Lelewela w Brukseli przy rue du Chene i rue Marais St. Jean wg autografu Lelewela przesłanego do brata,
Prota................. 150
Szkic ołówkowy Fr. Tępy z r. 1859 do portretu Lelewela ... 184
Portret Lelewela pędzla Fr. Tępy......... 184
Portret nieznanego autorstwa z ok. 1860 r........ 200
Karykatura C. Norwida: Pan Joachim z Brukseli..... 200
Karykatura Lelewela pióra C. Norwida........ 232
Szkic głowy Lelewela — rys. C. Norwida....... 232
Portrecik Lelewela — rys. piórkiem C. Norwida (uchodzący za autoportret Norwida)........... 248
Portret Lelewela pędzla K. Picąue z r. 1861...... 248
Akwaforta M. Jaroczyńskiego z r. 1861 (?)....... 280
Popiersie Lelewela — kamea Bianchiniego z ok. 1861 r. . . . 280
Litografia Z. J. Wywiałkowskiego z ok. 1862 r....... 296

Portret Lelewela wg rys. współczesnego........ 296
Lelewel na łożu śmierci — fotolitogr. A. Pietkiewicza z r. 1861 . 328
Lelewel na łożu śmierci — obraz olejny F. Falińskiego z r. 1861 328
Portret olejny Lelewela pędzla F. Falińskiego z r. 1863 ... 344
Maska pośmiertna Lelewela........... 344
Facsimile pisma Lelewela: strona artykułu Betise et bonhomie . 392
Grób Lelewela w Paryżu na cmentarzu Montmartre .... 392 Pomnik Lelewela w Wilnie na cmentarzu na Rossie z r. 1929 dłuta
B. Bałzukiewicza.............. 408
Pomnik Lelewela w Wilnie na cmentarzu na Rossie z r. 1956 . 408 Tablica genealogiczna rodziny Lelewelów sporządzona przez J. Lelewela ................. 452





SPIS TREŚCI

Przedmowa Komitetu Redakcyjnego......... V
Wstęp do tomu I.............. 3
I. PRZYGODY W POSZUKIWANIACH I BADANIU RZECZY
NARODOWYCH POLSKICH......... 33
Tekst................ 35
Dodatek 1: O pracach rytowniczych....... 119
Dodatek 2: O piśmiennych pracach........ 127
Komentarze.............. 133
II. SPIS DZIEŁ ROŻNYMI CZASY ... DRUKIEM OGŁOSZONYCH ................ 153
Tekst................ 155
Komentarze.............. 167
III. PORTRETY.............. 171
Tekst................ 173
Komentarze.............. 176
IV. PAMIĘTNIK Z ROKU 1830—1831........ 187
^ekst................ 189
Dodatek: List do L. Chodźki z 1831 r........ 362
Komentarze.............. 367
V. NOTA PISANA W BRUKSELI W KOŃCU SIERPNIA 1859 R. 373
Tekst................ 375
Komentarze . . ............ 381
VI. BETISE ET BONHOMIE.......... 387
Tekst francuski............. 389
Tłumaczenie polskie: Głupota i dobroduszność .... 395
Komentarze.............. 403
VII. TESTAMENT Z 1853 R. I POCZĄTEK DRUGIEGO TESTAMENTU ............... 405
Tekst................ 407
Komentarze.............. 410
Resume................ 419
Avant-propos............... 421
Introduction au premier volume........ 423
Wykaz osób i instytucji............ 427
Spis ilustracji............... 445



Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.


ZOBACZ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

ZOBACZ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT


NIE ODWOŁUJĘ OFERT, PROSZĘ POWAŻNIE PODCHODZIĆ DO LICYTACJI