Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

IRENA KRZYWIŃSKA.OLEJNY DATOWANY PIĘKNY.IRYSY.BCM

02-07-2012, 21:10
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Najwyzsza cena licytacji: 1 zł      Aktualna cena: 1 zł     
Użytkownik JanStarykon
numer aukcji: 2437915434
Miejscowość Białystok
Licytowało: 1    Wyświetleń: 155   
Koniec: 05-07-2012 20:25:00
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie.

Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4

Szanowni Państwo.

Przedmiotem aukcji jest bardzo nastrojowy, oryginalny i piękny  obraz. Jest to praca sygnowana w prawym, dolnym rogu,  nazwiskiem polskiej malarki Ireny Krzywińskiej, malarki odnotowanej w Indeksie Artystów Plastyków, której prace znajdują się w narodowych muzeach, prace, które były wystawiane także na renomowanych portalach aukcyjnych jak na przykład artinfo: http://www.artinfo.pl/?pid=galleries&sp=offers&sartist=101602&id=17447&lng=1

Malarka i poetka Irena Krzywińska urodziła się w Augustowie w 1922 roku. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, którą ukończyła w 1956 roku. Jej prace były wystawiane między innymi w Muzeum Narodowym w Warszawie oraz  w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, a także na licznych wystawach na Podlasiu. W 2005 roku pani Krzywińska otrzymała medal „Za zasługi dla miasta Augustowa”.

Proponowany w dzisiejszej aukcji obraz wykonany został na płótnie farbami olejnymi i oprawiony w drewnianą, okurzoną, charakterystyczną dla epoki, ramę w kolorze białym. W prawym, dolnym rogu nad autorską sygnaturą widnieje data 1973 rok, a tyłu na ramie tytuł „Irysy”. Całość zachowana w bardzo dobrym  stanie, bez najmniejszych ubytków w malaturze. Moim zdaniem, dla dobra całego przedmiotu należałoby wymienić ramę na bardziej dystyngowaną i ponownie naciągnąć płótno na blejtramie, bowiem obecnie w górnym rogu jakby się ono poluzowało. Ale to być może tylko moje estetyczne odczucia. W takim stanie w jakim jest, jest  przedmiotem na pewno mówiącym estetycznie wiele o swojej epoce, ale można z niego przy odrobinie chęci zrobić naprawdę salonowy obraz.

Tematem pracy jest martwa natura, dokładniej rzecz ujmując bukiet irysów. Martwą naturę, poza pejzażami okolic Augustowa, pani Krzywińska malowała najchętniej.  Najważniejsza jest tu niesamowita uroda i oryginalność obrazu, jego ekspresjonistyczny styl, wymiar, wyrazistość osiągnięta niby pastelową, ale jednak mocno konstatująca ze sobą paletą barw  i charakterystycznie, grubo  kładzioną farbą. Intensywnie błękitne, choć pudrowe tło stanowi tu podstawę i to na nim odbijają się wspaniałe, dorodne, biało- oberżynowe irysy. Kwiaty są przepiękne, mięsiste, potężne i dostojne, mają długie, oliwkowe liście, a cały obraz mimo, że zawiera mało elementów ma niesamowitą głębię. Mam wrażenie, że  autorka zachwycona pięknem kwiatów, ich oryginalnością, poruszona ich pełnią rozkwitu próbowała złapać magię tej chwili ich istnienia…. Próbowała? Ona po prostu po mistrzowsku pędzlem „sfotografowała” i  przepuściła przez filtr swojej wrażliwości właśnie tę chwilę i te kwiaty,  które teraz nas zachwycać w postaci wspaniałego obrazu.

Polecam serdecznie i zapraszam do licytacji.

Wymiary: 51,5 x 32 cm.