Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

IntranetWare 4.11 Podręcznik administratora CNA

19-01-2012, 15:27
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 20 zł     
Użytkownik bingor
numer aukcji: 2037956206
Miejscowość Kielce
Wyświetleń: 5   
Koniec: 14-01-2012 20:55:03

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Okładka: miękka
Rok wydania (xxxx): 1997
Język: polski
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Witam na mojej aukcji i zapraszam do licytacji. Bingor
Strona o mnie Moje aukcje Moje komentarze Dodaj do ulubionych sprzedających Zapytaj mnie
Płatność
♦ Przelew na konto
(przedpłata)

Przesyłka
♦ List polecony
ekonomiczny: 8.30 zł
♦ List polecony
priorytetowy: 9.80 zł

Opakowanie
♦ koperta ochronna ("bąbelkowa")

Kontakt
♦ tel. 603 [zasłonięte] 256
(nie odpowiadam na sms)
♦ e-mail:
[zasłonięte]@poczta.fm
k00517

Witam na mojej aukcji.

Przed przystąpieniem do licytacji proszę zapoznać się z jej zasadami na stronie O mnie

Przedmiotem aukcji jest używana książka:

Tytuł: IntranetWare - Podręcznik administratora CNA systemu
Autorzy: Michael Moncur, James Chellis
Wydawnictwo: Zakład Nauczania Informatyki "MIKOM" (Warszawa) Wydanie: b.d. (1997)
Nakład: b.d. Ilość stron: 614 Waga: 874 g
Stan książki: dobry Format: 17,0 x 24,0 cm Okładka: miękka
Stan okładki: dobry, okładka posiada kilka śladów zarysowań i drobnych wgnieceń, ostatnia kartka lekko pofalowana od wilgoci.
Stan kartek: od strony zewnętrznych krawędzi są widoczne ślady kurzu i kilku niewielkich plam, w środku kartki czyste, białe, na 3 stronie kilka śladów kreśleń długopisem, w końcowej części książki kartki są lekko pofalowane od wilgoci.
IntranetWare

"Najnowsza wersja systemu NetWare, czyli 4.11 - znana poprzednio pod nazwą Green River - została wprowadzona na rynek w połowie 1996 roku. Wyposażono ją w kilka dodatkowych mechanizmów, których nie było we wcześniejszych wersjach. Mimo że system NetWare 4.11 był początkowo oferowany jako oddzielny produkt, obecnie jest on sprzedawany jako część systemu IntranetWare - produktu Novella przeznaczonego dla serwerów internetowych i intranetów komercyjnych. Pakiet IntranetWare zawiera kilka programów współpracujących z Internetem, które są zintegrowane z systemem NetWare.
Używanie systemu IntranetWare w rzeczywistym świecie. Książka "Podręcznik administratora CNA systemu IntranetWare" dostarcza wszystkich informacji na temat rozbudowanych technik administrowania siecią, potrzebnych w codziennej pracy z systemem IntranetWare. Szczegółowo opisano następujące zagadnienia:

♦ instalowanie i konfigurowanie systemu IntranetWare;
♦ rozbudowane zarządzanie usługami NDS (Novell Directory Services);
♦ konfigurowanie stacji roboczej i zarządzanie nią;
♦ rozbudowane mechanizmy ochrony i kontroli.

O autorach:

Michael Moncur jest inżynierem CNE i właścicielem Starling Technologies - firmy konsultingowej specjalizującej się w sieciach IntranetWare i Internecie.
James Chellis jest prezesem firmy EdgeTec Inc. oferującej konsultacje z zakresu sieci komputerowych i organizującej szkolenia z obsługi systemu IntranetWare i Windows NT."

"W tej książce zawarto informacje o najnowszym sieciowym systemie operacyjnym opracowanym przez Novella - IntranetWare/Netware 4.11. Można w niej znaleźć wiadomości z zakresu zarządzania siecią IntranetWare, a także informacje potrzebne do zdania egzaminu CNA. Książka dostarcza podstawowych wiadomości o komputerach i sieciach komputerowych, a także szczegółowych danych o najnowszym produkcie Novella, systemie NetWare/IntranetWare - najpopularniejszym na świecie sieciowym systemie operacyjnym. Każdemu - zarówno początkującemu użytkownikowi usiłującemu zgłębić tę skomplikowaną dziedzinę wiedzy, jak i specjaliście z dziedziny sieci komputerowych pragnącemu rozszerzyć swoja wiedzę - ta książka dostarczy ważnych i szczegółowych informacji.
W książce zawarto nie tylko wszelkie informacje potrzebne podczas egzaminu IntranetWare CNA, ale także informacje pozwalające na zarządzanie siecią w warunkach narzucanych przez świat rzeczywisty. Umieszczono tu wszystkie potrzebne informacje uporządkowane w logiczny sposób, ułatwiający ich wyszukiwanie. W miejscach, gdzie jest potrzebna dodatkowa pomoc, zamieszczono uzupełniające informacje i przykłady."

Wstęp

"Nabywca tej książki chce zostać Specjalistą CNA (Certified Novell Administrator). To rozsądny wybór w karierze - zapotrzebowanie na specjalistów znających system IntranetWare Novella jest ogromne, a program CNA firmy Novell Education jest obecnie najpopularniejszym na rynku profesjonalnym programem certyfikacyjnym dotyczącym sieci. Najlepszą wiadomością jest to, że wysiłek potrzebny do uzyskania tytułu administratora CNA - uznanego na rynku sieci komputerowych - jest o wiele mniejszy niż w wypadku tytułu CNE. Dzięki wiedzy (oraz doświadczeniu) można szybko i łatwo zdać egzamin i zdobyć certyfikat CNA.
W tej książce zawarto informacje o najnowszym wspaniałym sieciowym systemie operacyjnym opracowanym przez Novella - IntranetWare. Można w niej znaleźć wiadomości z zakresu zarządzania siecią IntranetWare, a także informacje potrzebne do zdania egzaminu CNA.

Czy należy kupić tę książkę?

Czy ta książka jest warta kupna?

TAK - gdyż ułatwia ona uzyskanie najnowszego certyfikatu CNA. Bez względu na to, czy ma to być pierwszy certyfikat Novella czy też rozszerzenie już zdobytego - ta książka to ułatwia. Jest tanim i efektywnym źródłem informacji na temat systemu IntranetWare, pomocnych w przygotowywaniu się do egzaminu IntranetWare CNA.

TAK - gdyż zawiera informacje na temat sieci komputerowych i systemu IntranetWare Novella. Dostarcza podstawowych wiadomości o komputerach i sieciach komputerowych, a także szczegółowych danych o najnowszym produkcie Novella - najpopularniejszym sieciowym systemie operacyjnym na świecie. Każdemu - zarówno początkującemu użytkownikowi usiłującemu zgłębić tę skomplikowaną acz niezwykle potrzebną dziedzinę wiedzy, jak i specjaliście z dziedziny sieci komputerowych pragnącemu rozszerzyć swoja wiedzę - książka ta dostarczy ważnych i szczegółowych informacji.

TAK - gdyż z punktu widzenia klientów firm szkoleniowych książka ta stanowi najlepszą alternatywę dla drogich podręczników Novell Education IntranetWare Administration.

NIE - jeśli osoba, która sięgnęła po tę książkę zrobiła to przypadkowo szukając książki poświęconej systemowi Windows NT. (Będzie jednak mowa także o tym systemie.)

Co zawiera ta książka?

W tej książce znajdują się wszelkie informacje przydatne na egzaminie IntranetWare CNA i dużo więcej. Mówiąc dokładniej, można ją odbierać w dwóch aspektach:
♦ edukacyjnym - co należy wiedzieć o sieciach komputerowych;
♦ praktycznym - trzeba się skoncentrować tylko na najważniejszych informacjach.
W książce zawarto nie tylko wszelkie informacje potrzebne podczas egzaminu IntranetWare CNA, ale także informacje pozwalające na zarządzanie siecią w prawdziwej firmie. Wiedząc, że Czytelnik chce otrzymać książkę, która będzie przydatna także po zdaniu egzaminu, zawarliśmy w niej to, co znacznie pomoże w administrowaniu sieciami IntranetWare. Umieściliśmy tu wszystkie potrzebne informacje uporządkowane w logiczny sposób, ułatwiający ich wyszukiwanie. W miejscach, gdzie jest potrzebna dodatkowa pomoc, zamieściliśmy uzupełniające informacje i przykłady.

Jak stać się administratorem CNA o specjalności IntranetWare?

Aby zostać administratorem CNA o specjalności IntranetWare, trzeba tylko zdać jeden egzamin. Może do niego przystąpić każdy. Egzamin składa się z pytań testowych oraz zadań praktycznych. Te ostatnie polegają na wykonaniu określonych czynności związanych z systemem IntranetWare (tematyka tej książki obejmuje te zadania). Egzaminy Novella są nadzorowane przez ośrodki testów Sylvan Prometric. Wszelkie informacje o egzaminach (także informacje o najbliższych ośrodkach) są dostępne telefonicznie w firmie Sylvan pod numerem: l-800-RED-EXAM.

Jak korzystać z tej książki?

Książka jest podzielona na pięć części. Aby lepiej zrozumieć zagadnienia związane z zarządzaniem systemem IntranetWare, trzeba przeczytać je wszystkie. W części II skoncentrowano się na wiadomościach potrzebnych podczas egzaminu CNA. Najlepszym sposobem przygotowania się do egzaminu jest:
♦ uważne przestudiowanie każdego rozdziału części II i całkowite zrozumienie zawartych w nich informacji; warto też, jeśli to jest możliwe, sprawdzać w praktyce nowo nabyte wiadomości;
♦ napisanie egzaminu próbnego dołączonego do każdego rozdziału (poprawne odpowiedzi na pytania egzaminacyjne znajdują się w dodatku A);
♦ wynotowanie z egzaminu próbnego pytań, które sprawiły trudności, i powtórne przeczytanie części książki, w których wyjaśniono te zagadnienia; należy też przeczytać pozostałe części książki;
♦ zdanie egzaminu CNA.
Dostęp do sieci IntranetWare jest wielką pomocą podczas przygotowywania się do egzaminu. W wypadku korzystania z sieci, której używają także inne osoby, należy zwrócić uwagę na to, aby nie wykonywać żadnych operacji, które mogłyby w jakikolwiek sposób naruszyć czyjeś dane.

Wskazówka
Warto rozważyć możliwość utworzenia szkoleniowej sieci, która pomogłaby w przygotowaniach do egzaminu. W wielu miejscach można tanio kupić licencję na system IntranetWare dla 2 użytkowników. Niektóre stowarzyszenia i firmy zajmujące się technologią sieciową oferują wręcz takie licencje w ramach swoich specjalnych ofert. Do wielu eksperymentów wystarcza serwer i pojedyncza stacja robocza. Można także przeprowadzać eksperymenty sieciowe korzystając z systemu OS/2, w którym jeden komputer może jednocześnie pełnić funkcję serwera i klienta.

W książce zamieszczono naprawdę cenne informacje. Uważna lektura pomoże w opanowaniu ich wszystkich. Należy przeznaczać codziennie tyle samo czasu na naukę w wygodnym i cichym miejscu. Ciężka praca szybko przyniesie efekty i pozwoli na przyswojenie sobie wszystkich wiadomości.

Powodzenia!

Spis treści

Wstęp
♦ Czy należy kupić tę książkę?
♦ Co zawiera ta książka?
♦ Jak stać się administratorem CNA o specjalności IntranetWare?
♦ Jak korzystać z tej książki?
♦ W jaki sposób można się skontaktować z autorami

CZĘŚĆ I. System NetWare 4.11 - wprowadzenie

1. Wstępne informacje o pracy w sieci
♦ Co to jest sieć?
- Serwer
- Stacje robocze
- Karty sieciowe
- Urządzenia peryferyjne
- Okablowanie
- Administrator sieci
♦ Jak system NetWare służy sieciom?
- Zasoby sieciowe
- Usługi oferowane przez system NetWare 4.11
♦ Wybór sieciowego systemu operacyjnego
- System NetWare 4.11
- Program NetWare Server for OS/2
- System NetWare 3.12
- System Windows NT firmy Microsoft
- System LAN Server firmy IBM
- System VINES firmy Banyan
- Sieci komputerów równorzędnych
♦ Podsumowanie
- Składniki sieci
- Usługi sieciowe
- Sieciowe systemy operacyjne

2. Nowości w systemie NetWare 4.11
♦ Usługi katalogowe systemu NetWare, służące do zarządzania obiektami w sieci
♦ Cechy serwera
- Proces instalowania
- Zarządzanie serwerem za pomocą narzędzia SERVMAN
- Synchronizacja czasu
- Współpraca ze sprzętem
- Program NetWare Server for OS/2
♦ Usprawnienia systemu plików
- Kompresja plików
- Przydzielanie małych bloków
- Standard NPA
♦ Nowe, usprawnione i połączone narzędzia
- Ułatwione drukowanie
- Dokumentacja w sieci
♦ Zabezpieczenia
- Rodzaje zabezpieczeń
- Ochrona pamięci
♦ Lepsza obsługa programów typu klient
♦ Usprawnienia komunikacji
- Obsługa większej liczby protokołów
- Protokół Packet Burst Protocol
- Protokół Large Internet Packets
♦ Ustawienia regionalne
♦ Nowe możliwości systemu NetWare 4.11
- Usprawnienia bazy NDS
- Usprawnienia systemu plików
- Usprawnienia serwera
- Usprawnienia dotyczące drukowania
- Usprawnienia oprogramowania typu klient
- Usprawnienia systemu zabezpieczeń
- Inne zmiany
- Możliwość obsługi Internetu i intranetów
♦ Podsumowanie
- Usprawnienia serwera
- Usprawnienia systemu plików
- Usprawnienia narzędzi
- Usprawnienia systemu zabezpieczeń
- Inne usprawnienia
- Najnowsza wersja - NetWare 4.11

3. Sprzętowe składniki komputera typu PC
♦ Płyta główna i mikroprocesor
- Co jest naprawdę potrzebne?
- Bity i bajty
♦ Pamięć
- Pamięć RAM
- Pamięć ROM
♦ Przerwania, adresy i porty
- Przerwania
- Porty (adresy wejścia-wyjścia)
- Adresy pamięci
- Kanały DMA
♦ Jak komputer typu PC korzysta z pamięci RAM?
♦ Optymalizacja pamięci
♦ Szyna danych
♦ Podsumowanie
- Składniki komputera typu PC
- Komputery typu PC i pamięć
- Komunikacja ze sprzętem
- Pamięć komputera typu PC

4. Systemy DOS i Windows
♦ Podstawy systemu DOS
- W jaki sposób DOS jest uruchamiany na komputerze?
- Pliki i katalogi systemu DOS
- Pliki CONFIG.SYS i AUTOEXEC.BAT
♦ Polecenia systemu DOS
- Polecenie CD (CHDIR)
- Polecenie CHKDSK
- Polecenie CLS
- Polecenie COPY
- Polecenie DEL
- Polecenie DELTREE
- Polecenie DIR
- Polecenie DISKCOPY
- Polecenie DOSSHELL
- Polecenie EDIT
- Polecenie FORMAT
- Polecenie MD (MKDIR)
- Polecenie MEM
- Polecenie MOVE
- Polecenie PATH
- Polecenie PRINT
- Polecenie RD (RMDIR)
- Polecenie REN
- Polecenie SCANDISK
- Polecenie TYPE
- Polecenie UNDELETE
- Polecenie XCOPY
♦ Używanie plików wsadowych w systemie DOS
♦ Wersje systemu DOS
- Wersje systemu DOS innych producentów
- Systemy DR-DOS i Novell DOS
♦ Graficzna alternatywa: Windows
♦ Najnowsza wersja: Windows 95
♦ Inne systemy operacyjne
- System Windows NT Workstation
- Systemy OS/2 Warp i Warp Connect
- System Macintosh System 7
♦ Podsumowanie
- System DOS
- Pliki wsadowe systemu DOS
- Wersje systemu DOS
- Środowisko Windows i system Windows 95
- Inne systemy operacyjne

CZĘŚĆ II. Administrowanie siecią NetWare 4.11

5. Podstawy pracy w sieci NetWare 4.11
♦ W jaki sposób usługi NDS organizują sieć?
- Co dają usługi katalogowe NDS?
- Ułatwione administrowanie
- Organizacja
- Zwiększone bezpieczeństwo
- Skalowalność i uniwersalność
- Odporność na błędy
- Jak jest zorganizowany Katalog?
- Cechy i wartości
- Odwoływanie się do obiektów NDS
♦ Łączenie się z siecią
- Protokoły sieciowe
- Składniki 32-bitowego klienta
- Instalowanie 32-bitowego klienta
- Logowanie i wylogowywanie
♦ System plików sieci NetWare
- Składniki systemu plików
- Narzędzia uruchamiane z wiersza poleceń
- Dyski sieciowe i dyski do przeszukiwań
- Tworzenie kopii zapasowej systemu plików
♦ Podsumowanie
- Usługi NDS
- Nazwy obiektów NDS
- Połączenia klienckie
- System plików
♦ Pytania do testu CNA

6. Zarządzanie obiektami klasy Leaf i Container
♦ Program NetWare Administrator
- Uruchamianie programu NetWare Administrator
- Menu Object
- Menu View
- Rozwijanie i zwijanie widoku obiektów klasy Container
- Menu Options
- Menu Tools
♦ Tworzenie wielu obiektów typu User i zarządzanie nimi
- Tworzenie obiektów typu User za pomocą szablonów
- Zarządzanie wieloma obiektami typu User
- Tworzenie obiektów typu User za pomocą narzędzia UIMPORT
♦ Program NETADMIN - zarządzanie bazą NDS w systemie DOS
- Menu główne
- Tworzenie obiektów
- Zarządzanie obiektem
♦ Typy obiektów klasy Leaf
- Obiekty typu User
- Obiekty typu Group
- Obiekty typu Organizational Role
- Obiekt typu NetWare Server
- Obiekt typu Volume
- Używanie obiektów typu Alias
- Używanie obiektów typu Profile
- Obiekty typu Directory Map
♦ Podsumowanie
- Program NWADMIN
- Program NETADMIN
- Często używane obiekty klasy Leaf
♦ Pytania do testu CNA

7. Zabezpieczenia sieci NetWare
♦ Zabezpieczenia procedury logowania
- Procedura logowania
- Ograniczanie dostępu użytkowników
- Wykrywanie intruzów
♦ Dysponenci
♦ Korzystanie z zabezpieczeń systemu plików
- Prawa dostępu do systemu plików
- Atrybuty plików
- Zarządzanie zabezpieczeniami systemu plików
- Przeglądanie systemu plików
- Przypisywanie praw dysponentów
- Modyfikowanie filtru IRF
- Wyświetlanie praw efektywnych
- Modyfikowanie atrybutów pliku
♦ Korzystanie z zabezpieczeń NDS
- Zabezpieczenia procedury logowania
- Prawa dysponentów
- Dziedziczenie praw w NDS
- Równoważność zabezpieczeń
- Wyznaczanie praw efektywnych
- Zarządzanie zabezpieczeniami NDS za pomocą programu NetWare Administrator
♦ Podsumowanie
- Zabezpieczenia NDS
♦ Pytania do testu CNA

8. Zarządzanie skryptami logowania i aplikacjami
♦ Korzystanie ze skryptów logowania
- Rodzaje skryptów logowania
- Zmienne skryptu logowania
- Polecenia skryptu logowania
- Polecenia DOS-owe
♦ Program NetWare Application Manager
- Tworzenie obiektów typu Application i zarządzanie nimi
- Instalowanie programu NAL i korzystanie z niego
♦ Podsumowanie
- Skrypty logowania
- Program NetWare Application Manager (NAM)
♦ Pytania do testu CNA

9. Drukowanie w sieci
♦ Elementy procesu drukowania w sieci NetWare 4.11
- Kolejki wydruku
- Serwery wydruku
- Drukarki
- Program obsługi portu (NPRINTER)
♦ Zarządzanie drukowaniem za pomocą programu NetWare Administrator
- Tworzenie obiektów
- Korzystanie z polecenia Quick Setup
♦ Zarządzanie drukowaniem za pomocą narzędzia PCONSOLE
- Korzystanie z polecenia Quick Setup
- Zarządzanie obiektami typu Printer
♦ Tworzenie własnych konfiguracji wydruku i formularzy za pomocą narzędzi systemu NetWare
- Tworzenie formularzy wydruku za pomocą narzędzia PRINDEF
- Konfigurowanie zadań wydruku za pomocą programu PRINTCON
- Tworzenie formularzy i konfigurowanie zadań wydruku za pomocą programu NetWare Administrator
♦ Podsumowanie
♦ Pytania do testu CNA

10. Administrowanie serwerem plików
♦ Co się znajduje na serwerze NetWare 4.11?
- System operacyjny
- Moduły ładowalne NetWare (NLM)
♦ Polecenia konsoli w systemie NetWare 4.11
- Polecenie BROADCAST
- Polecenie CLEAR STATION
- Polecenie CLS
- Polecenie CONFIG
- Polecenie DISABLE LOGIN
- Polecenie DISMOUNT
- Polecenie DISPLAY NETWORKS
- Polecenie DISPLAY SERVERS
- Polecenie DOWN
- Polecenie EXIT
- Polecenie HELP
- Polecenie LOAD
- Polecenie MOUNT
- Polecenie MODULES
- Polecenie RESTART SERVER
- Polecenie SET
- Polecenie TIME
- Polecenie UNLOAD
♦ Narzędzia NLM systemu NetWare 4.11
- Narzędzie EDIT
- Narzędzie INSTALL
- Narzędzie MONITOR
- Narzędzie SERVMAN
♦ Zarządzanie plikami konfiguracyjnymi serwera
- Plik STARTUP.NCF
- Plik AUTOEXEC.NCF
♦ Zdalny dostęp do serwera
♦ Zabezpieczenia konsoli serwera
♦ Podsumowanie
♦ Pytania do testu CNA

CZĘŚĆ III. Zaawansowane administrowanie siecią NetWare 4.11

11. Usługi katalogowe NDS
♦ Projektowanie drzewa NDS
- Uwagi dotyczące projektowania drzewa Katalogu
- Wybieranie struktury drzewa Katalogu
- Określanie standardów nadawania nazw
- Implementowanie NDS
♦ Dzielenie na partycje i replikacja drzewa Katalogu
- Dzielenie Katalogu na partycje
- Replikacja Katalogu
- Zarządzanie partycjami i replikami
♦ Łączenie drzew NDS
- Zagadnienia dotyczące łączenia
- Rozpoczynanie łączenia
♦ Rozwiązywanie problemów z NDS
♦ Podsumowanie
- Projektowanie i implementowanie drzewa NDS
- Partycje i repliki w NDS
- Łączenie drzew Katalogu
- Rozwiązywanie problemów

12. Zaawansowane zarządzanie systemem NetWare
♦ Praca międzysieciowa przy użyciu systemu NetWare 4.11
- Oprogramowanie MultiProtocol Router (MPR)
- Konfigurowanie oprogramowania MPR za pomocą narzędzia INETCFG
♦ Funkcje narodowe
- Instalowanie drugiego języka
- Zmienianie języka używanego na serwerze
- Zmienianie typu klawiatury serwera
- Zmienianie języka modułu NLM
- Wybieranie języka dla stacji roboczych
♦ Stosowanie synchronizacji czasu
- Rodzaje serwerów czasu
- Metody synchronizacji czasu
- Używanie grup dostawców czasu
- Implementowanie mechanizmów synchronizacji czasu i zarządzanie nimi
- Rozpoczynanie synchronizacji
♦ Podsumowanie
- Praca międzysieciowa
- Tworzenie wersji narodowych
- Synchronizacja czasu

13. Konfigurowanie stacji roboczej i zarządzanie nią
♦ Instalowanie komputerów-klientów z systemami innymi niż DOS
- Konfigurowanie komputerów typu klient systemu OS/2
- Konfigurowanie komputerów Macintosh typu klient
- Używanie oprogramowania NetWare/IP
♦ Integrowanie systemów NetWare 3.1x i NetWare 4
- Projektowanie i implementowanie usług Bindery
- Projektowanie kontekstów bazy danych Bindery
- Konfigurowanie usług Bindery
- Przygotowywanie kontekstu bazy danych Bindery
- Tworzenie potrzebnych replik
♦ Zarządzanie systemem NetWare 3.1x za pomocą usług NDS
- Jak działa moduł NetSync?
- Ograniczenia modułu NetSync
- Instalowanie modułu NetSync
- Polecenia dostępne w module NetSync
- Ponowne synchronizowanie serwera NetWare 3.1x
♦ Podsumowanie
- Instalowanie komputerów typu klient z systemem OS/2
- Instalowanie komputerów Macintosh typu klient
- Oprogramowanie NetWare/IP
- Usługi Bindery
- Zarządzanie systemem NetWare 3.1x za pomocą usług NDS

14. Zaawansowane zabezpieczenia i funkcje kontroli
♦ Przegląd zabezpieczeń NDS
- Dziedziczenie w usługach NDS
- Równoważność zabezpieczeń
- Prawa efektywne
♦ Wyznaczanie administratorów usług NDS
- Administrowanie scentralizowane
- Administrowanie rozproszone
♦ Kontrolowanie sieci
- Tworzenie kontrolera sieci
- Operacje związane z kontrolowaniem sieci
♦ Podsumowanie

15. Zarządzanie serwerem NetWare 4.11
♦ Elementy serwera
- Elementy sprzętowe
- Elementy programowe
- Jak się identyfikuje serwery?
♦ Uruchamianie serwera
♦ Konfigurowanie serwera
- Plik AUTOEXEC.BAT
- Plik STARTUP.NCF
- Plik AUTOEXEC.NCF
- Pliki wsadowe serwera
♦ Optymalizowanie serwera i sieci
- Optymalizowanie pamięci i podnoszenie wydajności procesora
- Optymalizowanie wydajności dysku twardego
- Optymalizowanie transmisji w sieci
♦ Podsumowanie
- Elementy serwera
- Konfigurowanie serwera
- Optymalizowanie sieci

CZĘŚĆ IV. Instalowanie i konfigurowanie sieci NetWare 4.11

16. Instalowanie sieci NetWare 4.11
♦ Wybór serwera
- Ile potrzeba pamięci?
- Jaka pojemność dysku twardego?
- Wybór procesora
- Wybór innych urządzeń
♦ Przeprowadzanie instalacji
- Instalacja standardowa
- Instalacja niestandardowa
♦ Dokumentacja w postaci elektronicznej
- Instalowanie przeglądarki DynaText
♦ Oprogramowanie NetWare Web Server
- Konfigurowanie protokołu TCP/IP
- Instalowanie oprogramowania Web Server
- Instalowanie przeglądarki Netscape Navigator
♦ Podsumowanie

17. Uaktualnienie do wersji NetWare 4.11
♦ Wymagania sprzętowe
- Czy potrzeba więcej pamięci RAM?
- Czy potrzeba więcej miejsca na dysku twardym?
- Czy jest potrzebny szybszy procesor?
- Inne elementy
♦ Planowanie uaktualnienia
- Wybór strategii uaktualnienia
- Migracja w miejscu
- Migracja po sieci
- Migracja w ramach jednego serwera
- Przygotowanie do uaktualnienia
♦ Przeprowadzanie uaktualnienia
- Uaktualnienie przy użyciu narzędzia INSTALL
- Uaktualnienie systemu NetWare 2.x metodą migracji w miejscu
- Migracja po sieci
- Przenoszenie bazy danych Bindery
- Przenoszenie plików
- Migracja w ramach jednego serwera
♦ Podsumowanie
- Wymagania sprzętowe
- Rodzaje uaktualnienia

18. Konfigurowanie systemu NetWare 4.11
♦ Konfigurowanie sieci
- Tworzenie obiektów typu User
- Tworzenie obiektów typu Group
- System plików
- Konfigurowanie zabezpieczeń
- Konfigurowanie drukowania
♦ Konfigurowanie NDS
- Projekt NDS
- Wdrażanie NDS
♦ Łączenie drzew Katalogu
- Łączenie
- Proces łączenia
- Usuwanie problemów w NDS
- Unikanie problemów z NDS
- Niezgodności w bazie NDS i radzenie sobie z nimi
- Objawy problemów w NDS
- Sprawdzanie synchronizacji NDS
- Usuwanie problemów w NDS
♦ Podsumowanie
- Konfiguracja sieci
- Projektowanie drzewa NDS
- Łączenie drzew Katalogu i usuwanie błędów w NDS

19. Środowisko serwera NetWare 4.11
♦ Planowanie serwera i sieci
- Przede wszystkim prostota
- Odporność na błędy
- Zwiększanie wydajności sieci
♦ Konfigurowanie partycji DOS-owej i zarządzanie nią
♦ Zarządzanie serwerem NetWare 4.11
- Uruchamianie serwera
- Wyłączanie serwera
- Monitorowanie i optymalizowanie wydajności serwera
- Zwiększanie wydajności pamięci i procesora
- Zwiększanie wydajności dysku
♦ Podsumowanie
- Planowanie serwera
- Optymalizowanie serwera

CZĘŚĆ V. Podsumowanie

20. Bieżący stan technologii sieciowych
♦ Statystyka sieciowa
- Ile jest sieci?
- Sieciowe standardy technologiczne
- Wersje systemu NetWare
♦ Obecny stan rozwoju komputerów
- Przegląd technologii komputerów PC
- Systemy operacyjne
♦ Praca dla specjalistów sieciowych
- Sprzedawcy systemu NetWare i ośrodki szkoleniowe
♦ Podsumowanie

21. Przyszłość sieci komputerowych
♦ Nowy sprzęt sieciowy i standardy technologiczne
- Standard Fast Ethernet
- Sieć ISDN
- Architektura ATM
♦ Nowe sieciowe systemy operacyjne
- Novell: 32 bity i więcej
- Microsoft: kierunek Cairo
♦ Nowy sprzęt typu PC
- Mikroprocesory
- Płyty główne
- Pamięci dyskowe
- Monitory
♦ Nowe pomysły na rynku sieci komputerowych
- Telefonia za pośrednictwem komputerów
- Serwery aplikacji
- Łączność internetowa
- Wideokonferencje
♦ Certyfikaty CNA a rynek pracy
♦ Podsumowanie

CZĘŚĆ VI. Dodatek

A. Pytania do testu CNA
♦ Rozdział 5
♦ Rozdział 6
♦ Rozdział 7
♦ Rozdział 8
♦ Rozdział 9
♦ Rozdział 10

B. Krótki spis poleceń systemu NetWare
♦ Polecenia stacji roboczej
♦ Narzędzia korzystające z menu i środowiska graficznego
♦ Polecenia konsoli
♦ Narzędzia konsoli (moduły NLM)

Słowniczek

Skorowidz