Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

I. Szmalter, Sztuka konserwacji i restauracji

19-01-2012, 15:16
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 29.90 zł     
Użytkownik pwrsa_pl
numer aukcji: 1999891589
Miejscowość Warszawa
Wyświetleń: 11   
Koniec: 14-01-2012 14:14:57
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Kontakt:

tel: (22)[zasłonięte]429 24
lub (22)[zasłonięte]429 24
mail: [zasłonięte]@pwrsa.pl

Wysyłka:

Wysyłamy Pocztą Polską we wtorki i czwartki

Za pobraniem wysyłamy jedynie osobom z minimum jedną czerwoną gwiazdką

Uwaga: Koszt wysyłki skalkulowany dla jednej książki. Przy zakupie kilku prosimy o kontakt w celu ustalenia całkowitego kosztu przesyłki

Pod redakcją prof. Iwony Szmalter, Sztuka konserwacji i restauracji

Książka jest nowa
Wydawnictwo: PW Rzeczpospolita SA i Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Dztuki ASP w Warszawie i Krakowie
Rok wydania: 2007
Stron: 336
Cena z okładki: 69 zł

Sztuka konserwacji i restauracji (The Art of Conservation and Restoration)

Sztuka konserwacji i restauracji pod redakcją prof. Iwony Szmalter zawiera materiały z sesji naukowej „Cesare Brandi (1906 – 1988). Jego myśl i debata o dziedzictwie. Sztuka konserwacji – restauracji w Polsce”. Sesja ta została zorganizowana z okazji 100-lecia urodzin włoskiego teoretyka konserwacji w ramach projektu Unii Europejskiej Cultura 2000. Międzynarodowa debata przybrała formę konferencji i wystaw zorganizowanych w ponad 50 krajach Europy i USA. Efektem polskiej konferencji i wystawy, która odbyła się w Muzeum Pałac w Wilanowie w dniach 5-6 października 2007 jest ta publikacja, zawierająca około 30 artykułów wybitnych polskich teoretyków i praktyków konserwacji.

Współwydawcą ww. publikacji jest Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie i Krakowie.

W publikacji Sztuka konserwacji i restauracji (The Art of Conservation and Restoration) zawarty jest pełny zestaw referatów konferencyjnych wraz z ich streszczeniami w języku angielskim. Ukazała się w dniu otwarcia konferencji. Po informacjach o samej konferencji i wprowadzeniu autorstwa prof. Iwony Szmelter następuje blok siedmiu pierwszych referatów, zebranych pod wspólnym tytułem Myśl Cesare Brandiego a debata o dziedzictwie dóbr kultury. Jest to próba dokonania swoistego obrachunku, analizy roli, jaką odegrała na przestrzeni dziesięcioleci polskiej konserwacji-restauracji koncepcja Cesare Brandiego, aż do problematyki, którą rodzi dziś sztuka współczesna. Na blok ten składają się artykuły:

  1. Giuseppe Basile - O Cesare Brandim.
  2. Wojciech Kurpik - Co w istocie restaurujemy?
  3. Andrzej Tomaszewski - Cesare Brandi: u źródeł teorii i oddziaływania włoskiej szkoły restauracji.
  4. Władysław Zalewski - Współczesne problemy rozwiązań estetycznych stosowanych w konserwacji malowideł ściennych w świetle założeń przyjętych przez Cesare Brandiego.
  5. Iwona Szmelter - Rewizja konceptualnej ramy stworzonej przez Cesare Brandiego dla zachowania wartości dziedzictwa kulturowego, patyny i spuścizny sztuki nowoczesnej.
  6. Monika Jadzińska - Autentyzm w konserwacji-restauracji sztuki współczesnej w świetle teorii Cesare Brandiego.
  7. Janusz Krawczyk - Teoria Cesare Brandiego jako przedmiot refleksji historyczno-konserwatorskiej.

Następny blok: Pluribus unum; konserwacja-restauracja - nauka i sztuka a społeczeństwo to przede wszystkim próba skatalogowania i podsumowania najważniejszych problemów i wyzwań współczesności - najnowsze zdobycze technik badawczych i konserwatorskich, a dziedzictwo kultury, próba poszukiwania nowych form komunikacji ze społeczeństwem, nowych form ochrony dziedzictwa. Treści te zawarte są w kolejnych referatach:

  1. Dusan C. Stulik, (Getty Conservation Institute, Los Angeles) - Art-Science-Conservation: E Pluribus Unum.
  2. Elżbieta Basiul - Aktualne metody badań dzieł sztuki, a programowanie prac konserwatorsko-restauratorskich, analiza wybranych projektów badawczo-konserwatorskich.
  3. Grażyna Korpal - Estetyczna sytuacja dzieła sztuki w konserwacji-restauracji.
  4. Jan Marczak - Wybrane zagadnienia z fizyki we współczesnym rozwoju badań instrumentalnych i metod w postępowaniu konserwatorskim.
  5. Mieczysław Stec - Projektowanie konserwatorskie jako platforma porozumienia między konserwatorem, a użytkownikiem.
  6. Bogumiła Rouba - Zagadnienie teorii Cesare Brandiego, a uwarunkowania społeczne polskiej ochrony, konserwacji i restauracji zabytków.

Kolejny blok stanowią opracowania odnoszące się do historii i teraźniejszości każdej z trzech polskich szkół konserwatorskich zebrane pod wspólnym tytułem Polska "sztuka konserwacji-restauracji" - historia i współczesność. Składają się nań opracowania:

  1. Jerzy Nowosielski - Osiągnięcia Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
  2. Iwona Szmelter - Sztuka konserwacji w interdyscyplinarnym modelu sztuki i nauki według Bohdana Marconiego - w relacji do współczesności.
  3. Grażyna Korpal - Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki krakowskiej ASP - wczoraj, dziś i jutro.
  4. Maria Ostaszewska - Józef Edward Dutkiewicz, a sztuka konserwacji.
  5. Jadwiga Łukaszewicz - Toruńska szkoła konserwacji zabytków.
  6. Józef Flik - Leonard Torwirt - sztuka i nauka w konserwacji zabytków.
  7. Halina Rosa - Od dawnych traktatów do nowych technologii konserwacji-restauracji książek zabytkowych.

Ostatni blok stanowi 6 opracowań, z których każde podejmuje kwestie teorii konserwacji i restauracji w powiązaniu z konkretnym przypadkiem, grupą obiektów, działalnością zespołu ludzi. Zebrane zostały pod wspólnym tytułem Relacje teorii z podejmowaniem decyzji i praktyką konserwacji-restauracji.

  1. Jolanta Korcz, Elżbieta Szmit-Naud, Bogumiła J. Rouba - Potrzeba kompleksowego traktowania zabytku i jego historycznych nawarstwień - projekt konserwatorski dla toruńskiej katedry.
  2. Joanna Czernichowska, - Wybrane projekty badawczo-konserwatorskie zrealizowane przez pedagogów Wydziału Konserwacji-Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie.
  3. Andrzej Mazur - Współczesne problemy w zakresie decyzji konserwatorskich, występujące podczas kompleksowych prac przy dekoracjach ściennych.
  4. Marzena Ciechańska - Podmiot czy element całości - sztuka kompromisu; dekoracje ścienne na papierze w restauracji wnętrz zabytkowych.
  5. Andrzej Koss - Co z dziełem sztuki i zabytkiem po zakończeniu prac konserwatorskich i restauratorskich - współczesne możliwości.
  6. Marcin Kozarzewski, Przemysław Gorek - Nobilitacja restauracji: Refektarz Konwentu i Wielki Refektarz na Zamku w Malborku w 100 lat po pracach Konrada Steinbrechta.

Proszę sprawdzić co jeszcze możecie Państwo u nas kupić