Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

HYDROLOGIA HISTORIA MYŚL HYDROLOGICZNA BISWAS 1978

19-01-2012, 14:54
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 50 zł     
Użytkownik inkastelacja
numer aukcji: 2036022590
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 11   
Koniec: 13-01-2012 20:18:45

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Okładka: twarda z obwolutą
Rok wydania (xxxx): 1978
Język: polski
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha



PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI -
HISTORIA HYDROLOGII



PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ ZNAJDUJĄCYCH SIĘ W DOLNEJ CZĘŚCI AUKCJI (CZASAMI TRZEBA WYKAZAĆ SIĘ CIERPLIWOŚCIĄ W OCZEKIWANIU NA ICH DOGRANIE)


AUTOR -
ASIT K. BISWAS

WYDAWNICTWO, WYDANIE, NAKŁAD -
WYDAWNICTWO - PAŃSTWOWE WYDAWNICTWO NAUKOWE (PWN), WARSZAWA 1978
WYDANIE - 1
NAKŁAD - 1500 + 200 EGZ.

STAN KSIĄŻKI -
BARDZO DOBRY MINUS JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM, USZKODZENIA OBWOLUTY) (wszystkie zdjęcia na aukcji przedstawiają sprzedawany przedmiot).

RODZAJ OPRAWY -
ORYGINALNA, TWARDA, PŁÓCIENNA + OBWOLUTA

ILOŚĆ STRON, WYMIARY, WAGA -
ILOŚĆ STRON - 380
WYMIARY - 21 x 15 x 2,3 CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - 0,575 KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)

ILUSTRACJE, MAPY ITP. -
ZAWIERA LICZNE ILUSTRACJE


KOSZT WYSYŁKI -
8 ZŁ - KOSZT UNIWERSALNY, NIEZALEŻNY OD ILOŚCI I WAGI, DOTYCZY PRZESYŁKI PRIORYTETOWEJ NA TERENIE POLSKI.

ZGADZAM SIĘ WYSŁAĆ PRZEDMIOT ZA GRANICĘ. KOSZT WYSYŁKI W TAKIM PRZYPADKU, USTALA SIĘ INDYWIDUALNIE WEDŁUG CENNIKA POCZTY POLSKIEJ I JEST ZALEŻNY OD WAGI PRZEDMIOTU. (PREFEROWANYM JĘZYKIEM KONTAKTU POZA OCZYWIŚCIE POLSKIM JEST ANGIELSKI, MOŻNA OCZYWIŚCIE PRÓBOWAĆ KONTAKTU W SWOIM JĘZYKU NATYWNYM.)

I AGREE to SEND ITEMS ABROAD. The COST of DISPATCHING In SUCH CASE, IS ESTABLISH ACCORDING TO PRICE-LIST of POLISH POST OFFICE SEVERALLY And it IS DEPENDENT FROM WEIGHT of OBJECT. ( The PREFERRED LANGUAGE of CONTACT WITHOUT MENTIONING POLISH IS ENGLISH, BUT YOU CAN OBVIOUSLY TRY TO CONTACT ME IN YOUR NATIVE LANGUAGE.)


DODATKOWE INFORMACJE - W PRZYPADKU UŻYWANIA PRZEGLĄDARKI FIREFOX MOŻE WYSTĄPIĆ BŁĄD W POSTACI BRAKU CZĘŚCI TEKSTU LUB ZDJĘĆ, NIESTETY NARAZIE JEDYNYM ROZWIĄZANIEM JAKIE MOGĘ ZAPROPONOWAĆ TO UŻYCIE INTERNET EXPLORERA LUB WYSZUKIWARKI "OPERA", Z GÓRY PRZEPRASZAM ZA NIEDOGODNOŚCI.
PRZY OKAZJI PRZYPOMINAM O KOMBINACJI KLAWISZY CTRL+F (PRZYTRZYMAJ CTRL I JEDNOCZEŚNIE NACIŚNIJ F), PO NACIŚNIĘCIU KTÓREJ Z ŁATWOŚCIĄ ZNAJDZIESZ INTERESUJĄCE CIĘ SŁOWO O ILE TAKOWE WYSTĘPUJE W TEKŚCIE WYŚWIETLANEJ WŁAŚNIE STRONY.



SPIS TREŚCI LUB/I OPIS -

Asit K. Biswas
Historia hydrologii
Warszawa 1978
Państwowe Wydawnictwo Naukowe
Tytuł oryginału
Asit K. Biswas History of Hydrology
Z języka angielskiego tłumaczyły:
Krystyna Chomicz-Jung (roedz.: 2, 5, 6, 9, 10)
Urszula Zaliwska-Okrutna (słowo wstępne, rozdz.: 1, 3, 4, 7, 8, 11, 12 13)
Weryfikacji terminologicznej dokonał Zdzisław Mikulski
Okładkę, obwolutę, wyklejkę i układ książki projektował Zygmunt Ziemka Redaktor Małgorzata Boczyńska Redaktor kartograf Irena Makarewicz Redaktor techniczny Czesława Kijek Korektorzy Anna Kowalska, Ewa Wójtowicz






Przedmowa

Dzieje myśli hydrologicznej — raczej taik należałoby zatytułować dzieło A. K. Biswasa — to śmiała próba szerokiego ujęcia rozwoju nauk o wodzie. Książka, wydana po raz pierwszy w 1970 r. w języku angielskim, już po dwóch latach doczekała się drugiego nakładu. W roku 1975 została spopularyzowana w Związku Radzieckim przez skrócony przekład % w nakładzie 70 000 egzemplarzy, uzupełniony obszernym posłowiem przez redaktora wydania radzieckiego, O. A. Spenglera, znakomitego znawcę dziejów hydrologii na świecie. Obecnie dzieło Biswasa zostało udostępnione czytelnikowi polskiemu.
Książka stanowi bodajże pierwsze tak szerokie ujęcie historii hydrologii w skali światowej, nie licząc próby nakreślonej przez Ven Te Chowa w 1964 r.łł. Autor postawił sobie śmiałe zadanie pokazania początków myśli hydrologicznej w zamierzchłej przeszłości, a następnie głównych kierunków przejawiających się w hydrologii światowej na przestrzeni wieków. Dzieło swe doprowadził do ubiegłego stulecia, czyli zakończył je u progu rozwoju tzw. hydrologii klasycznej — w naszym dzisiejszym jej rozumieniu. W układzie treści można dopatrzyć się pewnej analogii do podziału Ven Te Chowa, aczkolwiek Biswas przyjmuje dość schematyczne ujęcie — według kolejnych stuleci — zwłaszcza w odniesieniu do ostatnich czterech wieków.
Autor sięgnął do początków hydrologii, a właściwie do początków myśli hydrotechnicznej, umiejscawiając je — jaik wielu historyków kultury materialnej — w starożytnym Egipcie w latach 3200 p.n.e. Z okresu tego pochodzą pierwsze wiadomości o kanałach nawadniających i pierwsze znaki wskazujące poziomy wód Wielkich Nilu. Około roku 3000 p.n.e. datuje się istnienie tzw. nilo-mierza, tj. wodowskazu pozwalającego na ocenę rozmiarów wylewów Nilu. Późniejsze informacje dotyczą zagadnień wodnych w Babilonii, na terenie Palestyny, Persji, a wreszcie Chin. Pierwszy rozdział obejmuje okres do 600 r. p.n.e.
Osobny rozdział zastał poświęcony cywilizacji greckiej, z którą wiążą się narodziny myśli hydrologicznej. Zapoczątkowali ją Tales z Miletu (VI/VII w. p.n.e.), traktujący wodę jako pierwiastek rzeczywistości, Herodot, który kartograficzmie przedstawił sieć- rzeczną, Hipokrates z koncepcją ewolucji żywiołu wodnego. Poglądom filozofów greckich poświęcono ponadto następne dwa rozdziały, przy czym zatrzymano się dłużej nad dociekaniami Platona, który może być śmiało nazwany ojcem starożytnej hydrologii, oraz Arystotelesa. Ten ostatni, w swej rozprawie Meteorologia, wiele miejsca poświęcił zagadnieniom wodnym.
Cywilizacja rzymska zaznaczyła się w dziejach hydrologii przede wszystkim dzięki koncepcji Witruwiusza obiegu wody, systemowi urządzeń zaopatrujących Rzym w wodę oraz pierwszym próbom pomiaru przepływu wody. Schyłek starożytności i średniowiecze nie przyniosły istotnego rozwoju tej dyscypliny, zostały też przez Autora skwitowane nader zwięźle. Na szczególną uwagę zasługuje rozwój myśli hydrometeorologicznej na terenie Chin i Korei w XII—XV w. (np. pomiary opadów atmosferycznych).
Druga część dzieła została poświęcona hydrologii okresu nowożytnego poczynając od koncepcji cyklu hydrologicznego Leonarda da Vinci (we współczesnym ujęciu), pomiarów prędkości wody i określania zakresu wiedzy o wodzie. Kolejny pogląd na obieg wody, powstawanie rzek i źródeł dał Palissy.
Właściwy rozwój hydrologii przypada według Autora na XVII wiek; wypada tu wymienić przede wszystkim Galileusza i Karte-zjusza, a następnie Castellego (obliczenia przepływu) i Kirchera (pochodzenie źródeł i rzek). Od drugiej połowy XVII w. datują się początki hydrologii kontynentalnej. Autor wiąże je z powołaniem
w latach sześćdziesiątych Towarzystwa Królewskiego w Londynie i Królewskiej Akademii Nauk w Paryżu. Poważny Wkład do rozwoju tego etapu hydrologii wnieśli Francuzi — przyrodnik Per-rault swymi rozważaniami na temat pochodzenia źródełł i fizyk Mariotte (pierwsze pojęcie zlewni — Sekwana po Paryż), oraz angielski astronom Halley (prace na temat parowania i występowania źródeł).
Na przełomie XVII i XVIII w. rozwinięto pomiary opadu atmosferycznego; wkrótce też Pitot skonstruował rurkę do pomiaru ciśnienia wody. Dociekania Bernoulliego z zakresu hydrodynamiki stały się podstawą jej rozwoju, a co za tym idzie — hydrologii, jak również rozważania Du Buata nad prędkością wody, rozwinięte następnie przez Ghezy!ego. Niejako na marginesie przedstawia Autor początki systematycznych obserwacji "wahań stanów wody, wymieniając jako pierwsze obserwacje wodowsfcazowe Łaby pod Magdeburgiem w 1727 ir. Nie wspomniano jednak o wcześniejszych obserwacjach na Newie pod Petersburgiem w 1715 r., a nawet na Sekwanie w Paryżu w 1731 r. i kilku innych posterunkach wodo-wskazowych czynnych około połowy XVIII w.
Wiek XIX przyniósł szybki rozwój hydrologii. Przede wszystkim powstały dalsze wzory na prędkość wody (Darcy i Bazin, Ganguillet i Kutter, Manning i inni). W różnych krajach utworzono regularną sieć pomiarowo-obserwacyjną, co pozwoliło na badania, których plonem były wzory na odpływ ze zlewni, pierwsze próby konstrukcji limnigrafów oraz rozwój badań wód gruntowych (Smith, Darcy, Dupuit, Thiem, Forchhedmer i Slichter). W roku 1862 pojawił się w Anglii pierwszy podręcznik hydrologii Beardmore"a. Wreszcie w drugiej połowie XIX w. powstały już służby hydrologiczne w większości krajów Europy i w Ameryce Północnej.
Dzieło Biswasa jest poważnym studium historycznohydrolo-gicznym, opartym na wiarygodnych źródłach zebranych w licznych bibliotekach i muzeach Europy Zachodniej i Ameryki Północnej. Zaopatrzono je w liczne ilustracje, fotokopie rysunków
i dokumentów, portrety wybitnych uczonych, a nade wszystko w bogaty zestaw literatury światowej. Brak jednak w książce informacji z terenu Europy Środkowej i Wschodniej — dorobku badaczy rosyjskich i polskich; w niewielkim stopniu wykorzystano literaturę w języku niemieckim.
Polski przekład książki został uzupełniony skromnym zarysem dziejów hydrologii na ziemiach polskich i częściowo krajów ościennych. Wynika zeń jasno, że kraj nasz może poszczycić się wieloma osiągnięciami w tym zakresie, że wody polskie były przedmiotem zainteresowań od początku naszej państwowości, a pierwsze polskie piśmienictwo geograficzne i techniczne znane było poza granicami naszego kraju. Wczesne utworzenie w Polsce jednej z pierwszych w Europie uczelni wyższej — Uniwersytetu Jagiellońskiego — spowodowało intensywny rozwój myśli naukowej promieniującej na znaczny obszar kontynentu europejskiego. Rozwój gospodarczy późniejszej Rzeczypospolitej spowodował rozwój żeglugi śródlądowej i budowę licznych urządzeń hydrotechnicznych oraz sprzyjał studiom z zakresu szeroko pojętej nauki o wodzie. I choć przeszło stuletnia utrata niepodległości Polski rozwój ten wyraźnie zahamowała, to jednak nie zdołało to zatrzymać postępu myśli naukowej. Już na przełomie XIX i XX w. nazwisko niejednego Polaka zapisało się trwale w dziejach hydrologii.
Wydaje się, że dziś w obliczu stałej groźby braku wody w wielu regionach naszego globu, przy dużych trudnościach cechujących także gospodarkę wodną w Polsce, tym bardziej powinniśmy zdawać sobie sprawę z roli, jaką odegrała wiedza o zjawiskach wodnych na przestrzeni wieków — jak silnie była ona związana z rozwojem kultur i społeczeństw, nauki i gospodarki. Znajomość przyszłego kształtowania się zjawisk i procesów wodnych, w którym człowiek będzie odgrywał coraz większą rolę, nie może być oderwana od sytuacji, jaka panowała w przeszłości. Nasza obecna wiedza hydrologiczna stanowi sumę doświadczeń zebranych w ciągu stuleci i te doświadczenia należy wykorzystać przy kształtowaniu przyszłego stanu nauk hydrologicznych. Pojawienie się polskiego przekładu Historii hydrologii powinno pobudzić nas do większego zainteresowania rozwojem myśli hydrologicznej na naszych ziemiach.
W polskiej literaturze naukowej okresu powojennego pojawiło
się wiele pozycji z zakresu historii nauki i techniki, w których można znaleźć informacje dotyczące zagadnień wodnych. Warto tu wymienić wydane w 1961 r. Cztery wieki polskiej książki technicznej 1450—1850 T. Nowaka, dające przegląd dorobku naszej myśli technicznej, czy pracę Pięć wieków geodezji polskiej K. Sa-wickiego, która w ciągu kilku lat doczekała się aż trzech wydań. Najważniejszą jednak pozycją polską, omawiającą wyłącznie zagadnienia wodne na przestrzeni wieków, są Dzieje hydrografii polskiej do 1850 rokux J. E. Piaseckiej, wydane w 1970 r., dające rzetelny i wyczerpujący przegląd naszych osiągnięć z zakresu piśmiennictwa i kartografii hydrograficznej do połowy ubiegłego wieku — podobnie jak to uczynił w swej pracy Biswas. Wymienione dzieła i inne źródła historyczne umożliwiły uzupełnienie polskiego przekładu książki Biswasa przeglądem dorobku hydrologii polskiej.
Zdzisław Mikulski Warszawa, listopad 1976 r.
Słowo wstępne
Według Comte"a „...nikt nie może być naprawdę mistrzem w jakiejkolwiek dziedzinie nauki, dopóki nie zgłębi jej szczegółowej historii". Historia rozwoju hydrologii jako nauki była, niestety, do tej pory bardzo lekceważonym tematem. Również z zakresu blisko spokrewnionej z nią hydrauliki dostępne jest tylko jedno poważne studium — History of Hydraulics — Huntera Rouse!a i Simona Ince"a. Mc dziwnego więc, że hydrologowie mało wiedzą o swej spuściźnie i że w literaturze hydrologicznej można często spotkać błędne stwierdzenia.
Z początkiem 1964 r. zacząłem czytać prace pierwszych hydrologów, głównie w celu zaspokojenia własnej ciekawości. W miarę upływu czasu temat wydawał mi się coraz bardziej pasjonujący. Napisałem kilka artykułów o specyficznych aspektach historii hydrologii. Godne wzmianki są zwłaszcza te, które zostały opublikowane przez Royal Society of London, American Society of Oivil Engineers, Internatianal Assoeiation of Scientific Hydrology i Society for the History of Technology. Artykuły te, ku niejakiemu memu zdziwieniu, zostały entuzjastycznie przyjęte zarówno przez hydrologów, jak i historyków nauki i techniki. Ten entuzjastyczny odzew, jak również prośby moich kolegów hydrologów z całego świata skłoniły mnie do nadania swej pracy formy książkowej.
Jedną z większych trudności, jakie napotkałem, był brak definicji hydrologii. Gdyby nawet definicja ta istniała, to ze względu na obecną tendencję do wielodyscyplinarnego traktowania przedmiotu byłaby zbyt szeroka. Gdzie, na przykład, kończy się hydrologia, a gdzie zaczynają dwie ściśle związane z nią dziedziny —
hydraulika i meteorologia? W opracowaniu niniejszym techniki pomiaru przepływu (zarówno przyrządy, jak i wzory) zostały przypisane hydrologii, podczas gdy inne aspekty przepływu w korytach otwartych — hydraulice. Można by się upierać, i byłoby to do pewnego stopnia usprawiedliwione, że sedymentacja, zmiany pogody, fizyka gleby a niektóre aspekty oceanografii powinny zostać omówione w ramach hydrologii, ale aby nadać książce rozsądną objętość, wyłączyłem te sprawy i niie zamierzam przedstawiać obszernej argumentacji za czy przeciw.
W trakcie moich poszukiwań odwiedziłem liczne muzea i biblioteki uniwersyteckie w Europie i Ameryce Północnej, gdzie uzyskałem cenne informacje. Wielu wybitnych hydrologów oraz historyków nauki i techniki z całego świata udzielało mi rad i porad. Nie sposób wyrazić mojej wdzięczności dla nich. Jednak na szczególne wyróżnienie zasługują, ze względu na nieustające zainteresowanie i pomoc, prof. - Ray K. Linsley ze Stanford Universiły, prof. Ven T. Chów i prof. George White z Uniyersity of Illinois, prof. J. C. I. Dooge z Univensity College w Cork (Irlandia), prof. A. Volker z Rijkswaterstaat w Hadze, Hairold Hartley, członek Royal Society, z Central Electricity Generating Board w Londynie, prof. Aurele La Rocąue z Ohio State University, prof. Gunther Garbrecht z Middle East Technical Uniyersiity w Ankarze i nieżyjący już profesorowie: William Fraser oraz D. I. H. Barr z Univer-sity of Strathclyde w Glasgow. Najbardziej jednak jestem zobowiązany Arthurowi H. Frazierowi, byłemu przewodniczącemu Division of Field Eąuipment, U.S. Geological Survey, bez współpracy którego książka ta nie zostałaby napisana. Kończąc, chciałbym wyrazić swą wdzięczność North-Holland Pulblishing Compa-ny, a zwłaszcza panu A. T. G. van der Leij, za niezawodną współpracę.

Asit K. Biswas Ottawa, Kanada
6 marca 1970





Indeks nazwisk

Abbot, Henry Larcom 276—278, 280, 283, 306
Adams, F.D. 135, 242
Admontamsis, Engelbertus 115
Agrico]a, Georgius (Georg Bauer) 151—153
Agrypa, Marek 96
Ajschylos 109
Alberta, Leon Baptysta 124
Albertrandy, Jan Chrzciciel (Alber-trandi) 328
Albertus Magnus zob. Bollstadt, Albert von
Aleksander I 330
Aleksander Wielki 67, 09, 115
Alfred Wielki 308
Amenemhat III (Moeris) 15, 17, 22, 23, 54
Amintes III 67
Anaksagoras z Kladzomen 53, 72, 73, 109, 110, 113, 116
Anaksymander z Miletu 52
Anaksymenes z Miletu 46, 57, 113
Anglicus, Bartholomew 124
Archimedes 317
Aroonati, L.M. 139
Arystodianes 58
Arystoteles 6, 46, 47, 51, 59—61, 65, 67—77, 86, 87, 98, 99, 101, 115, 119, 120, 123, 124, 144, 151, 153, 159, 160, 161, 201, 203, 310, 317
Aryston 61 Arystyp 47 Asklepiodotos 98 Augustus 96
Babicz, J. 335
Bacon, Franciszek 132, 159, 161
Bacon, Roger 130, 131
Bailly, J.S. 270
Barker, Thomas 240
Barr, D.I.H. 11
Bartholinus, C. 73
Barycz, H. 310
Bauer, Georg zob. Agricola, Georgius
Baumgarten, Andre Gustave Adolphe
286 Bazin, Henri Bmdle 7, 273, 274, 275,
280, 281, 283
Beardrnore, Nathaniel 7, 300 Beauvais, Yincent de 124 Becher, Johann Joachim 174, 175 Beda 116, 118, 121, 122 Belidor, Bernaird Forest De 268 Belanger, Jean Baptiste 304 Belgrand, Marie Francois Eugene 304 Berghaus, Heinrich C.W. 285 Bergstrasser 77 Bernard, Edward 218 Bernoulli, Daniel 7, 104, 168, 249—251 Bernoulli, Johann 104, 168, 249, 250,
261
Bertram 309
Besson, Jacąues 153, 154
Beauplan, Wilhelm le Vasseur de
314, 315
Bidone, Giorgio 302 Bielski, Marcin Joachim 311 Biem, Marcin 310 Birch, Thamas 230 Biruni, Al- 184
Biswas, Asit K. 5, 7, 9, 232, 320 Boecjusz 121
Bollstadt, Albert von 124, 175 Bończa-Bystrzycki, Jowin Fryderyk
327
Borda, J.C. 261, 269 Borg, Nils 34 Bossut, Abbe 247, 266, 267 Boudin, Emmanuel Joseph 304 Bourdon, R. 291 Boyden 291
Boyle, Robert 153, 206, 217 Bramante, Donato 83 Bresse, Jacąues Antoine Charles 304 Brownrigg, William 265 Brunel, Isambaird Kiingdotm 18 Brunnings, Christiiaan 268, 273 Buat, Pierre Louis Georg Du 7, 251,
255—258, 269—271, 278, 281, 284 Buckley, R.B. 284 Bumet, Thomas 181—183 Bury, G. R. 65 Butler, M.A. 41 Bystronowski, Wojciech 318
Cabeus 175 Caepio 96 Oallisthenes 115 Cambracus 191 Cantimpre, Thamas de 124 Cardano, Geronimo 144, 145 Cardinali, Francesoo 139 Cardwell, D.S.L. 241 Cassini, Gian Domenico 184 Castelli, Benedetto 6, 89, 129, 155,
156, 160, 164—167, 188, 196, 211,
222, 223, 258, 284
Caxton, J. 124
Cellini, Benvenuto 132
Celsus 82
Cezary, Franciszek 313
Chambre, N.C. De la 190—192
Chamier, George 290
Chaplin, Thomas 104
Chezy, Antoine 7, 251, 252, 254, 256,
257—272, 280, 283, 290 Chiu-Shao, Chhin 125 Chmielowski, Benedykt 319 Chów, Ven Te 5, 11, 302 Chryzyp 47 Clair, Robert St. 185 Clairaut, Alexi Claude 268 Claudius 96
Clerc, Sebastian Le 205 Climento 224 Calbert, J.P. 199, 204 Comte, Auguste 10 Condorcet, Marąuis de 204, 206, 247,
270
Cook, C. 126 Cornelius 175 Coulomb, Charles Augustin De 271,
272, 294
Courtois, E. 272 Cousin, V. 270
Crassus, Appius Claudius 95 Cresson, Elliott 290 Csaky de Kerestszegh zob. Ozaki,
Franciszek Florian Oumniingham, Allain 283 Czacki, Tadeusz 326 Czaki, Franciszek Florian (Csaky de
Kerestszegh) 321 Czandragupta 79
d^lembert, Jean Le Rond 268
Dalton, John 237, 263—265
Dante 242
Dampier, W.C. 119
Darcy, Henry Philibert Gaspard 7,
273—275, 294—297, 300, 306 dJArezzo, Ristoro 124 Dariusz I 40
Davies, S.J. 275
Defontaine, Antoine Joseph Chretien
286
Demetrios z Faleronu 47 Demokryt z Abdery 46, 114, 116, 117 Dentator 96
Derham, W. 228, 233, 244, 245 Desaguliers, John Theophilus, 206, 268 Diadochus 118 Dickens, C.H. 302 Diels, H. 110 Diemer, Zeno 94, 97 Diodorus Siculus 22, 23, 28 Diogenes L/aertius 77 Diogenes z Apolonii 113, 114 Dionizjos II Młodszy z Syrakuz 61 Dionizjos I Starszy 61 Długosz, Jan 309—312, 318, 319 Dobrzensky, J.J.W. 193 Dobson, D. 237, 262, 263 Domeyko, Ignacy (Domejko) 332 Dooge, James CI. 11, 201, 202, 209,
210, 287
Dryden, John 159 Dubrawiusz 315 Dugas, R. 257 Duhem, Pierre 146, 157 Dupuit, Arsene Judes Emile Juvenal
7, 294—296, 298, 299, 306
Efor 114
Eijo 128, 129
Ellet, Charles 301
Ellis, A.J. 153
Ellis, Theodore G. 304
Empedokles z Agrigentum 51, 61, 62,
69
Engreen, F.E. 30 Epikur 77 Erabus 184 Eratostenes 115 Euktemon 79 Euler, Leonard 250, 251 Eurypides 51, 109
Euthymenes z Marsylii 107, 108, 110 Eytelwein, Johann Albert 271—273
Fabre, Jeań Antoine 268
Fabretti 96
Fabri, H. 193
Fedorowicz, J. 333
Fedorowicz, Z. 335, 338
Felibien, N. Andre 199
Ferdynand II Toskański 223
Filip II Macedoński 67
Filon z Bizancjum 81
Flamant, A. 284
Flamsteed, John 214
Flatt, Jerzy Beniamin 329, 330
Fleley, Alfonse 304
Fontana, Carlo 193
Fontana da Meli, Giovan 155, 156,
166
Forchheimer, Philip 7, 280, 297—299 Francis, James 290 Franciszek I 132 Francois, Jean 204, 220 Franklin, Benjamin 47, 265 Fraser, William 11, 287 Frazier, Arthur H. 11, 90, 141, 195,
196, 227, 267
Fredro, Andrzej Maxymilian 315 Frisi, Paolo 168, 187, 189, 190, 197,
258, 260, 261 Fromondus 175 Frontinus, Sextus Julius 82, 90—96,
104, 143, 157, 164, 167, 185, 290 Fteley, A. 283
Galen 135, 136
Galileusz (Galileo Galilei) 6, 141, 159,
160, 164, 166—168, 222, 223 Ganguillet, Emile Oscar 7. 278—280 Garbiński, Kajetan 334 Gassendi, P. 191. 204 Garbrecht, Gunther 11 Gauckler, Philippe Gaspard 281, 283 Gayant, Louis 205, 206 Giergielewicz, J. 329 Gilbert, O. 79, 302 Gille, B. 157
Giorgio, Francesco di 132, 157 Girard, Pierre Simon 255/ 271, 272
Giżycki, Franciszek Ksawery 334
Gotz, MarceMi 338
Grain, M. Le 25
Grandi, G. 168, 190, 258
Grew, Nehemiah 226
Gródecki, Wacław 311
Grotowski, A. 336
Grover, Nathan C. 301, 302
Grzegorz I Wielki 120
Grzepski, Stanisław 312
Gualtieri 242
Guglielimini, Giovani Domenico 168,
187—190, 197, 256, 258 Gunther, R.T. 228
Hagen, Gotthiilf Heinrich Ludwig
283, 300, 303 Hagenbach, Eduard 303 Hale 263 Halley, Edmund 7, 159, 160, 180, 184,
196, 198, 212, 213—221, 262, 270 Haimmuirafoi 15, 32—34 Hartley, Hairold 11 Harvey, Willliam 132, 159 Heberden, Widliam 266 Hekatajos z Miletu 107, 110 Hellmann, Johann Georg Gustaw 122,
222, 223, 303
Henry, Daniel Farrand 304 Henryk, Fryderyk 161 Henryk Walezy (Henryk III) 311 Heraklit 46, 51 Herbinius, Johann 178—180 Herodot z Halikarnasu 6, 16, 17, 22,
23, 47, 53—56, 106—110, 112, 115,
161, 192 Heron z Aleksandrii 89, 90—92, 95,
104, 157, 166 Herschel, Clemens 92, 95, 251, 255,
261, 290, 291, 304 Heaekiah 35
Hipokraites 6, 56, 57, 74, 87, 113 Hippolytos 52 Hippon z Samos 53 Hire, Phillipe de la 206, 221 Holt, R. 284
Holzmuller, G. 297, 299 Homer 50, 108, 109, 115 Hooke, Robert 159, 180, 193, 195, 196,
222, 226—228, 230—232 Hoover, H.C. 153 Hoover, L.H. 153 Horsley, S 234 Horton, R.E. 234, 235 Hoyle, Thomas 264 Hubę, Jan Michał 323, 327 Humphreys, Andrew Atkimson 276,
278, 280, 283, 306 Hunt, Henry 219 Huygens, Christiaan 168, 198, 199, 250
Illukiewiez 338 Ince, Simon 10 Izydor z Sewilli 120, 121
Jabłonow^ski, Józef Aleksander 323
Jackowski, H. 336
Jan ze Skalky Dubravki na Hradisti
313
Jarvis, C.S. 25, 285 Jastrzębowskii, Wojciech 333 Jazari, Muhammad Izn Ibrahim al-
228, 229
Jeziorkowski 338 Jowett, B. 65 Józef II 258 Juba II 56, 89, 116, 117 Juliusz Cezar 83 Jurta, James 234, 268
Kaligula 96, 97
Kanold 234
Karliński, Franciszek 338
Karol II 181, 214
Kartezjusz (Renę Descartes) 6, 159,
161—164, 175, 245 Katarzyna II 258 Katarzyna Medycejska 145 Kautiija 77, 80, 81, 103 Kazimierz Wielki 309 Kaźmierski, W. 331 Keilhack, C. 209 Keill, John 181, 183
Kepler. Johannes 76, 159, 160
Kieniewicz, J. 330
Kindmann 234
Kircher, Athanasius 6, 73, 87, 168-
175
Klaudiusz 96, 97 Klemens VIII 155 Klonowic. Sebastian 312 Kłuik, Krzysztof 323, 324 Kolberg, Juliusz 337 Kolberg, Oskar 337 Kolberg, Wilhelm 337, 338 Kolof, Wawrzyniec Mitzler de 319 Kolupaila, S. 278, 286, 306 Komarzewski, Jan 326 Kopernik, Mikołaj 310 Kostrzewski, J. 307, 308 Kowalenko, W. 308 Kraijenhoff, Cornelis Rudolf Theodo-
rus 286 Kritias 65
Kromer, Marcin 311, 312, 318 Krynine, P.D. 64—66, 135 Krzyszkowski 338 Ksenofanes z Kolofonu 52, 53 Ksenokrates 69 Ktesibiios 81 Kuchair-zewski, F. 312, 313, 315, 316,
322, 323, 325, 330, 333, 337, 338 Kiihn, Henryk 319, 320 Kuichling, Emil 290 Kutter, Wilhelm Rudolph 7, 278, 280,
283
Labuda, G. 309 Lasouąuie, Guibal 326 Dahmeyer, J. 272 Laplace, P.S. 298, 299 Lavoisier, A.L. 270 Lecchi, Antonio 258, 268 Leeuwenhoek, Antony Van 159 Leibndtz, G.W. berj, A.T.G. van der 11 Leliavsky, S. 189, 190, 259, 260 Leupold, Jacob 230, 235, 236, 238 Leutinger, N. 235
Leutmann, J.G. 235 Linsley, Ray K. 11 Linth, Hans Conrad Escher von der
286
Lipowski, K. 338 Lloyd, Edward 183 Lloyd-Davies, D.E. 290 Lombardini, Elia 167, 278, 302, 303 Longinuis 96 Lorenzo, G. De 135 Lorgna, Antonio Mairio 258, 268 Lucretius Carus, Titus zob. Lukre-
cjusz Lukrecjusz (Titus Lucretius Carus)
47, 99—102, 116, 122 Lutosławskd, Wincenty 63
Maass 285
MacCurdy, E. 139
Maciej z Miechowa 310
MaoDaurin, C. 168
Maggiotti, R. 168, 189
Magier, Antoni Seliga 328
Majewski, A. 309, 314, 316
Majewski, J. 336
Makowski, Tomasz 315
Manfredi, E. 197, 258
Miangianus 175
Manning, Robert 7, 280—284, 289, 290
Marcel 28
Marcius 96
Marczykiewicz, Franciszek 334
Maria Teresa 258
Maniotte, Edme 7, 58, 159, 160, 168, 187, 196, 198, 205—212, 216, 217, 220, 233, 234, 242, 245, 247, 270
Matschoss, C. 20
Mainzer, O.E. 135
Mela 116
Melzi, Francesco 134
Menes 14—17
Mersenne, M. 161
Merrimain, M. 280
Metherie, Jean-aiaude De La 267
Meton 79
Michał Anioł 83
Michelotti 168, 258, 266
Middleton, W.E. 226
Miechowita zob. Maciej z Miechowa
Midzio, J. 321
Mikulski, Zdzisław 316, 320, 321, 325,
331
Miller, John Pletcher 304 Moeris zob. Amenemhat III Mojżesz 184 Malina 192
Monconys, B. de 224, 226 Montmorency, Arne de 145 Morfey, H. 146 Morsztyn, Jan Andrzej 314 Mulvaney, Thomas James 281, 287—
290, 305
Mulvaney, William T. 287 Murphy, E.C. 302 Murray, G. W. 17—19 Murray, Thomas 213 Muzeus 46
Napoleon I 271
Nax. Ferdynand 325
Nearchos 115
Needham J. 20, 21
Neron 97, 117
Nerwa 92
Newcomen 241
Newmann, Franz 303
Newton Isaac 132, 159, 168, 182, 214,
241, 247 Nikomachos 67 Nowak, T. 9, 313, 318, 325
Oenopides z Chios 113 Oczko, Wojciech 314 Oktawian 83
Olszewicz, B. 310, 311, 328 Orozjusz 308 Oświęcimski, S. 50
Palissy, Bernard 6, 145, 146, 147—151,
154, 157, 184, 204 Pancer, Feliks 332 Papin, Denis 199 Pappus 90
Paramelle, Abbe 304
Parmenides 47
Partsch, J. 115
Pasławskii, Z. 333
Pecąuet, Jean 205, 206
Penniman, H.L. 263
Pere, Le 28
Perrault, Charles 198, 221
Penrault, Claude 198, 199, 205, 206
Perault, Nicolas 199
Perrault, Pierre 7, 58, 145, 159, 160, 183, 196—204, 207—209, 216, 217, 219—221, 233, 234, 242, 270
Perronet, J.R. 251, 255
Persons, W-B. 144
Perthees, Karol de 326
Perykrione 61
Piasecka, J.E. 9, 309, 310—312, 314, 315, 318, 322, 324—327, 331—335 "
Pidkering, R. 237, 239
Picot 161
Pieniążek, C. 336
Pierce, Edward 225
Pindarus 185
Pinder 58
Piotr I 320
Pitagoras 46, 69
Pitot, Henry De 7, 193, 246—248, 268, 273
Platon 6, 56, 59—67, 69, 73, 75, 76, 78, 119, 170
Plinius Secundus, Gaius zob. Pliniusz Starszy
Pliniusz Starszy (Gaius Plinius Secundus) 56, 82, 89, 102, iO3, 116-118, 120, 122, 135
Plot, Robert 183, 184, 190, 191, 193
Pluchę, N.A. 245
Poggendorff, J.C. 167
Poiseuille, Jean Louis 300, 303
Poi, Wincenty 334—336
Paleni, Gkwanni 168, 197, 242, 244, 258
Posejdońios 98—100, 115
Potocki, Stanisław Kostka 330
Prądzyński, Ignacy 332
Próg, Andrzej 315
Proklus 61, 62, 78
Prokopiusz 308
Prony, Gaspard Olair Francois Marie
Riche De 251, 255, 271, 272, 275,
294, 295
Pratagoras 47, 51 Ptolemeusz 160, 308 Puscha, J.B. 333
Radwański, F. 322
Radziwiłł, Uldaryk 320
Ramazzini, Bernardino 184—186, 196,
197, 242 Ramzes I 15 Rapin, R. 46, 47 Ray, John 180 Reaumur, R.A.F. 246 Renes, M. 224, 226 Rennie 278 Revy 283 Reymond, A. 46 Riccioli, G.B. 192, 193 Richardson, L.F. 297 Richter, J.P. 135, 139 Rippl, W. 302 Rivaud, A. 66 Roberts, Samuel 287 Rocque, Aurele La 11, 201 Rojecki, A. 310, 320, 321, 327 Rouse, Hunter 10 Rufin 30
Ruhlmann, M. 206 Russian 337
Rutilius Namati&nus 95 Rzączyński, Gabriel 317, 318
Saint-Venant, J.C.B. De 272
Samiherlfo 43, 44
Santorio Santoria 193—195
Sargon II 15, 39
Sairnicki, Stanisła"w 312
Sarton, George 13, 32, 47, 62, 63,
66, 71, 115 Sawicki, K. 9, 313 Scheil, Jean Vincent 32 Scheuchzer, J.J. 242, 243
Schott, Gaspard 174
Schweinfurth, G.A. 17, 18
Scot, Michael 123
Scotus 175
Sejo zob. Sejong
Sejong (Sejo) 125, 128—130
Seneka, Lucius Anniaeus 78, 82, 97—
102, 107—109, 113, 116, 117, 177,
186
Setii I 15, 20 Sforza, Lodovico 132 Shun 20 Słd-idinnam 32 Simiias 64 Slidhteir, Charles Sumner 7, 297, 299,
300, 302
Slkarżyńska, K. 316 Skorpion 14—16 Skylaks z Kariaindy 40 Smeaton, John 241, 268 Smith, William 7, 291—293, 305 Sofokies 109
Sokrates 58, 59, 61, 64, 65, 69 Sokoindicki, Michał 329 Solon z Aten 65 Solski, Stanisław 316, 317 Spangler, O.A. 5 Spalski, J. 333 Sporny, Józef 337 Stanisław August Poniatowski 322,
325—327, 329 Starowolski, Szymon 314 Staszic, Stanisław 329, 330, 335 Steanns, Fredric Pikę 283, 304 Stevin 317 Starrow 278
Stoabon z Amazei 23, 106, 115, 116 Strepsjades 58 Stroynowski, Stanisław 313 . Strumieńsikd, Olbrycht 312, 313, 315 Suiejman 28
Surowiecki, Wawrzyniec 329, 330 Switeer, S. 215, 217, 244, 245 Sytnons, Geccge James 222, 223, 233,
240, 303, 304 Syrokomla, Władysław 312
Syxta, Erazm 314 Szwejkowski, Wojciech 330
Sniadecki, Jan 328 Święcicki, Andrzej 314 Switkowski, Piotr 325
Tadini 272
Tales z Miłetu 6, 46—52, 58, 90, 106-
108, 110, 116, 117, 122 Taylor, A.E. 65 Teaetetos 62 Teofrast (Tyrtamus) 77—79, 86, 98-
100, 105
Tarzaghi, K. 299
Thiem, Adolph 7, 295—297, 299, 306 Thietmar 308 Thompson, H.R. 145 Thrasyalces Thazyjskii 115 Timaeus 117 Talman, C.F. 40 Torricelli, Ewangelista 160, 168, 189,
196
Townley, Richard 219, 233 Tylkowski, Wojciech 316, 317 Tyrtamus, zob. Teofrast
Ungler, Florian 311 Urban VIII 164
Vallisnieri, Antonio 197, 242, 244
Van.slebius 190, 191
Varen, Bernard zob. Yarenius, Bern-
hardus Varendius, Bernhardus 144, 176, 177,
324
Yarignon, Pierre 247, 268 Veinant, Jean-Claude Barre de Sain
304 Venturi, Giovanni Battista 134, 261,
262, 290, 291
Yenturoli, Giuseppe 286, 302, 303 Vignola 83 Vinci, Leonardo da 6, 89, 118, 122,
131—144, 157, 158, 166, 167, 196,
211, 305 Virtue, George 215
Viviani 258 Vogelstein, H. 103 Voiker, A. 11 Voss, Isaac 193
Wada, Y. 127—129
Waleriusz 324
Walid iibń Abd al-Malik 28
WatpowsJai, Bernard 311
Warren, Erazm 82, 182
Washington, George 255
Watt, James 132, 241
Wedgewood 241
Weisibach, Julius 304
Wespazjan 92
Wex, G.V. 285
Whewell, W. 55, 56
Whiston 183
White, CM. 275
White, George 11
White, Gilbert 240
Wierzbowski, W. 337
Willcocks, W. 284
WiUisfarda, Thomas 180
Witkowski, W. 336
Witruwiusz 6, 78, 81—92, 100, 104,
105, 116, 124, 147, 199, 204 Władysław IV Waza 315 Władysław II Jagiełło 310 Wolski, Ludwik 333 Woltmian, Reinhard 193, 196, 266, 267 Woodward, John 183, 184 Wren, Christopher 180, 222, 224—226,
228, 230 Wulff, K.F. 40 Wulfstan 309 Wybicki, Józef 325, 329
Ximenes, Leonardo 273
Yau 20
Yu Wielki 15, 20, 21
Zajszner (Zeiszner), Ludwik 334 Zerudrini, B. 258. 259 Zygmunt I Stary 314 Zygmunt III Waza 314






Spis treści

Przedmowa — Zdzisław Mikulski....... 5
Słowo wstępne............ 10
Podziękowanie............ 12
1. Hydrologia przed 600 r. p.n.e........ 13
Wstęp 13 Starożytne prace „hydrologiczne" 14 Król „Skorpion" i król Menes 14 Tama Sadd el-Kafara 17 Yu Wielki 20 Faraon Amenemhat III 22 Wodowskazy na Nilu i obserwacja wezbrań 35 Babilońska tabliczka z Ur 30 Kodeks Ham-murabiego 312 Palestyńskie sinnory 34 Znaleziska z Nippur 35 Wodomierze 36 Wykorzystywanie wody gruntowej 39 Tama Marib 412 Prace Sanheriba 43 Podsumowanie 14
2. Cywilizacja helleńska.........46
Wstęp 46 Tales z Miletu - hydrolog starożytności 47 Od Ainaksymandra do Kse-nofanesa 53 Anaksagoras i Hippon S3 Wkład Herodota 53 Poglądy Hipokratesa na wodę 56 Arystofanes S8 Podsumowanie S8
3. Epoka Platona i Arystotelesa........ 59
Wstęp 59 Platon 61 Arystoteles 67 Podsumowanie 75
4. Następcy Arystotelesa.........77
Wstęp Tt Teolrast o hydrologii 77 Obserwacje hydrometeorologiczne 79 De-szczomierz Kautilji 80 Podsumowanie &1
5. Cywilizacja rzymska ..-.-..-.....82
Wstęp 82 Witruwiusz 83 Pomiary przepływu wody 819 Akwedukty Rzymu 95 Zasługi Seneki 97 Cykl hydrologiczny 99 Pomiary opadów deszczu w Palestynie 103 Podsumowanie 104
6. Geneza i przybór wód Nilu........106
Wstęp 106 Wiatry „etezyjskie" według Talesa z Miletu 106 Koncepcja „Okeano-sa" 108 Topnienie śniegów według Anaksagorasa 109 Geneza koncepcji 110 Koncepcja Herodota 110 Oenopides z Chios lis Diogenes z Apolonii 113 Śnieg i wiatry „etezyjskie" według Demokryta 114 Od Efora do Strabona 114 Od Lukrecju-sza do Bedy 116 Podsumowanie 118
1 1Q I
7 Okres od 200 do 1500 r. n.e.........
Wstęp W Hydrologia za czasów ojców świętych 119 Hydrometeorologia 122 I Deszczomierze w Chinach 1 Korei 1215 Podsumowanie 130
131 I
8. Wiek szesnasty.........
vana Fontany 153 Podsumowanie 156
159 I
9. Wiek siedemnasty..........
mmmmw
wody 193 podsumowanie 196
10 Początki hydrologii ilościowej.......
wstęp 198 Pierre Perrault 199 Edme Mariotte 204 Edmund Halley m Podsu-mowanie 320
11 Deszczomierze w siedemnastym i osiemnastym wieku
Podsumowanie 240
241
12. Wiek osiemnasty.........
tod badawczych 366 Podsumowanie 368
. . 270
13. Wiek dziewiętnasty........
^Z^Zcr^r^Tore ^f PO.UznL hydrom W mne os^ni. cia 301 podsumowanie 305
14. Zarys historii hydrologii na ziemiach polskich - Zdzi- ^
siato Mikulski...........
. 340
Prace cytowane.........
. . 370
Aneks........." "
. . 371 Indeks nazwisk.........


Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.


ZOBACZ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

ZOBACZ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT


NIE ODWOŁUJĘ OFERT, PROSZĘ POWAŻNIE PODCHODZIĆ DO LICYTACJI