Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

HISTORIA I TRADYCJE BRACTW STRZELECKICH NA ŚLĄSKU

31-05-2012, 5:06
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 39.99 zł      Najwyzsza cena licytacji: 39.99 zł     
Użytkownik Profi-Libris
numer aukcji: 2338663634
Miejscowość Katowice
Kupiono sztuk: 1    Licytowało: 1    Wyświetleń: 18   
Koniec: 20-05-2012 17:17:28

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

kontakt komentarze nasza oferta strona o mnie

przedmiot aukcji:

W JEDNOŚCI SIŁA

HISTORIA I TRADYCJE BRACTW STRZELECKICH Z TERENÓW WOJEWÓDZTW ŚLĄSKIEGO I OPOLSKIEGO

Krzysztof Gwóźdź

158 ILUSTRACJI

PAPIER KREDOWY

Wydawnictwo: Muzeum Tarnowskie Góry, 2011
Oprawa: miękka
Stron: 124
Stan: NOWA

Katalog wystawy czasowej Muzeum w Tarnowskich Górach (2011)

Ekspozycja została podzielona na trzy części. W pierwszej, wprowadzającej pokazano materiał ikonograficzny ukazujący dawne siedziby i strzelnice brackie. Wokół nich powstawały często kompleksy, na terenie których skupiało się życie towarzysko-kulturalne poszczególnych miejscowości. Niejednokrotnie zabudowa­nia znajdujące się w ogrodach lub parkach strzeleckich służyły także innym or­ganizacjom. Znajdowały się tam popularne kawiarnie, restauracje, altany, kręgielnie, sale bilardowe, miejsca do organizacji koncertów. W większości przypadków po wspomnianych zabudowaniach niewiele pozostało, a o dawnym znaczeniu kom­pleksów strzeleckich świadczą m.in. zachowane zdjęcia, pocztówki, plany zabudo­wań, elementy wyposażenia (np. Bielsko, Brzeg, Cieszyn, Dąbrówka Wielka, Kluczbork, Katowice, Mikołów, Racibórz, Tarnowskie Góry, Żory).


W części drugiej wystawy zaprezentowano pamiątki związane z początkowym okresem działalności bractw strzeleckich i konfraterni działających na terenach, które po 1922 r. pozostały w granicach Republiki Weimarskiej, a następnie III Rzeszy. Wśród wyeksponowanych obiektów należy przede wszystkim zwrócić uwagę na tarcze strzeleckie. Miały one różną tematykę. Obok przedstawień alegorycznych, nawiązujących do wydarzeń historycznych, panoram miast, znaj­dowały się na nich często sceny żartobliwe. Tarcze były niejednokrotnie doku­mentowane w postaci miniatur, których największy zbiór zachował się w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Najstarszy obiekt tego typu po konfraterni brzeskiej, której początki sięgają XVI wieku, pochodzi z 1623 r. Obok wspomnianych miniatur na ekspozycji zobaczyć można oryginalne tarcze ze strzelania zielono­świątkowego w Pszczynie (1897 r.) i pamiątkową z okazji obchodów 100-lecia tarnogórskiego Bractwa Strzeleckiego. Oprócz trofeów strzeleckich, odznak i medali w tej części ekspozycji zaprezentowano też pamiątki dokumentujące działalność takich zrzeszeń, jak: Niemiecki Związek Strzelecki, Śląski Związek Strzelecki, Górnośląski Związek Strzelecki oraz towarzystw z terenów dawnej monarchii habsburskiej, które w konsekwencji I wojny światowej włączono do województwa śląskiego i w jego granicach pozostają do dziś.

Trzecia cześć wystawy dotyczy bractw strzeleckich działających na terenie Górnego Śląska przyłączonym w 1922 r. do Polski. W większości nawiązuje ona do dziejów towarzystw zrzeszonych w okresie międzywojennym w strukturach Okręgu Śląskiego Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP. Fakt ten do­kumentują pamiątki potwierdzające udział Górnoślązaków w Kongresach i Zjaz­dach Delegatów Zjednoczenia, ze szczególnym uwzględnieniem 4. Kongresu zor­ganizowanego w 1932 r. w Katowicach na pamiątkę 10. rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. Nie pominięto także inicjatywy Towarzystwa Strzeleckiego z Krakowa mającego na celu konsolidację krajowego ruchu brac­kiego wokół stolicy Małopolski. O udziale Górnoślązaków we wspomnianej im­prezie zorganizowanej od 26 do 29 czerwca 1925 r., która przeszła do historii jako Pierwszy Zjazd Polskich Bractw Strzeleckich, świadczy m.in. zachowana replika Tarczy Honorowej. Obiekt został wykonany przez Stanisława Zarneckiego [właś­ciwie Izydora Goldfingera (1[zasłonięte]877-19)] i stanowi obecnie własność Muzeum Hi­storycznego Miasta Krakowa. Na replice odwzorowano m.in. strzały oddane przez królów bractw śląskich, którzy uczestniczyli w imprezie (np. Max Jany - Tarnow­skie Góry, Roman Nawrot - Żory, Wiktor Adamek - Mikołów).
HISTORIA I TRADYCJE BRACTW STRZELECKICH NA ŚLĄSKU

strona o mnie | nasza oferta | komentarze | kontakt

Copyright © 2011 Profi-Libris Marcin Badocha
created by krzysztofschmidt