Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Hepworth system Hep2O złączka trójnik HD10/15

17-01-2012, 22:19
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 9.80 zł     
Użytkownik LIMAR-mg
numer aukcji: 1996422219
Miejscowość Warszawa
Wyświetleń: 46   
Koniec: 12-01-2012 20:02:18

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Trójnik HD10/15 -15-15-15 , podana cena  jest ceną za 1szt.
System hepworth składa się z rur polibutylenowych o średnicach 15,22,28 mm oraz szerokiej gamy złączek z 25-letnią gwarancją.

Zastosowanie systemu Hep2O


Zastosowanie systemu Hep2O wyznaczają średnice rur 15, 22, 28 mm. Z tego względu system jest stosowany w:
- małych i średnich budynkach jako kompletna instalacja wykonana w systemie Hep2O.
- dużych budynkach jako instalacja wykonana częoeciowo w systemie Hep2O, a częściowo w połączeniu z inną technologią.

Na potrzeby szybkiego i wstępnego wymiarowania instalacji:
- wodociągowej
- centralnego ogrzewania
- ogrzewania podłogowego
możemy przyjąć, że średnica:

zapewnia prawidłowy wydatek wody w jednym, dwóch punktach czerpalnych oraz stosowana jest do instalacji cyrkulacji. W ogrzewaniu jest wystarczająca do doprowadzenia ciepła do grzejników o łącznej mocy 2,5kW.
wystarcza w większości przypadków przy standardowym wyposażeniu sanitarnym domu jednorodzinnego na główne rurociągi rozprowadzające za wodomierzem i piony wodociągowe. Tą średnicąwykonujemy poziome rurociągi i piony w ogrzewaniu, gdy suma ciepła nie przekracza 21kW.
potrzebna gdy obiekt posiada wiele punktów czerpalnych, używanych równoczeoenie np. motele, domy wielorodzinne itp. W ogrzewaniu stosowana do rozprowadzenia ciepła o mocy w przedziale 21-38kW.
stosowana jako podstawowa średnica w wykonywaniu pętli grzewczych w ogrzewaniu podłogowym. Dostępne przekroje rur, złączki, zawory, rozdzielacze wystarczą z powodzeniem do wykonania instalacji centralnego ogrzewania, ogrzewania podłogowego, instalacji wody zimnej i ciepłej oraz cyrkulacji, nawet na bardzo dużej inwestycji.

 

Ogrzewanie grzejnikowe

Ogrzewanie grzejnikowe to najpopularniejszy sposób ogrzewania domu, biura, mieszkania. System może być stosowany w układach otwartych i zamkniętych. Zalecany jest układ zamknięty z naczyniem przeponowym, który zapewnia hermetycznooeć instalacji, a w konsekwencji zmniejszeniu ulega korozja elementów metalowych. Instalacja ogrzewania grzejnikowego w systemie Hep2O powinna być wykonana 2 jako pompowa. Parametry pracy zgodnie z aprobatą COBRTI Instal to: temperatura pracy 80°oC, maksymalna 90°C, ciśnienie 6 atm.


Układ instalacji



W asortymencie znajdują się elementy, które
pozwalają prowadzić instalacje ogrzewania
grzejnikowego zarówno w układzie trójnikowym
jak i rozdzielaczowym. W układzie trójnikowym
dystrybucja ciepła odbywa się w sposób
tradycyjny: od kilku pionów odchodzą
gałązki zasilające grzejnik. W przypadku
rozprowadzenia rozdzielaczowgo sercem układu
na danej kondygnacji jest rozdzielacz.
Stosowanie rozdzielaczy najpełniej wykorzystuje
zalety systemu Hep2O:
- elastyczność rury
- dostępność w wygodnych zwojach
- mała iloość elementów i połączeń
- szybkość i pewnooeć montażu

To daje wymierne korzyści:
- prostota doboru prawidłowych średnicą- możliwość etapowania prac
- wysoką estetykę wykonanej instalacji
- prosty rozdział ciepła
- prostą regulację.

Elementy instalacji



W polecanym układzie rozdzielaczowym,para pionów ze źródła ciepła zasila rozdzielacz na danej kondygnacji. Umożliwia to etapowanie prac i częściowe (piętrowe) wyłączanie instalacji. W asortymencie znajdują się nowoczesne rozdzielacze ze stali nierdzewnej (iloość portów
od 2 do 10). Są one lekkie, estetyczne i bardzo trwałe. Rozdzielacze umieszczane są w szafkach atynkowych bądź podtynkowych. Montaż szafki z rozdzielaczem i przyłączenie rur oraz przyłączenie
do pionów, dzięki systemowej metodzie łączenia,odbywa się niezwykle sprawnie.

Każdy grzejnik zasilany jest oddzielną
parą rur. Wyłączenie dowolnego grzejnika nie wpływa na pracę pozostałych.

Instalacje grzewcze wykonuje się z rur z wkładką
antydyfuzyjną typu �barrier�
.

Zaleca się aby w warstwie betonu - wylewce
bądź tynku rurę prowadzić w osłonie z rury
karbowanej, a ewentualne kształtki
zabezpieczyć folią. Rury należy prowadzić
w sposób wykorzystujący w maksymalnym
stopniu ich elastyczność a co za tym idzie
efekt samokompensacji.


Przy układaniu rur bardzo pomocne będą zwoje o długoości 25, 50, 100 i 400 m. Rura może być odmierzana z opakowania w żądanej długoości, a reszta bezpiecznie przechowywana. Ponadto, rura po rozwinięciu ze zwoju prawie całkowicie się wyprostuje, znakomicie ułatwiając pracę instalującemu. iloość odpadów jest ograniczona do minimum. Zwoje są lekkie i wygodne w stosowaniu, np. 100 m rury waży zaledwie 6,9 kg. Podłączenia grzejnika, dzięki pełnej gamie melementów w asortymencie, może się odbyć na wiele sposobów, zależnie od typu grzejnika, konstrukcji budynku jak i oczekiwań inwestora. Poniżej przedstawiono najpopularniejsze sposoby podłączenia. Najbardziej polecanym sposobem jest przedstawione na rys A. Rura prowadzona jest od rozdzielacza do grzejnika jednolitymi 2 odcinkami rur. Element HK2/20 jest prowadnicą w kształcie litery C umieszczaną w wyciętym w ścianie otworze.


Zaletą takiego sposobu prowadzenia są -
zminimalizowane opory, brak połączeń
w konstrukcji budynku, możliwość wymiany rury
w przypadku np. przewiercenia.

Na schemacie i zdjęciu, grzejnik podłączony jest
zintegrowanym kompletem podłączeniowym
Herz, wyposażonym w połączenie systemowe.
Istnieje też możliwość
podłączenia grzejnika
innym elementem,
np. kształtką ze
śrubunkiem, rys. B i C.

Przy łączeniu instalacji ze źródłem ciepła
wielokrotnie znajduje zastosowanie możliwość
bezpośredniego łączenia z rurą miedzianą.


Ciepła i zimna woda

Instalacja, która jest szczególnie wrażliwa na jakość użytych materiałów to instalacja wodociągowa. Czysta, zdrowa woda, wypływająca pod odpowiednim ciśnieniem jest tym czego oczekuje każdy inwestor. Warto wiedzieć, że rura systemu Hep2O nie zakamienia się, nie koroduje, a ponadto najmniej wśród innych tworzyw sprzyja rozwojowi mikroorganizmów i bakterii, w tym Legionelli Pneumonia. Parametry pracy zgodnie z aprobatą COBRTI Instal to: temperatura pracy 60°C, maksymalna 80°C, ciśnienie 10atm.



Układ i elementy instalacji





























Podstawowe sposoby prowadzenia instalacji to rozprowadzenie trójnikowe, rozdzielaczowe i mieszane, rozdzielaczowo-trójnikowe.

W przypadku systemu Hep2O możliwe jest wykonanie każdego z wymienionych układów, na co pozwala szeroki asortyment.

Instalacja z rozprowadzeniem trójnikowym to najprostszy, popularny i tani sposób rozprowadzenia instalacji wodnej, podczas gdy instalacja rozdzielaczowa to sposób na najbardziej stabilne ciśnienie i równomierną temperaturę wody w przyborach sanitarnych.
Dodatkowo należy zwrócić uwagę na:
- szybkość montażu
- prostotę doboru średnic
- zmniejszoną ilość elementów i połączeń
- możliwość umieszczenia wodomierzy w
szafkach
- możliwość etapowania prac
- wysoką estetykę

W asortymencie znajdują się wszystkie elementy potrzebne do wykonania dowolnego układu instalacji w tym m.in. niklowane rozdzielacze mosiężne stosowane w rozprowadzeniu rozdzielaczowym. Każdy obieg ma możliwość odcięcia dopływu wody. Rozdzielacze z ewentualnymi wodomierzami mogą być umieszczone w zabudowanym szachcie, w standardowej szafce natynkowej lub podtynkowej.

Przy rozprowadzeniu instalacji zastosowanie znajduje rura "standard". W układzie trójnikowym, przy podłączaniu przyborów należy stosować gradację średnic. Jedno, dwa urządzenia pracujące nierównocześnie - średnica 15 mm, więcej - średnica 22 mm.

W rozprowadzeniu rozdzielaczowym każdy przybór zasilany jest rurą o średnicy 15 mm. Przy każdym sposobie rozprowadzenia możliwe jest wykonanie cyrkulacji rurąo średnicy 15 mm. Zaleca się, aby w warstwie betonu bądź tynku rurę prowadzić w osłonie rury karbowanej, a ewentualne kształtki zabezpieczyć folią. Rury należy prowadzić w sposób wykorzystujący w maksymalnym stopniu ich elastyczność a co za tym idzie efekt samokompensacji. W pracy przydatne będą wygodne w stosowaniu i lekkie zwoje o długości 25, 50, 100 i 200 m. Rura jest odmierzana z opakowania w żądanej długości, a reszta bezpiecznie przechowywana. Ponadto, rura po rozwinięciu ze zwoju prawie całkowicie się wyprostowuje, znakomicie ułatwiając pracę instalującemu. Ilość odpadów jest ograniczona do minimum.


Podłączenie przyborów odbywa się za pomocą różnego rodzaju elementów, zależnie od potrzeb i specyfiki instalacji. W asortymencie znajdują się podejścia ustabilizowane na szynie, podejścia w osłonie z tworzywa, szyna z możliwością regulacji rozstawu podejść czy w końcu szereg złączek z gwintem.



Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe należy do ogrzewań płaszczyznowych, w których ciepło przekazywane jest do otoczenia z całej powierzchni grzejnej. Do zalet ogrzewania podłogowego należą m.in.: równomierność rozkładu temperatury w pomieszczeniu, wyeliminowanie lub ograniczenie ilości grzejników, możliwość zastosowania w obiektach nietypowych - zabytkowych, bardzo wysokich. Często wykonywane są instalacje mieszane. Wtedy mamy do czynienia zarówno z wodnym ogrzewaniem podłogowym jak i ogrzewaniem
w postaci instalacji grzejnikowej. Każdy przypadek należy indywidualnie przeanalizować pod kątem opłacalnooeci inwestycji. Ogrzewanie podłogowe wymaga innej temperatury czynnika grzewczego. Parametry pracy zgodnie z aprobatą COBRTI Instal to: temperatura pracy 60C, maksymalna 70°C, ciśnienie 3 atm.
Układ instalacji


Centralnym elementem instalacji jest systemowy rozdzielacz ze stali nierdzewnej, do którego przyłączone są pętle grzewcze umieszczone w warstwie wylewki betonowej - jastrychu. Rozdzielacz jest za pośrednictwem rurociągów tranzytowych łączonych z pionem lub bezpośrednio ze źródłem ciepła. Innym mrozwiązaniem jest lokalny układ ogrzewania podłogowego, zasilanego poprzez zastosowanie specjalnego zaworu termostatycznego, montowanego na rurze powrotu ogrzewania grzejnikowego.

Poprawne działanie ogrzewania podłogowego zależy m.in. od prawidłowego wykonania instalacji cieplnej. Izolacja musi być płaska, sucha i wytrzymała na ściskanie.Układanie płyt izolacyjnych można wykonywać po uprzednim uprzątnięciu i wyrównaniu podłoża, oraz wykonaniu izolacji brzegowej, taoemy dylatacyjnej. Wykonanie płyty grzewczej (jastrychu) jest zadaniem budowlanym, wymagającym spełnienia szeregu warunków technicznych i powinno być konsultowane z architektem oraz firmą budowlaną. Zalecane parametry wody grzewczej wynoszą 40/30°C, 45/35°C, 50/40°C, maksymalnie
55/45°C.
Elementy instalacji






Rozdzielacz, podobnie jak w układzie
ogrzewania grzejnikowego umieszczony jest
w skrzynce natynkowej lub podtynkowej.
Rozdzielacze (iloość portów od 2 do 10) wykonane
są ze stali nierdzewnej.

Są lekkie, estetyczne i bardzo trwałe. Każdy
rozdzielacz wyposażony jest w komplet zaworów
odcinających, regulacyjnych oraz w systemowe
elementy podłączeniowe. Metoda łączenia
sprawia, że podłączenie pętli grzewczych
odbywa się błyskawicznie.
Do przygotowania wody grzewczej o określonych
parametrach może służyć zestaw pompowy
z czterodrogowym zaworem mieszającym.

Pętle grzewcze wykonuje się z rury o średnicy
16 mm, z wkładką antydyfuzyjną �barrier�.
Długooeć wężownicy nie powinna przekraczać
100 m. Rozstaw rur może wynosić do 7,5 cm
do 30 cm i zależy od zapotrzebowania na ciepło
a w konsekwencji od wyniku koniecznych
obliczeń. Rury układa się w sposób meandrowy
bądź ślimakowy i mocuje się do specjalnie
przygotowanego podłoża przy pomocy
np. uchwytów lub szyn montażowych.

Dodatkowe informacje i pełna oferta systemu
www.ogrzewanie.waw.pl.

Jeżeli potrzebne inne złączki możemy wystawić na allegro.
Wystawiamy faktury VAT.
Koszt wysyłki w/g cennika poczty polskiej.

Montaż
1. Odciąć potrzebny odcinek rury nożycami. Nie wolno używać piły do metalu lub innych tępych narzędzi. Rurę najwygodniej uciąć na najbliższym ze znaków ">", określającym jednocześnie głębokość osadzenia jej w kształtce.
2. Wsunąć tuleję wspomagającą ze stali nierdzewnej w koniec rury.
3. Określić głębokość osadzenia rury w kształtce poprzez zlokalizowanie kolejnego znaku ">" lub poprzez przyłożenie rury do wyraźnego na korpusie kształtki karbu i zaznaczenie pisakiem na rurze, głębokości jej osadzenia w kształtce.
4. Wcisnąć rurę na pełną głębokość do znaku ">" lub kreski zaznaczonej pisakiem. Po uzyskaniu oporu, sprawdzić pewność umocowania rury poprzez próbę jej wyszarpnięcia.
Instrukcja montażu

Łączenie kształtek rozbieralnych i nierozbieralnych opiera się na tej samej zasadzie, polegającej na WCIŚNIĘCIU RURY W ZŁĄCZKĘ bez konieczności dokręcania.

Wykonanie połączenia



1. Przy użyciu nożyc obciąć prosto rurę na jednym ze znaków "<".



2. Wsunąć tuleję usztywniającą koniec rury (tuleja usztywnia rurę w miejscu połączenia i zapewnia prawidłowe mocowanie złączki).



3. Określić głębokość osadzenia rury w kształtce poprzez zlokalizowanie znaków ">" lub przyłożenie rury do karbu na korpusie kształtki i zaznaczenie głębokości.



4. Wcisnąć rurę na pełną głębokość (a). Zablokować rurę w kształtce poprzez próbę jej wyszarpnięcia (b).

Uwaga!
Do cięcia rury należy stosować wyłącznie nożyce do cięcia rur z tworzyw. Koniec rury nie powinien mieć zadrapań i zadziorów. Kształtka musi być wolna od wszelkich zanieczyszczeń.


PARAMETRY PRACY

Prawidłowo zastosowany, wykonany i użytkowany system Hep2O gwarantuje 50-cio letnią żywotność. To okres zbliżony do remontu kapitalnego obiektu.
Poniższa tabela określa parametry pracy zgodnie z dopuszczeniem COBRTI INSTAL - Aprobata Techniczna AT/98-01-0477, AT/98-02-0542

RODZAJ INSTALACJI

parametry pracy

temperatura (OC)

ciśnienie (atm)

temperatura max (OC)

woda zimna

20

10


woda ciepła

60

10

80

ogrzewanie podłogowe

60

3

70

C.O.

80

6

90


System został także dopuszczony do kontaktu z wodą pitną przez Państwowy Zakład Higieny - Atest Higieniczny HK/W/0330/01/2002