Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

gen Józef Dwernicki na emigracji w latach 1832-48

12-07-2012, 15:34
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 58 zł     
Użytkownik CracoviaCivitas
numer aukcji: 2395015618
Miejscowość Internet
Wyświetleń: 17   
Koniec: 03-07-2012 16:01:58
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Darmowy Hosting na Zdjęcia Fotki i Obrazki
gen Józef Dwernicki na emigracji w latach 1832-48
  • Wencel-Kalembkowa Urszula

    Działalność gen. Józefa Dwernickiego na emigracji w latach 1[zasłonięte]832-19

    PWN Warszawa 1978

    154 s., 24 cm

    stan dobry (otarcia od kurzu okładki)

     

     

    Spis treści

     

    Wstęp..................... 5

     

    Rozdział I

    Z żołnierza polityk. Pierwsze miesiące pobytu generała Józefa Dwernickiego na emigracji...........................11

     

    Rozdział II

    Dwernicki jako prezes Komitetu Narodowego Emigracji Polskiej .............. 33

     

    Rozdział III

    Generał Dwernicki na czele Konfederacji Narodu Polskiego i Komitetu Ogółu Emigracji Polskiej w Londynie (1836—1840).......76

     

    Rozdział IV

    Józef Dwernicki we Francji w latach 1840—1848. Powrót do kraju ............117

     

    Zakończenie...................144

    Streszczenie w języku francuskim (Resume)..........147

    Indeks nazwisk..................150

     

     

     

    WSTĘP

     

    Generał Józef Dwernicki to niewątpliwie jedna z popularniejszych postaci polskich epoki porozbiorowej. Cieszy) się sympatią i uznaniem u współczesnych i potomnych. Owa popularność wynikała chyba przede wszystkim z drogi życiowej tego kresowego szlachcica, a później zawodowego żołnierza. Zawsze, kiedy tylko trzeba i można było walczyć o Polskę, nie wdając się w rozważania o szanse powodzenia i w zawiłe gry polityczne, stawał do boju i, co ważniejsze, odnosił niejedno błyskotliwe zwycięstwo. Był przy tym Dwernicki człowiekiem przyjacielskim, dobrym kompanem, wzorowym opiekunem dla podkomendnych, nie pozbawionym wprawdzie wad, ale tego rodzaju, że nie umniejszały doń sympatii większości współczesnych mu i pozwoliły następnym pokoleniom umieścić go w panteonie bohaterów walk o niepodległość narodową.

    Popularność tej postaci wpłynęła na stosunkowo wczesne zainteresowanie się nią historyków. Na przełomie dwu stuleci i w okresie międzywojennym wydano kilka szkiców poświęconych Dwernickiemu. Wszystkie one przedstawiały przede wszystkim działalność wojenną i wojskową generała. Natomiast ostatnie ćwierćwiecze jego życia, z którego szesnaście lat spędził na wychodźstwie politycznym we Francji i w Anglii, było na ogół pomijane w tych pracach, jak się wydaje również ze względu na radykalizację postawy politycznej sławnego kawalerzysty, która nastąpiła na wygnaniu. A tymczasem Dwernicki także jako polityk emigracyjny godny jest zainteresowania ze strony nauki historycznej, zwłaszcza że pierwsze najaktywnieisze lata jego dzia³alnoœci wychodŸczej splataj¹ siê nieroyerwalnie z dziejami Komitetu Narodowego Emigracji Polskiej KNEP) we Francji, które jak dot¹d, nie doczeka³y siê monograficznego opracowania. Tak wiêc rola, jak¹ odegra³ genera³ w ¿yciu politycznym i spo³ecznym Wielkiej Emigracji, a tak¿e potrzeba rekonstrukcji dziejów Komitetu Narodowego Emigracji Polskiej oraz, po czêœci, Ogó³u Londyñskiego w drugiej po³owie lat trzydziestych XIX w. zdaj¹ siê uzasadniaæ celowoœæ przygotowania biografii Dwernickiego jako emigranta politycznego po 1831 r.

    Granice chronologiczne tej cząstkowej biografii są zakreślone datą przybycia zwycięzcy spod Stoczka do Francji, co nastąpiło 1 czerwca 1832 r., oraz terminem udania się w drogę powrotną do kraju w czasie Wiosny Ludów, tj. 19 lub 20 kwietnia 1848 r., choć oczywiście należy je traktować elastycznie. W rozprawie tej starano się, w miarę możliwości, przedstawić wszelkie formy działalności publicznej Dwernickiego na wygnaniu, a nie tylko jego aktywność polityczną. Względna jednorodność działań generała na wychodźstwie, zwłaszcza brak szerszej twórczości ideologicznej i publicystycznej, zadecydowały o przyjęciu najprostszej, bo opartej na porządku chronologicznym konstrukcji rozprawy. Cztery rozdziały odpowiadają czterem dającym się wyróżnić okresom jego, z czasem zresztą słabnącej emigracyjnej działalności publicznej. W rozdziale ostatnim opisano też zwięźle schyiek życia generała po powrocie do kraju, jako że na ten temat niewiele dotąd było wiadomo. Wiele spraw przedstawiono tutaj w skrócie, zrezygnowano też z szerszego ukazania tła polityczno-ideowego działalności Dwernickiego na emigracji, nie mówiąc już o pełniejszym opisie wcześniejszych lat jego życia i działań. Podobnie, z konieczności, zrezygnowano z zamieszczenia pełnej dokumentacji. Ta daleko idąca redukcja tekstu pierwotnego rozprawy nastąpiła ze względów wydawniczych, niezależnych od autorki.

    Przygotowanie pracy wymagało wykorzystania różnorodnych, ale w większości dostarczających tylko ułamkowych informacji, źródeł. Dwernicki nie pozostawił bowiem pamiętników z czasu pobytu na emigracji, nie zachował, się też z tego okresu obszerniejszy zbiór jego listów. Prawdopodobnie nie przetrwało również do naszych czasów, poza protokółami trzech pierwszych sesji, archiwum Komitetu Narodowego Emigracji Polskiej.

    Spośród zwartych zespołów źródeł rękopiśmiennych najprzydatniejsze okazało się zebrane w 23 poszytach archiwum Ogółu Emigracji Polskiej w Londynie. Znajdujące się w nim protokóły, korespondencja i inne materiały (np. papiery Franciszka Stawiarskiego) dostarczyły często nie znanych dotąd wiadomości o działaniach generała Dwernickiego w KNEP, ale przede wszystkim jako prezesa Ogółu. Archiwum to jest przechowywane w Bibliotece Polskiej w Paryżu, gdzie również znajduje się zespół papierów Komitetu Emigracji Polskiej z 1848 r. (Dwernicki przewodniczył mu), w znacznej mierze, ale nie w pełni, wykorzystany przez Henryka Grajewskiego w jego monografii tej organizacji. Tamże oraz w zbiorach Muzeum Adama Mickiewicza w Paryżu znalazło się sporo przydatnych tu listów. We wrocławskim Ossolineum zachowały się rękopiśmienne kopie protokółów trzech pierwszych posiedzeń KNEP, a różniące się nieco treścią od poprzednich ich wersje litografowane przechowuje Biblioteka Kórnicka PAN. Sporo wartościowej korespondencji, w tym i Dwernickiego, znaleźć można w archiwum rodzinnym Ostrowskich z Ujazdu, znajdującym się w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie, a jeszcze więcej materiałów, min. wyjaśniających kwestię stosunku generała do wyprawy partyzanckiej do kraju pułkownika Zaliwskiego, dostępnych jest w Bibliotece Czartoryskich w Krakowie.

    Spośród przestudiowanych licznych źródeł drukowanych najwięcej wartościowych wiadomości znalazło się w niektórych drukach ulotnych i broszurach (np. polemiczne publikacje Aleksandra Jełowickiego i Jana Ledóchowskiego). Natomiast wśród przejrzanych ponad trzydziestu współczesnych czasopism i periodycznych wydawnictw sprawozdawczych najpożyteczniejsze okazały się: paryski „Tygodnik Emigracji Polskiej" (1834—1837), który w jakiejś mierze był nieoficjalnym „pogrobowym organem KNEP, ponadto będący próbą jego kontynuacji „Pamiętnik Polski". Wyrywkowych informacji dostarczyło kilkanaście drukowanych pamiętników i zbiorów korespondencji (zwłaszcza Joachima Lelewela i braci Mochnackich), a także inne wydawnictwa źródeł- — tu przede wszystkim zbiór dokumentów pochodz¹cych z paryskiej Bibliotek: Polsiej, pt Geneza Ludu Polskiego w Anglii, wydany przez Petea Brocka, oraz Postêpowa publicystyka emigracyjna 1[zasłonięte]831-18, opracowana przez Witolda £ukaszewicza i W³adys³awa Lewandowskiego.

    Jak już wcześniej wspomniano, biografie Dwernickiego, przestarzałe dziś zresztą metodologicznie i metodycznie, traktują okres jego działalności emigracyjnej skrótowo i powierzchownie. W tomie 6 Polskiego słownika biograficznego zdawkowo napisano o tym okresie jego działalności, ze na polityce znał się słabo i dawał się, zwłaszcza na emigracji, różnym ludziom pociągać do wystąpień nie zawsze fortunnych". Dodać trzeba, że część organizacji emigracyjnych, z którymi związał się Dwernicki, dotąd nie doczekała się monograficznych opracowań (jak KNEP) lub też dzieje ich nie są wyczerpująco odtworzone (jak Ogółu Londyńskiego). Niemniej wzmianki o działalności politycznej i społecznej generała Józefa Dwernickiego na wychodźstwie oraz jej oceny znaleźć można w wielu ogólniejszych pracach o dziejach emigracji polistopadowej. Tyle, że są one często powierzchowne, stereotypowe, a na prezentowane oceny niejednokrotnie miały wpływ orientacje polityczne autorów lub dominujące w danym okresie tendencje ideologiczne.

    O Dwernickim jako polityku emigracyjnym pisali już, w miarę zresztą przychylnie, współwygnańcy związani z obozem demokratycznym — Leonard Rettel i Wiktor Heltman. W podobnym tonie wspomniał o generale i jego komitecie Agaton Giller w Historii powstania narodu polskiego. Nestor socjalizmu polskiego Bolesław Limanowski w swych fundamentalnych dziejach demokracji polskiej dał nieco wzmianek o Dwernickim, plasując jego komitet na tych samych pozycjach co i Komitet Narodowy Polski Lelewela. Natomiast związany z czartoryszczyzną Lubomir Gadon w swym dziele o pierwszych latach emigracji polistopadowej nie szczędził uwag krytycznych i pomniejszających rolę Dwernickiego w powstaniu 1831 r., wyraźnie przy tym kwalifikując go do znienawidzonego obozu demokratycznego wychodźstwa. Należący do następnego pokolenia historyków — rozporządzających lepszym warsztatem badawczym...


KOSZT WYSYŁKI:

- Niezależnie od ilości kupionych książek koszt wysyłki liczony jest tylko raz i wynosi:

- 7,50 polecony/paczka ekonomiczna

- 9.00 polecony/paczka priorytet

- Koszt wysyłki za granicę: ustalany indywidualnie



DODATKOWE INFORMACJE O WYSYŁCE I PŁATNOŚCI:

- Wysyłkę realizujemy 2 razy w tygodniu za pośrednictwem Poczty Polskiej

- Książki wysyłamy w bezpiecznych "bąbelkowych" kopertach

- Nie wysyłamy za pobraniem, nie ma także możliwości odbioru osobistego

- Forma płatności: płatne z góry (zwykły przelew/Płacę z Allegro)

- W przypadku większej ilości zakupionych książek, prosimy o wpłatę w terminie 10 dni - niestety nie przetrzymujemy zakupionych książek "na później":)


Darmowy Hosting na Zdjęcia Fotki i Obrazki Darmowy Hosting na Zdjęcia Fotki i Obrazki Darmowy Hosting na Zdjęcia Fotki i Obrazki Darmowy Hosting na Zdjęcia Fotki i Obrazki Darmowy Hosting na Zdjęcia Fotki i Obrazki Darmowy Hosting na Zdjęcia Fotki i Obrazki Darmowy Hosting na Zdjęcia Fotki i Obrazki Darmowy Hosting na Zdjęcia Fotki i Obrazki Darmowy Hosting na Zdjęcia Fotki i Obrazki Indeks nazuńsk (W skorowidzu pominięto gen. Józefa Dwernickiego) Aleksandr Nikołajewicz, wl. ks. ros. 112, 113 Angers Pierre J. D. d' 133 Argout Antoin M. d' 59 Arnim-Boitzenburg Adolf von 136 Attwood Thomas 82, 99 Aureswald Alfred von 136 Bałaszewicz Julian A. (pseud. Potocki Albert) 108 Barrot Odilon 117 Barszczewska Anna 40, 44, 47, 48 Bartkowski Jan 12, 42 Batowski Aleksander 138, 139 Beales Edmond 89, 114 Beaumont Thomas W. 89 Bem Józef 16, 39, 45, 48, 49, 118, 139 Beniowski Bartłomiej 48, 85, 96, 100, 105, 107, 110, 114 Benis Adam C. 48 Beranger Pierre-Jean 125 Berger-Mayerowa Janina 16 Białynia-Chołodecki Józef 46 Biernacki Alojzy 119—121, 124 Blanc Louis 82 Bonaparte Napoleon 12 Boniecki Adam J, u Borgo Pozzo di 44 Borkowski Karol 40, 43—47 Breański Feliks 39 Brock jean de (teść gen. Dwernickiego) . 74, 75, 82 Brock Peter 8, 9, 52, 89, 101 Brougham Henry 109 Buchez Philippe 97 Budzyński Michał 12,1, 125 Bukaty Antoni 29, 33 Bulewski Dominik 47 Burg T. 5 Burzyński Ludwik 96 150 Chapusot 121 Chełmicki Wincenty 81, 86 Chelmońska M. 5 Chlebowski B. u Chłopicki Józef 12 Chodźko Leonard 39, 40, 45, 47, 73, 74 Chojnowski W. 59 Chotomski Ferdynand 126 Chowaniec Czesław 24 Chróściechowski 106 Chrzanowski Wojciech 36, 37 Chudzikowska Jadwiga 80 Cieńscy 141 Ciesielski Franciszek 107 Cobden Richard 89 Cygler Bogusław 9. 26, 34, 37, 38, 40, 47, 69, 73, 74, 77, 91—94, lll, 115, 118, 319, 128 Cyprysiński Wincenty 18, 19, 45, 46, 50 Czajkowski Michał 80 Czapliński Antoni 107 Czarnomski Roman 47 Czartoryski Adam J. 9, 14, 16, 21, 22, 24—26, 28,, 83, 36—38, 42, 43, 48, 49, 53—59, 63, W—72, 76, 77, 110, 111, 113, 123, 124, 127, 130—(I33, 145, 147 Czosnowski Jakub 141 Czyński Jan 127 Darasz Wojciech 25, 41, 71, 130 Dąbrowski J. 59 Dąbrowski Tomasz 35 Deczyński Kazimierz 98 Dembiński Henryk 37, 48, 133, 145 Dmochowski Henryk 46 Domeyko Ignacy 19, 34, 49, 52, 74 Drewnicki Leon 13 Drucki-Lubecki Franciszek K. 69, 70 Dunin Anastazy 14, 19, 42, 56, 64, 66, 75, 86, 92, 102, 106, 112, 114, 115 £>utkiev?icz Józef 8, 13 Dwernicka Aleksandra (córka gen. z. I małżeństwa) 11, 66, HO. 141 Dmrnicka Alina Maria Ludwika (z do¬mu de Brock, II żona gen.) 74, 75, 82, 83. 105, 141, 142 Dwernicka Franciszka (z domu Załes-ka, matka gen.) 11 Dwernicka Hortensja (córka gen. z I małżeństwa) 11, 66, 140, 141 Dwernicka Julianna (z domu Żukow- ska, I żona gen.) 11, 39, 66, 14-1 Dwernicka Olimpja (córka gen. z I małżeństwa) li, 66, 140, 141 Dwernicka Tytusowa (synowa gen.) 140, 141 Dwernicki (syn najstarszy z II mał¬żeństwa gen.) 95, 96, 105 Dwernicki Faustyn (ojciec gen.) 11 Dwernicki Jan (syn gen. z II małżeń¬stwa) 125, 140 Dwernicki Józef (syn gen. z II mał¬żeństwa) 105, 140, 142, 143 Dwernicki Józef (prawnuk gen.) 143 Dwernicki Klemens K. J. (syn gen. z II małżeństwa) 125, 140, 142 Dwernicki Tytus (syn gen. z I mał¬żeństwa) 11, 66, 140, 143 Dybicz Iwan 14 Dybowski Aleksander N. 87, 96. 98, 99, 103, 104, 107, 109—111 Dydyński Adam 108 Działyński Tytus (?) 141 Dzieduszycki Włodzimierz 141 Dziewicki Seweryn 63, 95—97 Dzwonkowski Władysław 133, 134 Eisenbach Artur 9, 117, Emery T. 105 Ferdynand Philippe de Chartres, ks. Orleanu 55, 58 Filipi Parys 142 Franciszek I, cesarz Austrii 14 Frejlich Józef 48, 49 Gadon Lubomir 8, 16, 17, 19, 21, 24, 27, 28, 31, 34—40, 47, 48, 50—52, 129, 135 Garnysz Piotr 129, 135 Gasparin Adrien E. P. 80, 81 Gawroński Andrzej 83, 133 G 36-38, 43, 49, 60, 61, 64-67, 71, 72 Kajsiewicz Hieronim 21, 66 Kalembka Sławomir 9, 10, 30, 34-37, 48 61, 63, 69, 73, 78, 80, 81, 103, 118, 1.19, 122, 127, 128 Karbowski Władysław 131 151 I Kaniecki Józef 137 Kieniewicz Stefan 47 Kirkor Edward 85 Kirkor Franciszek 85, 86, 100, 107, Ul, 114 Kisiel Andrzej f?) 108 Knapowska Wistowa 40, 47 Kniaziewicz Karol 16, 17 Kołaczkowski Julian 129 Kołysko Adam 25 Konarska Barbara 33, 36, 48, 124 Konstanty Pawłowicz wl. ks. ros. 12 Kopaczyński Piotr 79, 127 Korabiewicz Edmund 130 Kossak Juliusz 139 Kozlowski Eligiusz 48, 49 Kożmian Jan 106 Koźmian Stanisław Egbert 85—87, 90, 106, 109—111, 114, 115 Kraiński Wincenty 29, 30, 118—121 Krajewski Henryk 129 Krasicki Władysław W. 79 Kreutz Cyprian G. 13 Krępowiecki Tadeusz 24, 34, 35, 40, 43, 44, 65, 85, 96, 97 Królikowski Ludwik 30, 83 Kruszewski Ignacy 36 Krzos Kazimierz 12 Kukieł Marian 8, 16 Kumpikiewicz Konstanty 108 Kunaszewski Hieronim 5 Kunatt Stanisław 64 La Fayette Marie Joseph de 34, 35, 70 Lamartine Alphonse de 133, 137 Ledóebowski Jan 7, 21, 23, 25—29, 35, 38, 39, 43, 49, 64, 67, 70, 73, 74, 77—86, 112, 121, 124—128, 131, 137, 147 Lelewel Jan 117 Lelewel Joachim 7, 9, 13, 15—27, 29, 30, 32—34, 36, 39—41, 43^6, 51, 63, 66, 69, 74—77, 83, 85, 86, 107, 117, 118, 123, 145, 147 Leopold 1, król Belgów 36 Lewak Adam 8, 9, 17, 34, 39, 41, 48, 52 Lewandowski Władysław 8, 22 Lewicki Karol 66 Limanowski Bolesław 8, 13, 14, 21, 27, 40, 43, 44, 117, 131 Ludwik Filip, król Francuzów 16 17 40 55, 82, U8, 132 Lukas^Dubreton J. H8 152 Łukaszewicz Witold 8, 9, 22, 24, 34, 35, 37, 40, 43, 44, 47, 48, 52 Macewicz Stanisław 96 Majzner (Mayzner) Józef 23, 25, 28 Makowski Józef [?] 111 Malinowski Tomasz 134, 135 Małachowska Benigna 121, 125 Marchais A. 34 Markowski Piotr 7, 92, 111, 114 Marrast Armand 44 Mayer K. 5 Mazurkiewicz Wincenty 25, 32, 35 Mazzini Giuseppe 9, 52, 88, 104, 105 Mehmed Ali, pasza Egiptu 48 Melegari D. 105 Metternich Klemens M. L. 141 Michalski Aleksander [?] 120 Mickiewicz Adam 7, 20, 45, 49, 108 Mickiewicz Władysław 145 Mierosławski Ludwik 144 Mierzejewski Mikołaj 102 Mikos Stanisław 9, 84, 89, 96, 97, 108, 113 Milewski Stanisław 87 Mochnacki Kamil 7, 19, 20 Mochnacki Maurycy 16, 17, 19, 20, 24, 25, 67, 72, 74 Montalivet Martha C. B. 81 Morawski Teodor 16, 24, 26, 28, 29, 38, 39 Mostowski Ignacy 98 Mrozowska Krystyna 11 Myciclski Michał 16 Nabiclak Ludwik 96 Naglerowa Hermina 40—42, 47 Nakwaski Henryk 119, 120 Nieciowa Elżbieta H. 19, 55 Niemcewicz Julian U. 37, 56, 65—67 Niemojowski Bonawentura 7, 35 Nieszokoć Wincenty 79, 83 Niewęgłowski Henryk G. 134, 135 Niezabitowski Stefan 120 Nowicki Wincenty 53, 54, 57, 59, 62 Nowosielski Feliks 87, 95, 104, 107, 109 Nyka Apolinary 47 Oborski Ludwik 42 ł 0'Conell Daniel 82, 83, 99, 103 Odynecki Antoni 118, 127 Orda Napoleon i35 2^0ki33An!°ni I3' 15' 18-20- 23, 25. 66, 67* 70LJ7 36~39> 41—43, 45. 49, 116—119, 125 Ostrowski Józefa Ostrowski Stanisław 81 Ostrowski Władysław 83, 84 Owsińska Anna 42, 128 pac Ludwik M. 16, 19, 23, 25 Pages Garnier 103 Pahlen 81 Palmerston Henry J. T. 101 Paszkiewicz Mieczysław 62, 83 Pawłowski Bronisław 5, 8, 12__15 pietkiewicz Walerian 44, 46, 51, 69, 74, 83, 107 Pietraszewski Teofil 108 Pietruski I. 14 Piotrowski Kornel 96 Plagowski Ludwik 129, 139, 141 Plater Cezary 36 Plater Ludwik 16 Plater Władysław 130 Plichta Andrzej 23, 24, 26, 29, 43, 49 Płużański Ignacy 135 Podczaski Władysław 25, 51 Podczaszyński Michał 30 Poi Wincenty 138 Poniatowski Józef 12 Potocka Klaudia 96 Potrykowski Alfons 22, 42, 50, 51, 53, 67, 119, 123 Prądzyński Ignacy 12, 13 Przeciszewski Antoni 25 Pułaski Aleksander K. 44, 45, 47, 62, 84 Puzyna (zięć gen. Dwernickiego) 66 Puzyna Jan (wnuk gen. Dwernickiego) ,143 Kac Leonard 76, 104 «adziejowski Ignacy 131 «amorino Girola et Rett*l mo 52 a Danuta 119, 120, 122 eim Józef 136 137 Pierre U7 onapd 8 Rogiński Ferdynand 134 Romer-Ochenkowska Helena 120, 122 124, 125, 131 Rosicnkiewicz Marcin 91 Roślakowski Antoni 22, 51, 75 Riidiger Fiodor 14 Rupniewski Roch 63, 115 Rybiński Maciej 16, 17, na, 128 Rynkowska Anna 25 Rzadkoioska Helena 40 Saniewski Feliks 123 SaTTUt G. 5 Sawaszkiewicz Leon L. Ul Sawicka Franciszka 13 Sawrymowicz Eugeniusz 12 Sierawski Jan 16, 19, 21, 23, 29, 43. 4P, 51, 118 Skowroński Wincenty 23, 25 Skrzynecki Jan 13 Słowacki Juliusz 20 Slowaczyński Andrzej (Jędrzej) 6, 36, 43, 64, 77, 120 Smarzewski Michał 13 Sobolewski Adam 62 Sokolowska Stefania 10, 40—42, 52, 77, 82, 83, 85—87, 91, 104, 105 Soityk Roman 16, 19, 85, 112, 117 Soult Nicolas J. de D. 22, 55 Sperczyński Adam 86, 87, 90, 91, 103, 104 Ktachowska Krystyna 142 Stadnicki 54 Stanhope 114 Staniewicz Emeryk 23, 25, 36 Stanisław August (Poniatowski), król Polski 11 Stasik Florian 91 Stawiarski Franciszek 6, 7, 53—55. 57— —59, 62, 63, 84, 85, 96—98, 112—114 Stccka Maria 72 Stecki Adolf 141 Stempowski Leon 79, 81, 86, 109, 116, 12Q Stolzman Karol 16, 105, 107, 111 Straszewska Maria 21 Stuart Dudley C. 52, 53, 56, 58, 59, 6,1, 82, 101, 102, 105, 109, HO, 113, 114 Sussex Augustus F. ks. 106, 113 Szatkowski S. 111 SzL-zepanowski Ignacy 102 Szczepański Józef 92 Sznayde Franciszek 60, 120 153 Szostakoioski Stanisław 65 Szpotański Stanisław 16, 17, 20, 24, 25, 72, 74 Szulc August 48, 63 Szyling Jan 91 Szymański Marceli 69 Szyperska Sławomira 68 Szyrma Krystyn L. 54, 57, 59 Szyrmina Józefa 53 Smiałowski Józef 40, 44, 47, 48 Świętosławski Zenon B. 115 Świrski Józef 7 Tarasicwicz Filip 107 Taraszeński Ludwik 47 Taszycki Józef [?] 59 Temkin Hanna 9, 54 Terlecki Józef 6, 117 Thiers Louis A. 81, 117 Thompson Perronet 100 Tochman Gaspar 23 Tokarz Wacław 12—14 Tomaszewski Józef 25, 60 Toulk 82 Trzciński Franciszek 77, 116 Tur "Wojciech 52, 57, 58, 87, 92 Turgieniew Nikołaj 125 Tyrowicz Marian 13, 80, 84, 138 Tyszkiewicz Wincenty 119, 120 Uraiński Jan Nepomucen 16, 17, 19, 24, 26, 28, 39, 62 Untderwood Cecilia, ks. Sussex 106 Va rin Alexis 130, 135 Walewski Aleksander 16 Walewski Feliks 25 Wątróbka Reces 95, 96 Wellman Ignacy 96 Wcncel-Kalembfcotca Urszula u, 43 Wesołowski Roman i;n Wężyk Franciszek 142 Wielogłowski Walery 126, 131, 132 Wierciński Ludwik 133, 134 Wierzbicki Wincenty 63 Wiechowska Helena 13 Wiktoria, królowa Wielkiej Brytanii 113 Willaume Juliusz 76, 77 Wodziński Karol E. 17, 40, 45, 47 Wolowski Franciszek 7, 24—26, 28—29, 31, 35, 38, 39, 64 Wolowski Jan 16 Worcell Stanisław G. 19, 21, 23, 25—27, 39, 40, 43, 44, 49, 62, 84, 85, 95, 96, 108, 117, 131 Woronicz Janusz 25, 131 Wróblewska Elwira 31 Wysłouch Julian 50 Young Gilbcrt A. 110, 114 Zabłocki Józef 23 Zabłocki Teofil 25 Zaleski Józef 85 Zaleski Józef Bohdan 21, 60, 66, 73, 74, 119, 121, 129, 133, 135 Zaleski Konstanty 16, 18 Zalewski Jan [?] 46 Zaliwski Józef 7, 9, 39—48, 68 Zaluski Józef 142 Zamoyski Adam 141, 142 Zamoyski Władysław 21, 36, 37, 42, 43, 49, 50, 53, 56, 63, 72, 74, 110, 113, 114, 133 Zawadzka Aniela 141 Zawadzki Władysław 5, 11, 141, 142 Zieliński Józef Feliks 31 Zieliński Ludwik 9, 53, 54, 58, 62, 63, 84, 87, 89, 91, 94, 97, 100, 102, 104, 108, 110, 111 113, 114 Zienkiewicz Wincenty 62, 108 Zienkowicz Leon 8 Zwierkowski Walenty 19, 22—27, 29, 34, 33, 37—40, 51, 73, 74, 77, 80, 81, 83, 86, 107, 123, 127 Żaba Adam 99 Żaba Józef 86, 87, 91, 99 ^aba Napoleon F. 85, 87, 110, IU Żarczyński Amancjusz 25, 28, 36