Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

GALICJA FEMINIZM KOBIETY NIEZALEŻNOŚĆ 1[zasłonięte]890-19

22-01-2014, 19:09
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Użytkownik inkastelacja
numer aukcji: 3873812516
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 11   
Koniec: 20-01-2014 19:22:41

Dodatkowe informacje:
Tematyka: Organizacje, związki, ruchy
Stan: Używany
Okładka: miękka
Rok wydania (xxxx): 1990
Język: polski
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO SPISU TREŚCI

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO OPISU KSIĄŻKI

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY ZNAJDUJĄCE SIĘ W TEJ SAMEJ KATEGORII

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT

PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ SPRZEDAWANEGO PRZEDMIOTU, WYSTARCZY KLIKNĄĆ NA JEDNĄ Z NICH A ZOSTANIESZ PRZENIESIONY DO ODPOWIEDNIEGO ZDJĘCIA W WIĘKSZYM FORMACIE ZNAJDUJĄCEGO SIĘ NA DOLE STRONY (CZASAMI TRZEBA CHWILĘ POCZEKAĆ NA DOGRANIE ZDJĘCIA).


PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI -
AUTOR -
WYDAWNICTWO -
WYDANIE -
NAKŁAD - EGZ.
STAN KSIĄŻKI - JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM) (zdjęcia na aukcji przedstawiają inny egzemplarz w identycznym stanie).
RODZAJ OPRAWY -
ILOŚĆ STRON -
WYMIARY - x x CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)
ILUSTRACJE, MAPY ITP. -

DARMOWA WYSYŁKA na terenie Polski niezależnie od ilości i wagi (przesyłka listem poleconym priorytetowym, ew. paczką priorytetową, jeśli łączna waga przekroczy 2kg), w przypadku wysyłki zagranicznej cena według cennika poczty polskiej.

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ

SPIS TREŚCI LUB/I OPIS (Przypominam o kombinacji klawiszy Ctrl+F – przytrzymaj Ctrl i jednocześnie naciśnij klawisz F, w okienku które się pojawi wpisz dowolne szukane przez ciebie słowo, być może znajduje się ono w opisie mojej aukcji)

Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych
UNIVERSITAS
Bogusława Czajecka
„Z domu w szeroki świat..."
Droga kobiet do niezależności w zaborze austriackim w latach 1890—1914
Kraków 1990
Recenzenci
Józef Buszko
Irena Homola—Skąpska
Kamila Mrozowska
Okładkę projektowali Teresa i Andrzej Myśkowie
Redaktor Maria Kocójowa
Konsultant techniczny Jacek Maciejasz
Druk
wykonano
w listopadzie 1990 roku
w Krakowie
w Drukarni Uniwersytetu Jagiellońskiego nakładem Towarzystwa Autorów i Wydawców Prac
Naukowych UNIVERSITAS oraz Autorki
Wydano w nakładzie 700 + 100 egzemplarzy numerowanych
Egzemplarze bibliofilskie Autora od numeru 1 - 100





SPIS TREŚCI

Wstęp (7)
Rozdział I
Prawa i obyczaje, a sytuacja kobiet
Rola kobiety w rodzinie (13). Małżeństwo - prawa i obowiązki (17). Pan i władca (28). "Aż do śmierci ..." (31). Batalia o rozwody (33). Rodzice i dzieci (36). Publicystyka feministyczna o rodzinie (40).
Rozdział II
Szkoły ludowe i zawodowe
Szkoły ludowe i wydziałowe (49). Kursy dopełniające: praktycznych robót kobiecych i kursy handlowe (63). Szkoły zawodowe (67). Szkoły koronkarskie, hafciarskie i tkackie
(69). Państwowa Szkoła Przemysłowa (72). Ukraińska Kobieca Spółka Przemysłowa "Trud" we Lwowie (74). Szkoły położnych
(76). Szkoła Pielęgniarek (78). Szkoły gospodyń wiejskich
(81). Miejskie szkoły gospodarstwa domowego (86).
Rozdział III
Szkoły średnie i wyższe
Seminaria nauczycielskie (90). Licea (98). Gimnazja realne (105). Gimnazja klasyczne (108). Uczennice (124). Programy (130). Baraneum (138). Na uniwersytetach (140).
Rozdział IV Praca
Robotnice (151). Rękodzieło i chałupnictwo (157). Nauczycielki Służba domowa (161). Nauczycielki (166). Bony, guwernantki (178). Akuszerki, pielęgniarki, lekarki (187). Urzędniczki (193). Aktorki (197). Drożyzna, bezrobocie, pośrednictwo pracy (203). Ekonomiczna strona kwestii kobiecej (205).
Rozdział V
W walce o prawa polityczne
Partie polityczne, a prawa kobiet (208). 0 prawa wyborcze do Sejmu i Parlamentu (218). 0 prawa wyborcze do władz samorządowych (228).
Zakończenie (237) Zusammenfassung (241) Bibliografia (244) Spis ilustracji (256) Wykaz skrótów (257) Indeks nazwisk (258)





SPIS ILUSTRACJI

1. Studentki Uniwersytetu Jagiellońskiego /1898 r./.
W środku grupy siedzi Helena Mackiewicz. Pierwsza od lewej Sydonia Bittnar-Zakrzewska, druga Helena Chojnow-ska-Krzemieniewska, trzecia Józefa Zboromirska-Koszutska, za nimi stoją: pierwsza od lewej Wanda Chojnowska, druga Helena Donhaiser-Sikorska. Fot. J. Sebald. APKr., SJ 25.
2. Kazimiera Bujwidowa działaczka polskiego ruchu feministycznego i publicystka ruchu kobiecego w Galicji, APKr., SJ 25.
3. Maria Wisniewska /Turzyma/, publicystka i działaczka ruchu feministycznego w Galicji APKr., SJ 25.
4. Janina Kosmowska, jedna z trzech pierwszych studentek UJ. Zbiory rodzinne państwa Danielakow.
5. Ada Kosmowska - aktorka. Zbiory rodzinne państwa Danielakow.
6. Szkoła żeńska Ł. Żelaszkiewicz /później H. Kaplinskiej/ w Krakowie. Lekcja historii, zajęcia prowadzi prof, dr Marian Dubiecki /1902 r./ APKr., IT 1153.
7. Dyplom magistra farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego, wydany przez Wydział Lekarski Janinie Kosmowskiej 28 sierpnia 1898 roku. Pergamin z przywieszoną pieczęcią uniwersytetu. Zbiory rodzinne państwa Danielakow.





WSTĘP

Trudna sytuacja warstwy ziemiańskiej zmusiła kobiety z tej sfery do czynnej roli gospodarczej. Rozpoczął się ruch emancypacyjny, dziewczęta ze sfer zamożniejszych uzyskują dostęp do szkół średnich, a z czasem i wyższych. Ruch ten z wolna rozszerzał się coraz bardziej i sięgał głębiej, dążąc do zupełnego społecznego równouprawnienia kobiet.
W polskim ruchu feministycznym w Galicji - do wybuchu I wojny światowej - wyłoniły się dwa wyraźne nurty. Pierwszy inteligencki o charakterze radykalno-demokratycznym, z zarysowującymi się odłamami: ludowym i narodowo demokratycznym. Drugi nurt to kobiecy ruch socjalistyczny.
Inteligencki ruch feministyczny postawił przed sobą zadanie zrównania w prawach osób różnej płci w zakresie wykształcenia, zatrudnienia, praw politycznych i cywilnych oraz obyczajów.
Natomiast socjalistyczny ruch kobiecy położył nacisk na gruntowną zmianę ustroju społecznego. Ruch ten dążył do uwzględnienia specyficznej psychofizycznej struktury kobiety, a zwłaszcza jej roli w procesie prokreacji i stąd domagał się uznania nie równości, lecz odrębności praw kobiecych. Dotyczyło to zwłaszcza ochrony macierzyństwa oraz praw matki i dziecka.
Pomimo różnic, w wielu punktach, te dwa odrębne nurty działały zgodnie, zwłaszcza w zakresie starań o reformę praw politycznych i cywilnych.
Obecnie kiedy kobiety zdobywają najwyższe tytuły naukowe, piastują odpowiedzialne stanowiska, wykonywują zawody dawniej zastrzeżone wyłącznie dla mężczyzn, a nawet zdominowały pewne istotne dziedziny życia społecznego, takie jak oświata i służba zdrowia - widzimy - jak wielki skok nastąpił w obyczajowości i poglądach w ciągu dziewięćdziesięciu lat, gdy w Galicji, a przede wszystkim w Krakowie i we Lwowie zakładano pierwsze prywatne gimnazja żeńskie. Dzisiaj - musi budzie zdumienie przedmiot ówczesnej dyskusji, której celem było udowodnienie, że kobieta jest zdolna do pracy umysłowej na równi z mężczyzną. Społeczeństwo dziewiętnastego wieku, przyzwyczajone do tradycyjnego modelu kobiety z trudem doszło do przekonania, że kobieta wykształcona nadal nią pozostaje. Jeszcze większym szokiem było dążenie do uregulowania sytuacji rodzinnej i uzyskania praw politycznych. Niechętnie przyjmowano zabiegi kobiet o nowe stanowiska pracy, dotąd
uznawane za wyłącznie męskie. W tej sytuacji każda z tych istotnych spraw zmuszała nasze prababki do walki nierównej i długotrwałej.
Ruch feministyczny kobiet w Galicji różnił się od ruchu kobiecego w innych krajach swoim zabarwieniem patriotycznym. Dążenie do odzyskania niepodległości nie pozostało bez wpływu na polski ruch kobiecy. Wycisnęło na nim rodzime piętno. Bliższa współpraca organizacji kobiecych w poszczególnych zaborach była prowadzona w ramach działającego jawnie /od 1885 r. w Warszawie/ Koła Pracy Kobiet - pod postacią Delegacji Pracy Kobiet. Równolegle rozwijał się nurt konspiracyjny -oświatowy i niepodległościowy. W 1886 roku zostało założone Koło Kobiet Korony i Litwy. Koło to zasięgiem ideowym i organizacyjnym1 obejmowało trzy zabory, a ponadto ośrodki polonijne w Rosji - Petersburg i Odessę. "Delegacja" firmowała nielegalne kursy, zebrania i zjazdy, a Koło Kobiet Korony i Litwy wchłonęło szereg kobiecych organizacji oświatowych działających w Królestwie. Znane feministki galicyjskie: Kazimiera Bujwidowa, Maria Turzyma, Maria Wysłouchowa czy Stefania Wechslerowa były jej członkiniami. Przez szereg lat organizacja przewodziła wielu inicjatywom w zakresie życia społecznego, narodowego i oświatowego. W 1901 roku w jej szeregach nastąpił rozłam; część członkiń przeszła pod sztandar Narodowej Demokracji do Towarzystwa Oświaty Narodowej; pozostałe kontynuowały nadal działalność. Po ich stronie opowiedziały się koła: krakowskie i lwowskie. Wszystkie zjazdy kobiet polskich w Galicji popierały przedstawicielki Koła Kobiet Korony i Litwy, zwłaszcza: Teodora Męczkowska, dr Anna Tomaszewicz-Dobrska, Cecylia Walewska, Natalia Gąsiorowska, Władysława Weychertówna, Iza Moszczenska czy Julia Unszlichtówna.
Dzieje polskiego ruchu feministycznego w Galicji nie są przedmiotem naszych rozważań. W niniejszej pracy przedstawiono sytuację kobiet w zakresie przygotowania do samodzielnej egzystencji. Ten bowiem problem był podstawowym czynnikiem umożliwiającym uniezależnienie kobiet, dlatego rozdział II i III poświęcono szkolnictwu żeńskiemu. Inne ważne zagadnienie to sytuacja rodzinna kobiet w Galicji na przełomie wieku XIX i XX /rozdział I/, pracę zawodową kobiet opracowano w rozdziale IV. Z kolei za zagadnienie ściśle związane z problemem przygotowania zawodowego kobiet uznano ich walkę o uzyskanie przedstawicielstwa w organach ustawodawczych - Sejmie Krajowym we Lwowie, Radzie Państwa w Wiedniu i w organach samorządowych /rozdział V/.
Przy omawianiu tych zagadnień uwzględniono stanowisko działaczek - dwu nurtów - ruchu feministycznego, a także poglądy polityków, reprezentantów nauki, oświaty oraz publicystów.
Biorąc pod uwagę ścisły związek prawno-państwowy Galicji z Austrią starano się uwzględnić tę powiązania.
Zasadnicze ramy chronologiczne pracy dotyczą głównie lat 1[zasłonięte]890-19. Lata dziewięćdziesiąte to okres żywiołowego rozwoju życia politycznego w zaborze austriackim. Obok ruchu robotniczego, ludowego, związkowego, rozwija się także ożywiony ruch feministyczny. Natomiast cezura końcowa pracy przypada na moment wybuchu I wojny Światowej - 31 lipca 1914 r.
W dotychczasowej historiografii poświęconej problematyce ruchu kobiecego niewiele miejsca poświęcono sytuacji kobiet w Galicji. W zasadzie jedynymi szczegółowymi opracowaniami dotyczącymi wyłącznie wykształcenia kobiet są rozprawy monograficzne Jana Hulewicza. Autor ten opracował w zasadzie problem walki o wyższe wykształcenie kobiet w Polsce w wieku XIX, z uwzględnieniem Galicji. Na podkreślenie zasługuje publikacja Janiny Kras "Wyższe kursy dla kobiet im. A. Baranieckiego w Krakowie 1[zasłonięte]868-19". Wspomnieć trzeba również o pracach na temat ruchu feministycznego w Polsce Dionizji Wawrzykowskiej-Wierciochowej. Obok wymienionych pozycji dot. kwestii kobiecej w Galicji bardziej pogłębionych opracowań dotychczas nie wydano. Marginesowo traktowano ten problem w szeregu rozpraw naukowych m.in. na podkreślenie
zasługują tu publikacje Józefa Buszki , Ireny Homoli-Skąpskiej4 oraz prace prawników tej miary co Ernest Till5 i Fryderyk Zoil6.
Baza źródłowa do dziejów kwestii kobiecej w Galicji jest stosunkowo rozległa. Obok źródeł rękopiśmiennych wykorzystano materiały drukowane i prasę.
Rozległą kwerendę przeprowadzono przede wszystkim w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie, gdzie przebadano m.in. akta c.k. ministerstw: wyznań i oświecenia oraz spraw wewnętrznych z lat 1[zasłonięte]848-19; w zasobach Archiwów Państwowych w Krakowie, Przemyślu i w Rzeszowie, a także w bogatych zbiorach rękopiśmiennych: Biblioteki Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu, Biblioteki PAN w Krakowie oraz Biblioteki Jagiellońskiej i Archiwum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kwerendą objęto tutaj: akta galicyjskich władz państwowych /część akt c.k. Namiestnictwa i c.k. starostw powiatowych/, akta władz autonomicznych Galicji /część akt Wydziału Krajowego oraz zespoły akt miejskich/, a także akta szkół - w tym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W zasięgu badań znalazły się również listy oraz pamiętniki, wspomnienia i dzienniki - w rękopisach i opublikowane. Kwerenda objęła wszystkie galicyjskie czasopisma polityczne i społeczno-literackie. Przebadano publicystykę oraz prasę z tego okresu.
Bogate informacje, dotyczące m.in. problematyki feministycznej zawierają sprawozdania z posiedzeń Rady Państwa w Wiedniu oraz sprawozdania stenograficzne Sejmu Krajowego we Lwowie wraz z alegatami do sprawozdań z lat 1[zasłonięte]890-19. Cenny materiał do badań nad tym okresem stanowią teksty prawne i publikacje urzędowe. Inny materiał źródłowy to druki i pisma ulotne - przebadano zbiory takie przechowywane w Bibliotece Jagiellońskiej i w Archiwum Państwowym w Krakowie.
Pod względem doboru materiału źródłowego najcenniejsze i najbardziej wiarygodne są materiały archiwalne, publikacje parlamentarne oraz drukowane teksty prawne, natomiast materiały pamiętnikarskie i prasowe jako bardziej subiektywne mogą stanowić tylko uzupełnienie.
Cenny materiał stanowi korespondencja tego okresu. Daje ona możliwość ustalenia nieznanych szczegółów biograficznych, umożliwia też poznanie układów panujących w obrębie z pozoru jednolitych środowisk, pozwala wczuć się w ówczesny klimat. W listach prywatnych zdarzają się komentarze, a nawet uzupełnienia do oficjalnych, publicystycznych wypowiedzi.
Poczuwam się do miłego obowiązku złożenia podziękowań za wiele cennych uwag prof, dr Józefowi Buszce.
Szczególne podziękowania składam recenzentom pracy: prof, dr hab. Kamili Mrozowskiej i prof. dr hab. Irenie Homoli-Skąpskiej, których wnikliwe uwagi i sugestie pozwoliły na wprowadzenie koniecznych zmian, uściśleń i uzupełnień.
Wyrazy wdzięczności za życzliwość i pomoc składam również: mgr Janinie Danie lak-Milanicz oraz mgr Zofii Danielak.
BIBLIOGRAFIA Źródła rękopiśmienne
Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie: C.k. Ministerstwo Wyznań i Oświecenia w Wiedniu z lat 1[zasłonięte]848-19 /sygn. 38u, 273u - 276u, 278u, 548u, 6u, 12u/, c.k. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w Wiedniu z 1. 1[zasłonięte]848-19 /sygn. F.25 i 41/.
Archiwum Państwowe w Krakowie: Wyższa Pensja Żeńska im. Pauliny Kraków z 1. 1[zasłonięte]887-19 /IT 1153/, Prywatne Seminarium Nauczycielskie Żeńskie S. Münnichowej w Krakowie z 1. 1[zasłonięte]900-19 /sygn. SM 1, 34-36/, Prywatne Seminarium Nauczycielskie Żeńskie Towarzystwa Szkoły Ludowej im. Fr. Preisendanza w Krakowie z 1. 1[zasłonięte]901-19 /S. Pr. 1-14/, Seminarium Nauczycielskie sw. Rodziny w Krakowie z 1. 1[zasłonięte]906-19 /SNR 1-12/, I Prywatne Gimnazjum Żeńskie im. Emilii Plater w Krakowie z 1. 1[zasłonięte]896-19 /IGŻ 1-35, 101-102/, Prywatne Gimnazjum Żeńskie im. Królowej Jadwigi w Krakowie z 1. 1[zasłonięte]906-19 /GŻKJ 1-7, 49/, Prywatne Gimnazjum Żeńskie im. H. Strażyńskiej w Krakowie 1[zasłonięte]906-19 /GŹS 1-9/, Archiwum Gimnazjum i Liceum im. B. Nowodworskiego z 1. 1[zasłonięte]887-19 /GLN 195/, Archiwum Chorzelowskie Tarnowskich z 1. 1[zasłonięte]807-19 /AChT 13/, Archiwum Dzikowskie Tarnowskich z 1. 1[zasłonięte]310-19 /ADzT 616/, Archiwum Krzeszowickie Potockich z w. XIV-XX /AKP 1025/, Okręgowy Urząd Górniczy w Krakowie z 1. /1850/ 1[zasłonięte]872-19 /OUGKr 54 i 13/, Starostwo Górnicze w Krakowie z 1. 1[zasłonięte]872-19 /2 j.a./, Sprawozdanie z działalności Rady Miasta i Magistratu Krakowa od r. 1866 /IT 1316/, A.Czechówna, Pamiętnik /IT 428/25 i 26/, Spuścizna po Janinie Jasielskiej z 1. 1[zasłonięte]921-19 /SJ 1-10, 20, 29/, Teatr Miejski w Krakowie z 1. 1[zasłonięte]839-19 /TM 17/.
Inne Archiwa Państwowe /archiwa wojewódzkie, oddziały terenowe i ekspozytury/: Bochnia: Akta miasta Bochni z 1. 1[zasłonięte]486-19 /2 j.a./, Chrzanów: Kopalnia "Matylda" w Kętach k. Chrzanowa z 1. 1[zasłonięte]875-19 /5 j.a./, Kopalnia "Janina" w Libiążu - księga wypadków przy pracy od 1.1 1914 - 2.II 1919 r. /I j.a./, Nowy Sącz: Wydział Powiatowy w Nowym Sączu - protokoły z posiedzeń reprezentacji powiatowej z r. 1896 /sygn. Pw. Pow. 31/, Magistrat miasta Nowego Sącza z 1. 1[zasłonięte]781-19 /sygn. MNS 264, 267, 269, 270/, Nowy Targ: Akta miasta Nowego Targu z 1. 1788-Î918 /sygn. MNT 4/, Oświęcim: Cechy powiatu oświęcimskiego i wadowickiego z 1. 1[zasłonięte]701-19 /sygn. ACA 4, ACW
15, ACW 31, ACZ 2 i ACZ 11/, Akta miasta Andrychowa z 1. 1[zasłonięte]767-19 - protokoły z posiedzeń 1 uchwał /sygn. MA 4-6/, Akta m. Kalwarii Zebrzydowskiej z 1. 1[zasłonięte]880-19 - protokoły z posiedzeń i uchwały /sygn. MK 1/, Akta m. Lanckorony z 1. 1[zasłonięte]795-19 /sygn. ML 299-306/, Akta m. Oświęcimia z 1. 1[zasłonięte]807-19 /sygn. MO 40, 44, 97/, Akta m. Zatora z 1. 1[zasłonięte]797-19 - materiały dotyczące szkolnictwa i oświaty /zesp. nieup./, Kopalnia Węgla Kamiennego w Brzeszczach z 1. 1[zasłonięte]901-19 /2 j.a./, C.k. Sąd Powiatowy w Oświęcimiu z 1. 1[zasłonięte]898-19 /sygn. SPO 884, 1005, 1016/, Tarnów: Akta miasta Tarnowa z 1. 1[zasłonięte]837-19 /2 j.a./, Akta notariuszy: Jana Mycińskiego, Kazimierza Gojskiego i dra Bronisława Brzeskiego /4 j.a./, Żywiec: Protokoły Rady i Wydziału Powiatowego w Żywcu z 1. 1[zasłonięte]899-19 /sygn. WPŻ 38/, "Węgierska Górka" Górnicza i Hutnicza Spółka Akcyjna. Odlewnia Rur i Żelaza w Węgierskiej Górce /sygn. OZWG 760/, Rzeszów: Akta miasta Rzeszowa z 1. 1[zasłonięte]869-19 /3 j.a./, Jasło: Akta miasta Gorlic z 1. 1[zasłonięte]856-19 /sygn. 1/52/, Przemyśl: Ruski Instytut dla dziewcząt w Przemyślu z 1. 1[zasłonięte]898-19 /I j.a./, Sanok: Akta miasta Sanoka -Oświata, Kultura i Sztuka z 1. 1[zasłonięte]900-19 /sygn. 296/135 i 297/135/, Bielsko-Biała: Volauska Spółka Akcyjna, Fabryka Przędzy Czesankowej w Białej z 1. 1[zasłonięte]909-19 / 1 j.a./.
Archiwum Uniwersytetu Jagiellońskiego: Akta Senatu, Materiały dot. studiów kobiet na UJ /sygn. S. II 673 i S. II 631/, Sprawa dopuszczenia kobiet do studiów na Wydziale Filozoficznym UJ /sygn. WF 204/, Akta dot. położnych /sygn. WL II 552 i 556/, Protokoły z egzaminów na stopień magistra farmacji /sygn. WL II 546/, Rodowody studentów. Polska Szkoła Nauk Politycznych /sygn. SNP 4/, Księga promocji doktorskich Uniwersytetu Jagiellońskiego od r. 1893, Album doktorów filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego od r. 1888.
Biblioteka Jagiellońska: Pamiętnik Michała Bobrzyńskiego, T. I /sygn. 8195/, Dzieła naukowe i publicystyczne ks. Stefana Pawlickiego z 1. 1[zasłonięte]859-19 /sygn. 4834/1/, Kobieta jest istotą różną od mężczyzny /materiały anegdotyczne i historyczne ks. dr Stefana Pawlickiego, T.I /sygn. 8347/IV/, 0 wychowaniu początkowym cz.II. Artykuły Narcyzy Źmichowskiej /sygn. 6424/, Korespondencja i akta dotyczące działalności Jana Bednarskiego z 1. 1[zasłonięte]897-19 /sygn. 8882/III/, Raporty policyjne o życiu studentów UJ z 1. 1[zasłonięte]909-19 /sygn. 6400/, Marcelina Kulikowska Artykuły w sprawach szkolnych /sygn. 7388/, Marian Smoluchowski - Kobiety w naukach ścisłych. Odczyt wygłoszony w
roku 1912 w Związku Naukowo-Literackim we Lwowie /sygn. 9374/IV/, Archiwum Heleny Modrzejewskiej - Materiały graficzne oraz różne artykuły, T.II /sygn. 9146/III/, Korespondencja Bolesława Limanowskiego /sygn. 6871/IIIA
Muzeum Narodowe /Czartoryskich/: Maria Konopnicka. Listy /sygn. 665/, Chwatowa Salomea. Listy do różnych osób S - Z /sygn. MN 711/.
Biblioteka Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu:
Akta dotyczące działalności publicznej Tadeusza Romanowicza /sygn. 4575/11I/T.9/, Dziennik Zofii Romanowiczowny - 2. IX 1887 - 22.IX 1905 /sygn. 6935/1/, Papiery Rozwadowskich, T.V /sygn. 8001/11, Papiery Karola Lewakowskiego, druki i rękopisy /1[zasłonięte]892-19/ /sygn. 6365/11/, Papiery Stanisława Zakrzewskiego, Listy różnych osób do St. Zakrzewskiego, T.IV, lit. K. 1[zasłonięte]899-19 /sygn. 7346/1/, Korespondencja Oswalda Balzera 1[zasłonięte]879-19, T.XVI /sygn. 7674/11/, Papiery Bolesława i Marii Wysłouchów, T.XXII /sygn. 7201/11/.
Zakład Historii Partii przy KC PZPR: Zofia Moraczewska, Wspomnienia o moich pracach społecznych. Do życiorysu Zofii Moraczewskiej z 1. 1[zasłonięte]884-19 /sygn. 185315/, Biblioteka Jędrzeja Moraczewskiego /I j.a./.
Spuścizna po Odonie i Kazimierze Bujwidach /rękopisy w posiadaniu rodziny Mostowskich z Krakowa/: Rękopisy Kazimiery Bujwidowej: Stańmy się sobą; Rodzina wobec wyzwolenia kobiety; Matka jako reformatorka społeczna; U źródeł kwestii kobiecej; Zadania kobiety w Polsce i inne.
Prasa:
"Bluszcz" (Warszawa) 1[zasłonięte]904-19 "Czas" (Kraków) 1[zasłonięte]890-19 "Diło" (Lwów) 1[zasłonięte]910-19 "Dziennik Krakowski" 1[zasłonięte]896-18 "Dziennik Polski" (Lwów) 1895 "Gazeta Lwowska" 1[zasłonięte]889-19 "Gazeta Szkolna" 1901 "Gazeta Wieczorna" 1910 "Głos Kobiet" (Kraków-Bogumin) 1912 "Głos Narodu" (Kraków) 1[zasłonięte]894-19 "Kurier Drohobycki" 1899 "Kurier Lwowski" 1[zasłonięte]890-18
"Kurier Polski" (Kraków) 1[zasłonięte]891-18 "Kurier Warszawski" 1910 "Monitor" (Lwów) 1906 "Muzeum" (Lwów) 1[zasłonięte]897-19 "Naprzód" (Kraków) 1[zasłonięte]899-19 "Niewiasta" (Biała) 1900 "Nowa Reforma" (Kraków) 1[zasłonięte]889-19 "Nowe Słowo" (Kraków) 1[zasłonięte]902-19 "Prawo Ludu" (Kraków) 1[zasłonięte]904-19 "Przegląd Lekarski" 1895 "Przegląd Społeczny" 1[zasłonięte]906-19 "Przyjaciel Ludu" (Kraków) 1909 "Robotnica" (Kraków) 1904 "Ster" (Warszawa) 1[zasłonięte]907-19 "Szkolnictwo" (Nowy Sącz) 1[zasłonięte]900-19
Źródła drukowane:
1. Zbiory aktów normatywnych: Dziennik ustaw i rozporządzeń krajowych dla Królestwa Galicji i Lodomerii wraz z Wielkim Księstwem Krakowskim, 1[zasłonięte]867-19; Dziennik ustaw państwa dla królestw i krajów w Radzie Państwa reprezentowanych, 1[zasłonięte]890-19; Dziennik urzędowy c.k. Rady Szkolnej Krajowej w Galicji, 1[zasłonięte]890-19; Dziennik urzędowy powiatu bialskiego, 1[zasłonięte]909-19.
2. Teksty normatywne: Kodeks cywilny austriacki z 1811 roku / w opracowaniu dr Władysława Leopolda Jaworskiego/, Kraków 1903, M. Zatorski i F. Kasparek, Powszechna księga ustaw cywilnych dla wszystkich krajów dziedzicznych niemieckich monarchii austriackiej, Cieszyn 1875, Zbiór ustaw i rozporządzeń administracyjnych w Królestwie Galicji i Lodomerii wraz z Wielkim Księstwem Krakowskim, óprac. Jan Rudolf Kasparek, T.I-V, Lwów 1885, Jerzy Piwócki, Zbiór ustaw i rozporządzeń administracyjnych, T.I-V, Lwów 1899, T.VI, Lwów 1913, Stanisław Starzyński, Kodeks prawa politycznego /1[zasłonięte]848-19/, Lwów 1903, Ignacy Suesser, Ustawa przemysłowa wraz ze wszystkimi uzupełniającymi ją ustawami i rozporządzeniami, Kraków 1907.
3. Statuty i sprawozdania: stowarzyszeń i żeńskich szkół serdnich - gimnazjów, liceów, szkół przemysłowych.
4. Materiały statystyczne: Statystyka m. Krakowa zestawiona przez Biuro Statystyczne Miejskie pod kierunkiem i red. dr Józefa Kleczkowskiego T.II /1890/ - T. IX /1907/, Wiadomości statystyczne o mieście Lwowie, Lwów 1[zasłonięte]892-18, Podręcznik
statystyki Galicji pod red. T. Piłata, T.VI /1900/ - T. IX /1913/, Szematyzm Królestwa Galicji i Lodomerii z Wielkim Księstwem Krakowskim z lat 1[zasłonięte]890-19, Tablice statystyki gospodarstwa społecznego w Austrii ze szczególnym uwzględnieniem Galicji, Lwów 1913.
5. Wydawnictwa źródeł: Protokoły z posiedzeń i sesji Sejmu Krajowego we Lwowie za okres 1[zasłonięte]896-18, Sprawozdania stenograficzne z rozpraw Sejmu Krajowego Królestwa Galicji i Lodomerii wraz z Wielkim Księstwem Krakowskim z 1. 1[zasłonięte]893-19, Alegata do sprawozdań stenograficznych Sejmu Krajowego Królestwa Galicji i Lodomerii z Wielkim Księstwem Krakowskim za lata 1[zasłonięte]894-19, Sprawozdanie stenograficzne z obrad ankiety w sprawie reformy szkół średnich.
6. Modlitewniki: Podarek Ślubny dla panny młodej zawierający w sobie nabożeństwo na dzień ślubu, tudzież nauki i rady potrzebne do szczęścia i zbawienia w stanie małżeńskim, Warszawa 1841, Tarcza Polska. Zbiór modlitw i pieśni nabożnych dla Narodu Polskiego, Warszawa 1861, Skarbiec nabożeństwa chrześcijańskiego na wszystkie uroczystości ułożony, Lwów 1876, Duch Boży, książka do nabożeństwa dla młodej panienki, Warszawa 1880.
Źródła pamiętnikarskie
Chłędowski Kazimierz, Pamiętniki T. II /1[zasłonięte]881-19/. Do druku przygotował, wstępem i przypisami opatrzył Antoni Knot, Wrocław 1951.
Daszynski Ignacy, Pamiętniki, T. I i II, Kraków 1925. Pamiętnik Diamanda Hermana, zebrany z wyjątków listów do żony, Kraków 1932.
Estreicher Karol, Nie od razu Kraków zbudowano, Kraków 1947. Klemensiewiczowa z Sikorskich Jadwiga, Przebojem do wiedzy. Wspomnienia jednej z pierwszych studentek krakowskich XIX wieku, Wrocław-Warszawa-Kraków, Ossolineum 1961. Kapitan i dwie panny. Krakowskie pamiętniki z XIX w. Oprać. I. Homola, Kraków 1980.
Krajewska Teodora, Pamiętnik. Przygotowała do druku Bogusława
Czajecka, Kraków 1989.
Kudliński Tadeusz, Młodości mej stolica. Pamiętnik
krakowianina z okresu między wojnami, Warszawa 1970.
Kufer Kasyldy czyli wspomnienia z lat dziewczęcych. Wyboru
pamiętników XVIII i XIX wieku dokonały Danuta Stępniewska i
Barbara Ualczyna, Warszawa 1974.
Lam Stanisław, Życie wśród wielu, Warszawa 1968.
Limanowski Bolesław, Pamiętniki T. III /1[zasłonięte]907-19/, Warszawa
1961.
Modrzejewska Helena, Wspomnienia i wrażenia, Kraków 1957.
Nałkowska Zofia, Dzienniki 1[zasłonięte]909-19, T. II Opracowanie, wstęp
i komentarz Hanna Kirchner, Warsaawa 1976.
Nowe pamiętniki chłopów, Warszawa 1962.
Pachucka Romana, Pamiętniki z lat 1[zasłonięte]886-19, Wrocław 1958.
Pamiętnik Sokoła Krakowskiego /1[zasłonięte]885-18/, Kraków 1896.
Pamiętnik tajnych organizacji niepodlągł ościowych na terenie
b. Galicji w latach 1[zasłonięte]880-18. Zebrał i ułożył Wacław M.
Borzemski, Lwów 1930.
Pamiętnik Jubileuszowy Związku Polek w Ameryce /1[zasłonięte]898-19/
/Polish Womens Alliance of America/.
Pamiętniki urzędników galicyjskich. Przygotowali do druku
Irena Homola i Bolesław Łopuszynski, Kraków 1978.
Pamiętnik I zjazdu kobiet polskich w Zakopanem od 15 do 18
sierpnia 1899 r., Poznań 1899.
Pamiętnik Zjazdu Kobiet Polskich, odbytego dnia 11 i 12 maja
1913, Kraków 1913.
Pamiętnik Zjazdu Kobiet Polskich w Warszawie w 1917 r.
Pamiętnik II Zjazdu Pracowników i Ekonomistów Polskich w
Poznaniu 11-13.IX 1893 r., Poznań 1894.
Pigoń Stanisław, Z Komborni w świat. Wspomnienia młodości,
Kraków 1957.
Popiel Paweł, Pamiętniki 1[zasłonięte]807-18, Kraków 1927.
Wolska Maryla i Obertynska Beata, Wspomnienia, Warszawa 1974.
Wroczynski Kazimierz, Pół wieku wspomnień teatralnych,
Warszawa 1957.
Żmichowska Narcyza, Listy T. III Do druku przygotowała i
komentarzem opatrzyła Mieczysława Romankówna,
Wrocław-Warszawa-Kraków 1967.
Opracowania /wybór/
Balsigerowa-Lipszyc M. , Stanowisko kobiety wobec prawa
cywilnego, Głos kobiet w kwestii kobiecej, Kraków 1903, s.
73-86.
Bąk-Koczarska Celina, Juliusz Leo twórca Wielkiego Krakowa,
Kraków 1986.
Bąk Józef, Fundacja hr. Stanisława Skarbka w Drohowyżu. Zarys
dziejów wychowania i kształcenia sierot do roku 1914, Studia
Historyczne R. XVIII , z. I /68/, s. 71-100.
Bebel August, Kobieta i socjalizm, Krakow 1907.
Brugel L. , Geschichte der Osterreichischen Sozialdemokratie,
T. I-V, Wien 1[zasłonięte]920-19.
Bujwidowa Kazimiera, 0 biernej Ewie /Z okazji 2eromskiego
Dziejów Grzechu/, "Ster", VI 1908, z. VI, s. 201-217.
Buszko Józef, Sejmowa reforma wyborcza w Galicji 1[zasłonięte]905-19,
Warszawa 1956.
Buszko Józef, Ruch socjalistyczny w Krakowie 1[zasłonięte]890-19, Kraków
1961.
Buszko Józef, Społeczno-polityczne oblicze Uniwersytetu
Jagiellońskiego w dobie autonomii galicyjskiej /1[zasłonięte]869-19/,
Kraków 1963.
Buszko Józef, Dobrowolski Henryk, Udział Galicji w rewolucji
1[zasłonięte]905-19, Kraków 1958.
Czajecka Bogusława - Jasicka Janina, Pierwsza kobieta
lekarz, absolwentka UJ, Helena Donheiser-Sikorska /1[zasłonięte]873-19/,
"Przegląd Lekarski", Nr 10 z 1971 r., s. 671-675.
Czajecka Bogusława, Szkoły klasztorne żeńskie w Galicji w
latach 1[zasłonięte]867-19, "Nasza Przeszłość", T. 61, 1984, s.233-300.
Czajecka Bogusława, Przygotowanie kobiet do pracy zawodowej na
tle ruchu feministycznego w Galicji /1[zasłonięte]890-19/, maszynopis.
Czaykowski Antoni, 0 prawach kobiet, Kraków 1836.
Czerwiński Sławomir, Elżbieta z Krasińskich Jaraczewska
/Studium z dziejów powiesciopisarstwa polskiego/, Kraków 1930.
Dulczeski Zygmunt, Walka o szkołę na wsi galicyjskiej w
świetle stenogramów Sejmu Krajowego we Lwowie 1[zasłonięte]861-19,
Warszawa 1953.
Estreicherówna Maria, Życie towarzyskie i obyczajowe Krakowa w
latach 1[zasłonięte]848-18, T. I, Kraków 1936.
Freundlich Emma, Die Frauen und die Reichsratswahlen, Wien
1911.
Freundlich Emma, Die Frauenfrage Zehn Vortregsdispositionen,
Wien 1912.
Goldschmit Józef, Wykład prawa rozwodowego podług ustaw
mojżeszowo-talmudycznych z ogólnym poglądem na ich rozwój, z
uwzględnieniem przepisów obowiązujących, Warszawa 1871.
Golińska-Daszynska Zofia, Kobieta obywatelka, Głos kobiet w
kwestii kobiecej, Kraków 1903, s. 198-216.
Hoffmanowa z Tanskich Klementyna, Pamiątka po dobrej matce.
Wstępem opatrzył dr Piotr Chmielowski, Kraków 1898.
Homola Irena, "Kwiat Społeczeństwa ..." /Struktura społeczna i
zarys położenia inteligencji krakowskiej w latach 1[zasłonięte]860-19,
Kraków-Wrocław 1984.
Heyzmann Udalryk, Wykład prawa o małżeństwie katolików w
państwie austriackim, patentem ces. z dnia 8.X 1856 r.
ogłoszonego, Kraków 1857.
Hulewicz Jan, Udział Galicji w walce o szkołę polską
1[zasłonięte]899-19, Warszawa 1934.
Hulewicz Jan, Sprawa wyższego wykształcenia kobiet w Polsce w
XIX w., Kraków 1939.
Hulewicz Jan, Studia wyższe młodzieży z zaboru rosyjskiego w
uczelniach galicyjskich w latach 1[zasłonięte]905-19. Zeszyty Naukowe UJ
1958, Nr 16, s. 233-244.
Hulewicz Jan, Walka kobiet polskich o dostęp na uniwersytety.
Przegląd Współczesny, R. 15, T. 57 i 58.
Insadowski Henryk, Rzymskie prawo małżeńskie, a
chrześcijaństwo, Lublin 1935.
Jankowski Edmund, Eliza Orzeszkowa, Warszawa 1966.
Kodisowa J. , Kwestia rodziny w sprawie kobiecej, Warszawa
1909.
Kras Janina, Wyższe Kursy dla Kobiet im. A. Baranieckiego w
Krakowie 1[zasłonięte]868-19, Kraków 1972 /Biblioteka Krakowska Nr 114/.
Matkowskij Iwan, Ruskij institut dla dziwczat w Premyszli,
jego powstanie, rozwój .... Przemyśl 1897.
Michelet Jules, Die Frauen, Leipzig 1859.
Michelet Jules, Die Liebe, Leipzig 1859.
Mill Stuart John, Poddaństwo kobiet, Toruń 1870.
Mobius P.J., 0 umysłowym i moralnym niedorozwoju kobiety,
Kraków 1937.
Moszczeńska Iza, Mężczyzna i kobieta. Głos kobiet w kwestii
kobiecej, Kraków 1903.
Moszczeńska Iza, 0 szkołach i wychowaniu /Książka dla rodziców
i nauczycieli ludowych/, Warszawa 1912.
Nossig Felicja, Ekonomiczna strona kwestii kobiecej. Głos
kobiet w kwestii kobiecej, Kraków 1903, s. 97-113.
Novikow J., Wyzwolenie kobiety, Warszawa 1905.
Olczakowa-Mortkowicz H., Panna Stefania. Dzieje życia i pracy
Stefanii Sempołowskiej, Warszawa 1961.
Orzeszkowa Eliza, Kilka słów o kobietach, Lwów 1873.
Pauli Lesław, Infirmitas sexus. Sytuacja prawna kobiet w
świetle przepisów karnych ustawodawstwa statutowego miast
włoskich, Kraków 1975.
Perkowska Urszula, Kształtowanie się zespołu naukowego w
Uniwersytecie Jagiellońskim /1[zasłonięte]860-19/, Wrocław - Warszawa -
Kraków - Gdańsk, 1975.
Popp Adelheid, Die Jugendgeschichte einer Arbeiterin. Mit
Vorwort von August Bebel, München 1910.
Popp Adelheid, Frau, Arbeiterin Sozialdemokratie.
Herausgegeben vom Frauenreichskomittee, Wien 1917.
Pradzynski Edward, 0 prawach kobiety, Warszawa 1873.
Radlińska H./H. Orsza/, O nauczaniu historii Polski w szkole
początkowej. Szkic programu, Dąbrowa Górnicza 1915.
Romanowiczówna Zofia, Cienie /kilka oderwanych kart z mojego
życia/, Lwów 1930.
Rostafiński J. , Historia Kursów Wyższych dla Kobiet im. A.
Baranieckiego, Kraków 1900.
Schlesinger Thérese, Was wollen die Frauen in der Politik?,
Wien 1910.
Schwarz Filip, Mąż i żona w teorii i praktyce pod względem ich
wszystkich wzajemnych praw i obowiązków i odpowiedzialności,
dla wszystkich krajów dziedzicznych monarchii austriackiej,
Drohobycz 1895.
Sempołowska Stefania, Niedola młodzieży w szkole galicyjskiej
/Kilka słów o narodowej szkole w Galicji/, Kraków 1906.
Stępień Marian, Narcyza Żmichowska, Warszawa 1968.
Suesser Ignacy, Stanowisko kobiety w społeczności żydowskiej.
"Nowe Słowo" 1902, Nr 8.
Szczepanowski Stanisław, Głos w dyskusji "0 postępie
społecznym i ekonomicznym w Galicji". Pamiętnik III Zjazdu
Prawników i Ekonomistów Polskich w Poznaniu 11-13.IX 1893 r.,
Wyd. Poznan 1894.
Szczepanowski Stanisław /Piast/, Aforyzmy o wychowaniu.
Nieproszone odpowiedzi na zapomniane pytania - dla użytku
krajowej ankiety szkolnej. Przedruk ze "Słowa Polskiego", Lwów
1898.
Till Ernest, Prawo prywatne austriackie, T. V /Wykład prawa
familijnego/, Lwów 1902.
Till Ernest, Druga i trzecia nowela do austriackiego kodeksu
cywilnego, Lwów 1916.
Turzyma Maria, Handel kobietami. Głos kobiet w kwestii
kobiecej, Kraków 1903, s. 143-162.
Walewska Cecylia, Kobieta w życiu społecznym. Ruch kobiecy w
Polsce, cz. I, Warszawa 1909.
Warman Henryk, Prawo alimentarne /Przepisy kodeksów
obowiązujących i ustaw związkowych, orzecznictwo/, Warszawa
1938.
Warmski Stanisław, Prawa kobiet w państwie austriackim. Zbiór
ustaw i rozporządzeń ustawodawstwa austriackiego dotyczących
kobiet w porównaniu z prawem francuskim i niemieckim, Lwów
1910.
Wierciochowa-Wawrzykowska Dionizja, Z dziejów kobiety
wiejskiej /Szkice historyczne 1[zasłonięte]861-19/, Warszawa 1961.
Wierciochowa-Wawrzykowska Dionizja, Nieznana karta
działalności Marii Konopnickiej, Warszawa 1967.
Witkowska Helena, 0 prawach politycznych kobiet. Głos kobiet w
kwestii kobiecej, Krakow 1904, s. 52-56.
Wrzosek Adam, Tytus Chałubiński. Życie i działalność naukowa i
społeczna, Warszawa 1970.
Zachara Józef, Historia pierwszego na ziemiach Polski
gimnazjum żeńskiego im. Emilii Plater w Krakowie, Kraków 1937.
Zapolska Gabriela, Piękno w życiu kobiety, Głos kobiet w
kwestii kobiecej, Krakow 1903, s. 217-231.
Zielińska-Sójka Katarzyna, Wielkie kodyfikacje cywilne XIX
wieku, Warszawa 1973.
Zoil Fryderyk, Prawo prywatne w zarysie, przedstawione na
podstawie ustaw austriackich, Kraków 1910.
Zoil Fryderyk, Prawo cywilne, T. IV, Prawo familijne i
spadkowe, Wyd 3, Poznań 1933.
Zwolska Wanda, Sprawa nauczania historii kraju rodzinnego w
gimnazjach galicyjskich w latach 1[zasłonięte]867-19, Małopolskie Studia
Historyczne, Rok IX, Z. 1/2, 32/33, 1966.





WYKAZ SKRÓTÓW

APKr Archiwum Państwowe w Krakowie
AGAD Archiowum Główne Akt Dawnych w Warszawie
BJ Biblioteka Jagiellońska
PPSD Polska Partia Socjalno-Demokratyczna
PSD Polskie Stronnictwo Demokratyczne
TSL Towarzystwo Szkoły Ludowej
TSH Towarzystwo Szkoły Handlowej
RSK Rada Szkolna Krajowa
RSM Rada Szkolna Miejscowa
St.Zj.AP Stany Zjednoczone Ameryki Północnej
SA Spółka Akcyjna





INDEKS NAZWISK

Adam Ernest, 223
Adamczyk Helena, 182
Adler Wiktor, 210 - 211, 221-2
Aleksandrowicz J., lwowska
feministka, 223 Alfonsyna, narzeczona Józefa
Doboszyiiskiego, 23 Anna z Bronowic, siostra
Jadwigi Mikołajczyk, 23 Andruszkiewiczowa Eugenia,
220
Antonowicz Ewa, 71 Arct Maria, 143 Arkawinowna, aktorka, 201 Askenazy Szymon, 231 Asspergowa Aniela, 198 Asquith, premier W. Bryt.,
219
Augustynôwna Wanda, 172 Badeni Stanisław, 93 Balicki Zygmunt, 163 Balsigerowa-Lipszyc M., 249 Balzer Oswald, 241 Bałucki Michał, 199 Bandrowski Ernest, 98, 112,
116
Baraniecki Adrian, 9, 138 Baranowski Bolesław, 57 Baranowski Mieczysław, 64 Bartus Maria, 172
Barwinski J., poseł ruski, 56
Bataglia Roger, 216
Baudouin de Courtenay Romualda, 112
Bądarzewska Tekla, 81
Bąk Józef, 249
Bąk-Koczarska Celina, 249
Bebel August, 16, 249
Bednarski Jan, 245
Bednarzewska Konstancja, 201
Beer Adolf, 142
Benoni-Dobrowolska, 107
Bersonowa, fem. lwowska, 224 Bidwell Georg, 218 Bielska Maria, 181 Bieńkowska Bolesława, 87 Bierkowska Leona, 71 Bilińska Helena, 184 Biłecka, feministka ruska,
226
Bliziński Józef, 199 Boberska /z Wasilewskich/
Felicja, 181 Bobrzynski Michał, 90, 123,
174, 245
Bójko Jakub, 214, 223 Borodziczowa, aktorka, 201 Borzemski Wacław, 249 Boy-Żelenski Tadeusz, zob.
2elenski-Boy Tadeusz Boznanska Olga, 149 Broncia, służ. Estreicherów,
19 Browicz Tadeusz, 119, 143,
146
Brügel Ludwik, 249 Brzeziński Józef, 111 Brzozowski Stanisław, 15, 16 Budzinska-Tylicka Justyna,
42 - 45, 222, 223 Bujwidowa Kazimiera, 8, 22,
40 - 42, 45, 50, 111, 181,
219, 220, 22^", 228, 235, 249
Bujwid Odo, 22, 112
113, 117, 142, 144, 189,
230 Bujwidowie Odon i Kazimiera,
22, 111 - 112, 116 Buszko Józef, 10 - 11,
249 - 250
Cali, minister handlu, 196 Chałubiński Tytus, 69 -70 Chaniow Józefa, 189
Chłedowski Kazimierz, 22,
248 Chłędowska z Tabckich
Stefania 22
Chmielowski Adam, 49 , Cholewa-Moaczewska Zofia,
145
Ciechanowsa Elżbieta,191 Cieński Taeusz, 213 Ciszkiewicowa Tresa,
113, 131
Chwatowa Slomea, 246 Cybulski Napoleon, 111
112, 116 - 117, 141, 168
170, 172
Czachowska Paulina, 201 Czajecka Bgusława, 248-250 CzarnieckaEwa, 221 CzarnowskiJan Olgierd 213 Czartoryski Jerzy Konsanty,
55
Czartoryska Wanda, 55, 94 Czaykowski Antoni, 250 Czechowiczwa Magdalena, 69 Czechowicz Konstanty, 103,
119 - 121
Czechówna Aleksandra, 245 Czerwiński Sławomir, 250 Czubek Jan 120, 140 Dalewska Wktoria, 183 Damski Wacaw, 78 Danielak Mlanicz Jania, 11 Danielak Zfia, 11 Danysz Andzej, 114 Darmus HeIna, 190 Daszynski gnący, 117, 212,
222, 235 248 Daszynska-Golińska Zofia,
147, 162 184, 220, 222 Dąbrowski Henryk, 63 Deike Stefnia, 143 Dembowski gnący, 93 Deryng Mara, 198, 200 Diamand Heman, 211, 248 Dietl Joze, 60 Dittner Fany, 101, 121
Długosz Władysław, 216 Dłuska Bronisława, 145, 189,
191
Doboszynski Józef, 23 Dobrska Anna, zob.
Tomaszewicz-Dobrska A. Donhaiser-Sikorska Helena,
123, 145, 189 Dowgiałło Stanisława, 142 Drewnowski Ignacy, 216 Drowicz Adam, 16 Dulczewski Zygmunt, 250 Dulębianka Maria, 148, 219,
223 - 227 Dunajewski Albin, 95
Dunin-Karwicka Maria, 146 Elsnerówna, aktorka, 201 Epstein Leon, 79 Epsteinówna Maria, 79 - 80
Estreicher Karol /sen./,
198, 201 Estreicher Karol /jun./, 23,
248 Estreicherówna Maria, 63,
250
Fałat Julian, 148 Federowicz Jan Kanty, 60
214
Fellauerówna Maria, 190 Felinski Zygmunt, Szczęsny,
86
Fertig Izabela, 144 Filippi Olga, 101 -102, 106 -107
168, 171
Finkiel Ludwik, 114 Fischer Honorata, 31
Francówna Adela, 175 Franciszek Józef, cesarz,
122, 195
Fränkel Anna, 190 Freege Anna, 234 Frenkel Maria. 106 - 107 Friedlein Józef, 113, 123 Freudlieh Emma, 207, 250 Gautsch Paweł, 14 - 108
Gąsiorowska Natalia, 8 German Ludomir, 116, 119,
123 Gertler, radny w Krakowie,
229
Gettlich Antoni, 140 Gierżabkowa Maria, 223, 227 Głabiński Stanisław, 114,
203, 216
Głowacki Bartosz, 63 Goethe Johann Wolfgang, 133 Godlewski Emil /jun./, 144 Golde Estera, 222 Golde-Stróżecka Estera, zob.
Golde Estera Goldblatt-Kammerling
Józefina, 114, 122, 135,
171
Goldschmit Józef, 249 Gołuchowski Agenor, 217 Gorzycka Adolfina, 229 Gostkowska Zofia, 128 Gostyńska Maria, 179 Górska Anna, 181 Grabski Władysław Jan, 138 Gregorowicz Benedykt, 163 Gross Adolf, 111 - 112, 116,
229
Grottger Artur, 63 Grzegorz z Racławic, zob.
Lucjan Sieminski, 61 Gustowiczówna Teofila, 186 Habichtówna Władysława, 195,
196
Halban Alfred, 216 Hartel W., minister, 99,
123
Hausner Otto, 51 Hawelówna, nauczycielka w
Rawie, 181 Heck Kornel, 107 Hercok-Radwańska Wanda, 146 Herold W., 141 Hertz Benedykt, 15 Heyzman Udałryk, 250 Hoffman Antonina, 198
Homola-Skąpska Irena, 10 -11
250
Hudec Józef, 217, 231 Hulewicz Jan, 9, 250 - 251 Ibsen Henryk, 69 Immerglick-Haberowa Dora,
190
Unicka Maria, 14 Insadowski Henryk, 251 Jabłonska Janina, 228 Jampolski Jerzy, 224 Jankowski Edmund, 251 Jarema Aleksander, 104 Jarema Bronisława, 199 Jasicka Janina, 96, 244 Jaworski Leopold, Władysław,
247 Jelenska-Maciesza Sabina,
146, 190
Jeremi Bronisława, 201 Jordan Henryk, 117, 145 Joteyko Józefa, 191 Józef II cesarz, 18 Jutkiewicz Sylwia, 202 Kaczanowska Jadwiga, 222 Kaften Cecylia, 146 Kaizl Józef, 141 Kalińska Józefa, 179 Kaplinska Helena, 100 - 102,
106 -107, 125 - 127, 137, 168
171, 189
Karliczkówna Maria, 186 Karłowiczówna Janina, 94 Karski Antoni Marian, 32 Kasparek Franciszek, 61, 247 Kasparek Jan Rudolf, 247 Kaunitz, deputowany do Rady
Państwa, 141 Kawecka Elwira, 187 Kelles-Krauz Kazimierz, 220 Kieszkowska Maria Olga, 32 Kilinski Jan, 63 Kirchmajer Jakub, 38 Kirchner Hanna, 250 Kleczkowski Józef, 248
Kleist Hans, 133 Klemensiewicz Zygmunt, 214 Klemensiewiczowa z
Sikorskich Jadwiga, 77,
78, 249
Klęsk Adolf, 79 Klimontowicz Kazimiera, zob.
Bujwidowa Kazimiera Kmiecinski Jan, 34 Knapiński W., wiceprezydent
Krakowa, 113 Kodisowa Janina, 45, 46 Kokocinska Leontyna, 184 Koi ischer Henryk, 118 Kolpy Zofia, 295 Konopacka Maria, 222 Konopinski T., 21, 96 Konopnicka Maria, 108, 221,
224, 225, 247 Kordasewicz Lew, 103 Korytkiewicz Witold, 113 Kosmowska Ada, 200 Kosmowska Janina, 142, 144,
200
Kostecka, aktorka, 201 Kościuszko Tadeusz, 63 Kotarbiński Józef, 199, 200 Kozłowski Włodzimierz, 93,
118
Körber Fryderyk, 34 Krajewska z Kosmowskich
Teodora, 191, 200, 249 Krajewska, Teodora, zob.
Krajewska z Kosmowskich
Teodora
Kras Janina, 9, 251 Kronawetter Ferdynand, 141 Krzeczunowicz Aleksander,
217 Krzysztofowicz, poseł na
Sejm Krajowy, 89 Krzywicki Ludwik, 15 Kuczalska-Reinschmidt
Paulina, zob. Reinschmidt
Kuczalska Kudliński Tadeusz, 248
Kuklewicz Maria, 96 Kulczycki, dr praw, radny,
123 Kulikowska Marcelina, 115,
118 -119, 245 Kulińska Józefa, 181 Kumerer von Kumersberg
Ludmiła, 169 Kunachewiczowa, 21 Kurkówna Anna, 222 Lachowicz Zdzisław, 77 Lack St., 220 Lalldes Amalia, 191 Lam Stanisław, 249 Landau Rafał, 231 Laski Harold, 218 Laski, aktor teatru
objazdowego, 197 Laskownicki, redaktor, 231 Laskowski Kazimierz, 113 Lateinerówna Matylda, 190 Leo Juliusz, 213, 214, 226,
227
Lessig Gotthold Ephraim, 133 Lesniewski, artysta teatru
objazdowego, 197 Lewakowski Karol, 246 Lewandowska Katarzyna, 138 Lewicki Tadeusz, 107, 218 Lewicki Wiktor, 217 Liberakowa Izabela, 175 Lichtenstein A., książę, 173 Limanowski Bolesław, 248 Lipszyc-Balsigerowa, 45,
249
Lodówna Izabela, 146 Longchamps Wincenta, 175,
181 Lonys, autor "Kobiety i
Pajaca", 199 Lubinger Fryderyka, 191 Ławska Helena, 208 Łazarski Józef, 144 - 145 Łopuszański Bolesław, 250 Machczyńska Antonina,100, 181 Mackowska Maryla, 126
Majówna Jadwiga, 185 Makolorzanka Józefa, 87 Malczewski Jacek, 148 Malicka Wanda, 183 Mankowski Tadeusz, 107 Marrené-Morzkowska Waleria,
14, 49, 219
Markowska Kazimiera, 95 Mars Antoni, 79, 81 Matejko Jan, 148 Matkowskij Iwan, 102 Merunowicz Józef, 77, 224 MeczkowskŁ Teodora, 8, 219 Michalska Wanda, 198 Michelet Juliusz, 250 Mickiewicz Adam, 63 Miklaszewski W., dr med.,
ginekolog, 45
Mikołajczykówna Jadwiga, 23 Mikołajski Szczepan, 216 Mili J. S., 49, 251 Minkiewicz Anna Zofia, 225 Modrzejewska Helena, 69,
70, 200, 244, 248 Mochnacki Edmund, 64 Moraczewska M., socjaldem.,
223
Moraczewska Zofia, 128, 246 Moraczewska Zofia, zob.
Cholewa-Moraczewska Zofia,
189 Moraczewska Zofia, zob.
Gostkowska Zofia Moraczewski Andrzej, zob.
Moraczewski Jędrzej Moraczewski Jędrzej, 128,
246
Morska Gabriela, 198 Mostowscy, 246 Moszczeńska Izabela, 8, 42,
43 -44, 219, 251 Möbius P. J., lekarz
neurolog, psychiatra
niemiecki, 251 Mrozowicz-Szczepkowska M.,
201
Mrozowska Jadwiga, 201 Mrozowska Kamila, 11 Münnichowa Sebalda, 95, 132,
189, 243 Nałkowska Zofia, zob. Rygier
Nałkowska Niedziałkowska Wiktoria,
100 - 102, 104, 106 - 107,
125, 128, 137, 168, 179, 181 Nossig Felicja, 151, 153,
207, 251 Nowak Jan, 84 Nowakowska Teofila, 198 Nowikow J., 251 Nowodworski Bartłomiej, 134 Nussbaum Józef, 114 Obertynska Beata, 250 Ochrymowicz, poseł ruski do
Sejmu Krajowego, 76 Odrzywolski Seweryn, 104 Offe Wanda, 190 Ogińska Maria, 37 - 38 Ogórek Pankowa Flora Mira,
190 - 191 Ohródnikowa, chłopka ruska,
226
Okuniewski Teodor, 109 Olczakowa-Mortkowicz H., 251 Olesnicki, poseł ruski do
Sejmu Krajowego, 34, 76 Olesnicki E., 37 Olszewska Jadwiga, 191 Olszewski K., prof. UJ, 144 Oplustilowa Józefa, 221 Ordonówna, zob. Ordon
Sosnowska Władysława Ordon-Sosnowska Władysława,
198, 200 Orzeszkowa Eliza, 49 - 50,
249
Ostrowska Bronisława, 43 Otdachiewiczowa, chłopka
ruska, 226 Owczarkiewiczówna Leontyna,
184
Pachucka Romana, 224 - 225,
249
Pankhurst Ewelina, 219 Pasierbska Augusta, 143 Pauli Lesław, 251 Pawlewski Bronisław, 216,
223, 230
Pawlicki Stefan, 145, 245 Pawlikowski Tadeusz,
198 - 199, 201 Pawłowska, aktorka, 201 Perlmutter Salomea, 163, 223 Pernerstorfer Engelbert,
210 - 211
Petelentz Ignacy, 214 Petrażycka-Tomicka Jadwiga,
226
Piechocka Maria, 187 Piekosinski Franciszek, 147 Piętak L., 141 Pigon Stanisław, 21, 147,
149, 249
Piwocki Jerzy, 209, 233, 247
Platerowa, hrabina, zał.
Szkoły Rzemieślniczej w
Warszawie, 66
Plater Zyberkówna Cecylia,
99
Płażek Edwin, 118 Podlaszecki Zachariasz, 102 Pogonowska Joanna, 179 Polaczek Helena, 193 Popiel Paweł, 249 Popielska Helena, 190 Popowiczówna Jadwiga, 184 Popp Adelajda, 45, 194, 251 Porębski, radny m. Krakowa,
232
Potoczek St., 170 Poznanski Zygmunt, 219 Pożniakowa Salomęa, 220 Prądzynski Edward, 13 - 15,
17, 26, 39, 49 Pręisendantz Franciszek,
95, 188 Próchnicki Zdzisław, 218
Prus Bolesław, 48
Przybył kowna Maria, zob.
Przybyłko-Potocka Maria Przybyłko-Potocka Maria,
200 -201 Puzyna Jan, 95 Rachwalska Anna, 101 - 102,
106 -107, 125, 169, 171 Radlinska Helena, 138, 184 Radziszewski Bronisław, 114 Rappe Emilia, 23 Reinschmidt-Kuczalska P. ,
14, 44, 49, 219 Reitzerówna, socjaldem., 226 Rewakowicz Henryk, 214 Rockefeller, 80 Romanowicz Tadeusz, 51, 246 Romanowiczówna Zofia, 246 Romankówna Mieczysława, 250 Rostafinski Józef, 145, 251 Rótter Jan, 113 - 115 Rudnicka, uczennica kursów
przy szkole wydziałowej
Sw. Scholastyki, 65 Rutkowski Maksymilian, 80 Rychnowska Anna, 95, 132 Rydlówna Anna, 79 - 80 Rydlowa /Mikołajczykowna
Jadwiga/, 23 - 24 Rydel Lucjan, 23, 79 Rydygier Ludwik, 140, 141,
149. 231 Rygier-Nałkowska Zofia, 43,
46, 249 Rzewuska z Szyszkowskich
Józefa, 65 Rzewuski Walery, 65 Sachniewski, aktor teatru
objazdowego, 197 Sanguszko Roman, 120 Sapieha Adam, książę /sen./,
55
Sapieha Adam.abp /jun./, 96 Sapieżyna Jadwiga, 56 Schätzel St., 91 Schiller Fryderyk, 133
Schlesinger Teresa, 252 Schmidt Wiktor, 119 Schuhmeier, poseł do Rady
Państwa w Wiedniu, 196 Sempołowska Stefania, 115,
116, 118, 127 Shaw B., 199 Siedlaczkowna Janina, 171,
181
Siedlecka Maria, 50, 220 Siemaszko Antoni, 198 Siemienski Aleksander, 83 Siemienski Lucjan, 62 Sienkiewicz Henryk, 172 Sierpinska-Siemaszkowa
Wanda, 198, 201 Sikorska Helena, zob.
Donnaiser-Sikorska Helena Sikorska Jadwiga, zob.
Jadwiga z Sikorskich
Klemensiewiczowa Sikorska Klemensiewiczowa
Jadwiga, 142 - 144 Skarbek Fryderyk, 83 Skarbkówna Pelagia, 225 - 226 Skolimowska Helena, 221 Skrzynecka Maria, 20 Skrzynski Mieczysław, 173 Słowacki Juliusz, 63, 114 Słubicka, aktorka, 201 Smereczynska Maria, 96 Smoluchowski Marian, 246 Sokoliczowa, aktorka Teatru
Miejskiego w Krakowie, 201 Sokołowski Stanisław, 113,
131
Solska Irena, 201, 203 Solski Ludwik, 200, 203 Sołtysik Tomasz, 117 Spis Stanisław, 113 Stapinska Barbara, 215 Stapinski Jan, 214 - 215, 223 Starkiel-Węgrzynowska
Natalia, 146, 191 Starklówna Stela, 226
Starowiejska-Morstinowa
Zofia, 129
Starzewski Marian, 231 Starzyński Stanisław, 247 Stasiewiczowa Klementyna, 84 Statkowski Wincenty, 90 Stefczyk Franciszek, 93 Stelcerôwna Józefa, 70 Sternbach Leon, 145 Stępniewska Danuta, 248 Stojałowski Stanisław, 93 Strażyńska Helena, 120, 125,
128
Stronski Stanisław, 214 Strehlówna Maria, 185 Stryjeńska Joanna, 79 Strzałkowska Zofia, 95, 114,
122, 135, 179 Strzelecka, feministka
lwowska, 224 Stürgh Karol, 116 Stypkowska Augustyna, 180 Suesser Ignacy, 18, 247 Sulima Helena, 201 Szarłowska Maria, 185 Szarski, wiceprezydent
Krakowa, 277
Szaszkiewicz Grzegorz, 103 Szaszkiewicz Marek, 57 Szczepanski Alfred, 212 Szeliga Maria, 49, 218 Szeptycki Andrzej, 121
Szlachtowski Feliks, 61 Szponder Andrzej, 109 Szumska Zofia, 185 Szuster Helena, 146 Szuszkiewiczowa M., ruska
feministka, 223 Szymanska Anna, 96 Sleczkowska Mieczysława, 56 Sliwinska, skarbniczka
kobiecego oddziału
lwowskiego "Sokoła", 184 Swiętochowski Aleksander,
14, 15, 49
Tabecki, ojciec Stefanii
Chłedowskiej, 22 Tanski, mąż M. Skrzyneckiej,
20
Tarnowska Karolina, 222 Tarnowski Stanisław, 118,
148
Tatarowna Stefania, 145, 181 Teodorowicz Józef, 118 Tempkowa z Nowakowskich
Helena, 178
Tetmajer Włodzimierz, 23 Thullie Maksymilian, 217 Till Ernest, 10, 147 Toeplitz, bankier, 200 Tomaszewicz-Dobrska Anna dr
med., 8, 113 Trapszówna Tekla, 198 Traugutt Romuald, 20, 164 Trąmpczynska Alina, zob.
Trąmpczynska Halina Trąmpczynska Halina, 126 Tretiak Józef, 119 Trzaskowski Bronisław, 110 - 112,
115 - 117, 119, 123 Turkiewicz Natalia, 146 Turzyma Maria /Wisniewska/,
8, 44, 45, 50, 112, 164,
206, 219, 221 - 223,
Twardowski Kazimierz, 107,
114, 137
Tyczynski Antoni, 84 Ulanowski Tadeusz, 142, 147 Unger Józef, 34 Unszlichtówna Julia, 8 Urbanska Julia, 179 Vogel Franciszek, 95 Walczyna Barbara, 248 Walewska Cecylia, 9 Wasung Władysław, 87, 97,
104 Waydówna K., feministka
lwowska, 213
Wawrzykowska-Wierciochowa
Dionizja, 9
Wechslerowa Stefania, 8, 179 Weiblichowa, feministka, 213 We ige1 Ferdynand, 61 Weinberg Sabina Michalina,
190 Weinberg S., właściciel
pryw. szkoły handlowej w
Stanisławowie, 67 Weychertówna Władysława, 8 Węgrzynowa, aktorka, 201 Windakiewicz Kazimierz, 160 Wisniewska Maria, zob. Maria
Turzyma Witkowska Helena, 111, 118-119
222, 224 Witos Wincenty, 37, 51, 83,
216, 217
Wityk,Szymon, 227 Włodarczykówna Helena, 144 Wodzicki Antoni, 37 Wodzicki Ludwik, 215 Wojnowska Paulina, 198, 201 Wolska Bronisława, 201 Wolska Maryla, 249 Wolska, aktorka, 239 Wołoszynska Jadwiga, 146 Wroczynski Kazimierz, 250 Wróblewska Ewelina, 115, 118 Wysłouchowa Maria, 8, 221,
245
Wysocka, aktorka, 201 Wyspiański Stanisław, 88,
190
Zachara J., 112, 118 Zagórska Maria, 101, 102, 106 Zakrzewska Anna, 221 Zakrzewski Ignacy, 114 Zakrzewski Stanisław, 245 Zakrzewski Wincenty, 114,
142
Zalewska Wanda, 221, 227 Zamoyska Jadwiga, 82, 83 Zapolska Gabriela, 163, 198,
199
Zarzycki Seweryn, 104 Zatorski Maksymilian, 247 Zawistowska, feministka, 43 Zbyszewski Leon, 95-96, 133 Zechenter Edmund, 60 Zechenterôwna Wanda, 60, 126 Zechenter Witold, 60 Zielinska, lekarka ze Lwowa,
190
Zietz Luiza, 160 Zoil Fryderyk, 10 Zubrzycka Antonina, 179 Zubrzycka Klementyna, 144
Zubrzycka Wiktoria, 144 Źelaszkiewicz Łucja, 101 Żeleńska Wanda, 179 Żeleński-Boy Tadeusz, 38,
179 Żmichowska Narcyza, 162 - 163
245, 249
Źorawski Kazimierz, 112 Żulinska z Michelsonow
Barbara, 20 Źulinski Józef, 164 Źuliński Roman, 20 Żurowska Felicja, 37, 38



WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.