Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Fizyka drewna w teorii i zadaniach KOZAKIEWICZ

05-07-2015, 13:05
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 30 zł     
Użytkownik www_ksiegarz_pl
numer aukcji: 5424080581
Miejscowość Tychy
Wyświetleń: 2   
Koniec: 05-07-2015 12:35:35

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Okładka: miękka
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha




 

 

Fizyka drewna w teorii i zadaniach


 

 

Autor: Paweł Kozakiewicz
Wydawca: Wydawnictwo SGGW
Liczba stron: 152
Wymiary: 170x240 mm
Okładka miękka

 

 

 

 

 

Skrypt dotyczy bardzo istotnego fragmentu nauki o drewnie. Wraz z rozwojem nowoczesnych metod hodowli i użytkowania lasu dotychczasowe wiadomości o drewnie stopniowo się dezaktualizują i wymagają stałego rozszerzania i pogłębiania. Tymczasem w miarę postępu technicznego i rozwoju cywilizacji wielkoprzemysłowej, drewno zyskuje nadal na znaczeniu, powstają nowe technologie jego przerobu, a zmieniają się tylko kierunki jego stosowania wobec ograniczonego — ze względów proekologicznych - rozmiaru pozyskania surowca drzewnego w lasach.

W niniejszym skrypcie teoretycznie powiązano różne aspekty strukturalne drewna z gęstością i tymi jego właściwościami (wilgotność i higroskopijność, kurczliwość, nasiąkliwość), które zależą od obecności wody w omawianym materiale. Rozważania teoretyczne uzupełniono bogatym wyborem zadań rachunkowych, a także tabelarycznymi zestawieniami danych liczbowych i wykresami niezbędnymi do prowadzenia obliczeń.

Dobra znajomość poruszanych zagadnień stanowi właściwy warunek wstępny do spełnienia przy podejmowaniu wszelkich prac materiałoznawczych, technologicznych, konstrukcyjnych, a nawet konserwatorskich. Ma także szczególne znaczenie przy dokonywaniu innowacji substytucjonalnych, skierowanych na zastępowanie deficytowego surowca drzewnego wysokiej jakości drewnem odpadowym lub staroużytecznym.

Autor wyraża przekonanie, że z uznaniem zostaną przez Czytelnika zauważone walory dydaktyczne niniejszego skryptu, polegające na przejrzystości i komunikatywności tekstu wspartego starannie dobranymi ilustracjami oraz wzbogaconego praktycznymi przykładami i teoretycznymi obliczeniami. Percepcję omawianych zagadnień ułatwi Czytelnikowi dobre przygotowanie w zakresie fizyki ciała stałego i struktury drewna na podstawie źródeł literaturowych według programu studiów na kierunku „technologia drewna". W indywidualnych przypadkach może więc być konieczne sięgnięcie do podręczników z przedmiotów poprzedzających fizykę drewna.

W celu uzupełnienia czy też przypomnienia niektórych wiadomości źródłowych omówiono syntetycznie budowę drewna we wstępnej, teoretycznej części niniejszego opracowania, dzięki czemu zyskało ono jeszcze bardziej na użyteczności. Zachęcam do lektury prezentowanego skryptu.

Skrypt ten przeznaczony jest przede wszystkim dla studentów Wydziału Technologii Drewna jako pomoc w opanowaniu wiedzy dotyczącej zachowania się drewna pod wpływem działania wilgoci i związanymi z tym zjawiskami skurczu i pęcznienia (według wymagań programowych).

Zasadniczą część skryptu stanowią dwa działy. Pierwszy z nich to wstęp teoretyczny, przypominający i systematyzujący potrzebne wiadomości (niezbędne minimum), w którym zawarte są także wyprowadzenia wzorów i wykresy. Niektóre z zagadnień są tu omówione dokładniej, na przykład budowa submikroskopowa lub zjawisko zmian wymiarowych drewna, a inne tylko zasygnalizowane, przez co wymagane jest uzupełnienie wiedzy z innych podręczników.

Drugi dział to zestaw zadań o wzrastającej skali trudności do samodzielnego rozwiązania. Na początku działu znajdują się zadania ułożone tematycznie (podrozdziały), a w dalszej części podane są ich rozwiązania z komentarzem. Pierwszy podrozdział wprowadza pojęcia wilgotności względnej i bezwzględnej i ilustruje zależność wilgotności równoważnej drewna od parametrów powietrza. Drugi pozwala na przewidywanie wielkości skurczu lub spęcznienia drewna w zależności od warunków pracy. Trzeci przybliża zagadnienia związane z gęstością, porowatością oraz nasiąkliwością drewna. W celu przetrenowania i utrwalenia nabytych umiejętności w czwartym podrozdziale znajdują się zadania przekrojowe, do których rozwiązania potrzebna jest znajomość całego materiału. Piąty podrozdział to typowy zestaw zadań kolokwialnych umożliwiający sprawdzenie własnej wiedzy. Zachęcam do samodzielnego rozwiązywania zadań i dopiero po rozwiązaniu porównania uzyskanych wyników oraz własnej ścieżki myślowej z danymi w skrypcie.

Uzupełnieniem materiału zawartego w niniejszym opracowaniu są tabele i wykresy oraz zestaw wzorów pomocnych przy rozwiązywaniu zadań.

Skrypt kończy słownik użytych terminów, ułożonych w kolejności alfabetycznej, podający krótkie definicje podstawowych pojęć takich, jak: gęstość, wilgotność, higroskopijność, sorpcja, oraz wykaz oznaczeń poszczególnych wielkości wraz z jednostkami miary.

 
Spis treści:
Przedmowa do wydania pierwszego
Od autora
Część I. Teoria
1. Budowa drewna
1.1. Budowa makroskopowa
1.2. Budowa mikroskopowa
1.3. Budowa submikroskopowa

2. Wilgotność drewna
2.1. Wielkości opisujące wilgotność drewna
2.2. Metody określania wilgotności drewna
2.3. Wilgotność drewna w drzewach rosnących
2.4. Rozkład wilgotności
2.5. Stopień wilgotności drewna

3. Właściwości higroskopijne drewna
3.1. Wilgotność równoważna i histereza wilgotności
3.2. Wilgotność punktu nasycenia włókien
3.3. Praktyczny zakres zmian wilgotności równoważnych drewna
3.4. Opis izoterm sorpcji.

4. Kurczenie się i pęcznienie drewna
4.1. Wielkości opisujące kurczenie się i pęcznienie drewna
4.2. Skurcz i spęcznienie objętościowe
4.3. Anizotropia skurczu i spęcznienia
4.4. Ciśnienie pęcznienia (skurcz i spęcznienie nieswobodne)
4.5. Skutki skurczu i spęcznienia (zapobieganie)

5. Gęstość drewna

6. Porowatość drewna

7. Nasiąkliwość drewna

8. Właściwości elektryczne drewna a pomiar wilgotności
8.1. Zależność rezystancji od wilgotności drewna
8.2 Zależność pojemności od wilgotności drewna

9. Cieplne właściwości drewna
9.1. Rozszerzalność cieplna
9.2. Ciepło właściwe
9.3. Przewodzenie ciepła
9.4. Przewodzenie temperatury
9.5. Zapalność i palność
9.6. Ciepło spalania i wartość opałowa

10. Akustyczne właściwości drewna
10.1. Charakterystyka dźwięku
10.2. Prędkość rozchodzenia się dźwięku
10.3. Oporność akustyczna i tłumienie

Część II. Zadania
1. Zawartość wilgoci i wilgotność równoważna
2. Skurcz i pęcznienie drewna
3. Gęstość, porowatość i nasiąkliwość drewna
4. Zadania przekrojowe
5. Zadania kolokwialne
6. Rozwiązania.
Spis najważniejszych wzorów
Tabele i wykresy
Literatura
Słownik używanych terminów
Wykaz symboli

 

 

 


 

REGULAMIN SKLEPU NA STRONIE O MNIE

kupujesz wypełnij - formularz płacę

niezależnie od formy płatności

 

DANE DO PRZELEWU:
P.P.H.U Najbar Mirosław
ul.Batorego 24
43-100 Tychy
ING BANK ŚLĄSKI
92 1050 [zasłonięte] 1[zasłonięte]3990023 [zasłonięte] 247368



Dodano 2[zasłonięte]013-07 17:54
JEST MOŻLIWOŚĆ WYSYŁKI KURIEREM- SIÓDEMKĄ. KOSZT TAKI WYNOSI PRZY PRZELEWIE 14 ZŁ, PRZY POBRANIU 15 ZŁ