Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

FIZJOLOGIA OKA ZASTOSOWANIE KLINICZNE 900 STRON

19-01-2012, 14:58
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 60 zł     
Użytkownik inkastelacja
numer aukcji: 2036022345
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 13   
Koniec: 13-01-2012 20:09:57

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Okładka: twarda
Rok wydania (xxxx): 1968
Język: polski
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha



PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI -
FIZJOLOGIA OKA

ZASTOSOWANIE KLINICZNE



PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ ZNAJDUJĄCYCH SIĘ W DOLNEJ CZĘŚCI AUKCJI (CZASAMI TRZEBA WYKAZAĆ SIĘ CIERPLIWOŚCIĄ W OCZEKIWANIU NA ICH DOGRANIE)


AUTOR -
FRANCIS HEED ADLER

PRZEKŁAD Z WYDANIA IV
POD REDAKCJĄ DOC. DRA MED. WITOLDA J. ORŁOWSKIEGO


WYDAWNICTWO, WYDANIE, NAKŁAD -
WYDAWNICTWO - PAŃSTWOWY ZAKŁAD WYDAWNICTW LEKARSKICH PZWL, WARSZAWA 1968
WYDANIE - 1
NAKŁAD - 2000 + 205 EGZ.

STAN KSIĄŻKI -
DOBRY + JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM, PRZYBRUDZENIA OKŁADKI) (wszystkie zdjęcia na aukcji przedstawiają sprzedawany przedmiot).

RODZAJ OPRAWY -
ORYGINALNA, TWARDA, PŁÓCIENNA

ILOŚĆ STRON, WYMIARY, WAGA -
ILOŚĆ STRON - 900
WYMIARY - 24,5 x 17,5 x 4,5 CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - 1,667 KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)

ILUSTRACJE, MAPY ITP. -
ZAWIERA


KOSZT WYSYŁKI -
8 ZŁ - KOSZT UNIWERSALNY, NIEZALEŻNY OD ILOŚCI I WAGI, DOTYCZY PRZESYŁKI PRIORYTETOWEJ NA TERENIE POLSKI.

ZGADZAM SIĘ WYSŁAĆ PRZEDMIOT ZA GRANICĘ. KOSZT WYSYŁKI W TAKIM PRZYPADKU, USTALA SIĘ INDYWIDUALNIE WEDŁUG CENNIKA POCZTY POLSKIEJ I JEST ZALEŻNY OD WAGI PRZEDMIOTU. (PREFEROWANYM JĘZYKIEM KONTAKTU POZA OCZYWIŚCIE POLSKIM JEST ANGIELSKI, MOŻNA OCZYWIŚCIE PRÓBOWAĆ KONTAKTU W SWOIM JĘZYKU NATYWNYM.)

I AGREE to SEND ITEMS ABROAD. The COST of DISPATCHING In SUCH CASE, IS ESTABLISH ACCORDING TO PRICE-LIST of POLISH POST OFFICE SEVERALLY And it IS DEPENDENT FROM WEIGHT of OBJECT. ( The PREFERRED LANGUAGE of CONTACT WITHOUT MENTIONING POLISH IS ENGLISH, BUT YOU CAN OBVIOUSLY TRY TO CONTACT ME IN YOUR NATIVE LANGUAGE.)


DODATKOWE INFORMACJE - W PRZYPADKU UŻYWANIA PRZEGLĄDARKI FIREFOX MOŻE WYSTĄPIĆ BŁĄD W POSTACI BRAKU CZĘŚCI TEKSTU LUB ZDJĘĆ, NIESTETY NARAZIE JEDYNYM ROZWIĄZANIEM JAKIE MOGĘ ZAPROPONOWAĆ TO UŻYCIE INTERNET EXPLORERA LUB WYSZUKIWARKI "OPERA", Z GÓRY PRZEPRASZAM ZA NIEDOGODNOŚCI.
PRZY OKAZJI PRZYPOMINAM O KOMBINACJI KLAWISZY CTRL+F (PRZYTRZYMAJ CTRL I JEDNOCZEŚNIE NACIŚNIJ F), PO NACIŚNIĘCIU KTÓREJ Z ŁATWOŚCIĄ ZNAJDZIESZ INTERESUJĄCE CIĘ SŁOWO O ILE TAKOWE WYSTĘPUJE W TEKŚCIE WYŚWIETLANEJ WŁAŚNIE STRONY.



SPIS TREŚCI LUB/I OPIS -

FRANCIS HEED ADLER
FIZJOLOGIA OKA
ZASTOSOWANIE KLINICZNE
PRZEKŁAD Z WYDANIA IV POD REDAKCJĄ
DOC. DRA MED. WITOLDA J. ORŁOWSKIEGO
WARSZAWA 1968
PAŃSTWOWY ZAKŁAD WYDAWNICTW LEKARSKICH
FRANCIS HEED ADLER, M.A., M.D., F.A.C.S.
WILLIAM F. NORRIS AND GEORGE E. DE SCHWEINITZ
EMERITUS PROFESSOR OF OPHTHALMOLOGY,
UNIVERSITY OF PENNSYLVANIA SCHOOL OF MEDICINE,
PHILADELPHIA, PA.; CONSULTING SURGEON,
WILLS EYE HOSPITAL, PHILADELPHIA, PA.
PHYSIOLOGY OF THE EYE
CLINICAL APPLICATION
FOURTH EDITION
WITH 437 ILLUSTKATIONS, INCLUDING 2 IN COLOR
SAINT LOUIS 1965
THE C. V. MOSBY COMPANY
Z wydania IV oryginału pt. PHYSIOLOGY OF THE EYE
przekładu dokonali:
dr med. Gabriel Ersler (rozdz. 1—7, 19, 20) prof. dr med. Władysław Melanowski (rozdz. 10) doc. dr med. Marian Merz (rozdz. 8, 9, 21, 22) dr med. Michał Szmigielski (rozdz. 11—18)
Redaktor tłumaczenia zbiorowego doc. dr med. Witold J. Orłowski
Redaktor odpowiedzialny: mgr Halina Wojak Redaktor techniczny: Czesław Lisiak Korektor: Maria Malarska





PRZEDMOWA DO WYDANIA POLSKIEGO

Autor tłumaczonego dzieła: „Fizjologia oka — zastosowanie kliniczne" — profesor Frank Heed Adler jest chyba jedynym pracownikiem naukowym, który nieomal od początku swej pracy interesował się fizjologią pod kątem pracy klinicznej w dziedzinie okulistyki.
Syn lekarza dra Lewisa Heeda Adlera, urodzony w Filadelfii w 1895 roku, Frank Heed Adler w 21 roku życia uzyskał stopień Bachelor of Arts z fizjologii, pracując pod kierunkiem dra Merckela Jacobsa w Uniwersytecie w Pensylwanii oraz w Morskiej Pracowni Biologicznej. W roku 1918 uzyskał stopień Master of Arts, a w 1919 — doktora medycyny. W tym czasie zostaje internem w szpitalu Uniwersytetu w Pensylwanii i odtąd interesuje się stale fizjologią i okulistyką. Od 1922 do 1932 r. jest instruktorem fizjologii, a od 1932 do 1936 roku pracuje w zespole profesora George;a de Schweinitza (1858—1928) Kliniki Okulistycznej Pensylwańskiej i jako asystent kliniki dra B. Baera w Wills Eye Hospital. W 1937 r. zostaje powołany na stanowisko kierownika Wydziału Okulistycznego oraz profesora okulistyki i tu pracuje do emerytury w 1960 r., przy czym od 1945 roku jest także kierownikiem oddziałów Williama F. Norrisa i GeorgeJa E. de Shweinitza w Uniwersytecie w Pensylwanii.
Książka „Clinical Physiology of the Eye", wydana w 1931 r., jest jego najwybitniejszym dziełem i długo była ona jedynym dziełem tego rodzaju — toteż od 1950 do 1959 roku została wydana trzykrotnie, a w 1965 roku wyszło jej obecne wydanie czwarte.
Odtąd pomimo faktu, że od 1932 roku mamy obecnie w języku angielskim wiele dzieł z fizjologii narządu wzroku, począwszy od pracy W. Stewarta Duke-Eldera, Hugha Davsona (1949 r.), Hamiltona Hart-ridge"a (1950 r.) obok licznych prac z dziedziny elektroretinografii, badawczych z fizjologii narządu wzroku W. H. PirenneJa, A. D. Adriana, R. Gra-nita, R. I. Lythgoe, S. Polyaka, S. Hechta, F. W. Edridge-Greena, Idy Mann i in., dzieło Adlera w dalszym ciągu ma wielką, wprost nieocenioną wartość i dla studentów, i dla lekarzy praktyków, i dla nauczających jako syntetyczny wyraz zainteresowania okulisty stałym rozwojem istotnie ważnych zagadnień fizjologii narządu wzroku.
Nic dziwnego, że przeszło 60 doktoratów zostało wykonanych pod kierunkiem autora, a jego uczniowie zachowali na zawsze żywe wspomnienie życzliwego do nich podejścia. Derrick Vail, jeden z najwybitniejszych okulistów amerykańskich, pisze o nim: „Jego talenty i jego geniusz klinicysty, nauczyciela i badacza klinicznego i pracownianego zasłużyły na szerokie uznanie i ocenę"...
Istotnej wartości są też słowa autora we wstępie do pierwszego wydania książki z 1950 roku, że fizjologia kliniczna oka stale się rozwija, a postęp jej uwydatnia się w dynamizmie rozwoju pojęć o cieczy wod- -nistej, fotochemii siatkówki, zastosowaniu techniki elektrofizjologicznej do badań czynności siatkówki.
Dla należytego zrozumienia choroby w medycynie i chirurgii konieczna jest znajomość czynności narządu wzroku, okulista dla zrozumienia choroby oka, np. jaskry musi przede wszystkim znać prawidłową czynność oka tak pod kątem tworzenia się odpływu cieczy wodnistej, jak i stopnia jej przenikania do tkanek oka. Podobnie okulista i chirurg oka muszą mieć możliwie dokładną znajomość mechanizmu nerwowo--mięśniowego, utrzymującego oczy w należytym ustawieniu.
Toteż wydanie drugie książki i następne, choćby ostatnie — czwarte były stale przez autora uzupełniane nowymi faktami z dziedziny doświadczalnej, dotyczącymi rogówki, cieczy wodnistej, szklistki. Omawiane były też od nowa fakty dopełniające zagadnienia ostrości wzroku, refrakcji, akomodacji, mięśni ocznych, ich sprawności, dział fotochemii itd. Słusznie podkreśla autor, że po wyjaśnieniu jednych zagadnień występuje potrzeba zrozumienia drugich i to wymagających dopełniających wyjaśnień. Z tych powodów dzieło autora było stale dopełniane, zmieniane i uzupełniane, np. w drugim wydaniu było 329 ilustracji, a w czwartym — 437. Szczególnie rozszerzony został rozdział o ruchach oczu. Podobnie rozdział o metabolizmie siatkówki uległ gruntownej przeróbce w świetle nowych badań mikroskopem elektronowym i biochemicznych. Opracowano na nowo budowę komórki. Uwydatniono znaczenie, elementów komórek zwojowych siatkówki dla metabolizmu. Z nowszych danych fizjologii omówiono znaczenie składników elementów komórki jako centrów aktywności białka oraz syntezy RNA, uczestniczących w rozpadzie a potem w odnowie barwnika wzrokowego pod wpływem światła i ciemności, a następnie w sygnalizacji tych zmian drogą impulsów przez warstwy synaps siatkówki i układu nerwowego.
Książka nie tylko ma bogatą treść, ale treść tę należycie uwydatnia, zachęca do jej zrozumienia i należytego wykorzystania w klinice.
Prof. dr med. Władysław H. Melanowski
Niniejsza książka jest dedykowana trzem ludziom, którzy wzbudzili we mnie stałe zainteresowanie
fizjologią
Merkelowi H. Jacobsowi, który wprowadził mnie w fizjologią ogólną
H. Cuthbertowi Bazettowi, który dał mi możliwość pracy w swej pracowni
Alfredowi Newtonowi Richardsowi, który nauczył mnie odnosić się krytycznie do
własnych prac





PRZEDMOWA DO CZWARTEGO WYDANIA

W niniejszym wydaniu, podobnie jak w trzech wydaniach poprzednich, starałem się opisać w sposób możliwie jasny czynność oka. Kilkakrotnie osiągnąłem to za cenę pewnych uproszczeń. Ponieważ książka jest przeznaczona przede wszystkim dla studentów, sądzę, że uproszczenia te są usprawiedliwione.
Fizjologia jest nauką ulegającą stale zmianom. Jeśli tylko znajduje się odpowiedź na jedno pytanie, automatycznie nasuwa się następne. Im dalej się posuwamy na drodze wiedzy, tym więcej bocznych ścieżek otwiera się dla badań. Nowe wydania są konieczne dla przedstawienia tych nowych i dlatego tak czarujących perspektyw poszukiwań naukowych. Nigdy nie osiąga się końca drogi. Przedmiot fizjologii jest zawsze pasjonujący. Musimy stale zadawać pytania: Jak? Dlaczego?
W przedmowie tej nie można wyliczyć wszystkich zmian poczynionych w niniejszym wydaniu. Dla lepszego uporządkowania materiału opracowano . całkowicie na nowo kilka rozdziałów oraz dodano wiele nowych rycin.

Francis Heed Adler





PRZEDMOWA DO PIERWSZEGO WYDANIA

Od czasu publikacji „Klinicznej fizjologii oka" przed dwudziestu laty, wiedza w tej dziedzinie wzrosła na tyle, że zamiast poprawek i uzupełnień do poprzedniej, zaistniała potrzeba zupełnie nowej książki. Stało się to nieodzowne ze względu na postęp w wielu dziedzinach fizjologii, takich jak hydrodynamika cieczy wodnistej, fotochemizm siatkówki i zastosowanie techniki elektrofizjologicznej do badań czynności siatkówki. Z punktu widzenia fizjologii materiał wymagał nowego ujęcia.
Zastosowanie fizjologii w badaniach stanów chorobowych zostało bogato wynagrodzone w wielu dziedzinach medycyny i chirurgii. Nadszedł czas, gdy znajomość czynności poszczególnych części oka może znaleźć zastosowanie również w odniesieniu do chorób ocznych. Okulista musi wiedzieć przed przystąpieniem do ich leczenia, jak pracują prawidłowo poszczególne odcinki oka. Leczenie jaskry będzie właściwe, jeśli opiera się na znajomości procesu powstawania i wydalania cieczy wodnistej, przepuszczalności rogówki i hemodynamiki krążenia ocznego. Medyczne i chirurgiczne podejście do zeza wymaga zrozumienia mechanizmu nerwo-wo-mięśniowego, który utrzymuje oczy we wzajemnie prawidłowym położeniu. Dlatego też potrzebna jest książka, która tak studentowi, jak i praktykującemu okuliście ukaże nowe zdobycze fizjologii oka, osiągnięte w laboratorium badacza, a niezbędne w praktyce klinicznej. Realizacja takiego zamierzenia napotyka przeszkody i pułapki, ponieważ wiele zagadnień fizjologii oka ciągle jeszcze czeka na rozwiązanie, inne są uwikłane w sprzeczności, a niektóre fakty ustalone na niższych zwierzętach nie znalazły dotychczas potwierdzenia u ludzi. Wiele problemów fizjologii oka nie znajduje jeszcze zastosowania w klinice i minie jeszcze pewien czas, zanim wiedzę tę można będzie zastosować w lecznictwie.
Dla dokładnej znajomości każdego z podstawowych zagadnień należy sięgać do oryginalnego piśmiennictwa. Piśmiennictwo podane na końcu każdego rozdziału obejmuje te książki i artykuły, które, moim zdaniem, mogą służyć najlepszą pomocą; lista ta jednak w żadnym wypadku nie może być uważana za pełną. Omawiany materiał w miarę możliwości powiązano z doświadczeniem klinicznym. Sądzę, że czytelnik odkryje inne jeszcze powiązania i zachęci-go to może do własnych poszukiwań w dziedzinach, w których istnieje szerokie pole do prac badawczych.
Nie mógłbym napisać rozdziałów o cieczy wodnistej, soczewce i częściowo o rogówce, bez pomocy dra V. Everetta Kinseya, który w znacznym stopniu przyczynił się do rozszerzenia naszej wiedzy w tych dziedzinach. Spędziłem szereg przyjemnych weekendów w Bostonie, gdzie poświęcił mi on wiele energii i czasu dla właściwego przedstawienia dynamiki cieczy wodnistej.
Nieocenioną pomocą w przygotowaniu rycin, które uważam za równe w swej wartości z tekstem książki, była pomysłowość i umiejętność gra-ficzki, pani Marii Wilson. Wiele jeszcze innych osób, zbyt wiele, aby je można wymienić, pomagało mi radami, z których często korzystałem z dużym pożytkiem dla pracy. Szczególnie wdzięczny jestem tym wszystkim autorom, których artykuły i ryciny zostały tu wykorzystane.

Francis Heed Adler Filadelfia





SPIS TREŚCI

Rozdział 1
Powieki...................11
Rozdział 2
Narząd łzowy.................27
Rozdział 3
Rogówka ..................39
Rozdział 4
Ciecz wodnista.................94
Rozdział 5
Ciśnienie śródgałkowe ..............143
Rozdział 6
Tęczówka i źrenica...............191
Rozdział 7
Soczewka i ciało szkliste..............238
Rozdział 8
Akomodacja (nastawność)..............276
Rozdział 9
Krążenie krwi w oku...............309
Rozdział 10
Ruchy oczu..................356
Rozdział 11
Światło...................558
Rozdział 12
Przemiana materii w siatkówce............567
Rozdział 13
Fotochemia widzenia...............593
Rozdział 14
Zjawiska elektryczne w oku.............614
Rozdział 15
Nerw wzrokowy................651
Rozdział 16
Drogi wzrokowe................661
Rozdział 17
Adaptacja..................716
Rozdział 18
Odpowiedź zmysłowa...............744
Rozdział 19
Ostrość wzroku.................?63
Rozdział 20
Widzenie barw.................803
Rozdział 21
Zjawiska entoptyczne i pokrewne...........829
Rozdział 22
Widzenie obuoczne................843
Skorowidz rzeczowy.................893





SKOROWIDZ RZECZOWY

Abductio 365, 378 Aberacja, chromatyczna 300, 766 — sferyczna 766 Abiotrofia 587 Absorpcja, maksimum 593 Acetazolamid 115, 165, 166, 167 Acetylo-R-metylocholina 228 Acetylocholina 158, 201, 227, 228, 420, 620, 694 — działanie, muskarynowe 225 ------nikotynowe 225 — w siatkówce 575 Adaptacja 716—743 — alfa 718 — beta 718 — do ciemności 721—739 ------mechanizm fizjologiczny związany z 730 ------pojedynczego receptora 633 ------w patologii 733 ------wpływ, czynników zmiennych na 724 ----------na krytyczną częstotliwość fuzji 758 — do światła 717—721 ------wpływ na widzenie foto- powe 720 — receptorów czuciowych 75 Adductio 365, 380 Adie, źrenica 223 Adrenalina — p. epinefryna Agnozja wzrokowa 706 Akomodacja 276, 278 — amplituda 301 — czas reakcji 301 — odruch źreniczny 212 — podnieta 298 — stosunek do zbieżności 301, 495 — teorie mechanizmu 292 — wpływ na poczucie głębi 876, 879 — zakres 301 — zmiany następujące w oku podczas 289 Alkohol 621 — etylowy 111, 115 — wpływ, na krytyczną częstotliwość fuzji 760 ------na rozkojarzone ustawienie oczu 503 Ambliopia — p. niedowidzenie Amblyopia ex anopsia, zaburzenia rytmu alfa 703 Aminokwasy, cieczy wodnis- " tej 97 — soczewki 245 Aminooksydaza 227 Amoniak, tworzenie się w siatkówce 575 Amsler, próba kratek 778 Amyl, azotyn 158 Angstrem (A) 560 Anhydraza węglanowa, w soczewce 257 — znaczenie w wytwarzaniu cieczy wodnistej 166 Anizokoria 204 Anoksja — p. niedotlenienie Anulus tendineus communis 357 Arcus senilis corneae 42 Argyll Robertson, źrenica 210, 213, 219, 220, 223 Aschner, odruch 84 Askorbinian 129 Atropina 158, 203, 232, 620 Aureole, fizjologiczne i patologiczne 838 Autoliza soczewki 246 Azot pozabiałkowy 129 Bar, chlorek 158 Bariera naczyniowo-komorowa 108, 130 Barwa, jasność 807 - nasycenie 807 - podstawy fizyczne 803—809 - ton 807 Barwy, dopełniające 811 - mieszaniny 809—814 - podstawowe 812 - ślepota na 826 - widzenie 803—828 ------podstawy fizjologiczne 814—821 ------teorie 821—826 Barwniki, metoda mierzenia stopnia odbarwienia 612 - światłoczułe 593 - wybiórcze wchłanianie długości fal 806 - wzrokowe czopków człowieka 608 Bell, objaw 24, 213, 502, 507 Białko, ciała szklistego 266 - cieczy, osoczowato-wodnis-tej 108 ------wodnistej 96 - zawartość w, soczewce 242 ------zaćmie 263 Bielactwo, przyczyny złego wzroku 584 Blaszka obwódkowa 278 Blepharospasmus 19, 22 Blepharitis marginalis 12 Blok fizjologiczny w nerwie 655 Błona, półprzepuszczalna 116 - R 622 Bodziec, definicja 70 - pojedynczy, odpowiedź zmysłowa na 744 - powtarzający się 750 - próg, czasu 73 ------natężenia 73 ------ obszaru 73 ------ rozróżniania 74 - świetlny, wpływ na krytyczną częstotliwość fuzji 754 Ból, czucie 80 - natężenie 81 Brwi 12 Bunsen-Roscoe, prawo 632, 749 Cataracta, nigra 258 - senilis 259 Centrodia, ciała 364 - przestrzeni 363 Centrosomy 571 Charpentier, pasma 744 Ciaiasma opticum — p. skrzyżowanie wzrokowe Chloramfenikol 111 Chlorek 129 - przechodzenie do komory tylnej 111 - szybkość nagromadzenia w komorze przedniej a tylnej 126, 127 — w cieczy wodnistej 102 Chlorolab 610, 816, 827 Chloroplasty 571 Chłonka 331 Cholina 158, 420 Cholinoesteraza 226, 228, 420 Chorioidea, sclerosis 739 Chorioideremia 739 Choroba, Gravesa 24, 548 — nadciśnieniowa, niestałość naczyniowa 350 ------rola układu nerwowego współczulnego w przebiegu 346 ------u człowieka 350 ------wpływ sympatektomii na, ciśnienie krwi 350 ----------retinopatię 352 Choroby oka, wpływ na adaptację do ciemności 738 Chromatofory 191 Chromosomy 571 Chronaksja 19 Chymotrypsyna 266 Ciałka, krańcowe nerwów, rekrutacja 75 - rogówkowe 40 Ciało, kolankowate boczne 685—688 — rzęskowe, oddzielenie 186 ------p. także mięsień rzęskowy - szkliste 264—272 ------budowa 265 ------ciecz wodnista w 105 ------embriologia 264 ------objętość 177 ------oddzielenie 266, 832, 839 ------przepuszczalność światła 564 ------rozcieńczenie 271 — - skład chemiczny 267 ------wpływ na ciśnienie śród- gałkowe 148 ------zmętnienia 271, 830 — tłuszczowe oczodołu 361 Ciecz, osoczowato-wodnista 96, 105, 108 - szklista 174, 266 ------przechodzenie substancji redukujących 113 - wodnista 94—142 ------ciśnienie osmotyczne 107 ------dowody krążenia 119 ------dynamika 115, 119 ------ilość, opuszczającej oko 176 ----------wytwarzanej 175, 177 - — krążenie cieplne 120 ------objętość 110, 175 ------odpływ 134 ----------łatwość (C) 169, 170 Ciecz, wodnista, odpływ, opór (R) 170 ----------wartość (F) 171 ------powstawanie 115 ------przepływ, opór - przez przestwory międzybeleczko- we 181 ---------wielkość 133, 169 ------skład chemiczny 96 ------streszczenie 138 ------teorie powstawania 121 ----------teoria, dialityczna 124 ------------- sekrecyjno-dyfu- zyjna 125 -------------ultrafiltracyjna 121 -------------wydzielnicza 125 ------właściwości fizyczne 94 ------wydzielanie, mechanizm 130 -----wytwarzanie, znaczenie anhydrazy węglanowej w 166 Ciemność przystosowanie do — p. adaptacja Circulus senilis corneae 42 Ciśnienie, krwi, ogólne wpływ na ciśnienie srodgałkowe 149 ------osmotyczne, wpływ na cis- nienie srodgałkowe 160 ------prawidłowe w siatkówce i błonie naczyniowej 317 - osmotyczne 117 ------cieczy wodnistej 107 - srodczaszkowe, wzmożenie 349 - srodgałkowe 143—190 ------a zagłębienie tarczy nerwu wzrokowego 657 ------czynniki odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowego 174 ------prawidłowe 143 ----------wahania 144 ------składniki stałe wnętrza oka a 148 ------w odwarstwieniu siatkówki 148 ------wpływ, acetazolamidu na 165 ----------ghkozydow naserco- wych na 167 ---------hipotermu na 167 ----------leków rozszerzających i zwężających naczynia na 156 ----------układu wspołczulnego na 153 ------zależność od zmian ilościowych i jakościowych krwi 149 ------zawartość płynna wnętrza oka a 148 ------zmiany, w następstwie wytwarzania i wydalania cieczy wodnistej 161 ----------współzależne (konsen- sualne)172 - zylne nadtwardowki 171 Clerk-Maxwell teoria istoty światła 561 Cocontractio 362 Convergentio 391 Corpus adiposum orbitae 361 Cukrzyca doświadczalna zaćma w 260 - naczynia siatkówki w 341 - śpiączka hipotonia srod-gałkowa w 161 - zmiana refrakcji w 241 Cyclodialysis 186 Cycloversio 393 Cyjanolab 610, 816 Cyjanopsyna 596 Cykl Embdena-Meyerhoffa 44, 572 588 Cykl Krebsa 44 Cyklodiatermia 186 Cysterna 111 Cystyna 111 Czopek, morfologia 578 Czopki 666 - barwniki wzrokowe człowieka 608 - udział w rożnych etapach adaptacji 739 Czucie bólu 80 ------rogówki 88 - dotyku 773 ------i ucisku 78 ------rogówki 86 - jednostka 80 - mechanizm 69 - rogówki 86 - w ustroju 77 - zimna i ciepła 79 ------rogówki 87 Czytanie, ruchy oczu podczas 519 Dalrymple, objaw 14 Damelli, model błony komórkowej 569 Dehydraza, jabłkowa w cieczy wodnistej 105 - mlekowa w cieczy wodnistej 105 Dehydrogenaza 131 Dekametonium 421 Deosursumductio 365, 381 Deosursunwersio 389 Desmosomy 40 Detergenty 51, 66 Deuteranomalia 826 Deuteranopia 826 Dextrocycloversio 393, 466 Dextrosursumversio 389 Dextroversio 389, 390 DFP 160, 231 Dializa 117 Diamoks 9 p acetazolamid Dichromatyzm 826 Digoksyna 167 Diplopia - p dwojenie Distensibility, scleral 146 Divergentio 391 - verticalis 392 Doktryna Monroe-Kellie^o 320 Dominatory 818 Donnan, prawo równowagi 118, 124 Doryl 229 Drogi wzrokowe 661—715 Dwojenie 545 854, 859—866 - fizjologiczne 860 - jako następstwo zeza 863 - jednooczne 860 - nieskrzyzowane 861 865 - skrzyżowane 861, 865 - spowodowane użyciem pryzmatu 862 Dwuizofluorofosforan 109 Dwutlenek węgla 129 132 - szybkość nagromadzenia w komorze przedniej a tylnej 126, 128 Dyfrakcja 769 Dyfuzja 116 Dysocjacja roztworów 48 Dyspersja 804 Dywergencja - p rozbieżność Ectropion 14, 16 Efekt Gibbsa-Donnana 118 124 - Stilesa-Crawforda 300 891 Egocentrum wzrokowe 849 Egzoforia 501 Eksteroceptory 77 Elastyczność, powłok ocznych 174 176 Elastyczność, współczynnik 146 Elekroencefalogram 698—703 - w niedowidzeniu 890, 891 Elektrofizjologia rozróżniania długości fal 817 Elektrolity, wpływ na tkankę mięśniową 401 Elektromiografia 411 Elektrookulografia 520 Elektrookulogram 614 Elektroretinografia, kliniczna 623 Elektroretinogram 614—629, 746, 753 - analiza Granita 618 - analizy 617 - bezkręgowców 615 - bodźce barwne a 817 - kota 616 - kręgowców 615 - królika 625 - limulusa 628 - miejscowy (lokalny) 622 - niemowlęcia 624 - okres utajenia 744 - rejestrowany za pomocą mikroelektrod 622 - stosunek do wyładowań w nerwie wzrokowym 621 - subnormalny 624 - supernormalny 624 - ujemny 624 - wygaszony 624 Elipsoidy 574 Embden-Meyerhoff, cykl 44, 572, 588 - schemat 256 Endophthalmitis phakoanaphy- lactica 246 Energia promienista 558 Enophthalmus 158, 223, 360 Enteroceptory 77 Entropion 14 - cicatriceum 16 - spasticum 15 Enzymy proteolityczne w cieczy wodnistej 105 Epinefryna 109, 131, 157, 197, 201, 202, 227, 228, 233 Erytrolab 610, 816, 827 Esotropia 523 Esteraza chohnowa w siatkówce 575 Eter 619 Etylo-tiomocznik 111 Euftalmina 233 Eukatropina 233 Excyclovergentio 393, 394 Exotropia 523 Extorsio 365, 374 Ezeryna 109, 158, 231, 421, 620, 760 Ezoforia 501 Ezotropia, nieokreślonego pochodzenia 534 Fagocytoza 568, 570 Fale Traubego-Heringa 151 Farmakodynamika zwieracza i rozwieracza źrenicy 224 Fascia intermuscularis 357 Fechner, prawo 74 Fick, osie 362 - prawo 116 Fiksacja, akt 507 - a widzenie obuoczne 844 - nierówność 503 - pole 510 - w niedowidzeniu 890 - wpływ na ostrość wzroku 799 Fizostygmina 158, 231, 835 Fluoresceina mierzenie objętości minutowej cieczy wodnistej 110 Fluoresceina, przenikanie do cieczy wodnistej 114 Fluorofosforan dwuizopropy- lowy 231 Fosfeny 838 — szybkich ruchów oka 841 Fosforan 129 Fosforany, w cieczy wodnistej 105 — w ciele szklistym 269 — w siatkówce 576 Fosfor, związki, rozkład w siatkówce 586 Foton o62 Fotopsyna 596 Fotoreceptor, adaptacja do ciemności pojedynczego 633 — odpowiedzi elektryczne, jednoczesne z więcej niz jednego 637 ------pojedynczego 629 636 Fotoreceptory 578—583, 666—670 — istota procesów zachodzących w 610 — korespondujące 857 — porównanie układów czopkowego i pręcikowego 679 Fototropizm 558 Friedenwald, nomogram 146, 168 Funkcja rozciągliwości ocznej 147 Fuzja, a widzenie obuoczne 846 — barw 868 — częstotliwość krytyczna 751 ------czynniki wpływające na 753 ------w niedowidzeniu 890 — mechanizm 751 — obrazków 869 — umiejscowienie 752 — zmysłowa 859, 866—868 Galaktoza 113 Gałka oczna, granice obrotu 510 — mięśnie, agonistyczne 376 ------anatomia 370 ------antagonistyczne 377 ------cechy fizjologiczne 408 ------czynność elektryczna w porażeniu 436 ------elektromiografia 411 ------elektromiogram podczas ruchów, łączących zwroty z wergencją 417 ---------zbieżnych i rozbieżnych 416 ---------zwrotów 414 ------elektromigram prawidłowy 413 ---------pozycji patrzenia pierwotnej 414 ------jednostka skurczu elementarna 409 ------ odruchy — p odruchy oczne ------porażenie 436 ------ — rozpoznanie różnicowe 542 ------propnocepcja z 426, 477 ------reakcja na chorobę 435 ----------leki 419 ------skurcz izometryczny 409 ----------izotoniczny 409 ------typy czynności elektrycznej 427 — — unerwienie wzajemne 421 ------włókna mięśniowe 402 ------wrzeciona mięśniowe 406 427 ----------czuciowe 407 ---------typ wyładowań 425 ------wspomagające 390 ------zaopatrzenie nerwowe 403 Gałka oczna objętość zawartości 174 - osie obrotu 362, 365 - pozycja, rozkojarzona 500 ------spoczynkowa 499 ------wolna od fuzji 500 — ruchy, obrotowe 362 ------obuoczne 389 ------ — skrętne 393 ------przesuwające 361 ------skośne 382 ------ skręcające 365 ------skrętne koliste 393 ------wodzenia 365, 378 - - zbieżne i rozbieżne 391 — wysunięcie do przodu 16 — zawartość, płynna 174 - - stała 174 176 Gerontoxon 42 Gibbs-Donnan, równowaga (efekt, teoria) 118 124 Glaucoma 173 - acutum 173 — capsulare 183 - pigmentosum v pigmenta-num 183 — secundanum 173 - simplex 173 -— p także jaskra Glikogen, w siatkówce 572 Glikozydy nasercowe, wpływ na ciśnienie srodgałkowe 167 Glukoza 113, 129, 620 — metylowa 113 — rozłożenie beztlenowe w soczewce 256 — stężenie w szklistce 267 Glutation 131 - zawartość w soczewce 254 - zniknięcie w zaćmie 262 Głębia ostrości 276 Głębokość pola 276 Graefe, von, objaw 14, 24 — - rzekome zjawisko 24 Granit, analiza elektroretino- gramu 618 Graves, choroba 24, 548 Gruczoł łzowy 29 Gunn (Marcus), zjawisko 25 Haidinger, miotełki 841 Halo — p aureole Halucynacje wzrokowe na skutek pobudzania kory potylicznej 704 Helmholtz, teoria akomodacji 292, 306 Hemianopsia homonyma 219 Hemikinesia homonyma 220 Hering, prawo 390, 418, 516 538 - teoria 824 Herpes zoster ophthalmicus 85 Heterochromia lridis 191 Heterofona 501 - stosunek do heterotropii 522 Heterotropia, typy 523 Hioscyna 232 Hipofona 501 Hiperforia naprzemienna 502 Hipertropia, towarzysząca 502 Hipotermia wpływ na cisnie- nie srodgałkowe 167 Hippus 204 Histamina 158, 232 — w cieczy wodnistej 105 Homatropina 233 Hordeolum 12 Hormon komórki zwojowej 663 Horner, zespół 223 Horopter 853, 858 Hurrorsol 109 Hurvich-Jameson, teoria 825 5-hydroksytryptamina (5-HT) 235 Hypertropia (sinistra s dextra) 523 Hypophoria 523 Hypotropia 523 Iglice 625 Indukcja, czasowa 716, - przestrzenna 741 Interferencja, zjawisko 804 Intorsio 365, 373 Indectomia 184 Iridencleisis 185 Iridotasis 185 Ins bombę 120, 177 Irj-na 235 Jaskra 839 - barwnikowa 183, 192 - czynnik nerwowo-naczymo-wy 180 - krwotoczna 184 - mroczki łukowate w 682 - operacje przetokowe w 185 - ostra 173 - ostry napad po mydnaty-kac^ 178 - otwartego kąta - p jaskra prosta - patofizjologia 173 - prosta 136, 173, 181 -----opór odpływu w 171 ------próba wodna w 145 163 ------wczesna, wykrycie 144 ------zagłębienie nerwu wzrokowego w 657 - próby prowokacyjne, próba pndazolowa 163 - - próba wodna 145, 146, 163 - przewlekła 173 - torebkowa 183 - w bezsoczewkowosci 177 - wtórna 173 - — histologiczne badanie gałek z 165 ------łatwość odpływu 169 - zabiegi operacyjne 184 - zamykającego się kąta prze-sączu 177 - zapobieganie 184 Jądra nerwów ruchowych oczu 456 Jednoocznosc, wpływ na krytyczną częstotliwość fuzji 760 Jednostka czuciowa 80 - czynnościowa 758 Jęczmień 12 Jodek fosfolmy 109 Jodopiracet 115 Jodopsyna 596, 607—608 Jony, transport czynny 568 [zasłonięte] 626 - wodorowe stężenie w soczewce 250 Kanaliki łzowe, rozcinanie 33 Kanał Schlemma — p zatoka zylna twardówki Karbamylocholina 229 Karcholin 229 Krotenowce 593 Kąt, przesączu — p kąt tę- czowkowo-rogowkowy - tęczowkowo-rogowkowy 135 ------jako przyczyna jaskry 181 ------wpływ leków zwężających źrenicę na 159 Keratitis dendritica 85 - neuroparalytica 82, 85 - striata 144 - superficialis punctata 85 Kierunek wzrokowy 848 856 Kokaina 233 Koło Hoviusa 137 Komora, przednia, głębokość 94 ------objętość 94 Komora, przednia, szybkość znikania wstrzykniętych substancji 114 — tylna, ciecz wodnista w lOo ------objętość 94 ------szybkość znikania wstrzykniętych substancji 115 Komórka, błona 567 ------model Danielliego 569 — jądro 571 — wnętrze 570 Komórki, amakrynowe siatkówki 671 — barwnikowe, reakcja na światło 193 — poziome siatkówki 670, 671 — zwojowe siatkówki 663, 670 Kontrast, następczy 748 — wpływ na ostrość wzroku 782 Konwergencja 488 — drogi nerwowe 489 — fizjologia 493 — odruch zreniczny 212 — stosunek do akomodacji 301 — p także zbieżność Kora wzrokowa 689—705 — wyniki pobudzania 704 Korekcja refrakcji, cel 779 Korespondencja siatkówek — p siatkówka, korespondencja Kreatyna 111 Krebs, cykl 44 Krew, ciśnienie — p ciśnienie krwi — krążenie, czas 319 ------naczyniówkowe 344 ------oczne 309 ----------zmiany spowodowane czynnikami zewnętrznymi 352 — regulacja 321 ------spojówkowe 333 ------zatrzymanie tymczasowe w ośrodkowym układzie nerwowym 312 — objętość w gałce 175, 177 — pojemność 319 Kręgi rozproszenia 769 Krukenberg, wrzeciono 120, 183, 192 Krwinki, skupianie się 333 Krzywa widzialności (jasności) 604 631 Ksantofil 594 Ksyloza 113 Kurara 420 Kwant 562 Kwas, askorbinowy 131 ------ przechodzenie do cieczy wodnistej 111 ------w cieczy wodnistej 98 ------zawartość w rożnych tkankach oka 253 ----------soczewce 253 — gamma — aminomasłowy wpływ na siatkówkę 578 — glutaminowy wpływ na siatkówkę 578 — hialuronowy 135 270 ------w cieczy wodnistej 101 — mlekowy w cieczy wodnis-stei 100 — moczowy w cieczy wodnistej 100 — mukopolisacharydowy 136 — para-aminohipurowy 115 — weglowj w cieczy wodnistej 101 Lamella zonularis 278 Leki, adrenergiczne 227 — antycholinoesterazowe 230 — chohnergiczne 227, 228 — parasympatykolityczne 227, 232 Leki, parasympatykomimetycz-ne 227, 228 - sympatykolityczne 227, 234 - sympatykomimetyczne 227, 233 Lenticonus 290 Levocycloversio 393, 466 Levoversio 389 Lewis, potrójna odpowiedz 232 Ligamentum suspensonum 360 Linie kierunkowe 850, 851 Lipidy, zawartość w, rożnych tkankach oka 252 - soczewce 252 Listing, płaszczyzna 365 - prawo 370 Lizosom 571 Lizozym 37 Lokalizacja, egocentryczna 854-8d9 - przestrzenna 856 Lotnictwo, wpływ na krążenie krwi w oku 312 Lumirodopsyna 598 Łzawienie 31, 32 Łzy 27—38 - błona, wpływ na ostrość wzroku 800 ------zjawiska entoptyczne związane z 832 - ciśnienie osmotyczne 35 - krokodyle 33 - pH 36 - rozprowadzanie 28 - skład 35 - stężenie lizozymu 37 - wpływ, hamujący wzrost bakterii 37 ------powłoki na ostrość wzroku 800 - wydalanie 33 - wydzielanie 27 - wytwarzanie 31 Maddox, pałeczka 501 Magnez w soczewce 248 Manometna 143 Marcus Gunn, zjawisko 25 Mechanizm przewodzenia neu- rohumoralny 224 Mecholyl 197, 227, 229 Metarodopsyna 599 Metyloceluloza 28 Miarowosc 779 Mięsień, boi 435 - cofający gałkę oczną 457 - dzwigacz powieki górnej 17 - Mullera 286 - okrężny oka 18 - prosty, boczny 372 ------dolny 374 ------górny 17, 372 ---------skurcz 538 ------przysrodkowy 371 - rozwieracz źrenicy 195 - rzęskowy 285 ------ częsc okrężna 286 ---------południkowa 285 ---------promienista 285 ------unerwienie 287 - serca 395 - skośny dolny 375 ------górny 374 --------- porażenie 541 - tarczkowy Landstroma 16 ------Mullera 16 - zwieracz źrenicy 193 Mięśnie gałki ocznej - p gałka oczna mięśnie - gładkie 394 - poprzecznie prążkowane 394 - szkieletowe, jednostka skurczu 395 ------napięcie 400 Mięśnie gałki ocznej okres, bezwzględnej refrakcji 399 ---------utajenia czynności 395 ------skurcz, izometryczny 395 ---------izotoniczny 395 ----------tężcowy 400 ------skutki bodźców powtarzanych 398 ------właściwość , wszystko albo nic1 397 — - wpływ elektrolitów na 401 ------zmiany potencjału 396 — szyi propriocepcja z 477 Miotełki Haidingera 841 Migotanie - p fuzja, częstotliwość krytyczna Migrena 705 Mikrooczopląs 508, 771 Milimikron (mu) 560 Minimum, discriminabile 768 — rozróżniania — p minimum separabile — separabile 276, 764, 773 — visibile 765 — widoczności — p minimum visibile Miodioptria 305 Mioksymia powiek 22 Miotyki 234 Mitochondria 571 Mleczan 129 — w cieczy wodnistej 114 Mocznik 160 Modulatory 818 Monochromatyzm 827, 837 Monroe-Kellie, prawo 146, 320 Moore, smugi świetliste 839 Morfina 205 Mózg, niedokrwistosc 349 Mroczek, iskrzący 705 — tłumienia 886 Mroczki, naczyniowe 682 — spowodowane uszkodzeniem włókien w siatkówce 675 — wpływ na ostrość wzroku 798 Mruganie, dobrowolne 21 — elektromiografia w 21 — odruchowe 19 — samoistne 20 - wpływ na ostrość wzroku 800 Mukoid 267 Muscae volitantes 831 Musculus, obliquus bulbi, m- ferior 375 ------superior 374 - rectus bulbi, inferior 374 ------lateralis 372 ------medialis 371 ------superior 372 - retractor bulbi 361, 457 Muszki latające 831 Muller, prawo 70, 822 Myasthenia gravis 345 Mydriasis 232 Mydnatyki, ostry napad jaskry po 178 Myelogenesis retardata 890 Naczynia chłonne spojówki 333 - włosowate, czynność łożyska 332 ------przepuszczalność ścian 328 Naczyniówka, krążenie, krwi 344 ------włosowate, zjawiska entoptyczne związane z 836 - naczynia krwionośne 149 Nadciśnienie nerkowe doświadczalne 349 Nadtwardowka ciśnienie zyl-ne 171 Napięcie naczymoruchowe, kontrola, chemiczna 324 ------naczyń, mózgowych 325 ----------ocznych 326 ------nerwowa 323 - regulacja 323 Narząd otolitowy 464 Nastawczosc - p akomodacja Nastrzyknięcie, rzęskowe 333 - spojówkowe 333 Natężenie oświetlenia, różnicowanie 771 Neosynefryna 234 Nerw, budowa, chemiczna 626 ------morfologiczna 625 — nosowo-rzęskowy 195 — oczny 82 — okoruchowy 195 ------ jądro 210 — okres refrakcji 627 — szybkość przewodzenia 627 - trójdzielny 82 - wzrokowy 651—660 ------a nerwy czuciowe 651—654 ------bezkręgowców, potencjały czynnościowe 629 ------blok fizjologiczny w 655 ------kręgowców, potencjały czynnościowe 640—649 --------- rożne rodzaje włókien w 641 — miehmzacja włókien 651 ------oddychanie 655 ------przewodzenie w 654 ------stosunek elektroretino- gramu do wyładowań w 621 ------ tarcza, obrzęk 342 ---------powstawanie zagłębienia w 657 ----------zastomowa 658 ------włókna, odśrodkowe 658 --------- rożne rodzaje w 641 ---------układ w 680—681 ------wyładowania w 628 ------zanik, jamisty 657 ---------prosty 657 ------zwyrodnienie włókien — i zwykłych włókien czuciowych 656 Nerwy, adrenergiczne 227 - chohnergiczne 227 — czynność 625 — ruchowe oczu, jądra 456 — rzęskowe krótkie 195, 199 Neuntis retrobulbaris 89 Newton, teoria istoty światła 561 Niedotlenienie, wpływ na, adaptację do ciemności 733 ------krytyczną częstotliwość fuzji 760 ------rozkojarzone ustawienie oczu 505, 536 Niedowidzenie 888—891 — umiejscowienie zaburzeń 889 — z meuzywania 765, 888 ------wpływ na krytyczną częstotliwość fuzji 760 Niemiarowosc 781 Niewidzenie połowiczne 691 Nikotyna 420 Noell, schemat 572 Nomogram, Fnedenwalda 146, 168 Noniusz, ostrość 775 Nystagmus 469 - neurologicus 473 - oculans 473 - opto-cyneticus 479 - vestibularis 470 Objaw, Argylla Robertsona 210, 213, 219, 220, 223 - Bella 24, 502, 507 - Dalrymple"a 14 Objaw, (von) Graefego 14, 24 — kierunku siatkówkowego 784 — Stilesa-Crawforda 784 Obniżanie 381 Obraz fałszywy 865 Obserwator wzorcowy CIE 813 Obszar Panuma 859, 860 Obwódka, rzęskowa 284 — starcza rogówki 42 Oczodół, osadzenie gałki ocznej w 356 — powiezie 356 Oczopląs 469, 509 — błędnikowy 472, 473 — cechy 471 — fizjologiczny 472 — kierunek 471 — nerwowy 473 — oczny 473 — optokinetyczny 479 — pozycji skrajnej 472 — przedsionkowy 470 ------drogi dla 473 — stopnie 471 — złudzenie ruchu podczas 471 Odpływ, łatwość (C) 169, 170 — opór (R) 170 — wartość (F) 171 Odpowiedz, L 821 — zmysłowa 744—762 ------obraz pierwotny 744, 751 ------okres utajenia 744 ------powidoki 747 Odruch, Aschnera 84 — fuzyjny, zaburzenia, czuciowe 529 ----------ruchowe 531 — kichania 19 — oczno-sercowy 172 — oczno-zreniczny 214 — oftalmotoniczny współzależny 172 — oślepienia 19 — rogówkowy 19 ------w czasie snu 22 — zagrożenia 19, 20 Odruchy oczne, niezbędność mechanizmów 462 — odruch, fiksacyjny 483, 486 ------fuzyjny 486 ------następczy 478, 483 — optomotoryczne 478 — posturalne 464 — reakcja punktu blizy 489 Odwodzenie 378 — rozkojarzone naprzemienne w gorę 502 Oedema papillae 342 Oftalmodynamometria 318 Oko, cyklopowe 847, 849—851 — miarowe 276 — siła rozdzielcza 276 Okostna oczodołu 356 Oksydaza cytochromowa 131 Opór stawiany odpływowi (k) 162 Opsyna 595 Optotypy 763 Optyka 558 Ortofona 500 Osie Ficka 362 Osmoza 117 Ostrość wzroku - p. wzrok, ostrość Ośrodek wzrokowy 849 Ośrodki przezroczyste oka, zmętnienia 829—832 Oświetlenie, natężenie 564 ------wpływ na ostrość wzroku 786 Pałeczka Maddoxa 501 Panum, przestrzeń fuzji 518, 859, 860 Papilloedema - p nerw, wzrokowy, tarcza, zastoinowa Paracentesis 184 Paredryna 234 Pasemko łzowe 28 Pasma Charpentiera 744 Pasmo wzrokowe 684—685 Past-pointing, kąt 435 — zjawisko 433 Penicylina 111, 115 Percepcja wzrokowa 707 Pericyty 335 Periorbita 356 Periphlebitis tuberculosa 342 Penstasis 331 Perspektywa 875 Pęczek plamkowo-tarczowy 678 Photophobia 84 Pierścień scięgnisty wspólny 357 Pilokarpina 159, 228, 229, 835 Pinocytoza 568, 570 Plamka zołta, budowa morfologiczna 671, 679 — obrzęk 841 — zaoszczędzenie — w polu widzenia 691 Pianek, stała 562 Płaszczyzna równikowa (Lis-tinga) 365 Pobudzenie, stosunki ilościowe pomiędzy bodźcem a 70 Pochewka gałki ocznej 356 Poczucie głębi 871—885 Podnieta nerwowa, przewodzenie przez synapsy i końcowe blaszki ruchowe 224 Poiseuille, prawo 171 Pole, odbiorcze 644 ------W siatkówce 644, 646 — prążkowane 689 — recepcyjne 70 — widzenia 676 ------a widzenie obuoczne 844 ------badanie za pomocą krytycznej częstotliwości fuzji 761 ------obuoczne 843—847 ------ reprezentacja w korze mózgowej 845 ------ubytek półksiężyca bocznego 691 ------ubytki kwadrantowe 688 ------wpływ ubytków w — na adaptację do ciemności 738 Poliosis 12 Pompa, łzowa 34 — metaboliczna rogówki 58, 60, 61 — sodowa 626 Popiół, odsetek w zaćmie 261 Porażenie hamujące antagonisty przeciwstronnego 541 Porfiropsyna 594, 596 Porter, prawo 755 Potas 129 — w cieczy wodnistej 105 — w ciele szklistym 105 — w soczewce 247, 248 — zawartość w zaćmie 261 Potencjał, komórki zwojowej, synaptyczny 665 — powolny 625 Powidoki 711, 747 — barwne 748 — dodatnie 748 — metoda w badaniu korespondencji siatkówek 851 — pozne 749 — ujemne 748 Powieki 11—26 — czynność 11 — drgania kurczowe 22 — embriologia 11 — kurcz 19, 22 Powieki, miokymia 22 — mruganie 19 — mrużenie dobrowolne 21 — odruch źreniczny na zamknięcie 213 , — opadnięcie 18 — podwinięcie 14 ------bliznowate 16 ------kurczowe 15 — położenie brzegów 14 — retrakcja jednostronna 14 — ruch do dołu 18, 21 — ruchy, prawidłowe 16 ------ośrodki i drogi nerwowe dla 23 ------ skojarzone 24 — szpara 13 ------stenopeiczna 12 — unoszenie 16 — w czasie snu 22 — wpływ ucisku na ostrość wzroku 800 — wywinięcie 14, 16 — zamykanie 18 — zapalenie brzegów 12 Powięź międzymięśniowa 357 Prawo, „albo wszystko albo nic" 776, 837 — Bunsena-Roscoe 632, 749 — Donnana 118, 124 — Fechnera 74 — Ficka 116 — Heringa 390, 418, 516, 538 — Listinga 370 — Monroe-Kellie^go 146 — Mullera 70, 822 — Poiseuille!a 171 — Portera 755 — Ricco 729 — Sherringtona 422 — Webera 720 Prąd, czynnościowy 71 — demarkacyjny 614 — rozgraniczenia 71 — uszkodzenia 71, 614 — zapis, dwufazowy 72 ------jednofazowy 72 Presbyopia 303 Prestasis 331 Pręciki, 666 — morfologia 578 — udział w różnych etapach adaptacji 739 Promieniowanie 767 — monochromatyczne 560 — świetlne 561 Promienistość wzrokowa 688— 689 Propriocepcja z mięśni ocznych 426, 477 Proprioceptory 77 Proptosis 16 Propylo-tiomocznik 115 Prostygmina 231, 421 Protanomalia 826 Protanopia 826 Próba Schirmera 31 Pryzmat, dwojenie spowodowane użyciem 862 Przegroda, naczyniowo-komo-rowa — p. bariera naczy-niowo-komorowa — oczodołowa 356 Przemieszczenie, wartość progowa 775 Przepływ 118 Przestrzeń Panuma 518 Przewody półkoliste 468 Przykurcz 537 , . Przystosowanie do ciemności i do światła - p. adaptacja Przywodzenie 380 Pseudo-Graefe, objaw 24 Ptosis palpebrae 18 Puchlina wodna nagminna 174, 176 Punctum proximum 303 Punkt, bliży wzrokowej 303 — obrotu 362 Purkyne, przesunięcie 604, 605 — zjawisko 808 Purpura wzrokowa 595 Radiatio optica 688 Receptor czuciowy 70 — adaptacja 75 Receptory, siatkówki — p. fo-toreceptory — światła — p. fotoreceptory Reflex orbicularis 213 Refrakcja, wady, wpływ na ostrość wzroku 779 Rekrutacja ciałek krańcowych nerwów 75 Reticulum endoplasmaticum 571 Retina, atrophia gyrata 739 Retinen 594 Retinoblastoma 531 Ricco, prawo 729 Rider artifacts 520 Rigiditas scleralis 146, 167, 168 Rodopsyna 594, 596, 597, 598- 607 — odtwarzanie, wpływ na adaptację do ciemności 731 ------i rozkład 599, 611 — widmo absorpcji 603 Rogówka 39—93 — anatomia 40 — blaszka graniczna, przednia 40 ------tylna 40 — chemizm 42 — ciśnienie osmotyczne płynu śródkomórkowego w miąższu 60 — czucie 86 ------ bólu 88 ------dotyku i ucisku 86 ------zimna i ciepła 87 — elastyczność 174 — gojenie ran 64 ------migracja komórek 64 ------mitoza komórek 65 — grubość 39 — istota właściwa 40 — mechanizm czucia 69 — metabolizm 43 — nabłonek 40 — nakłucie 184 — nawrotowe ubytki nabłonka 85 — pęcznienie 55 — pompa metaboliczna 58, 60, 61 — promień 39 — przemiana materii 43 — przepuszczalność 46 ------światła 563 — przezroczystość 41, 61 ------czynniki fizyczne 61 — - wpływ pęcznienia na 63 — reakcje na procesy patologiczne 41 — siła refrakcji 39 — śródbłonek 41 — temperatura 41 — transport czynny wody 59 — unaczynienie patologiczne 41, 66 ------teorie 67 — unerwienie 41 — warstwa podstawna 40 — właściwości fizyczne 39 — współczynnik załamania 39 — zjawiska entoptyczne związane z 832 Rogówka, zużycie tlenu 45 Rozbieżność 391, 496, 515 — pionowa 392 Rozciągliwość 167, 168 Rozproszenie, kręgi 769 Rozpuszczalność fazowa 48 Roztwór, hipertoniczny 117 — izotoniczny 117 Równowaga Gibbsa-Donnana 118, 124 Różnicowanie natężeń oświetlenia 771 Rubrostasis 331 Ruchy oczu, dowolne, drogi od pól w płatach potylicznych do pnia mózgu 455 ------kontrola przez płat potyliczny 453 ------ośrodki, czołowe 438 --------------dla patrzenia w kierunku poziomym 441, 448 ----------i włókna dla patrzenia w kierunku pionowym 451 ------przebieg włókien dla - od ośrodków czołowych do ośrodków mostowych 448 — fizjologia skoordynowanych 507 — kontrolujący mechanizm nerwowo-mięśniowy 524 — mimowolne podążające lub następcze 513 — obroty koliste czyli skręty 518 — obuoczne w doświadczeniach laboratoryjnych 511 — podczas czytania 519 — pole 510 — wergencyjne 514 — zwroty dowolne 511 Rybosomy 571 Rytm alfa 699 — blokowanie 702 Rywalizacja siatkówek — p. siatkówka, rywalizacja Rzęsy 11 Sacharoza 111, 113, 115 Schemat Noella 572 Schirmer, próba 31 Scotoma 218 Sen, odruch rogówkowy w czasie 22 — powieki w czasie 22 — pozycja gałek ocznych w 499, 505 — zgrubienie rogówki w czasie 55 — źrenica w czasie 204 Septum orbitale 356 Sherrington, prawo 422 Siarczany w cieczy wodnistej 105 Siateczka endoplazmatyczna 571 Siatkówczak 531 Siatkówka, budowa komórkowa 661—663 — korespondencja 847—854 — krążenie włosowate, zjawiska entoptyczne związane z 834 — lokalizacja - w korze mózgowej 689 — łuki niebieskie 836—838 — metabolizm 567—592 — naczynia, krwionośne, tętnienie 833 ----------zjawiska entoptyczne związane z 832 ------włosowate 335 ----------komórki ścienne 336 — neurony drogi wzrokowej 663—666 — odwarstwienie 831, 839 Siatkówka, odwarstwienie ciśnienie śródgałkowe w 148 ------widzenie po przebudzeniu w 586 — pola korespondujące 858 — przemiana cukrowców 572 — przepuszczalność światła 564 — różnice histologiczne zależne od jej okolicy 671 — rywalizacja 853, 868—871 — rzutowanie na ciało kolankowate boczne 686 — samooswietlenie 838 — sprzężenie zwrotne 730 — tętniczki 334 — warstwa, barwnikowa 583 ------nerwowo-nabłonkowa 666—670 ------splotowata, wewnętrzna 671 ----------zewnętrzna 671 ------włókien nerwowych 675 ------zwojowa nerwu wzrokowego 670—671 — wpływ, badanej okolicy, na charakter krzywej adaptacyjnej 724 ----------na krytyczną częstotliwość fuzji 757 ------różnych okolic — na o- strość wzroku 794 — zwyrodnienie barwnikowe 587, 739 Skopolamina 232 Skotopowa krzywa jasności (widzialności) 604 Skotopsyna 596, 602 Skręt kolisty, lewostronny 466 — prawostronny 466 Skrzyżowanie wzrokowe 653, 682—684, 844 Smugi świetliste Moore"a 839 Snellen, tablica 763, 800 Soczewka 238—264 — autoliza 246 — budowa 238 ------chemiczna 240 — ciśnienie osmotyczne 250 — istota 279 — jądro, stwardnienie 258 — metabolizm 255 — promienie krzywizny 283 — przepuszczalność światła 606 — stożek 290 — torebka 238, 278 ------budowa chemiczna 239 ------przepuszczalność 257 — utrata wagi w zaćmie 263 — właściwości immunologiczne 246 , , — wpływ na ciśnienie srodgał-kowe 148 — wzrost 279 — zjawiska entoptyczne związane z 832 — zmętnienie 829, 832 ------p. także zaćma Sole, mechanizm utrzymywania stężenia - w soczewce 249 — zawartość w soczewce 247 Sorbit 160 Sód, 129 — dopływ i odpływ z komory przedniej 125 — przechodzenie do komory tylnej 111 — szybkość, nagromadzenia w komorze przedniej a tylne] 126, 127 ____opuszczanie komory przedniej 115 — w cieczy wodnistej 102 — w ciele szklistym 105 __ w soczewce 247 Sód, zawartość w zaćmie 261 Spojówka, krążenie krwi 333 — naczynia chłonne 333 — zapalenie przewlekłe 839 Sprzężenie zwrotne, ujemne 710 Stan fizyczny i psychiczny, wpływ na krytyczną częstotliwość fuzji 760 Starczowzroczność 241, 303 Stereopsja — p. widzenie, stereoskopowe Stereoskop, w badaniu korespondencji siatkówek 853 Stiles-Crawford, efekt 300, 784, 891 Stosunek A-C/A 495 Strabismus, concomitans 523 — non concomitans 524 Strofantyna G 167 Strychnina 620, 694 Substancja, antagonistyczna 225 — efektorowa 225 ------uczulenie na 227 — H 324 — T 235 Substancje, azotowe bezbiał-kowe cieczy wodnistej 97 — cholinergiczne, farmakody-namika 228 — redukujące, cieczy wodnistej 98 ------przechodzenie do cieczy, szklistej 113 ----------wodnistej 113 Sukcynylocholina 421 Sumowanie przestrzenne 741 — wpływ na krytyczną częstotliwość fuzji 759 Sursumductio 365, 380 Sursumversio 389 Sympatyna 226 Szkła rogówkowe 45, 58 Ślepota, na barwy 826 ------całkowita - p. mono- chromatyzm — Śnieżna 564, 839 — zaćmieniowa 565 — zmierzchowa 733, 837 Średnia arytmetyczna pomiarów, dokładność 776 Środki zwilżające 51, 66 Światło 558—566 . — istota i pochodzenie 558 — pochłanianie 593 — preadaptacyjne, charakter 726 — przepuszczalność ośrodków optycznych oka 563 — przystosowanie do — p. adaptacja — rozszczepienie 804 — teorie istoty 561 — testowe, wpływ jego czasu trwania i długości fali na adaptację 729 Światłowstręt 84 Tablica Snellena 763, 800 Telewizja barwna 825 Teoria, Gibbsa-Donnana 113, 124 — Helmholtza 292, 306 — Heringa 824 — Hurvicha-Jamesona 825 — trójchromatyczna 821 — trójskładnikowa widzenia barwnego 821 — Tscherninga 296, 30P — Younga-Helmholtza 821 Tęczówka 191—203 — barwnik 191 — mięśnie 192 Tęczówka różnobarwność 191 — uwięzienie 185 — wycięcie 184 Tętniczka środkowa nerwu wzrokowego 654 Tętniczki, obwodowe, zwężenie 346 — zwężenie czynnościowe 348 Tętno, tętnicze 313 ------lokomocyjne 313 ------ rozprężające 315 ------wężowe 313 — żylne 316 Tiomocznik propylu 115 Tlen, w cieczy wodnistej 105 — zużycie, przez, siatkówkę 574 ----------soczewkę 255 ------w zaćmie 262 Tłumienie 843, 886 Tonografia 169 Tonometr 143, 167 — Schiotza Tonometria 143, 167, 362 — aplanacyjna 167, 169 Transport czynny 119 Traube-Hering, fale 151 Trichromatyzm 826 Tritanopia 826 Trypsyna 266 Tscherning, teoria akomoda- cji 296, 306 Twardówka, elastyczność 174 — rozciągliwość 146, 174 Tyreotoksykoza, szpara powiek w 13, 24 — wytrzeszcz w 13, 24 Uabaina 167 Ubytki, kwadrantowe 691 — połowiczne 691 Układ nerwowy, adrenergicz-ny 227 — cholinergiczny 227 Ultrafiltracja 117, 121 Unoszenie 380 Uwaga, podłoże anatomiczne 701 Vagina bulbi 356 Vergentio 391 Wady wzroku, wpływ na adaptację do ciemności 73fr Wapń, w cieczy wodnistej 103 — w soczewce 248 — zawartość w zaćmie 262 Weber, prawo 720 Wergencja 488 — nieznane czynniki zmieniające napięcie mechanizmów 533 Wernier, ostrość 775 Węglowodany, metabolizm w soczewce 256 Widmo, absorpcji barwnika 593- — elektromagnetyczne 559 — energetyczne 558 — mieszaniny fal 809 — widzialne 804 Widoczność, drucików 772 — kraty 772 Widzenie, barwne 803—828 ------podstawy fizjologiczne 814—821 ------teorie 821—826 — fotochemizm 593—613 — fotopowe 716 ------wpływ adaptacji do światła na 720 — mezopowe 717 — obuoczne 843—892 ------rozwój 885—887 ------równoczesne, zalety 844 Widzenie obuoczne warunki konieczne dla powstania 844 — podwójne - p dwojenie — poziom — docierający do świadomości 705—713 — skotopowe 716 — stereoskopowe 843, 853, 879-885 ------dokładność 883 — zdwojone, interpretacja poi d45 ---------nietypowych 549 ---------przy porażeniu więcej niz jednego mięśnia 548 --------- zasady praktyczne 547 ------p dwojenie Więzadło, hamujące 356, 358 — wieszadłowe (Lockwooda) 3oO Witamina, A 594 ------niedobór, wpływ na adaptację do ciemności 733 ------postacie 601 ------przemiana 599 ------wpływ niedoboru na budowę fotoreceptorow 590 — B2, rola w ślepocie zmierzchowej 735 — E, rola w ślepocie zmierzchowej 735 Witreina 266, 267 Woda, dopływ i odpływ z komory przedniej 125 — ilość w zaćmie 261 — mechanizm utrzymywania stężenia w soczewce 249 — zawartość w soczewce 240 Wodorowęglan 132 — szybkość nagromadzania w komorze przedniej a tylnej 128 Wodór, jony, stężenie w siot- kowce 576 ------wpływ zmian stężenia w krwi na ciśnienie srodgał- kowe 161 Wrzeciono Krukenberga 120 183, 192 Wskaźnik zaciemnienia 20 Współczynnik, elastyczności 146 — łatwości odpływu 171 Wspołruch zuchwowo-powieko- wy 25 Wyładowanie następcze, ciała kolankowatego bocznego 687 — komórki zwojowej 666 Wytrzeszcz w tyreotoksykozie 13, 24 Wzrok, ostrość 763—802 ------czynniki, fizjologiczne 765 ---------wpływające na 779—802 Wzrok, ostrość, pomiary kliniczne 763 ------zmienność 801 Young, teoria istoty światła 561 Young-Helmholtz, teoria 821 Zaćma 257 — cukrzycowa 260 — doświadczalna 259 - galaktozowa 259 - hutnicza 278, 565 — jądrowa 606 — ksylozowa 259 — popromienna 260 - starcza 259 — toksyczna 260 — zmiany chemiczne zachodzące w 261 Zaciemnienie (black-out) 352 Zatoka zylna twardówki 136 Zbieżność 391 - akomodacyjna 488, 494 ------stosunek do akomodacji 495 ------wpływ wad refrakcji na 532 - fuzyjna 494, 517 — podstawowe napięcie mechanizmu 478 - proksymalna 494 — toniczna 494 - wpływ na poczucie głębi 876 — zwolnienie 515 — p także konwergencja Zespół, Adie^go 223 - Homera 223 Zez, dwojenie jako następstwo 863 - fizjopatologia 522 - ku górze (w lewo lub w prawo) 523 - nie towarzyszący 524, 525, t)38 ------oko fiksujące 540 ------wpływ na mięsień anta- gonistyczny 540 ------wrodzony 540 - ogólne typy 523 — rozbieżny 523 ------okresowy 535 — tłumienie w 886 - towarzyszący 523, 526, 528 ------przyczyna 534 ------wrodzony 536 — zbieżny 523 ------okresowy 535 Zjawisko, Bella 213 — Marcusa Gunna 25 - past-pomting 433 - Purkynego 808 Zjawiska entoptyczne 829—842 Złudzenie optyczne 767 Znieczulenie ogólne, pozycja gałek ocznych w 499, 506 — źrenica w czasie 205 Zwój rzęskowy 195 Zwroty 389 — porównanie z ruchami zbieżnymi i rozbieżnymi 392 Żyły wodne 137, 334 Źrenica 203—235 — Adie"ego 223 — Argylla Robertsona 210, 213, 219, 220, 223 — funkcje 205 — gra 204 — krytyczny stopień rozszerzenia powodujący ostry napad jaskry 178 — kształt 205 — lokalizacja uszkodzeń drogi zrenicznej 216 — odruch, emocjonalny 201 ------na bliskość 212 ------na boi 201 ------na światło, bezpośredni 206 ---------droga, dosrodkowa 203 ------------odśrodkowa 210 ---------uszkodzenie drogi, do- srodkowej 217 -------------odśrodkowej 222 ---------uszkodzenie włókien pośredniczących 220 ---------współzależny (konsen- sualny) 207 ------nerwu trójdzielnego 214 ------powiekowy 213 — odruchy rozszerzające 215 — przyczyny rozszerzenia 178 — reakcja akomodacyjno-kon-wergencyjna 212 — rozmiar 203 — rozszerzenie 232 ------w ciemności 201 — szerokość, wpływ na, cisnie-nie srodgałkowe 145 ---------krytyczną częstotliwość fuzji 759 ---------ostrość wzroku 783 — średnica 194, 204 — teorie rozszerzania 196 — toniczna 223 — uszkodzenie układu wspoł-czulnego 223 — w czasie, snu 204 ------znieczulenia ogólnego 20") — wpływ szerokości na, adaptację 716, 730 ------krytyczną częstotliwość fuzji 757




Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.


ZOBACZ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

ZOBACZ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT


NIE ODWOŁUJĘ OFERT, PROSZĘ POWAŻNIE PODCHODZIĆ DO LICYTACJI