Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Etyczny wymiar tożsamości kulturowej

10-07-2015, 12:13
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 21 zł     
Użytkownik mirek7323
numer aukcji: 5500907118
Miejscowość gdańsk
Wyświetleń: 1   
Koniec: 10-07-2015 11:46:37

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

mirek7323 telefon: 737[zasłonięte]393 email: [zasłonięte]@gmail.com

Etyczny wymiar tożsamości kulturowej

KSIĄŻKA NOWA
Książka o Etycznym wymiarze tożsamości kulturowej jest plonem rocznej współpracy, której uczestnikami byli pracownicy Zakładu Antropologii Społecznej Instytutu Socjologii UJ i osoby zaprzyjaźnione. W ramach licznych spotkań odbywały się dyskusje poświęcone zagadnieniu tożsamości kulturowej jako powinności człowieka ponowoczesnego. Tożsamość to autokreacja możliwa do ujęcia w wymiarze narracyjnym i ten wymiar dominuje w tekstach zamieszczonych w tej pracy. Skoro tożsamość została przekształcona w zadanie (samozobowiązanie), które jednostka ma realizować własnym wysiłkiem, to tym samym uzyskała wymiar etyczny.
Aby uzasadnić przyjętą w poszczególnych tekstach strategię wyjaśniania, można odwołać się do rozważań Stanisława Ossowskiego z 1967 roku, zawartych w tomie O nauce. To właśnie on zwraca uwagę na te cechy przedmiotu badań socjologa, które prowadzą do zagadnień nie mających analogii w sferze nauk przyrodniczych i które wiążą się z takimi kwestiami, jak: 1) z dawna zaobserwowany wpływ rezultatów badań na rzeczywistość, do której wnioski z badań mają się odnosić; 2) bezpośredni wpływ samych czynności badawczych na badaną rzeczywistość; 3) konflikt pomiędzy postulatem systematyczności badań i postulatem ubiegania się o wnioski ogólne, nie ograniczone wyznacznikami historycznymi; 4) konflikt pomiędzy ograniczeniem się do metod standaryzowanych a miarodajnością wskaźników i subtelnością problematyki; 5) udział doświadczenia wewnętrznego w praktyce badawczej.


x
Etyczny wymiar tożsamość kulturowej