Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Emigracja POLSKA FRANCJI 1[zasłonięte]871-19 - Gmina Liga

11-07-2015, 7:11
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 14.90 zł     
Użytkownik pomorze4
numer aukcji: 5503344164
Miejscowość koszalin
Wyświetleń: 1   
Koniec: 11-07-2015 07:14:41

Dodatkowe informacje:
Region: Europa
Stan: Używany
Okładka: twarda
Rok wydania (xxxx): 1980
Tematyka: Władcy, wodzowie, wybitne postaci
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

.

.

WITAM NA MOJEJ AUKCJI

.



Wiesław Śladkowski
Wydawnictwo Lubelskie

EMIGRACJA POLSKA we FRANCJI 1871- 1918

wydanie I , nakład 3732 egz.


......

fragment:

" .... Bojowy antyklerykalizm reprezentowany przez Gmi­nę i jej organ prasowy oraz krytyka batiniolczyków, . a także postępowe idee polityczne i społeczne wyodręb­niały grupę młodych socjalistów polskich w Paryżu z ogółu emigracji. Propagując odważnie swe poglądy, Gmina szukała jednocześnie dróg do współpracy z pa­triotycznym nurtem emigracji, dążącym jak ona do niepodległości Polski. Cel ten miał wypisany na swoim sztandarze Związek Narodowy Polski. „Pobudka" kry­tykowała, podobnie jak organ Miłkowskiego, pierwszy zarząd tej organizacji za opieszałość i apelowała, aby w przyszłych wyborach głosowano „oględniej " co pozwoliłoby na dokonanie niezbędnych zmian . Były one możliwe dzięki założeniu przez Barańskiego w czerwcu 1889 r. Grupy im. Stanisława Worcella, która skupiła patriotyczną młodzież emigracyjną i w całości weszła w skład Związku Narodowego. „Szczególnym usiłowa­niem Grupy Worcella — głosiła jej ustawa — będzie skierowanie działalności Związku Narodowego Polskie­go ku obronie interesów narodowych i społeczno-ekonomicznych pracującego ludu jako ogromnej większoś­ci narodu polskiego" . Były to plany radykalizacji Związku w sferze programowej, a przez wprowadzenie w jego szeregi kilkudziesięciu młodych aktywnych lu­dzi, będących równocześnie członkami Gminy i organi­zacji studenckiej „Spójnia", usiłowano z jednej strony ożywić działalność Związku, z drugiej wpłynąć bezpo­średnio na wyniki najbliższych wyborów.
Nici polityczne tych poczynań tkwiły jednak w in­nych rękach. Wskutek zabiegów Zygmunta Halickiego Gmina Narodowo-Socjalistyczna 20 stycznia 1889 r. zawarła umowę z Ligą Polską. Zważywszy, że cele i dążenia Gminy i Ligi są zgodne, „Gmina przystępuje w całości do organizacji Ligi Polskiej jako najwyższej instytucji narodowo-rewolucyjnej" — głosił pierwszy paragraf tej umowy. Wprawdzie w umowie stwierdzo­no, iż „Gmina zachowuje zupełny samorząd wewnętrz­ny co do działalności zewnętrznej", ale dalsze punkty wskazywały wyraźnie, iż organizacja ta faktycznie podporządkowała się LidzeM. Gmina zobowiązywała się bowiem do wykonywania „rozporządzeń Ligi w za­kresie celów ogólnonarodowego ruchu" oraz popiera­nia Skarbu Narodowego i „wszelkiej działalności w myśl programu Ligi". Zgodziła się również, aby jej sta­tuty, a więe program,-podlegały ratyfikacji ze strony. Ligi, co więcej, kilka punktów ze swego aktualnego statutu Gmina zgodziła się od Tazu zmodyfikować. W zamian Gmina uzyskiwała ze strony Ligi „konspiracyj­ną pomoc i opiekę" oraz współudział w „rozprowadza­niu i transporcie pisma «Pobudka» do Polski". Z in­nych źródeł wiadomo także, iż pierwsze numery „Po­budki" drukowane były na maszynie drukarskiej ..."

.....

ILOŚĆ STRON _______________ 372

STAN KSIĄŻKI _______________ DOBRY+, pieczątka ex libris

FORMAT KSIĄŻKI _______________ 14 x 20

FOTO zamieszczę po 20 – tej



Zapraszam na inne moje aukcje.

NA ŻYCZENIE WYSTAWIAM RACHUNEK


Towar wysyłam po wpłacie na konto


Książka zostaje wysłana odpowiednio zabezpieczona

Wysyłam na adres zarejestrowany w Allegro

Nie sprzedaję przedmiotów za granicę

Odbiór osobisty niemożliwy

Komentarz kupującemu wystawiam jako drugi

Początek Wiesław

proszę doliczyć koszty transportu



ZAPRASZAM DO LICYTACJI